SON DAKİKA

Fatin Dağıstanlı

23 Ocak 2016 Cumartesi

ABD-Türkiye ilişkisi ve yeni sayfa

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, önceki akşam Türkiye’ye adım atar atmaz başladı tartışmalar.  
Ne yapacak, ne söyleyecek, nerede durup ne kadar ileri gidecek? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmeden dün ilk olarak dünyanın başkenti İstanbul’da ayağının tozuyla milletvekilleri ile ‘yuvarlak masa” toplantısında bir araya geldi.  

Görüşmeyi tercih ettiği milletvekilleri de ilginç. Hepsinin ortak özelliği Doğu ve Güneydoğu kökenli olması. Toplantıya AK Parti’den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu, CHP’den Fikri Sağlar ile Sezgin Tanrıkulu, HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, MHP’den ise Oktay Vural katıldı.  

Biden, daha sonra bazı gazeteci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. 

Bakın kimler var aralarında… 

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink. 

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi. 

Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar. 

                                                                      ***

Biden’in ilk görüşmeleri ışığında baktığımızda Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki en ciddi görüş ayrılıklarından, çatlaklardan birisi Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir güç olma mücadelesi. Bu bağlamda da Türkiye ve ABD, Suriye’de PYD, Kuzey Irak’ta Barzani ve PKK konu başlıklarında görüş ayrılığı noktasındalar. 

Bu görüş ayrılığı yeni olmamakla birlikte Türkiye ve ABD hariç herkesin işine yarıyor. Başta İran ve Rusya olmak üzere bütün devletlerin işine yarıyor. Türkiye ve ABD bölgenin geleceği noktasında ortak bir mutabakat sağlayamazsa, bir yol haritası ortaya koyamazsa, bölgede ciddi bir inisiyatif kaybı ile karşıya kalacak ve bölgeye yönelik politikaları ve çıkarları zafiyete uğrayacak. En çok da ABD’nin bölgedeki çıkarları.
 
Niye mi? 

ABD, Türkiye’nin bölgede Washington ile birlikte hareket etmesi için her türlü yolu ve yöntemi kendisi için meşru görmektedir. 

Türkiye’nin bölgesinde zora girmesi için Türkiye’nin Suriye politikasına bir gün dahi destek vermeyen ABD, Esad konusunda Türkiye’nin tam zıttı noktasındaki Moskova hattına yaklaşmaktan bile çekinmemiştir. 

Moskova’ya Suriye konusunda her türlü tavizi veren ABD, Ankara’nın Şam’la, Halep’le ilgilenmesine ise hiçbir şekilde tahammül göstermeme arayışını gizlememiştir. 

27 Mayıs’tan önce dönemin başbakanı Adnan Menderes’in yönünü ve rotasını Moskova’ya çevirme kararı alınca 1947 yılında gerilla eğitimi için ABD’ye götürdüğü teğmenleri harekete geçirmiş ve 27 Mayıs’ta cunta yaptırmış olan ABD bugün kendisi yön ve rotasını sırf Türkiye’yi İslam coğrafyasında zora sokabilmek adına Rusya ile işbirliğini meşru görmektedir. 

Joe Biden’i Türkiye’ye gelmesi de bu yüzden önemli ve dikkat çekicidir. Dün yaptığı görüşmelerin ötesinde bugün Erdoğan ve Davutoğlu ile yapacağı görüşmeler ve kapalı kapılar arkasında edeceği cümleler daha da önemlidir. 

ABD, bölgesel ve küresel bir güç olma noktasında ciddi adımlar atan ve bölgenin geleceği noktasında karar noktasına hızla tırmanan Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak amaçlı her türlü ittifakı kendisine mubah görüyor. 
Bugüne kadar uzak, mesafeli olduğu ülkelerle ve başkentlerle bile ilişki kurmaktan çekinmeyen Washington’un tek derdi Türkiye’nin bölgede gücünün artmasını engellemek, mümkünse tamamı ile yok etmek. 

Dolayısıyla şartlar, ABD’nin bölgedeki güç boşluğunu doldurmaya yönelik olarak en güvenilir müttefiklerinden Türkiye ile işbirliğini kaçınılmaz kılıyor. 

Yazıya Yapılan Yorumlar (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Fatin Dağıstanlı Son Yazıları

Fatin Dağıstanlı Tüm Yazıları
29.2.2016
Erdoğan, De Gaulle’ün yaptığını yapmalı
Devletlerin yazılı anayasalara sahip olmaları görece olarak yenidir. Bugün genellikle bütün devletlerin bir yazılı anayasası vardır. Fakat yazılı anayasası olmayan ülkeler de vardır. Örneğin İngiltere’nin yazılı bir anayasası yoktur. İngiltere’de tarih boyunca oluşan hukuk geleneği, anayasa görev...
27.2.2016
Durdurun bu Türkiye’yi!..
İslam coğrafyası Arap Baharı’na gelmeden önce, 2003 yılında Irak’ı ve lideri Saddam Hüseyin’i müdahale ederek deviren Batı ya da Batı’nın lideri ABD, 2006 yılında benzer bir uygulamayı Suriye’de yapmayı hedeflemiş ve planlamıştı.      Ancak Suriye’deki bu plan ve Suriye’nin b...
26.2.2016
MHP’yi CHP’lileştirme projesi…
Türkiye’de her siyasi hareket, parti, örgüt çok yakından takip edilmeli ve izlenmelidir. Hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak bu takip süreci yapılmalıdır.   Her siyasi hareketin ince hesaplar için kullanıldığını, kullanılabileceğini bilmek hele hele  adı bile konulmamış bir...
25.2.2016
Önce insan sonra muhabiriz
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi veya askeri casusluk ve devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” iddiasıyla çıkarıldıkları 7. Sulh ...
24.2.2016
Türkiye’nin kırmızı kartı…
Trabzonspor’un Galatasaray’a karşı 1-0 öne geçmesine rağmen 2-1 kaybettiği karşılaşmada, hakem Deniz Ateş Bitnel’in yere düşen kırmızı kartını alarak hakeme gösteren Trabzonsporlu Salih Dursun fenomen oldu.   Salih Dursun’un Trabzon’da heykeli dikilecek, adı bir parka verilecekmiş. &nb...
23.2.2016
Regülasyon şart…
Türkiye’nin dış politikada uyguladığı yöntem ve izlediği yol sebebiyle sık sık gündeme gelen ya da bilinçli olarak getirilen ana gündem maddesi Türkiye’nin değerli yalnızlığı noktası.     Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı sırasında dile getirdiği komşularla sıfır so...
21.2.2016
Karar ABD’nin, Obama’nın, NATO’nun
Ankara’da 10 Ekim’de Ankara Garı’nda yapılan saldırıda olduğu gibi “Katil devlet” diyerek işbirliklerini saptırmaya çalışanlar bu kez de karşımıza 28 vatandaşımızın şehit olduğu saldırıyı gölgelemek, örtmek, saptırmak, PYD-PKK-FETÖ üçgeni ve arkasındaki uluslararası terör mekanizması yapmadı deme...
SON DAKİKA HABERLERi
sayaç
Şuan bu sayfadasınız: ABD-Türkiye ilişkisi ve yeni sayfa - FATİN DAĞISTANLI - abd-türkiye ilişkisi ve yeni sayfa - fatin dağıstanlı