SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
11 Ağustos 2010 Çarşamba
5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
30.1.2015
Çipras, 240 milyar euro’luk borcu ne yapacak?
Komşu Yunanistan’da radikal solu iktidara taşıyan Syriza Hareketi’nin lideri Aleksis Çipras’ın yemin ederek başbakan olması, durgun ve yaşlı Avrupa’da yeni rüzgarlar estirdi. Bu popülerlik, Türkiye dahil her yerde ilgi çekse de o rüzgarların özgül etkisinin ne olacağı konusunda yorum yapmak için hen...
26.1.2015
Başçı, “faizi düşür” lobisine kartları gösterdi
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Davos’tan yaptığı açıklamalar, “Faizi düşür” lobisine güçlü bir cevap oldu. Aslında Başçı’nın söyledikleri, cümleleri yorumlandığında “Tamam, faiz iner ama şunlar şunlar yapılırsa bu olur. Ben varım, hodri meydan” anlamına geliyor. Kartlarını açtığını da ...
23.1.2015
“Kimseye özür mektubu yazmadım”
Patronlar Kulübü TÜSİAD, dün yaptığı genel kurulla yeni başkanını ve yeni yönetim kurulu üyelerini seçerken, yoğun bir katılım vardı. Beşiktaş’taki For Seasons Oteli’nin balo salonu tümüyle doluydu. TÜSİAD’a yeni başkan olarak seçilen Cansen Başaran Symes, derneğin tarihinde “üçüncü ...
19.1.2015
BES için “yaşlı” avına çıktılar!
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 2014 sonu itibarıyla 33 milyar liralık bir fon birikimi ve 5 milyonu aşkın da katılımcı bekleniyor. Devletin de yüzde 25 katkı sağladığı sistemde henüz rakamlar açıklanmadığı için bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını tam bilmiyoruz. Bu alanda çalışan bazı sigo...
16.1.2015
İslamofobi, Müslüman işgücünü vuruyor
Paris katliamının en çarpıcı gerçeğini o dile getirdi. Fransız sinemasının “ağır abi” yönetmenlerinden Luc Besson, Müslüman gençlere yazdığı mektupta her şeyi o kadar iyi anlattı ki, Batı ülkelerindeki İslamofobi konusunda “Kim suçlu” sorusunun cevabını da verdi. Besson, katliamın ardından “Kim b...
12.1.2015
Hadi Cansen, iş sana düştü, “Başkan olmalısın”
Kulislerde çok isimler konuşuldu, hatta Ali Koç’un adı da gündeme geldi. Gelenekler bir kenara bırakıldı. Yine de “Ben başkan olabilirim” diyecek ve onay verilecek bir babayiğit çıkmadı. TÜSİAD’ın ağır toplarından özellikle Bülent Eczacıbaşı, Rahmi Koç ve Tuncay Özilhan baktı ki, Haluk Dinçer de ...
9.1.2015
Arsel ile Sabancı kadın sorunsalında işbirliği yapacak
Karlı bir günde, gelecek adına umut veren çalışmalara tanıklık etmek için yola çıkarken, 2009’dan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun ilk kadın Genel Direktörü Irina Bakova ile tanışmanın heyecanını yaşadık. Komşu Bulgaristan’da doğup yazdığı başarı hikâyesi...
TV YAYIN AKIŞI
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,4388 19:22
EUR 2,7562 19:22
BIST 88946 17:55
ALTIN 99,884 13:34