SON DAKİKA

Adıyaman'da kaliteli petrol bulundu

19.04.2012 12:38  

Türkiye son dönemde başlattığı petrol arama çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Adıyaman'da kaliteli petrol bulundu
Galaxy S5
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan sondajda çalışmalarında kaliteli petrol rezervine ulaşıldı.
 
TPAO'nun Şambayat lokasyonunun ardından son olarak Payamlı bölgesinde Altıntop-2 lokasyonunda 25 API Gravite kalitede petrol bulundu. Yaklaşık 40 gün önce başlayan sondaj çalışmalarında bir hafta önce petrole ulaşıldı. Bin 860 metre sondaj yapacak olan ekipler bin 560 metrede petrole ulaştı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı gibi Altıntop-2 lokasyonundan günde 500 varil petrol çıkartılacak. Adıyaman'da günlük 9 bin 600 varil petrol üretimiyle Türkiye'nin petrol üretiminin yüzde 25'ini karşılıyor.

TPAO Bölge Müdürü Halil Murat Demir, Altıntop-2 Lokasyonu'na giderek ekiplerin çalışmalarını yerinde inceledi. Sondajla ilgili açıklamada bulunan Demir, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı olarak Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye'nin petrol ve doğalgaz ihtiyacını karşılama hedefine doğru ilerlediklerini söyledi.
 
Adıyaman bölgesinin petrol aramacılığı için önemli bölgelerden birisi olduğunu vurgulayan Demir, Altıntop-2 kuyusuyla alakalı uzun süren çalışmalar yapıldığını belirterek, "Jeolojik araştırmalarla başladık ve gecen sene sahanın üç boyutlu sismiğini yaptık. 2008 yılında Şambayat sahasının bulunmasıyla birlikte buradaki aramalarda önem arz etti. Sondaj faaliyetine yaklaşık 40 gün falan önce başladık. Hedefimiz bin 860 metre kuyu derinliği olacak. Bin 560 metrede ilk petrol numunelerine rastladık. Gecen hafta yapmış olduğumuz testler sonucunda da 25 API gravite dediğimiz, Adıyaman bölgesi için iyi kalite diyebileceğimiz bir petrole rast geldik. Testimiz sonucunda günlük 500 varil üzerinde üretebilecek bir test sonucu elde ettik. Ancak hedefimiz bin 860 metre olduğu için biz sondaja devam ediyoruz. Yaklaşık bir hafta kadar daha sondajımız devam edecek. Alt tabakalarda, alt kayaçlarda petrolün olup olmadığını tespit edeceğiz. Bu tespitlerden sonrada kuyuyu inşallah önümüzdeki haftadan sonra üretime alacağımız. Adıyaman Bölge Müdürlüğü olarak günlük üretimimiz 8 bin 700 varil civarındadır. Bu ortaklarımızla birlikte Adıyaman Bölge Müdürlüğü olarak çıkardığımız petrol 9 bin 600 varil günlük petrol miktarıdır. Bu Türkiye'de üretilen petrolün yaklaşık yüzde 25'ine tekabül etmektedir" dedi.

İHAHaber hakkında okuyucu görüşleri:

AMAAAN PETROL: ankaradan ne kadar petrol çıkıyor?google eartden bakınca petrol böldesi zannedersin.yanlış anlamışsınız türkiyede üretilen petrolün 0,25 i adıyamanda.yani toplam tüketimin değil. / 20 Nisan 2012 00:36, Cuma


DERİN: kardesim olan olaylarin üstünü kapatmat icin petrol cikti petrol cikti sen ilk önce terörü bitir ozamaman petrolda cikar elmasda bormadenide. / 19 Nisan 2012 20:48, Perşembe


BİR DOSTA TEŞEKKÜRLER..: (silivridekilerin çıkması,devleti ele geçirmesi hariç)hiçbir ümidi olmayanları,ergenekoncuları,ne olursa olsun,memnuniyet göstermemeye programlı olanları cevaplamışın.sağol.rabbimiz(cc),kısa zamanda,akaryakıt fiyatlarında düşme sağlayacak petrol zenginiğini de bize lutfeyle.amin. / 19 Nisan 2012 17:26, Perşembe


BİR DOST: malesef benzin fiyatları normalden yüksek.. 28 şubat ve öncesi ergenekon tahifesinin tahribatı yüzünden çökme noktasına gelen ülke ekonomisi malesef benzin ve sair vergilerle sübvanse edilmeye çalışıyor.yine de halkın hayat standardını kullanılan araç sayısı pc ve cep tlf anlayabilirsiniz. vesselam / 19 Nisan 2012 16:28, Perşembe


EFSANE MORO: 25% az degıl o zaman nıye fıatlar yukarı gıdıyor demek kı onu da usa cıkarıyor ve bıze satıyor kafa mı buluyorsunuz / 19 Nisan 2012 15:45, Perşembe


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (11)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

AMAAAN PETROL:00:36, 20 Nisan 2012 Cuma

ankaradan ne kadar petrol çıkıyor?google eartden bakınca petrol böldesi zannedersin.yanlış anlamışsınız türkiyede üretilen petrolün 0,25 i adıyamanda.yani toplam tüketimin değil.

derin:20:48, 19 Nisan 2012 Perşembe

kardesim olan olaylarin üstünü kapatmat icin petrol cikti petrol cikti sen ilk önce terörü bitir ozamaman petrolda cikar elmasda bormadenide.

BİR DOSTA TEŞEKKÜRLER..:17:26, 19 Nisan 2012 Perşembe

(silivridekilerin çıkması,devleti ele geçirmesi hariç)hiçbir ümidi olmayanları,ergenekoncuları,ne olursa olsun,memnuniyet göstermemeye programlı olanları cevaplamışın.sağol.rabbimiz(cc),kısa zamanda,akaryakıt fiyatlarında düşme sağlayacak petrol zenginiğini de bize lutfeyle.amin.

bir dost:16:28, 19 Nisan 2012 Perşembe

malesef benzin fiyatları normalden yüksek.. 28 şubat ve öncesi ergenekon tahifesinin tahribatı yüzünden çökme noktasına gelen ülke ekonomisi malesef benzin ve sair vergilerle sübvanse edilmeye çalışıyor.yine de halkın hayat standardını kullanılan araç sayısı pc ve cep tlf anlayabilirsiniz. vesselam

efsane moro:15:45, 19 Nisan 2012 Perşembe

25% az degıl o zaman nıye fıatlar yukarı gıdıyor demek kı onu da usa cıkarıyor ve bıze satıyor kafa mı buluyorsunuz

kerem tunçeli:15:33, 19 Nisan 2012 Perşembe

tabi canım artık lozanın 100. yılında ( 2023 ) te kendi petrolümüzü çıkartalım bunlar 2023 ün hazırlıkları

fahrettin caymaz:15:20, 19 Nisan 2012 Perşembe

elektririğe %8 diye açıklanan zam faturayı kontrol edince %23 olduğu anlaşıldı. ve her gün ortalıkta petrol bulunuyor ama benzin lüks oldu. her ne hikmetse rafinerisi bile olmayan ülkeler bizden ucuza kullanıyor bu mereti.

BAŞBAKAN'A ÖZEL NOT:14:01, 19 Nisan 2012 Perşembe

başbakanım! nasıl ki darbecilere gerekli darbeyi vurmak sizin döneme nasip oldu ve ülke tarihinde en önemli adım atıldı. petrol de böyle. ergenekon mafyayası gibi bu da bir derin iş, hem de çok derin... 4 yanımız deniziyle karasıyla petrol ve doğal gaz kaynıyor ama bizde yok! lütfen buna da el atın!

vatandaş:12:55, 19 Nisan 2012 Perşembe

onun için benzine haftada iki defa zam yapılıyor bu ülkede dünyanın en pahalı benzini bizde kulanılıyor neden acaba aldığınız vergileri de söyleyinde vatanadaş neden pahalı benzin kulanıyor bilinsin bizim musluklardan petrolde aksa biz benzin mazotu yine en pahalı olarak kullanırız bu vergi sistemi böyle olunca

Fatihan:12:48, 19 Nisan 2012 Perşembe

şurası kesin bir gerçektir ki,türkiye dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip!ne acıdır ki,yıllar boyu petrol araması kasıtlı olarak yabancı petrol şirketlerine verildi,onlar da,yakın düzeyde pertol aradı,"petrol yok" kuyruklu yalanıyla yetkilileri kasıtlı olarak uyuttu!karşı komşularda bol petrol olurda bizde niye olmaz,bunun tutarlı bir mantığı var mı?artık uyanma zamanı,petrol için dışarıya verilen milyar dolarlar verilmesin,dışa bağımlılıktan kurtulalım!yetti artık!petrolü derinlerde arayalım,buna gücümüz var !

Fatih Zorlu:12:47, 19 Nisan 2012 Perşembe

inşaallah 2023 yılında türkiye petrol ve doğalgazda yurtdışına muhtaçlıktan kurtulacaktır.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi