SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
11 Ağustos 2010 Çarşamba
5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
22.5.2015
Ve, CHP küresel ticareti keşfetti
Yıllardır, iş insanlarından, yerli ve yabancı uzmanlardan dinler dururduk; Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili merkez stratejik bir konumu var. Limanlarınızı yeniden yapılandırın ve hem bölgenin hem de dünyanın “lojistik merkezi” olun. Genç nüfusunuz var, kimse işsiz kalmaz… Demek ki, zamanı...
18.5.2015
Korku ve baskı iş insanlarını nasıl etkiliyor?
Bu ülkede eskiden böyle değildi. Herkes düşüncesini iyi veya kötü açıklar, arkasından baskı ve tehdit geleceğini hesaba katmazdı. AKP döneminde devran değişti. Her kesim gibi iş insanları da korkudan konuşamaz ya da farklı davranmak gereğini duydu. İşte size iki önemli işadamından iki örnek: ...
15.5.2015
Cameron işsizliği çözdü zaferi gördü
İngiltere, muhafazakâr lider David Cameron’u seçip başa getirerek seçimleri geride bıraktı. Seçimi kaybeden liderler istifa etti. Sıra Cameron’un vaatlerini yerine getirmeye geldi. Bir iş gezisi nedeniyle Londra’daydım. Kaldığım 3 gün içinde zaman buldukça sokakta, kafede, otelde İngilizler’in...
11.5.2015
Türkiye nereye gidiyor?
Güneydoğulu önemli bir işadamıyla sohbet ediyoruz. Ana konumuz seçimler ve Türkiye’nin 7 Haziran’dan sonraki rotası. Kendisine,“7 Haziran’daki seçimler, Türkiye’nin nasıl bir yola gideceğini de belirleyecek, ne düşünüyorsunuz” diye soruyorum. Cep telefonunu açıyor, aradığını buluyor ve “Size bir ...
8.5.2015
Ey partiler teknolojiden ne haber?
Seçimlerde ne olup ne olmayacağı 7 Haziran’da ortaya çıkacak. Şu anda partiler, kendi durdukları noktadan hareket edip, oy almak için halkı ikna etmeye çalışıyor. İlk kez bu kadar yoğun biçimde programlarını vatandaşın geçinme endeksine göre tasarımladılar. Teknolojik gelişmeden söz eden cümleler...
4.5.2015
Çılgın projeleri biz değil Elon yapıyor
Son aylarda düşen ihracatımıza üzülmemek elde değil. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, boşuna inovasyon ve yeni buluşların, yüksek teknolojiye dayalı katma değerli ürünlerin lafını etmiyor. Dünyaya sattığımız malların gelirleri bize yetmiyor. Çünkü yeni ve yüksek para getirecek şeyler üretip satamıyo...
1.5.2015
İşçiler bayramlarını yine buruk kutluyor
Bugün 1 Mayıs ve yine Taksim Meydanı’nın yasak günü. Bütün dünyada “İşçi ve Emekçi Bayramı” olarak kutlanan bugün ne yazık ki bizde hep yasaklarla anılır. Bu yasak kararlarının neden alındığı da tam bilinemez. Her sorun gibi sorgulanıp üzerine de gidilemez. Bir bildikleri vardır ki “Taksim’i i...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5925 17:49
EUR 2,8585 17:49
BIST 85804 17:55
ALTIN 100,573 17:49