SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
11 Ağustos 2010 Çarşamba
5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
29.6.2015
Kestaneleri ateşten biz almayalım
Başkentte nasıl bir koalisyon kurulacağı meselesi tartışılırken, Suriye sınırında olup bitenler ortalığı karıştırdı. Adeta bir savaş havası esiyor. IŞİD’in Suriye’de stratejik “Mare Hattı”nı hedef alması, hükümetin TSK’ya tehdit altında olan 90 kilometrelik bölgede tedbir alınması direktifi ve...
26.6.2015
Sanayici acı itiraflarını rakamlara döktü
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur ile Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, babalarından devraldıkları firmaları yönetiyorlar. Yani, Türk sanayicilerinin ikinci kuşağını temsil ediyorlar. Bunu yaparken İSO’yu da yönetiyorlar. İkisi de sanayinin içinde büyüdü. Geçmişi ve b...
22.6.2015
Koç’u dinledim Türkiye’yi İtalya ile karşılaştırdım
Koç Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde Rahmi Koç, Rektör Prof. Dr. Ümran İnan ve okul birincisi Yasemin Özdoğan’la ilginç bir toplantı yaptık. “Türkiye nasıl gelişmiş ülke olabilir” şeklinde bir sorum oldu. Biraz çarpıcıydı belki ama bizim hâlâ çok bilinen markalarımız olmadığını, ABD’nin tek bir ...
19.6.2015
AKP ile CHP koalisyonu kaderin cilvesi mi?
İş dünyası, birkaç gündür Ankara’da siyasi parti liderleriyle “Siyaset” tazeliyor. TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB ve diğer örgütler, olası koalisyonlar için “nabız” tuttular. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buzları eritti. Özel görüşmeler, birkaç satırlık açıklamalar...
15.6.2015
Koalisyonu kurmak başarı hikâyesi olur mu?
Koalisyon hükümeti kurma çalışmaları, siyasi gelişmelerin şu sıralar en önemli gündem maddesi. Dünya dikkatle bizi izliyor. Acaba Türkiye, bu işin içinden “yüzünün akı” ile çıkacak mı? Keşke, bir an önce işte ülkeyi yönetecek “koalisyon hükümeti” hazır diyebilsek. Meclis’e girmeyi başaran partil...
12.6.2015
Koalisyonun adresini para belirler
Politika, aslında sorun ortaya çıkarma değil meseleleri çözme sanatıdır. Polemiklerle işlenip, meydan okumalarla güçlendirilip, rakip politikacıları köşeye sıkıştırma ve haklı çıkma gayretleriyle “siyaset” yapıldı. İlahi adalet mi desek, hak yerini buldu mu desek, her daim birbirlerine en söylenm...
8.6.2015
Yandaş patronlara şirket avcılığı
Ve seçimler yapıldı, sonuçlar hepimize hayırlı olsun. Yepyeni bir döneme başlıyoruz bugünden itibaren. Kurulacak hükümetin “ev ödevi” çok yoğun olacak. Hem içeride hem de dışarıda yapılması gereken bir yığın iş var. Yeni bir hikayeye başlarken eski düzeni de güncelleştirmek, hak, hukuk ve adal...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,678 18:05
EUR 2,9811 18:05
BIST 82250 17:55
ALTIN 100,803 17:16