SON DAKİKA
haberL haberR

Allah’ın varlığını ispatlayan örnek

03.07.2009 02:00  

İnançsız adamın İmam-ı Azam Ebu Hanife'ye sorduğu soru ve aldığı muhteşem cevap...

Allah’ın varlığını ispatlayan örnek

İnsan bir yolcudur. Ruhlar âleminden başlayan yolculuğu, anne karnına, dünyaya, çocukluk dönemine, gençlik çağına, yaşlılık zamanına, kabir ve derken cennet veya cehenneme kadar devam eden bir yolculuktur. Acaba insan, bu yolculuğunun ne derece farkındadır?

Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyorlar: "Dünya ile benim ne alakam var. Ben, dünyada bir ağaç altında gölgelenip de bırakıp giden bir yolcu gibiyim." (Tirmizi, Zühd 44) Dünya nedir? İnsan fâni ve geçici olan şeylere karşı nasıl bir durum ayarlaması yapmalıdır? Hem insan, bu dünyaya niçin gelmiştir ve nereye gitmektedir?

İşte felsefenin en birinci mevzuları ve haklarında asırlardır söz söylenen mevzular görüldüğü gibi, Allah Resûlü tarafından bu ifadelerle çok veciz şekilde açıklığa kavuşturulmaktadır. İbn Ömer rivayet ediyor: "Dünyada garip gibi yaşa veya bir yolcu gibi ol. Kendini (ölmeden önce) kabir ehlinden say!" (Tirmizi, Zühd, 25) Şu üç cümlelik söz, dünya ve ahiret dengesini koruyup kollamada söylenebilecek sözlerin en vecizi, en manalısı... İnsan, zaten dünyada gariptir.

Mevlânâ’nın ifadesiyle "insan, kamıştan koparılmış bir ney gibidir. Gerçek sahibinden uzaklaştığından dolayı da hep inlemektedir. Onun bu iniltisi, bütün bir hayat boyu devam eder."

KENDİNİ HESABA ÇEK


Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz en büyük mahkemede hesaba çekilmeden önce dünyadayken sık sık nefsi sorgulamayı akıllılık ve müminlik emaresi olarak zikretmiş; Hazreti Ömer Efendimiz (ra) de Allah Resûlü’nden işittiği bu hakikati farklı bir üslupla seslendirerek şöyle buyurmuştur:

"Ahirette hesaba çekilmeden evvel kendinizi hesaba çekin. Ötede amelleriniz tartılmadan önce burada kendiniz tartın. En büyük arz ve mahkeme için şimdiden gerekli hazırlıklarınızı yapın. Bilin ki, o gün huzura alındığınızda size ait hiçbir şey gizli kalmayacak ve bütün sırlarınız bir bir sayılıp dökülecektir." Allah’a ve ahiret gününe inanan bir insan, yanlışları ve doğruları, hataları ve isabetli tavırları, kaybettikleri ve kazandıkları açısından her gün bir kere daha nefsiyle yüzleşmelidir.

Ancak bunu kötülük ve fenalıklarını deşeleyip kendini aşağılamak suretiyle yapmamalı; aksine, nefsini karşısındaki bir kanepeye oturtup, onu "rasyonel, insaflı ve uzman" bir hekimin hastasını muayene etmesi edasıyla sorgulamalıdır. Ve netice itibarıyla kendisinin bu dünyada kalıcı değil bir yolcu olduğunu aklından çıkarmamalıdır.

SEN BİR YOLCUSUN UNUTMA

İnsan bir yolcudur. Ruhlar âleminden başlayan yolculuğu, anne karnına, dünyaya, çocukluk dönemine, gençlik çağına, yaşlılık zamanına, kabir ve derken cennet veya cehenneme kadar devam eden bir yolculuktur. Ama acaba insan, bu yolculuğunun ne derece farkındadır?

Eğer o, daima kendini bir yolcu gibi görse, yürüyüşünü zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacak olan dünyanın çeşitli güzelliklerine takılıp sendelemeden yürüyüp gidecektir. İnsan kendini kabir ehlinden saymadıktan sonra, yani eskilerin; "Ölmeden evvel ölünüz" diye anlatmaya çalıştıkları hususu, fiil ve yaşantıya dökmedikten sonra, şeytanın hile ve tuzaklarından bütünüyle korunması, kurtulması mümkün değildir. Evet, insan nefsaniyet, cismaniyet itibarıyla ölmelidir ki vicdan ve ruh itibarıyla dirilmiş olsun. Zaten her şeyi cesede bağlayanlar, cesetlerinin altında kalıp ezilmiş olan zavallılar değil mi?

Ebu Hanife Hazretleri, Allah’ın varlığını nasıl ispatladı?

İmam-ı Azam Ebu Hanife daha küçük bir çocukken, yaşadığı Bağdat şehrine inançsız bir adam gelmişti. Adam kendine çok güveniyordu. "Kim bana Allah’ın varlığını ispat edebilir?" diye sordu. Oradakiler İmam-ı Azam’ı gösterdiler. İnançsız adam küçümseyen bakışlarıyla şöyle bir süzdü küçük bilgini ve dedi ki; "Hadi bakalım ispatlasın da görelim." Büyük bir meraklı kitlesi toplanmıştı etrafında. Bu sırada İmam-ı Azam:

- Benim kitaplarım evde kaldı. Gidip onları getireyim önce, diyerek ayrıldı. İmam-ı Azam uzun bir süre gelmedi. Ama herkes bu işin içinde bir gariplik olduğunu da seziyordu. Çünkü İmam-ı Azam dosdoğru bir insandır. Yalan söylemez ve sözünde durur. Gelmeyecekse mutlaka söyler, ya da haber gönderir, diye düşündüler. Böylece bir hayli zaman geçtikten sonra çıkıp geldi küçük bilgin.

İnançsız adam İmam-ı Azam’a sordu: - Nerede kaldın? Yoksa Allah’ın varlığını ispatlayamam diye mi korktun? İmam-ı Azam gayet rahat ve soğukkanlılıkla cevap verdi:

- Hayır, böyle bir korkum yok. Çünkü Allah’ın varlığını ispatlamak çok kolay bir konudur. Ancak benim gecikmemin bir sebebi var. Benim evim karşı kıyıda. Biliyorsunuz, Bağdat’ın ortasından kocaman bir ırmak akar. Karşıya geçtikten sonra büyük bir sel ve fırtına çıktı. Tekrar dönmek için ne bir sandal, ne bir köprü kaldı. İnançsız adam sordu: - Peki, şimdi nasıl geçip geldin? İmam-ı Azam cevap verdi:

HER SANATIN BİR SANATKARI VARDIR

- İşte ben de onu anlatacağım. Geldim kıyıya, birde baktım ki, kocaman taşlar kıyıdan yuvarlanıp atladı ırmağın içine. Üst üste atlayan taşlardan köprü ayakları meydana geldi. Bu arada havada kendi kendine uçan uzun tahtalar bu ayakların üzerine örtüldü. Arkasından çiviler yine havada uçuşarak kurşun gibi saplanıp tahtaları ayaklara tutturdular. O sırada kıyıdaki toprak ayağımın altından kayarak bu tahtaların üstünü kapattı.

Büyük ve rahat bir yol gibi, kocaman bir köprü meydana geldi. Ben de üzerinden yürüyüp geçtim ve geldim. Herkes şaşkınlıkla bu sözleri dinlerken, inançsız adam dedi ki:

- Karşıma küçük bir bilgin diye akılsız bir çocuk mu çıkardınız? Bir yığın saçma ile uğraşacak vaktim yok benim. Bu çocuk koskoca bir köprünün kendi kendine oluştuğunu anlatıyor. Hiç yapan, çalışan olmadan köprü oluşur mu? Bunun üzerine İmam-ı Azam, adama bakmış ve şöyle konuşmuş:

- Peki, bir köprü mü daha sanatlı ve büyüktür, yoksa dünya mı?

- Elbette dünya çok daha büyük ve sanatlıdır.

- Öyle ise dünyaya göre çok daha küçük ve sanatsız olan bir köprünün kendi kendine olamayacağını söylüyorsun da, bu muhteşem dünyanın nasıl kendi kendine oluştuğunu söyleyebiliyorsun? Köprüyü bir yapan vardır, ustasız olmaz, diyorsun. Peki, bu dünyayı yaratan, yapan birisi olması gerekmez mi?

Kumar oynamak haram mı?

Kumar, fert ve toplum hayatında derin yaralar açan ve dinimiz tarafından haram kılınan bir kazanç yoludur. (Bkz. Maide, 5/90) Kumar yüzünden nice aileler sönmüş, nice servetler yok olup gitmiştir. Geride kalan çocuklar perişan olmuş, sağlık, afiyet ve huzur yerini bunalımlar, çeşitli bağımlılıklara bırakmıştır.

"Bir kereden bir şey olmaz" diye başlayan her günah gibi kumar da oynayanı kısa sürede bağımlı haline getirmektedir. Kaybettiğini zorla geri almak için işlenen cinayetler, kaybedileni telafi etmek için yapılan hırsızlıklar, düşülen kötü yollar ise bu işin cabasıdır.

Kumar, insana Yaratıcı’sını unutturan, ibadetten alıkoyan, tembelliğe sürükleyen, insanlar arasına düşmanlık saçan bir yoldur. Kul haklarının ihlali olan kumarın özendirilmesi toplumun temel yapısını giderek çökertmektedir. Geceler boyu kumar masalarından ayrılamayan, rüyalarında bile sayıklayan insanlar bu yolda sıhhatlerini, servetlerini, ahlâklarını ve vakitlerini kaybederek giderek insanlıktan uzaklaşmaktadırlar.

Kumarda hayır yoktur

Kumarda kazanılan ve kaybedilen her kuruşta yetimin, yoksulun, çaresizin, zorda kalmışın, hastaların hakları vardır. Kazanılan kesinlikle haramdır ve hayır işlerinde kullanılması mümkün değildir. Çünkü eskilerin ifadesiyle hela süpürgesiyle cami temizlenmez.

Bir anda zengin olmak duygusu zenginlere karşı haset duygusunu da tahrik ettiğinden kişinin haline razı olabilmesi giderek imkânsızlaşır. Her günahta olduğu gibi kumar da beraberinde içki, hırs, hırsızlık, yalan, cinayet, zina gibi günahları getirir. O yüzden kumardan ve kumar ortamlarından uzak durulmalı, meşru eğlence ve kazanç yollarına gidilmelidir.

Kazancının bir kısmını ihtiyaç sahiplerine dağıt

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Ey ademoğlu! İhtiyacından fazla olan malını sadaka vermen senin için hayırlıdır. Eğer vermeyip elinde tutarsan, senin için kötüdür. Yeterli miktarda mala sahip olmaktan dolayı Allah katında sorumlu tutulmazsın. Harcamaya, bakmakla yükümlü olduklarından başla." (Riyazü’s- Salihin, Erkam Yayınları) Hadisin verdiği mesajlar

1) Malının ve servetinin ihtiyaçtan fazla olanını infak etmek en büyük hayırlardandır.

2) Mal ve serveti elde tutup hakkını vermemek ve cimrilik göstermek günahtır. 3) Bir müminin, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda malı biriktirip elde tutmada bir mahzur yoktur.

Hazırlayan : Ali İhsan Er

 

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 02:16 Başbakanlık: Operasyonlar kararlılıkla devam edecek Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların güvenliğini sağlamak ve terör te
 • 02:12 Güvenlik Zirvesi Sonrası Yazılı Basın Açıklaması Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik zirvesi sonrası yazılı basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada, bundan sonra sınır bölgesinde her hangi bir ihlalin yaşanması durumunda
 • 02:13 Güvenlik Zirvesi Sona Erdi Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen güvenlik zirvesi sona erdi.Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik zirvesi, saat 01.35’te sona erdi. Çankaya Kö
 • 02:00 Kerry: Türkiye, Rus uçağını düşürebilirdi ABD yönetiminden Türkiye'nin hava sahasına giren Rus uçağıyla ilgili sert açıklamalar geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’nin hakları doğrultusunda karşılık vererek uçağı
 • 01:32 Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi DÜNYA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Europalia festivalinin açılışına katılacak. (Brüksel)GÜNCEL- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Andreas Gross
 • 01:25 Kırşehir'de kaza: 3 yaralı Kırşehir - Kayseri D260 karayolu üzerinde bir otomobil ile taktörün çarpıştığı trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Olay, gece saatlerinde, karayolunun 12. kilometresinde mey
 • 00:50 Yozgat'ta tekstil fabrikasında yangın Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, 150'den fazla kişinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında çıkan yangında büyük çapta maddi hasar oluştu. Fabrikanın kundaklandığı iddia ediliyor. Y
 • 00:38 Yasin Börü davasında 1 tahliye Diyarbakır’da 6 - 7 Ekim tarihlerinde çıkan olaylarda Yasin Börü ve 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili 22’sı tutuklu 34 kişinin hakkında açılan davanın ilk duruşması sona erdi. Mahkeme,
 • 00:30 Şehit polisin annesi: Ben evlatlarımı yarım ekmekle büyüttüm Van'da ‘dur’ ihtarına uymayan kamyonetin çarpması sonucu şehit olan polis memurunun acı haberi Çorum’daki ailesine ulaştı. Haberi duyan şehit polisin 8,5 aylık hamile eşi fenalaşırken,
 • 00:32 Yasin Börü Davası Ertelendi Diyarbakır’da gerçekleştirilen izinsiz gösteriler sırasında Yasin Börü, Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökguz’un öldürülmesine ilişkin davada, 1 sanığın tahliyesine karar verildi. Duruşma, 25 Kasım
 • 23:54 Bakan Avcı’nın Dernek Ziyareti Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir’deki Mihalıççıklılar Derneği’ni ziyaret etti.AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü ve Milletvekili adayları ile birlikte Odunpazarı bölgesine gelen Bakan Avcı,
 • 23:51 Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı Kalkıyor Mardin Valiliği, Nusaybin ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının sabah saat; 06.00 itibariyle kalkacağını açıkladı.Mardin Valiliği tarafından Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasağı kalkıyo
 • 23:52 Erdoğan: "Çözüm Sürecini Bozan PKK” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyaretleri kapsamında Egmont Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Son dönemde artan saldırıların PKK’nın halen faal olduğunu gösterdiğine dikkat çekerek “Çözüm
 • 23:41 Güvenlik Zirvesi Başladı Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik zirvesi Çankaya Köşkü’nde başladı.Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik zirvesi, saat 22.45’te Çankaya Köşkü’nde başladı. Başbakanlık
 • 23:25 Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı sabah kaldırılıyor Mardin Valiliği, Nusaybin ilçesinde 5 gündür uygulanan sokağa çıkma yasağının sabah saat 06.00 itibari ile kaldırılacağını açıkladı. Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada,
 • 23:24 Kılıçdaroğlu Ankara’ya Hareket Etti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak ziyaretlerini tamamlayarak Ankara’ya hareket etti.Çaycuma ilçesinde halkla buluşan CHP Lideri, ardından halk pazarındaki Köy Minibüsleri Durağı’nın
 • 23:26 Tekstil Fabrikasında Yangın Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir tekstil fabrikasında çıkan yangın güçlükle söndürülebildi.Sorgun ilçesinde 2 yıldır faaliyet gösteren ve 150 kişiye istihdam sağlayan tekstil fabrikasında saat 20.0
 • 23:19 Çipras: Bu meclis krizden çıkış mührünü basacak Yunanistan'da 20 Eylül seçimlerinden sonra kurulan Radikal Sol Koalisyon (Syriza) ile Bağımsız Yunanlar (ANEL) hükümetinin programı Başbakan Aleksis Çipras tarafından açıklandı. Çipras,
 • 23:05 Mobeselere yansıyan kazalar 'pes' dedirtti Yurdun bir çok yerinde dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana gelen trafik kazaları mobese kameralarınca saniye saniye kaydedildi.Türkiye genelinde meydana gelen trafik
 • 22:53 Rus Uçağının Türk Hava Sahasını İhlal Etmesi Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili, Rus Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Rus uçağının Türk hava sahasını i
YAZARLAR