SON DAKİKA
haberL haberR

Tarık TOROS

23 Kasım 2013 Cumartesi

Aslında yaşanan ne?

Siyasal İslam'ın genetik kodlarını iyi bilirim.

Aynı biçimde... Cemaat-tarikat-vakıf denkleminde hizmet eden grupları 25 senedir yakinen takip ederim.

Muhabirlik hayatımın büyük bölümü, "Siyasal İslam"ı içinden takip ederek geçti.

"Siyasal İslam" büyük fedakârlıklarla yola çıkar. Hücre tipi örgütlenmeyle büyür. Amacı, iktidara gelip ülkeyi yönetmek, manevi iklimi bu yolla tesis etmek, işleri her alanda kendi ekiplerine devretmektir.

Tepeden inmecidir. Devlet, Müslümanlar'ın elinde olursa reaya da felâh bulacak, kurtuluşa erecektir. Humeyni'yle, Hamas'la, İhvan'la yakın akrabadır.

"Siyasal İslam" iktidara gelince, politikanın meşum yüzüyle karşılaşır. Süratle "parlamenter ve siyasal sisteme" uyumlanır. Bürokrasi, iş dünyası ve medyada alınabilecek tüm "partizan" tedbirler alınır.
 
İki tarafı karşılaştıralım:

 
"Siyasal İslam" ne kadar tepeden inmeciyse "Cemaat-tarikat-vakıf" bazlı oluşumlar da o kadar taban hareketidir. "İman Kur'an hizmeti, nesil yetiştirme" esastır.

"Siyasal İslam" bir süre sonra, kendisi dışındaki dini hareketleri "gayrimeşru" sayar. "Batı uşağı" der, "Amerikan ajanı" yapar, "Siyonist" kalıba sokar. "Cemaat ve tarikatlar" ise, "Her tarik meşru ama en güzeli benimkisi" der.

"Siyasal İslam" olgunlaştıktan sonra tüm unsurların kendine biat etmesini bekler. Etmeyen dışlanır. Öbür dini hareketlerin "biat" zemininde bezi yoktur.

"Siyasal İslam" demokrasi yoluyla ülkeyi yönetmeye talip olur. Sandıktan sonra demokrasi liderin iki dudağının arasındadır. Muhalif fikirler "ihanet" kabul edilir. Diğer İslami gruplarda demokrasi yoktur zira siyasal bir hareket de değillerdir.

"Siyasal İslam"da lider (ilan edilmese de) ahir zamanda beklenen kurtarıcıdır, halife-i ruy-i zemindir. Aslında her İslami hareket, kendi başındaki önderine böyle bakar.

"Siyasal İslam"da Türkiye liderliğinin ardından bir sonraki aşama dünya liderliğidir. Çoğu dini cemaatin bu yönde bir zihin jimnastiği bile yoktur.

"Siyasal İslam" iktidara gelince, muhalefette iken yakın durduğu çevreleri unutup, öteden beri kuyusunu kazan medya ve iş dünyasına kucak açar. Bu aşağılık kompleksi genetiktir, nesilden nesile değişmez. "Dost"un küçük bir eleştirisi bile büyütülür, yüzüne çarpılır. "Fırsatçı ve riyakârlar" el üstünde tutulur; bunlardan bin kere kazık yenildiği halde...

Diğer İslami grupların, iş dünyası ve medya ile "iyi geçinmek" dışında bir çıkar ilişkisi yoktur.
 
Kardeş midirler?
 
Öteden beri iki taraf da birbirlerinden hazzetmezler. Yeri gelir, işbirliği yapabilirler. Bu tek yönlüdür. İslami gruplar belli dönemlerde "Siyasal İslam"a destek vermiştir. Fakat "Siyasal İslam" hiçbir zaman buna karşılık vermemiştir. Bilakis, biat etmediği sürece başka İslami grupları tehdit sayıp bitirme planı bile yapmıştır.

"Siyasal İslam"la diğer dini hareketlerin belki de en önemli ortak noktası; iki taraf da hep "mağdur" ve "mazlum"dur. Tek farkla, "Siyasal Hareket" aksi yönde gelişen her şeyi "kendine yönelik imha harekâtı" biçiminde algılar ve öyle yayar.

Yüzlerce madde daha sıralarım, aksini destekleyen tek anekdot koyamam. Kişisel tarihimde bu yönde bir veri yok.

Haliyle... Mesele ne "hükümetle devletle kavga"dır ne de "kardeşin kardeşe şamarı."

İşin tabiatı budur. Sürpriz yoktur. Su akıp yatağını bulacaktır.

Haberin Yorumları (2)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:11:01, 23 Kasım 2013 Cumartesi

Güzel bir yazı teşekkür ederim...

Misafir:10:52, 23 Kasım 2013 Cumartesi

ÇOK DOĞRU BİR TESBİT, TARIK BEY KALEMİNE SAĞLIK. BAZILARI ÇIKTIKLARI YUMURTAYI UNUTUYORLAR MAALESEF.

Tarık TOROS Son Yazıları

Tarık TOROS Tüm Yazıları
4.10.2015
Bugün arife
Bin kere yazdık söyledik. Olmadı. Ekranlarda konuşuldu, tartışıldı: - Kin tutmayalım. - Eski defterleri açmayalım, içinden çıkamayız. - Ama ve fakatlı cümle kurmayalım. - Hukuk ve demokrasi paydası altında buluşalım. - Düşüncelerine katılmasam da bunu özgürce ifade etmelisin diy...
3.10.2015
Can durumu
Başkent’te bir otobüs… Hâlâ nedeni belli değil: Yoldan kaldırıma çıkıp… Onlarca vatandaşı altına aldı, 12 ölü! ** Artık kaldırımda yürürken bile can güvenliğimiz yok. Bırakın terörü, trafik kazasını, suda boğulmayı, kaza kurşununu… Oturduğunuz yerde veya yolda yürürken… Nered...
2.10.2015
Etin ne budun ne?
Bir şey diyeyim mi: Bu iş bitmiş. Ankara’daki muktedirlerin kimyası o kadar bozulmuş ki… Ne strateji geliştirebiliyorlar ne de artık sağlıklı bir adım atabiliyorlar. ** Şu son Tivibu olayı mesela. Bayramın hemen ertesinde… Hükümetin ve sarayın hoşuna gitmeyen üç kanalı platformd...
1.10.2015
Bekleme odası açılışı
Bugün tuhaf bir tören var Ankara’da. Meclis açılıyormuş. Gazetelerde başlık şu: “İkinci yasama dönemi başlıyor.” Birincisinde ne oldu biliyor musunuz: Yeni vekiller yemin edip, başkanı seçtiler. İkinci yasama dönemi ise hiç olmayacak. ** 4 Nisan’da tatile giren… 7 Haziran ...
30.9.2015
Yarın başımıza bir iş gelirse
Hani olur ya, yarın seyredecek televizyon kanalı bulamayabilirsiniz. Meydan tümüyle iktidar bültenlerine kalabilir. O zaman ne yapacağınıza dair minik bir kripto vereyim: Öyle güçlü bir hafızaya ihtiyacınız yok. Yıllar önce yaşanan olaylarla, bugünküleri… Aylar önce edilen laflarla şi...
29.9.2015
Elektrik ve suyu da kesin
Anayasa’da tam 5 madde (28, 29, 30, 31 ve 32) basın hürriyetini düzenler. Basın yoluyla düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini teminat altına alır. ** Özetle der ki: - Basın hürdür, sansür edilemez. - Kimse, düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz, suçlanamaz. - Devlet, basın v...
28.9.2015
Ellerinde bir şey yok
Olsaydı… Atılan tweet’ten, yazılan masum bir eleştiriden Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu çıkarıp davalar açmaz, onca kişiyi içeri tıkmazlardı. ** Olsaydı… Binlerce denetimden elleri boş döndükleri halde… Halen okul basmaz, şirketleri maliye kıskacına almazlardı. ** Olsaydı… İki...
SON DAKİKA HABERLERi