SON DAKİKA
haberL haberR

Gelir vergisi ödeyen 500 bin kişi alacaklı mı

06.02.2010 11:48  

Anayasa Mahkemesi çalışanların yüzde 35 vergi ödemesini iptal etti. Peki kimler ödediği paraları geri alabilecek?

Gelir vergisi ödeyen 500 bin kişi alacaklı mı

Büyük çoğunluk çalışanların 2009 yılı ekim özellikle de 2009 Aralık ayı ve sonrası için dava açıldığında çalışanın yüzde 8’lik (35- 27) fazla vergiyi geri alabileceğini belirtiyor.

Bazı uzmanlar Anayasa kararlarının geriye yürütülemeyeceğinden yola çıkılarak dava açılsa bile çalışanların 2006 yılından sonra ödedikleri fazla vergiyi alamayacağını savunurken bir çok vergi uzmanı özellikle Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesiz kararının açıklandığı 15 Ekim 2009’dan sonraki dönem için açılan davaların çalışan lehine sonuçlanacağına emin.

 Özellikle 2009 Aralık ayında yüzde 35’lik dilimden vergi ödeyen çalışanın bu aya ait fazla vergiyi geri alma ihtimali yüksek görünüyor. Bu konuda en uç görüşlerden birisi ise Türk Sanayici ve  işadamları Derneği (TÜSİAD) Vergi Komitesi Başkanı Sedat Eratalar’dan geldi. Eratalar, 2006’dan sonra çalışanlardan Anayasa’ya aykırı vergi alındığını belirterek, “Davalar 2006’dan sonra fazla ödenen vergi için açılabilir” dedi.

DAHA ÖNCE FAİZDE YÜRÜDÜ

Vergi hukukçularının çalışanların fazla ödedikleri vergiyi alabilecekleri yönündeki görüşleri vergi mahkemeleri ve Danıştay’ın daha önce aldığı kararlarla destekleniyor.

Bunlardan ilki vergi ziyaı cezasıyla ilgili alınan bir kararın mahkemelerce geriye yürütülmesi. PricewaterhouseCoopers Kıdemli Ortağı vergi uzmanı Zeki Gündüz, geçmişte de 4369 yasılı kanunla vergi ziyaı cezasına uygulanan faizi Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiğini mahkemelerin de işlemi geri yürüterek vergi ziyaı cezasından faiz almadığını ifade etti.

YATIRIM İNDİRİMİ KARARI EMSAL

İkincisi ise Kocaeli Vergi Dairesi’nin yine Anayasa Mahkemesi’nin aynı gün iptal ettiği ve şirketlerin 2009 yılından sonra yatırımlarını vergiden indiremeyeceklerini düzenleyen yasal düzenlemenin iptal edilmesinden sonra aldığı karar oldu.

Mahkeme, Maliye’nin ‘Anayasa Mahkemesi kararı geriye yürümez” deyip bir şirketin 2009 yılına ait yatırım indirimini kabul etmemesine karşı şirketi haklı buldu. Mahkeme kararında Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verilerek iptal edilen ve hukuk âlemindeki varlığı ortadan kalkan yasanın uygulanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Meclis’in belirleyeceği yeni oranla yüzde 37 arasındaki fark alınır

Yeni düzenleme yapılıncaya kadar yüzde 35’lik vergi diliminin Anayasa’ya aykırılığı devam ediyor. Şirketlerin açtığı davalar kabul edildi. Dava açma aşamasında herhangi bir sorun yok.

Sonucu ne olur konusu tartışılır ama dava hakkını çalışanlar kullanmalı ve kullanıyor da. Şimdi hükümet muhtemelen yeni bir oran belirleyecek.

Mahkemeler muhtemelen ekim ayından düzenleme yapılana kadar olan bölümde yeni oran ile yüzde 37 arasındaki farkın ödenmesini sağlayabilir.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI VE HT EKONOMİ YAZARI ALİ TEZEL

Davayı açan parasını alır

Vergi dilimlerinin adaletsizliği üzerine hem Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri Ali Topuz, Haluk Koç ile birlikte 116 CHP milletvekili ile açılan iptal davaları sonrasında aşağıdaki illerin vergi mahkemelerinin hakimleri, yüzde 35’lik vergi oranının haksızlığını hakim olarak kendileri de inanarak konuyu

Anayasa Mahkemesi’ne taşımışlar ve Anayasa Mahkemesi de çok hızlı davranarak 08.01.2010 günü konuyu sonlandırmıştır.

1- Denizli Vergi Mahkemesi (Esas Sayısı: 2007/70)

2- Konya Vergi Mahkemesi (Esas Sayısı: 2007/101)

3- Danıştay Dördüncü Dairesi (Esas Sayısı:2008/67)

4- Ankara İkinci Vergi Mahkemesi(Esas Sayısı: 2008/69)

5- Sakarya Vergi Mahkemesi (Esas Sayısı: 2009/14)

6- İstanbul Onbirinci Vergi Mahkemesi (Esas Sayısı: 2009/60)

Konunun sonlanmasından sonra yukarıda sayılan mahkemelere dava açan ücretliler fazla ödedikleri gelir vergilerini geri almışlardır. Bazıları diyor ki Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ancak burada durum farklı, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama bu Anayasa Mahkemesi kararını dayanak yaparak dava açanlar için mahkeme kararı geçerlidir. Bunun iki yönü var birincisi konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan yukarıdaki mahkemelerin kararları kendileri için emsal mahkeme kararıdır.

Sedat Eratalar TÜSİAD Vergi Komitesi Başkanı:

Çalışan 4 yıl için de dava açabilir

Anayasa Mahkemesi ekimde duyuru yaptı. Bu nedenle ekimden itibaren ihtirazi kayıtla beyanname verip dava açanlar oldu.

“Anayasa Mahkeme kararları geriye yürüyemez” deniliyor. Ancak bana göre bu kanunun çıktığı

2006’dan bugüne kadar geçen zaman dilimi için fazla ödenen verginin düzeltilmesi istenebilir. Çünkü çalışanlardan Anayasa’ya aykırı olarak vergi alındı.

Bumin Doğrusöz Marmara Üni. Öğretim Üyesi ve Vergi Uzmanı:

İhtirazi kayıtla verip dava açan alabilir

15 Ekim’den sonra dava açanlar fazla ödedikleri vergiyi dava sonunda geri alırlar. Eylül, ekim ve kasım ayları için dava süreleri geçti. Ama Aralık 2009 için

dava açma süresi dolmadı. Çalışanlar Şubat’ın 23’üne kadar dava açıp Aralık 2009 vergisini geri alabilir. Eğer şirketler ihtirazi kayıtla beyanname vermemişse o zaman çalışanlar dava açabilir. 15 Ekim’den öncesi için geri alma imkânı yok gibi.

İbrahim Türkiş Finans Denetim Yönetim Kurulu Başkanı:

Çağdaş hukuka göre alınabilir

Vergi mahkemesi ve Danıştay nihai olarak bu karala ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın benzerini verip geçmişe yönelik uygulayabilir. Geçmişte her iki yönde de kararlar verilmiştir. Çağdaş hukuk  lkeleri ve olayı objektif ilkeler doğrultusunda değerlendirecek olursak, mükellefler lehine de karar çıkabilir.

ŞİRKET İHTİRAZİ KAYITLA VERMEMİŞSE NE OLMUŞTU? ÇALIŞANIN KENDİSİ DAVA AÇMALI

Vergi uzmanları şirketlerin ihtirazi kayıtla beyanname vermemesi durumunda kişilerin dava açmasının daha doğru olacağını savunuyor. Uzmanlar, “Şahıs vergi dairesine gidip önce düzeltme isteyip ‘İşverenim benden fazla vergi kesti” demeli. Eğer vergi dairesi bu işlemi yapmazsa vergi dairesi aleyhine dava açmalı” diyor. Beyannamenin ihtirazi kayıtla verilmesi halinde ise şirketlerin ihtirazi kayıtla beyanname verip dava açmasının daha doğru olacağı ifade ediliyor.

‘2009 ARALIK İÇİN ACELE EDİN’

Vergi uzmanlarının üzerinde birleştiği nokta süre ile ilgili. 2006-2008 arasında fazla ödenen fazla verginin dava açma süresi geçtiği için alınamayacağı yönünde. Uzmanlar Anayasa Mahkemesi’nin kararı gerekçesiz olarak açıkladığı Ekim 2009’dan sonrası dönem için dava açılması halinde çalışanların 2009 Eylül’den itibaren fazla ödediği vergileri geri alabileceğini belirtiyor.Uzmanların kesin gözüyle baktığı dönem  ise Aralık 2009’dan sonra ödenen vergiler. Çünkü Aralık 2009 gelir vergileri beyannameleri 23 Ocak 2010’da veriliyor. Beyanname verdikten sonra dava açma hakkı ise 30 gün. 23 Şubat’a kadar dava açılma hakkı sürüyor.

(Kaynak: Habertürk)

 

 

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 01:28 Metrobüs Yolunda Kaza: 1 Yaralı Bakırköy’de kontrolden çıkan otomobil elektrik direğine çarparak metrobüs yoluna girdi. Meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı. Yaralı vatandaş ambulansla hastaneye kaldırıldı.Kaza, E-5 Karayolu
 • 00:58 Antalya’da Büyük Deprem Antalya’da 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre saat 00.27’de Kale ilçesinde 5.2 büyü
 • 00:49 Antalya'da 5,5 büyüklüğünde deprem Antalya'nın Demre ilçesi yakınlarında 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunam
 • 00:48 AK Parti'nin Konya kadın kolları başkanı MHP'ye katıldı Yaklaşık 10 ay önce AK Parti'nin Konya Kadın Kolları Başkanlığı'ndan istifa eden Özgür Ergun, Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı. MHP'nin milletvekilleri aday tanıtım törenine katıla
 • 00:07 Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi POLİTİKA- Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, seçim beyannamesini Sürmeli Otel’de açıklayacak. (14.00 - Ankara)EKONOMİ- TÜİK, 2013-2014 yı
 • 23:56 Başbakan’ın Mitinginde Görevli Polisleri Taşıyan Midibüs Kaza Yaptı: 24 Yaralı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Erzurum’daki mitinginde görevli Ardahan kadrosuna bağlı çevik kuvvet polislerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 24 polis yaralandı.Edinilen bilgiye göre, Başbaka
 • 23:52 Afganistan’daki hastanenin bombalanmasını ABD'li general üstlendi ABD’nin Afganistan’da 'Sınır Tanımayan Doktorlar'a ait bir hastaneyi vurmasının sorumluluğunu, bu ülkede Amerikan askerlerinin komutanı olan General John F. Campbell üstlendi.
 • 23:46 Bem-bir-sen Genel Başkanı Turbay, "Hedef 1 Milyon Üye" İçin Kilis’te Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 2016 yılı için kendilerinin 1 milyon üye hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.Kilis Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası bir konuşma yapan Bem
 • 23:33 MHP’lileri Taşıyan Araç Tır’a Çarptı: 4 Yaralı Konya’nın Akşehir ilçesinden aday tanıtım toplantısı için şehir merkezine giden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyelerinin içinde bulunduğu aracın, yağış nedeniyle kayga
 • 23:29 Kağıthane’de Trafik Kazası: 1 Ölü Kağıthane’de yolun karşısına geçmek isteyen Nezahat Deniz isimli kadına, cadde üzerinde seyreden otomobil çarptı. Kazada Deniz olay yerinde hayatını kaybetti. Polis kazayla ilgili inceleme başlattı.b
 • 23:31 Bismil’de 4 Terörist Öldürüldü Diyarbakır’ın 4 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Bismil ilçesinde 4 terörist öldürüldü. İlçede, gün içerisinde yapılan operasyonlarda, aralarında zırh delici roketatar başlıklarının da bul
 • 23:05 Van'da karakola saldırı: 8'i güvenlik görevlisi 9 yaralı Van'ın Başkale ilçesinde bir grup PKK'lı terörist, jandarma karakoluna saldırı düzenledi. Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine PKK'lıların karakolun yakınında bomba yüklü aracı infı
 • 23:17 Karaman’da Sağanak Yağış Etkili Oldu Karaman’da akşam saatlerinde başlayan yoğun yağmur yağışı nedeniyle bazı sürücüler caddede biriken su nedeniyle, araçlarıyla birlikte mahsur kaldı.Merkez Kazımkarabekir Mahallesi Gazi Osman Paşa
 • 23:06 A Millilerin Çek hazırlıkları devam ediyor A Milli Futbol Takımı'nın, 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Çek Cumhuriyeti ve İzlanda ile oynayacağı maçların hazırlıklarına bu akşam yapılan antrenmanla devam edildi.
 • 23:05 Van'da karakola saldırı: 8'i güvenlik görevlisi 9 kişi yaralandı Van'ın Başkale ilçesinde bir grup PKK'lı terörist, jandarma karakoluna saldırı düzenledi. Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine PKK'lıların karakolun yakınında bomba yüklü aracı infı
 • 23:03 Davutuğlu'nun programında görev alan polisler kaza yaptı: 25 yaralı Erzurum'da Başbakan Ahmet Davutuğlu'nun katıldığı program için Ardahan'dan gelen Çevik Kuvvet ekibini taşıyan aracın dönüş yolunda şarampole yuvarlanması sunucu 25 polis memuru yarala
 • 23:02 PKK, Van’da Karakola Bomba Yüklü Araçla Saldırdı Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Eşmepınar Jandarma Karakol Komutanlığı’na PKK’lı teröristler tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan 11 asker, 1 korucu ile 1 sivil vatan
 • 22:58 Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Şimşek’e 'oy' göndermesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenerek, “Mehmet Şimşek ‘kaynak bulsunlar oyumu CHP’ye vereceğim’ demişti. Şimdi seçim b
 • 22:57 Siirt’te İzinsiz Gösteriye Müdahale Edildi Siirt’te izinsiz gösteri düzenleyen bir grup yüzü maskeli göstericiye, polis tarafından müdahale edildi.Edinilen bilgilere göre, akşam saatlerinde Ülkü ve İnönü mahallelerinde toplanan bir grup y
 • 22:36 Kütahya'da meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.İlçenin Yeni Mahalle'de çevre yolu üzerinde akşam saatlerinde yarım saat arayla yaşanan kazalar