SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
11 Ağustos 2010 Çarşamba
5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
27.2.2015
Ülkeyi aklınla seversen ekonomiyi de korursun
Ekonomik meselelere, olur olmaz tartışmalarla yaklaşmak çözüm getirmiyor. Bu anlayışın bedeli de yüksek oluyor. Nitekim aylardır süren “faiz insin-inmesin” polemiklerinin doları artırdığı güveni de olumsuz etkilediği görülüyor. Ekonomiye siyasetle değil, akılla hesapla bakmak lazım. Mesela, Cumhu...
23.2.2015
Diyarbakır’da barış ve ekonomi gözaltında
Geçen hafta iki günümü Diyarbakır’da geçirdim. Şehir çok hareketli ve canlı. Caddeler, sokaklar, çarşı ve kahveler adeta insan kaynıyor. Yüzde 13-14’lerde seyreden işsizlik oranı özellikle gençleri sokağa döküyor belli ki. Ayrıca Vali Hüseyin Aksoy’un verdiği bilgiye göre okullaşma oranı yüzde 10...
20.2.2015
Koç’taki değişimin kodları
Genel gündem, şiddet olaylarına kilitlenmişken, iyi bir haber Koç Holding’den geldi. Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 9’unu üstlenen Koç Topluluğu, en üst düzeyde yönetici değişikliğine gitti. Yerli liste “İSO 500”ün ilk sıralarını kimseye bırakmayan, 500 dünya devini her yıl seçen Fortune lis...
16.2.2015
Elimizde kriz paketi ile geziyoruz
Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman söze şöyle başladı: “Eğer reenkarnasyon varsa bunu hayata geçiren en iyi örneği cam veriyor. Çünkü hammaddesi kum olan camdan yapılan her şey çevreyi kirletmeden sürekli dönüşür. Elimizde bardak olur, şişe olur, ayna olur.” ...
13.2.2015
Vekillik yan gelip yatmak mı?
Vekil aday adayı olmak isteyenlere şöyle bir bakıldığında görülüyor ki, bürokratlar çoğunlukta. Partiler liginde en çok ilgi de AKP’ye. Sürekli bürokrasi hazretlerinden şikayet eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski partisinden seçilip vekil olmak isteyen bu kadar çok bürokratla ilgili ne yorum ya...
9.2.2015
Siyasetle hukuk karmaşası ya da Bank Asya
Çok konuşuyoruz çok! Bu kadar konuşunca elmalarla armutlar birbirine karışıyor, konuları iyi kategorize edemiyoruz. İktisatta önemli bir kural vardır: Bir şirket ya da banka faaliyete geçtikten sonra kuruculardan çok tüketicilere yani vatandaşlara aittir. Ne olursa olsun, vatandaşa zarar verec...
6.2.2015
Yandaşlık ekonomisi
Çok açık görülüyor ki, ülkede her alanda geniş bir tasfiye süreci yaşanıyor. Bu tasfiye süreci, ekonomi ve iş dünyasında da kendisini gösteriyor. Bırakın ekonomi bürokrasisini serbest piyasa düzeninin önemli aktörleri şirketler de “tarife dışı” engellerle iktidar partisinin güdümüne alınıyor. Direne...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5155 13:31
EUR 2,8245 13:30
BIST 84137 12:50
ALTIN 97,421 13:31