SON DAKİKA
haberL haberR

AK Parti'nin Ankara mitinginde kaç kişi vardı? (Ankara Sincan Mitingi)

15.06.2013 22:07  

AK Parti'nin Ankara Sincan'daki 'Milli İradeye Saygı Mitingi' sona erdi. Şimdi akıllardaki soru AK Parti'nin Ankara Sincan'daki mitingine kaç kişi katıldı? Emniyet yetkililerinin verdiği rakamlar bu soruya cevap verdi.

AK Parti'nin Ankara mitinginde kaç kişi vardı? (Ankara Sincan Mitingi)
AK Parti'nin Ankara Sincan'daki mitingi büyük bir kalabalığa sahne oldu. AK Parti Ankara'daki miting için en büyük meydanlardan birisi olan Sincan'daki Pazaryeri meydanını seçti. Ankara Sincan'daki miting alanı sabah saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Başbakan Erdoğan'ın miting alanına gelmesine yakın saatlerde meydanın tamamının dolduğu gözlendi. AK Parti'nin Ankara Sincan'daki  "Milli İradeye Saygı Mitingi" saat 17.30'da Başbakan Erdoğan'ın konuşmasıyla başladı.

Sincan meydanı tamamen dolarken katılan kişi sayısı merak konusu oldu. AK Parti'nin Ankara mitingine katılanların sayısı ile ilgili farklı rakamlar telaffuz edildi. Mitinge katılanların kesin sayısını Emniyet yetkilileri metrekare hesabıyla ortaya koydu. Meydanın genişliği ile metrekareye düşen insan sayısını dikkate alan Emniyet yetkilileri mitinge 200-250 bin arasında kişinin katıldığını açıkladı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Gezi Parkı'nı boşaltın

Erdoğan, iyi niyetle Gezi Parkı'nda olanlara burayı terk etme çağrısında bulunarak, "Yarın İstanbul mitingimiz var. Bakın çok açık net söylüyorum Taksim Meydanı boşaldı boşaldı, boşalmadığı takdirde bu ülkenin güvenlik güçleri orayı boşaltmayı bilir. Çünkü geldiler kabul ettik, kendilerine anlattık, her şeyi söyledik. Bana söyledikleri hep şu oldu: 'Tamam madem ki plebisit yapacaksınız, halk oylaması yapacaksınız' çoğunluk dedi ki 'ne kadar güzel'. 'Ne kadar güzel' dediler ama hala birilerinin orada direndiğini gördüm Sabah 10.00'da karar açıklayacağız dediler açıklamadılar, saat üçte dediler açıklamadılar. Bu devlet sizin oyuncağınız değil, kusura bakmasınlar" dedi.

Erdoğan, "Öyle bir dinin mensubuyuz ki, aynı musalladan kalkıyoruz değil mi? Musalla taşına trilyoner geldiği zaman hocaefendi orada tezkiyesini yaparken cumhurbaşkanı niyetine demiyor, başbakan niyetine demiyor, milletvekili niyetine demiyor. Trilyoner niyetine demiyor. Ne diyor? Er kişi niyeti diyor. Hatun kişi niyetine diyor. İşte gerçek eşitlik orada. Biz oraya hazırlanıyoruz. Oraya hazırlanacağız. İki metreküp mezar. O mezara konulacaksın. Ey faiz lobisi sen de oraya gireceksin. Ben de oraya gireceğim. Ama kapıcı Ahmet efendi de oraya girecek. Farkımız yok birbirimizden. Hiçbir şey alıp da götüremeyeceksin. Eğer yaptığın bir şey varsa yırttın paçayı. Yoksa hapı yuttun" dedi.

Halk kalkar oylar

Erdoğan, "Ülkemin huzurunu bozmak isteyenlere sesleniyorum, kardeşlerim önce Taksim Gezi Parkında hala kalan var mı bilmiyorum. Bakın olay, bir yargı süreci içerisindedir. Yargı süreci içerisinde olan bu olayda hala orada durmanın bir anlamı yoktur, bir anlamı yoktur. Bunun yanında bir şey söyledim; yargı ne tür karar verir bilemem, lehte de karar verse, İstanbul kalkar halk oylamasını yapar, halk oylaması neticesinde halk eğer diyorsa ki 'ben o parkı korumak suretiyle bir şehir müzesi istiyorum', o zaman biz halkımızın bu talebini yerine getiririz" dedi.

Erdoğan, "Bir taraftan ulusalcıyım diyeceksin diğer taraftan polise saldıracaksın. Bu millet bunları yutmaz" dedi.

Geri adım atmayız

Erdoğan, hiçbir sermaye grubu, hiçbir faiz lobisi, hiçbir karanlık odak bizi korkutamaz, ürkütemez, bize geri adım attıramaz. Biz bu yola millet için çıktık. Biz bu yola milletle beraber çıktık. Hiç endişeniz olmasın. Bu yola tıpkı merhum Menderes gibi merhum Özal gibi, merhum Erbakan gibi kefenimizle çıktık. Biz sadece Allah'a hesap verir, ondan başka kimseden emir, talimat almayız" dedi.

Kuru gürültüyle demokrasi askıya alınamaz

Erdoğan, "Biz milletçe bu oyunlara gelmeyeceğiz, bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Türkiye'ye yönelik, 76 milyona yönelik bu çirkin girişimler karşısında asla geri adım atmayacağız. Siz, bizlere bir emanet verdiniz, o emanet bizim kutsalımızdır. Hiç endişe etmeyin o emanet bizim namusumuzdur, bizim şerefimizdir, sizin emanetinizi Allah'ın izniyle yere düşürmeyeceğiz. Sizin emanetinizi önce Allah, sonra siz alabilirsiniz. Egemenlik milletindir, milletin tercihiyle oluşan parlamentoya, iş başına gelmiş hükümete hiç kimse kastedemez, hiç kimse kuru gürültüyle demokrasiyi askıya alamaz" dedi.

Erdoğan, "Nitekim CHP'nin milletvekili de çıkıyor. Mesele Gezi Parkı değil anladın mı diyor. Neymiş mesele, AK Parti iktidarını devirmek. Bu içerideki kinin, öfkenin, şiddetin dışa vurumudur. Evet ilk baştaki küçük bir grup dışında bunların hiçbirisinin meselesi Gezi Parkı değildi. Ankara'da her tarafı yakıp yıkanların Gezi Parkı ile ne alakası var? O canım alt geçitlerdeki seramikleri kırıp dökenlerin Gezi Parkı ile ne alakası var?" dedi.

Mesele, AK Parti iktidarını devirmek

Erdoğan, "CHP Genel Başkanına istifa et dedim, ama pişkin. İstifa eder mi? Sonra nereden koltuk bulacak, fakat buna rağmen onun orada kalmasında fayda var, o kaldıkça AK Parti evvelallah çıtayı yükseltiyor. CHP Genel Başkanına cevap ver dedik, ama yüz ister" dedi.

Erdoğan, "Bir taraftan ulusalcıyız dediler, diğer tarafta Atatürk Kültür Merkezi'nin, Atatürk anıtının üzerindeki paçavralara göz yumdular. Atatürk Kültür Merkezi'nin üzerinde o paçavralara niye göz yumdunuz? Orada asılanlar neydi? Terörist, illegal örgütler, illegal görünen legal örgütler... Başbakana hakaret içeren paçavralar. Aynı şekilde anıtta bakıyorsunuz. bölücülerin posteriyle, Türk bayrağı ve Atatürk'ün posteri yan yana niye bunu seyrettiniz?" dedi.

Erdoğan, Gezi Parkı olaylarının çok önemli siyasi ve ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir zaman dilimine rast geldiğine dikkati çekerek, "Bunlar önce Reyhanlı'da 53 vatandaşımızı şehit ettiler. Bu 53 şehidimizle ilgili de ileride konuşacağım, şimdi konuşmuyorum, yine sabrediyorum, onun da vakti saati gelecek. Ama Anamuhalefetin Genel Başkanı'nın konuşması lazım. Şu anda 4 kişi tutuklanarak içeri girdi, şifre çözülüyor. CHP'nin milletvekilleri Suriye'ye niye gittiler ve onları getirip götüren kim? Oyunun içinde kimler var, hepsi yavaş yavaş çözülüyor. Bu daha başlangıç. Büyüyen Türkiye'nin, güçlenen Türkiye'nin itibarını düşürmek için ne yazık ki bu adımlar atıldı. İtibarı her geçen gün artan Türkiye'nin bu acıyı yaşamasını istediler" dedi.

CHP Genel Başkanına istifa et dedim

Erdoğan, "CHP Genel Başkanına istifa et dedim, ama pişkin. İstifa eder mi? Sonra nereden koltuk bulacak, fakat buna rağmen onun orada kalmasında fayda var, o kaldıkça AK Parti evvelallah çıtayı yükseltiyor. CHP Genel Başkanına cevap ver dedik, ama yüz ister" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "CHP Genel Başkanına istifa et dedim, ama pişkin. İstifa eder mi? Sonra nereden koltuk bulacak, fakat buna rağmen onun orada kalmasında fayda var, o kaldıkça AK Parti evvelallah çıtayı yükseltiyor. CHP Genel Başkanına cevap ver dedik, ama yüz ister" dedi.

 Ağırbaşlılıktan taviz vermeyeceğiz

Erdoğan, "İnşallah bu hukuksuzluğun, bu şiddetin, bu sandık tanımazlığın hesabını da yine 8 ay sonra demokrasi içinde ahlak ve edebimizle sandıkta soracağız. Vakardan da taviz vermeyeceğiz. Ağırbaşlılıktan taviz vermeyeceğiz. Tahriklere kulak asmayacağız. Sabredecek, bekleyecek, böyle direnecek ve inşallah zaferi bir kez daha kucaklayacağız" dedi.

MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum

Erdoğan, "Bize nasıl bir tuzak kurduklarını çok iyi görmenizi istiyorum. 17 gündür bu medya, bu siyasetçiler, bu sosyal medya bilinçli şekilde meselenin aslını gizliyor, ısrarla ağaç diyerek, çevre diyerek konuyu saptırmaya çalışıyorlar. Yapılan hukuksuzluğu, şiddeti, yapılan tahribi bu şekilde örtmek istediler. Çevre hassasiyetini amacından saptırarak, bu masum talebin arkasına sığınarak büyük bir tertibin, provakasyonun peşinde oldular. Hesap çok başka, tuzak bambaşka, oyun bambaşka. MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, bu yürüyüşe verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum, sağ olsunlar, var olsunlar. İnşallah bu yürüyüş birlikte kararlılıkla yürüyecek" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarında milletin değerleriyle ahlak ve edebiyle örtüşmeyen nice görüntüler yaşandığını belirterek, "Biz bunların hiçbirine aynı yöntemlerle müdahale etmedik, etmeyiz. Çünkü biz yakıp, yıkarak, kırıp dökerek yalanla, iftirayla bu yola koyulmadık, Dualarımızla, emeğimizle, alın terimizle hukukla demokrasiyle sandıkla direniz" dedi.

27 Mayıs'ta bu oyunu oynadılar

Erdoğan, "Bize, yani bu göründüğünüz millete 27 Mayıs'ta bu oyunu oynadılar. Biz o oyunun hesabını hukukla sorduk, demokrasiyle sorduk, sandıkla sorduk. Unutmayın bize 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta bu oyunu oynadılar, Oralarda da hesabımızı yine sandıkta sorduk, ama hukuk içinde, demokrasi içinde, ahlak ve edep içinde sorduk. İnşallah bu hukuksuzluğun, şiddetin, sandık tanımazlığın hesabına da yine 8 ay sonra demokrasi içinde ahlak ve edebinizle sandıkta soracağız" dedi.

Başörtülü kızlarımıza el uzatıldı

Erdoğan, "Polisimize, başında maalesef milletvekili sıfatı bulunan bir CHP'li tarafından en ahlaksız, edepsiz şekilde dil uzattılar, sabrettik başörtülü kızlarımıza el uzatıldı sabrettik, sabrediyoruz. Okullara sokmadılar, üniversitelere sokmadılar, eğitim-öğretim özgürlüğünü ellerinden aldılar ama onlar sabrettiler. Camilerimize ayakkabılarıyla girdiler, camilerimizde içki içtiler sabrettik, sabrediyoruz. Duvarlara hakaretler yazdılar, sabahlara kadar azgınca küfrettiler, şahsım da dahil olmak üzere hep küfrettiler, ama sabrettik. Niye? Çünkü biliyoruz ki kem söz sahibinindir. Bunun hesabını yargıda soracağız. 8 ay sonra milletin önüne sandık gelince işte orada hesabı soracağız" dedi.

İhanet şebekesini milletimize tanıtacağız

Erdoğan, "Olayın aslı Gezi Parkı mı? Bunların hepsini sizlere, belgelerle belli bir süre içinde hepsini açıklayacağız, merak etmeyin. Bu işin kaynağı neresi, bunları göreceksiniz. Bu iş, dışarıda ve içeride koordineli olarak yürüyen bir süreçtir. Hepsi belgeleriyle elimizde. Bu ihanet şebekesini milletimize tanıtacağız. Bunları milletimin bilmesi lazım" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında, 12 tane parti teşkilatının yakılıp yıkıldığını belirterek, "Parti teşkilatı sana ne yaptı? Hani demokrasi diyordunuz, hani hak hukuk diyordunuz. Ben özellikle başta Taksim Meydanı olmak üzere ülkemin değişik yerlerinde olanlara sesleniyorum: Sizin demokrasi anlayışınız bu mu, sizin özgürlük anlayışınız bu mu, olayın aslı gezi parkı mı" dedi.

Erdoğan, "Bizim millet olarak öyle bir direniş tarzımız vardır ki tüm direnişleri bastırır, tüm oyunları bozar, tüm tuzakları altüst eder. Biz, duada yakarış ile direniriz, sükut ederek, susarak, sabrederek, 'Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler' diyerek direniriz, ama onlar bunu anlamaz. Biz, 27 Mayıs'ın karanlığını işte böyle bir direnişle aştık, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ın, 27 Nisan'ın karanlığını işte böyle bir direnişle aştık. Birileri gibi sokaklara dökülenlerden olmadık. Birileri gibi eline taş alan, molotof kokteyli alanlardan, sapan alanlardan olmadık, birileri gibi gece yarılarına kadar kornalarına basarak gürültü kirliliği yapanlardan olmadık, tencere tava çalarak komşusunu rahatsız edenlerden olmadık. Bunlar mı çevreci, bunun adı gürültü kirliliği" dedi.

Biz, birlikte Türkiyeyiz

Erdoğan, "Kimsenin, Türkiye'nin yeniden sokak sokak, köy köy, şehir şehir bölge bölge ayırmasına, ayrılmasına birbirine düşman edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz, birlikte Türkiyeyiz. Kimse bu birliği zedeleyemeyecek. İnşallah hepsinin hevesleri kursaklarında kalacak" dedi.

Erdoğan, partisinin Milli İradeye Saygı Mitingi'nde "Bu manzarada kavga yok, bu manzarada gürültü yok, bu manzarada yakıp yıkmak yok, bu manzarada gönül insanları var, bu manzarada acaba bu ülkede taş üstüne taş nasıl koyarız diyenler var, işte Türkiye'nin gerçek fotoğrafı bu. Eğer Türkiyeyi görmek isteyen varsa gelsin Ankara Sincan'ı burayı görsün. Demokrasinin, hukukun, milli iradenin sesini duymak isteyen varsa lütfen Ankara'ya gelsin" dedi.

Erdoğan, "Benim milletimin kalp gözü açıktır, siz oynanan oyunu gördünüz, siz kurulan tuzağı hissettiniz, siz yapılan saldırıların hedefini anladınız. İşte bugün siz bu meydanda tek bir gönül, tek bir yürek olarak o çirkin oyunu, alçak tuzağı, o haince saldırıları bozuyor millet burada diye tüm dünyaya haykırıyorsunuz" dedi.

Erdoğan, "Biz bu yola kefenimizle çıktık, Allah'ın izniyle bu kervan aynen böyle yürüyecek. Bu millet hükümetine sahip çıkıyor, bu millet partisi ne olursa olsun, etnik kökeni, meşrebi ne olursa olsun hükümetine sahip çıkıyor. İşte burada demokrasiye, milli iradeye, ülkesine, istikbaline sahip çıkıyor. Bugün buradan dünyaya ses verdiğiniz için her birinize tek tek teşekkür ediyorum" dedi.

YÜZBİNLERCE KİŞİ BİR ARAYA GELDİ

Başkent'te "Büyük Oyunu Bozmaya Haydi Tarih Yazmaya" sloganıyla düzenlenen miting için Sincan'da yüzbinlerce kişi biraraya geldi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın organizasyonuyla "Büyük Oyunu Bozmaya Haydi Tarih Yazmaya" sloganıyla düzenlenen miting için hazırlıklar tamamlandı.

Sincan pazaryerinde düzenlenen "Milli İradeye Saygı Mitingi"ne gelen yüzbinlerce kişi, oluşturulan arama noktalarındaki polis kontrolünün ardından alana giriyor.

Vatandaşlara burada AK Parti görevlilerince Türk bayrağı ile AK Parti bayrağı ve tek kullanımlık yağmurluk dağıtıldı.

Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Yozgat ve Çorum'un da aralarında olduğu illerden gelen vatandaşların da ilgi gösterirdiği mitinge, başta Ankaragücü olmak üzere 3 büyük takımın taraftarları da formalarıyla geldi.

Miting alanını dolduran her yaştan vatandaşın, AK Partinin seçim şarkıları eşliğinde çoşkulu bekleyişi devam ederken, alandaki kalabalık her geçen dakika arttığı gözleniyor.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı miting alanında, emniyete ait bir helikopter havadan denetimde bulunuyor. Miting alanına sinyal kesici donanıma sahip araçlar yerleştirilirken, özel harekat polislerinin de alana hakim binaların çatılarında konuşlanması dikkati çekti.

Haberin Yorumları (4)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:13:42, 23 Haziran 2013 Pazar

istedigime oy veririm kimse karışamaz her zaman akp

Misafir:10:48, 17 Haziran 2013 Pazartesi

taksime kızılaya gidenlere de bir yerlerden kumanyalar yemekler geliyo merak etmeyin.. sizin gibiler sağolsun..

Misafir:10:48, 17 Haziran 2013 Pazartesi

emin ol bu kalabalıkk milletin bu olaylara tepkisidir.sonucta 25 milyonda 1 milyon toplanması normaldır, sizin sokaklara kendi imkanlarıylala geliyo dediklerinizin orgutlenerek geldikleri ise aşikardır. siz bu hareketlerinizle akp nin oyunu artırmaya devam ediyorsunuz,

Misafir:10:33, 17 Haziran 2013 Pazartesi

yaa her seçimde bir olay yaşanıyor her olayda akpnin oy oranı yükseliyor.....artık anlayın akp nin gücünü :))

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi