SON DAKİKA
haberL haberR

"Muhteşem Rezalet"

06.12.2012 12:11  

Prof.Dr. Ahmed Akgündüz, Türkiye'de tartışılan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini 'Muhteşem rezalet' olarak adlandırdığını söyledi.

MALEZYA'da düzenlenen İslami uygulamalara dayalı turizm ve otelcilik standardının tanıtıldığı, alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı 1'inci Uluslararası İslami Turizm Standartları Konferansı'nın 2'nci gününde konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmed Akgündüz, Türkiye'de tartışılan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini "Muhteşem rezalet" olarak adlandırdığını söyledi.

Başkent Kuala Lumpur'da düzenlenen ve Türkiye'den Caprice Group'un sporsorluğunu yaptığı konferansta konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, İngilizce yaptığı konuşmada dizi ve sinema ile Osmanlı tarihinin ve İslam'i yaşam tarzının çarptırılarak insanlara sunulduğunu anlattı. Prof.Dr. Akgündüz, "Bir örnek vermek gerekirse Türkiye'de yayınlanan bir dizi var; 'Muhteşem Yüzyıl'. Ben bunu 'Muhteşem rezalet' olarak adlandırıyorum. Bu muhteşem hayal kırıklığıdır. Dizide gösterilen sazendeler sadece aile içi toplantılarda görülürdü, dizideki gibi değil yani. Haremde yaşayanlar Türk geleneklerine göre yaşamışlardır" dedi.

Prof.Dr. Akgündüz, konferanstan sonra DHA muhabirine konuşurken kendisinin ilim adamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Turgut Özal'ın tavsiyesi ile 500 sayfalık 'Osmanlı'da Harem' kitabının da yazarıyım. 'Muhteşem Yüzyıl'ın adını 'Muhteşem Rezalet' olarak değiştiriyorum. Bu bir romanantize edilmiş halidir olayın. Dolayısı ile tarihi gerçekler ile bağdaşması beklenemez ama ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Romanya ve Ukrayna bile tepki gösteriyor. Esad rejimi bunu tercüme ederek 'İşte Türkler bunlardır' diyor. 1998'te 'The Harem' diye bir kitap aldım. 1000 küsur sayfa. Tamamen pornografik bir roman gibi. İsterse kıyaslasınlar, doğru çıkmayabilir ama ben okudum ve diyebilirim ki; bu dizi neredeyse bu romanın tercüme edilmiş hali. Sahneler, tasvirler... Bu çok üzücü. İlla sanat yapacaksak tarihi değerlerimize hakaret mi etmek gerekiyor."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN TEPKİSİNİ HAKLI BULUYORUM"

Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın diziye ilişkin tepkisini haklı bulduğunu, çünkü kendisinin dizinin uluslararası yanını düşündüğünü söyledi. Prof.Dr. Akgündüz, "Uluslararası alanda çok zor duruma düştü başbakan. Mısır, Tunus, İran, Cezayir, Fas'tan tepkiler alıyorum. Büyükelçiler 'Bunu hükümetiniz niye yasaklamıyor?' diyor. Bu o kadar kolay değil. Küçük yasak gelse bu kez 'Hükümet sanat düşmanı' diyecekler. Oto kontrol basında da olmalı" diye konuştu.

Konferasın ikinci gününde konuşma yapan Eski Malezya Başbakanı ve Konferans Onursal Başkanı Dr. Mahathir Mohamed, konferansın önemine değinerek, projenin geliştirilerek sürüdürülmesi gerektiğini söyledi. 22'nci Dönem Milletvekili Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş ise İslami turizmin geliştirilmesi için yapılması gereken uygulamaları anlatarak, bu otelleri ve turizm faaliyetlerini Müslüman olmayan insanların da kullanıp memnun kalmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Malezya Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen konferansta, İslami turizm ve otelcilik sektöründe kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi için gerekli olan kriterler hakkında bilgi alış verişinde bulunuluyor.

Programın ilk bölümü sonunda farklı ülkelerde katılımcılar ile işletmeler arasında sözleşme imzalandı, karşılıklı hediyeler sunuldu.

Evrensel İslami Turizm Standartları Merkezi ve Asya'nın en büyük üniversitesi olan MARA Teknoloji Üniversitesi'nin Otel ve Turizm Fakültesi tarafından ortak düzenlenen konferans konuşmaların ardından bugün sona erecek. DHA

Haberin Yorumları (15)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

YUSUFİYE0683:13:25, 09 Aralık 2012 Pazar

telin edelim en önemlisi bu din düşmanlarını izlemeyelim izletmeyelim sanırım en etkili protosto bu olur.

şevket:10:35, 07 Aralık 2012 Cuma

iki krş.menfat için ejdatına küfredenleri, birgün kazandıkları paralarıda kurtaramıyacak.o mübarek insanların ahı onları öyle yakalıyacakki bunu hep birlikte göreceğiz.bu ah onların çocuklarıda sirayet edecektir.yaşayanlar bunları görecek.

Yardımsever Doçent:21:33, 06 Aralık 2012 Perşembe

ben bir şey yordum, yorumlanmadı... kısaltarak tekrar yorumlayım ( yorulayım); yazımcısı meral okay olanın; tarihi,.. neyse...

Murat KILIC:18:53, 06 Aralık 2012 Perşembe

bu yapimcilarin para muslugunu kesin,bakalim ne yapacaklar.hatta nereden finanse edildikleri iyi arastirilsin.ilginc seyler cikabilir.

emir:15:23, 06 Aralık 2012 Perşembe

bu diziyi yapan muhteşem reizler osmnlıdn intikmı alıyorlr dedelerinin intikmı glib mühteşem reziler

ali:15:09, 06 Aralık 2012 Perşembe

bence rezil olan birşey yok padişahlarda bizim gibi insan aşıkta olur delide olur ne var bunda osmanlı zamanında cariyelik yokmuydu tabiki vardı süs eşyası değil ya sanarsınız osmanlının namusu gitmiş gibi ortalıkta duruyorlar

osman:14:17, 06 Aralık 2012 Perşembe

ne yapsın yapımcısı,yönetmeni 2002-2012 türkiyesi'ne bakarak çekmiş filmini.kızmak neden,gerçekler gözlerimizin önünde.abd gerçeği bilmesine rağmen kasıtlı olarak o dönemi sex and city olarak göstermeye çalışıyor.hükümet yok ettiği manevi,dini,ananevi,örfi vs.hasletlerimizi geri kazandırmak zorunda.

aynura:13:41, 06 Aralık 2012 Perşembe

sanki koca devlet haremdeki kadınların entrikaları ve aşk üzerine geçmiş yok böyle saçmalık bi kaç bölüm izledim zaten şimdi izlemiyorum ecdadımıza saygı için.

bkr.yksk_58@hotmail.com:13:40, 06 Aralık 2012 Perşembe

bu dizide emeği geçenlere yazıklar olsun osmanlıyı savaş meydanlarında yenemeyenler bu şekilde öc alıyorlar

sado:13:39, 06 Aralık 2012 Perşembe

sayın prof. tarih bilmediğiniz belli..topkapıda harem var..osmanlı topkapıdan yönetildi..gerçekleri çarpıtma..ufak tefek hataları olabilir.o diziye binlerce kişi emek veriyor..küçümseme ..ayıp..beğenmeyenler izlemez.beğenenler izler..diziye devam...

hty-t:13:11, 06 Aralık 2012 Perşembe

dizi bir kurgu üzerine kurulu..sonuç olarak,eleştiren,eleştirmeyen,beğenen ve beğenmeyen kitlesi ile bir ortadoğu izliyor..biz amerikan dizilerini eleştire eleştire bu seviyeye geldik...amaç belli bir kitleye osmanlıyı öğretmek değil,herkese tanıtmak...yanlış diye diye doğru da öğrenilir...

turgut:12:45, 06 Aralık 2012 Perşembe

niye şu rezalet diziyi kapatamıyoruz gücümüz yetmiyormu böyle saçma sapan dizileri kapatmaya. tarihi kişiligi olan dünyaya hüküm salan kanuniyi rencide edici dizilere izin neden veriliyor. atatürk ü böyle dizilerde şu şekilde anlatılsaydı o diziye izin verirlermiydi yer yerinden oynardı.

samet:12:45, 06 Aralık 2012 Perşembe

bu fotograftaki ahmet akgündüz değil ki?

Doğrucu:12:27, 06 Aralık 2012 Perşembe

sevgili ahmet hoca biz bu diziyi zevkle izliyoruz.öyle lekelemekle olmuyor bu işler,buyrun kendiniz gibi düşünen muhafazakarlarla birlikte kendi muhteşem dizinizi yapında görelim.milletce yapılan bir eyleme bir işe iftira atmaktan öte geçelim artık.altı üstü bir dizi olduğunuda unutmayın

kafkas kartalı:12:20, 06 Aralık 2012 Perşembe

aynen hocam tam bir rezalet.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi