SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
11 Ağustos 2010 Çarşamba
5 milyar dolarlık ihalenin sürprizi Yusuf Kaya

Tam üç saatte TEDAŞ'a ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketleri üç patron Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Kazancı ve Yusuf Kaya arasında paylaşıldı.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde daha elektrik dağıtımı özelleşti. Özel sektör, böylece toplam elektrik dağıtımının yüzde 25'ine sahip oluyor.

Artık, piyasanın libere olduğu söylenebilir.  

İhalede, yabancıların esamesi bile okunmadı! Sabancı'nın EnerjiSA'sı, Nihat Özdemir'in Limak'ı elendi. Türkiye'nin en risk sever patronu seçtiğim Karamehmet'e, kardeşi Cemil Kazancı ile yarışan Mehmet Kazancı'ya ve Yusuf Kaya'ya helal olsun.

Ortak konsorsiyumları İş - Kaya İnşa & MMKA, ihalenin yıldızı oldu.

Hem enerji piyasası çevreleri hem de büyük patronlar, gözlerini kırpmadan 5 milyar doları vermeyi taahhüt eden bu üç girişimciyi konuştular.

Özellikle Yusuf Kaya merak konusuydu. "Kim bu adam?" soruları ortalığı kapladı. Öyleyse ondan bahsederek başlayalım.

Aldığım bilgilere göre kendisi Diyarbakırlı Kaya ailesinin bir ferdi. Aile şirketi olan İş-Kaya, Türk Telekom müteahhitliği, sulama kanalları inşası ve baraj yapımı gibi işleriyle biliniyor. Pek enerji ile direkt ilişkisi yok.

Elektrik dağıtım ihalesine girmesi için ikna edildiği söyleniyor. Kimin ikna ettiği bilinmese de, "Yüzde 5 ortaklık alması bile büyük değer" deniliyor.

Yusuf Kaya'dan ilginç bir not verelim: Yıllar önce, Diyarbakırspor'un mali güçlüğünü çözmesi için yapılan özel gecede Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akagündüz'ün yüksek bağışına karşılık o da öteki arkadaşları gibi 50 bin liralık katkıda bulununca eleştiriden payını almıştı.

YABANCILAR BEKLEMEDE

Piyasalarda konuşulanlara göre ihaleyi alanlar, tahmin edilenden çok daha yüksek fiyat verdiler. Bu konudaki çarpıcı bir örnek anlatılıyor: Yaklaşık 6 ay önce Limak, Uludağ Elektrik ihalesini 940 milyon dolara aldı. Bu bölge, 12 milyar kWh civarında elektrik tüketimine sahip.

İzmir  ve Manisa'yı kapsayan ve yıllık tüketimi 12.4 milyar kWh olan Gediz Elektrik'e İş - Kaya İnşaatk&MMEKA Ortaklığı, 1 milyar 920 milyon dolarla en yüksek teklif verdi.

İki dağıtım şirketinin yıllık tüketim farkı, görüleceği gibi 1 milyar kWh bile değil. Ancak ihaledeki son fiyat farkı neredeyse iki kata yükseliyor.

Adını vermek istemeyen ünlü bir işadamı, "Biz fiyatların böyle yükseleceğini tahmin ediyorduk, onun için ihalenin yanından bile geçmedik" yorumunu yaptı.

Yine enerji piyasasının çoğu aktörüne göre ihaleyi kazananların, yabancı ortak almadan bu işi yürütmeleri zor görünüyor.

İhaleleri ilgiyle izleyen yabancı firmaların ise Alman, Rus ve İngiliz kökenli olduğu konuşuluyor. 

İstanbul Avrupa Yakası dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik, ihalenin gözdesi olarak 3 milyar dolara yakın değer buldu. Kazanan şirketlerin, bu parayı çıkarmaları için en az 20 yıl bile yetmediğini söyleyen uzmanlara göre işletme sözleşmesi 2036'da sona eriyor. "Öyleyse, durum nasıl çevrilecek?  sorusu yöneltiliyor. Firmalar, zam yapmama sözü verdiklerine göre başka yollar arayabilirler.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
24.4.2015
Dünya şampiyonuyuz çocuklarımıza ucuz fındık yediremiyoruz
Demokrasi kültürünün ve millet iradesinin sembolü olan ilk Meclis’i bundan 95 yıl önce açtık. Ve bir “Çocuk Bayramı”nı daha kutladık. Küçüklerin mutlu olanı da vardı, mutsuzu da. İstatistiklere yansıyan rakamlara göre 7 milyon çocuğumuz ailesiyle birlikte yoksullukla mücadele ediyor. Okul çağında...
20.4.2015
Vali olmayın girişimci olun
Şurada seçimlere iki aya yakın zaman kaldı. Hangi parti kazanırsa kazansın, Türkiye için yeni hikayeler yazılmak zorunda. Yüksek büyüme olmadan, başta işsizlik yapısal sorunların çözülmesi çok zor görünüyor. Nasıl büyüyeceğiz? İhracatın durumu malum. Yüksek katma değerli ürünlerimiz yok, fiyat...
17.4.2015
Seçim atmosferi kırılganlığı artırıyor
Son zamanlardaki ekonomik veriler, geçmişi aratıyor. Seçim atmosferinde her mesele kırılgan görünüyor. İşsizliğin yüzde 11’lere yükselmesi, ihracatın her ay geriye gider durumu, doların nerede duracağının belli olmaması, bütçe rakamlarındaki olumsuzluklar, yabancı sermayenin gelmek için kılı kırk...
13.4.2015
TÜSİAD ya kapısına kilit vursun ya da Erdoğan’la yüzleşsin
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, teknik bir analizle çıktı kürsüye, “Enflasyon”un neden giderek yükseldiğini enine boyuna anlattı. Yükselen enflasyonun, büyümeyi de engelleyen bir durum olduğunu söyledi, sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek “Özel alakart menü seçeneğimiz yok” dedi. ...
10.4.2015
Bankalar kara para gölgesinden kurtulmalı
İstanbul’da dün önemli bir çalıştay yapıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK Başkanı İbrahim Hakkı Polat, Türkiye Bankalar Birliği TBB Başkanı Hüseyin Aydın ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu çalıştayın aktörleriydi. Bankacılar da tam kadro oradaydı. Toplantıların bir kısmı basına açık, bir kısm...
6.4.2015
Karnaval ve hoşgörü ekonomisi
Bu toplumun kaderi artık değişmeli. Kan, gözyaşı ve acının sonu yok. Toplumsal morali yükseltmek için her yolu denemeliyiz. Mesela, bu anlamda iyi bir örneği Adana’dan verebiliriz. 3 yıldır portakallar çiçek açmaya başladığında bu şehirde bir şenlik yapılıyor. Adını da “Portakal Çiçeği Karnavalı”...
3.4.2015
Hepimize kirlenmemiş duru akıl lazım
Ger­çek­ten ül­ke­mi­zin ye­ni bir hi­kâ­ye yaz­ma­ya ih­ti­ya­cı var. Ya­şa­dı­ğı­mız kao­tik du­rum­lar da as­lın­da bu­na işa­ret edi­yor. Bir gün an­sı­zın elek­trik­siz ka­la­bi­le­ce­ği­mi­zi öğ­ren­dik ama hâ­lâ 40 ili kap­sa­yan elek­trik ke­sin­ti­si­nin asıl ne­de­ni­ni öğ­re­ne­me­dik. ...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,7192 18:39
EUR 2,955 18:39
BIST 85551 17:55
ALTIN 102,914 17:52