SON DAKİKA
haberL haberR

Perihan ÇAKIROĞLU

11 Ağustos 2010 Çarşamba

5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Perihan ÇAKIROĞLU Son Yazıları

Perihan ÇAKIROĞLU Tüm Yazıları
24.7.2015
Hukuk devletiyseniz yargı kararını uygularsınız
Sinema yönetmeni olsaydım, 2000 ve 2001 yıllarının Türkiye’sinde neler yaşandığıyla ilgili film çekerdim. Belki “Oscar” bile alırdım. Öyle böyle değil, her şey vardı. Acımasız kriz yıllarıydı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, DSP–MHP–ANAP koalisyonunun Başbakanı Bülent Ecevit’in yü...
20.7.2015
Politikanın yönünü İstanbul belirliyor
İstanbul, iş dünyasının ve ticaretin kalbiyse, Ankara da politikanın merkezidir. Sanki 7 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul, bu rolü de başkentten kapmış gibi. Bayram tatilini geçirmek için birkaç gündür Ankara’dayım. Farklı mekanları gezdim, şehir boşalmış, siyasetten de arınmış göründü göz...
17.7.2015
Koalisyon hükümetini “lüks” görenler var
Geçenlerde sosyal medyada sıkı bir tartışma vardı; “AKP ile CHP isterlerse hükümeti hemen kurarlar” diyenlerle, “Bu iki parti hayatta koalisyonu yürütemezler” görüşünde olanlar, tezlerini ayrıntılarıyla dile getiriyordu. İkinci görüşü savunanlar, iyi örnek gösterilen Almanya’da koalisyonların baş...
13.7.2015
Koalisyonun çimentosu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma iznini aldı, partileri turlamaya başlayacak. Artık, 45 günlük takvim işliyor. İyi ki, Ramazan Bayramı kapıda, toplum birkaç gün soluk alacak. Çünkü bayramın ardından “zoraki koalisyon” meseleleri vatandaşın gündemini dolduracak. Tek parti iktidarına ...
10.7.2015
Yunanistan, Truva Savaşı ve 10 yıllık umuda yolculuk
Yunanistan’da referandum sonrasında da sular durulmuyor. AB ve IMF, belki referandumda “hayır” oylarının yüksek çıkmasından sonra biraz yumuşar gibi görünseler de yine de “kemer sıkma” planlarından pek vazgeçmiş sayılmazlar. Çünkü, ödenecek borçlar çok yüksek. Bakın, referandumdan birkaç gün önce...
6.7.2015
Akıllı politikacılara deneysel dersler
Prof. Dr. Charles Plott ile Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası İktisadi Tasarım Konferansı’nda tanıştım. Toplantı için İstanbul’a gelen “deneysel ekonomi” uzmanları arasındaydı. ABD’nin Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli, deneysel ekonomi alanındaki çalışmalarıyla bilinen Plo...
3.7.2015
BM merkez ülke seçti kalkınmaya mecburuz
TBMM İsmet Yılmaz’ı başkan olarak seçti ama koalisyonun nasıl oluşacağı hâlâ tam belli değil. AKP, CHP, MHP ve HDP’nin oyun planlarına göre “uyumlu bir koalisyon” hükümeti kurmaları için çok çaba harcamaları lazım. Başarılı olamazlarsa “erken seçim” “Demokles’in kılıcı” gibi tepemizde sallanmaya dev...