SON DAKİKA

Kemal Kılıçdaroğlu: Yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu

18.12.2013 12:45  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ilgili 'Bir zamanlar saltanat vardı, babadan oğula geçen. Günümüz Türkiye’sinde ise yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu
Galaxy S5
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabında şu açıklamayı yaptı, "Bir zamanlar saltanat vardı, babadan oğula geçen. Günümüz Türkiye’sinde ise yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu."    
CHP'Lİ MUHARREM İNCE: BU KARAR HUKUKA UYGUN MU?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan 5 müdürün görevden neden alındığını sordu. İnce, “Bu karar hukuka uygun mu?” diye sordu.

İstanbul emniyetinde bazı müdürlerin görevden alınmasının TBMM’deki yankıları sürüyor. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın ardından CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de görevden almalara tepki gösterdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sözlü soru soran İnce, “Bu karar ahlaki mi, bu hukuka uygun mu, vicdani mi? Bunlar neden görevden alındı? Bunları görevden alan güç nedir? Başka yerlere dokunacak diye bir korku mu var?” ifadelerini kullandı.

"BU KABUL EDİLEMEZ; YOLSUZLUK VARSA SONUNA KADAR ÜSTÜNE GİDİLMELİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonu başlatıyor AKP'li bakanların çocukları, üst düzey bakanlık bürokratları, işadamları, Fatih Belediye Başkanı, Halkbank ve Emlak GYO genel müdürleri gözaltına alınıyor ve bugün karşımıza çıkan şu tabloya bakın: İstanbul Emniyet Müdürlüğü operasyonun üzerinden 24 saat geçmeden bizzat bu operasyonu yapan 5 polis müdürü görevden alınıyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Oran, bu kadar tesadüfün ancak planlayarak olacağını belirterek, “Sakın kimse bunun rutin, mutat bir atama işlemi olduğunu söylemeye kalkmasın. Çünkü buna artık çocuklar bile güler. Madem bir yolsuzluk ve usulsüzlük var, nereye gidiyorsa oraya kadar gidilmeli ve bir nevi "temizeller operasyonuna" dönüşmeli bu işlem. Biz anamuhalefet olarak, TBMM Üyesi olarak Sayın Başbakan'dan olayların üzerini kapatmasını değil, bizzat savcıların polislerin önünü açmasını bekliyoruz. Rüşvet alan bir bakandan söz ediliyor, kimdir bu bakan? Başbakan Erdoğan madem partisine "AK Parti" diyor o zaman istifa et aklan da gel diyorum kendisine. 100 gün sonra seçim var ve ülkenin bürokrasisi hükümeti bu kadar yolsuzluğa bulaşmışken, seçim sürecinde kendilerine nasıl güven duyacağız” diye sordu.

“BU OPERASYON YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTME VE GÖZDAĞIDIR”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, emniyet şube müdürlerinin görevden alınmasının suçluluk duygusuyla yapıldığını iddia etti. “Bu görevden almalar hükümetin bu işin üzerine örtme ve gözdağı vermesinin kanıtıdır” diyen Vural, hukuk devletinde başlamış, yürüyen bir operasyon varken kamu görevlilerinin görevden alınmaması gerektiğini söyledi.

Hukuki süreci beklemek yerine delilleri karartma çabası içine girildiğini ileri süren Vural, “Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parti devletine dönüştüğünün kanıtıdır. Operasyonu ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yanıt vermesi, hesap vermesi gerekenler; temel başka dosyaların da önünü kapatmak için tehdit ve şantaj olarak bunu kullanmışlardır.
Hemen akabinde müdürlerin görevden alınması bana rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun daha derin olduğunu, daha yukarılara doğru gidebileceğini düşündürüyor. Ama yolsuzluklar karanlıklara gömülemeyecektir. AKP içinde vicdan sahibi olanlar, bunların üstüne gidilmesinin önünü  açmalıdır.

“HÜKÜMETİN DEVAMI RİSK ALTINDA”

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, “Gözaltına alınan kişiler arasında İçişleri Bakanı’nın oğlu da var, ona da ayrıcalık tanınmıyor ama bir hukuksuzluk olursa iki taraf arasındaki gerilimin ulaştığı doruk noktasıdır. Paralel devlet KCK değildir; hükümetin dışında bir paralel devlet vardır. Bu gerilimle beraber saf değiştirmeler olur. Eskiden karşı karşıya olanların bir kısmı birlikte hareket eder” dedi.
Bunun ağır bir operasyon olduğunu belirten Kaplan, “Asıl yargının ne yapacağı önemli. Ciddi delil ve bulgular varsa hükümetin devamı ciddi risk altındadır. Eğer cemaat ile yaşanan son gerilimin intikam hamlesiyse bunun faturası da ağır olur. 5 şube müdürüyle sınırlı kalmayacak kadar kapsama alanı genişler” diye konuştu.

GENEL SEKRETER BÜYÜKATAMAN: SON DERECE MANİDAR

ANKARA MİLLETVEKİLİ YENİÇERİ: KAMU VİCDANINI YARALADI


MHP, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde operasyonları yürüten 5 şube müdürünü görevden alınmasına tepki gösterdi. Genel Sekreter İsmet Büyükataman, “Son derece manidar” derken, Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de “Kamu vicdanını yaralamıştır” değerlendirmesini yaptı. Hürriyet’e konuşan MHP’liler şunları kaydetti:

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN: Rüşvet iddiaları ile yolsuzluk iddiaları ile üstelik hükümetin üç önemli bakanının oğlunun karıştığı iddiaları ile yürütülen soruşturmaların başında bulunulan şube müdürlerinin görevden alınmış olması son derece manidar. Bu konuda bakanların yaptıkları açıklamalar son derece düşündürücü. Bu soruşturmalardan bir şey çıkmayacağını ifade etmek bile başlı başına bu konularla ilgili malumat sahibi olunduğu veya bunlarla ilgili birtakım teşebbüslerde bulunabileceğine dair beyanlar. Kamu vicdanı bu tasarruflardan son derece rahatsız. Bu işin sonu nereye kadar ulaşıyorsa, kime kadar varıyorsa bu konuda kararlı bir şekilde Cumhuriyet Savcıları görevini yerine getirmeli. Millet de bunu bekliyor. Siyasi partiler de bu konuda müşterek bir kararlılık ortaya koydular. TBMM’yi bu ayıptan mutlaka kurtarmak lazım. MHP olarak sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.  

MHP ANKARA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN YENİÇERİ: Yolsuzlukla ilgili soruşturmalarda, operasyonları yönetenleri görevden alma kamu vicdanını yaralamıştır. Bilindiği gibi daha önce de Deniz Feneri savcıları görevden alınarak, davaya şaibe bulaştırılmıştı. MİT Başkanı Hakan Fidan ile ilgili soruşturmada da hukukun gereğini yapmak yerine, yasa çıkartılarak başka bir manevra yapılmıştı. AKP meydana gelen her olayda, yargıcı ve savcıyı görevden almak ya da soruşturmaya çeşitli yasal gerekçeler ortaya koyarak soruşturmadan taraftarlarını korumaktadır. Bu son derece yanlıştır. Demokratik hukuk devletinde olmayan bir tavırdır. AKP’ye yönelik soruşturmaların demokratik bir süreç içinde yürütülmesi engellenmektedir.
 
MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN: Başbakan direk savunmaya geçiyor. Direk muhatap olarak alıyor. ‘Birilerinin topu tüfeği varsa ,bizim Allahımız var’ diyerek yine inanç hortumculuğu yapıyor, bu olaydan da istifade etmeye çalışıyor. Bu Başbakanın yolsuzlukları örtbas etme çabasını gösterir. Bakanların oğullarından başlandı, Başbakan da savunmaya bu denli geçtiğine göre, zannediyorum Sayın Başbakanın oğullarına da sıra geleceği yönünde endişesi olsa gerek. Oğullarına sıranın geleceği korkusuna mı kapıldı? Hak, dinden imandan bahsediyorsun, ondan sonra da bunları yaparken siyaset cambazlığına soyunuyorsun.

Böyle bir olay çıkınca da etrafındaki saadet zincirinin halkaları tek tek kopmaya başlayınca, savunmaya geçerek kendi açığını da yanlışını da ortaya koyuyorsun. Daha önce ‘yargı sonucu beklenmeli’ diyen Başbakan, şimdi 5 polis müdürü görevden alarak idari anlamda karşı saldırıya geçip, soruşturmanın selametini zedeliyor. Soruşturmayı yapa emniyet teşkilatına gözdağı veriliyor. MİT Müsteşarında da yaptığı gibi kendi ekibini savunma, koruma altına almaya gayret ediyor. Bu çok yanlış bir durumdur. Başbakan, bu soruşturmaya kesinlikle müdahale etmemeli. Sonucu nereye giderse gitsin, yargı önünde yapılabilmeli. Banka genel müdürünün evinde 4 buçuk milyon dolar bulunuyor. Bunu örtemezsiniz. Bu yargı eleğinden geçmek zorunda. Düne kadar özel yayın yapan Tayyip TV’ler nerede? Olayları halka doğru aktarma çabası içinde değiller. MHP bu meseleyi hükümet-cemaat çekişmesine kurban vermek istemiyor. Bu çatışma içerisine koymak bu soruşturmayı zaafa uğratabilir.  

(AJANSLAR)

Haber hakkında okuyucu görüşleri:

MİSAFİR: kılıçdaroğlu sen de kendine dikkat et sen oraya nasıl geldinse o şekilde gidersin belli mi olur.chp de ırsı olan pislikler daha çoktur sen daha iyi bilirsin. / 18 Aralık 2013 15:06, Çarşamba


MİSAFİR: OĞULUN SUÇUNU BABAYA ATMA BE ADAM !!!... İFTİRA ATIYOSUN .. / 18 Aralık 2013 14:41, Çarşamba


MİSAFİR: B; NİYE BÖYLE YAPTINIZ DİYENLERE,(ÇOCUKLARINA,RÜŞVETÇİNİN ÇOCUKLARI DENMESİN DİYE)CEVABINI VERİR.HALKIN DEDİKODUSUNU ÖNLEMEK İÇİN,KENDİ İTİBARINI GÖZARDI ETMİŞTİR.ONU"CENNETMEKAN"DİYE ANIYORUZ.AMİN / 18 Aralık 2013 13:15, Çarşamba


MİSAFİR: B; KILIÇDAROĞLU,SUÇLARIN ŞAHSİLİĞİNİ(KİŞİYE AİT OLUŞ)BİLİR.HUKUKDA DA,İSLAMDA DA BÖYLEDİR.BABA OĞULUN,OĞUL BABASININ SUÇUYLA İTHAM EDİLEMEZ.ABDULHAMİT HANIMIZ,RÜŞVET ALAN BİR DEVLET GÖREVLİSİNİ,"PADİŞAHI JURNALLEDİĞİ"GEREKÇESİYLE YEMENE SÜRER.(EFENDİM SUÇU SABİTTİ,NİYE BÖYLE YAPTINIZ?) / 18 Aralık 2013 13:12, Çarşamba


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (4)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:15:06, 18 Aralık 2013 Çarşamba

kılıçdaroğlu sen de kendine dikkat et sen oraya nasıl geldinse o şekilde gidersin belli mi olur.chp de ırsı olan pislikler daha çoktur sen daha iyi bilirsin.

Misafir:14:41, 18 Aralık 2013 Çarşamba

OĞULUN SUÇUNU BABAYA ATMA BE ADAM !!!... İFTİRA ATIYOSUN ..

Misafir:13:15, 18 Aralık 2013 Çarşamba

B; NİYE BÖYLE YAPTINIZ DİYENLERE,(ÇOCUKLARINA,RÜŞVETÇİNİN ÇOCUKLARI DENMESİN DİYE)CEVABINI VERİR.HALKIN DEDİKODUSUNU ÖNLEMEK İÇİN,KENDİ İTİBARINI GÖZARDI ETMİŞTİR.ONU"CENNETMEKAN"DİYE ANIYORUZ.AMİN

Misafir:13:12, 18 Aralık 2013 Çarşamba

B; KILIÇDAROĞLU,SUÇLARIN ŞAHSİLİĞİNİ(KİŞİYE AİT OLUŞ)BİLİR.HUKUKDA DA,İSLAMDA DA BÖYLEDİR.BABA OĞULUN,OĞUL BABASININ SUÇUYLA İTHAM EDİLEMEZ.ABDULHAMİT HANIMIZ,RÜŞVET ALAN BİR DEVLET GÖREVLİSİNİ,"PADİŞAHI JURNALLEDİĞİ"GEREKÇESİYLE YEMENE SÜRER.(EFENDİM SUÇU SABİTTİ,NİYE BÖYLE YAPTINIZ?)

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 01:46 Yıldırım Demirören: Allah'ın yardımı ile bu ülkenin yüzü güldü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Allah'ın yardımı ile ülkenin yüzünün güldüğünü söyledi. Türkiye, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri A Grubu son ma
 • 01:32 Türkiye'nin galibiyeti Almanya'da kutlandı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri'nde Türkiye'nin İzlandayı yenip Fransa'daki finallere direkt katılma hakkı elde etmesi Almanya'da yaşayan Türkleri sokağa döktü.  /
 • 01:34 Hamas'tan ABD'ye "kınama" tepkisi Gazze'deki İslami Direniş Örgütü (Hamas), ABD'nin, 3 İsraillinin öldürülmesini kınayan açıklamasını eleştirdi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin
 • 01:23 Milli maçın ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) direkt katılma hakkı elde eden A Milli Takım'ın başarısının Türkiye'ye hayırl
 • 01:24 Ankara'daki terör saldırısına tepkiler ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için burada açılan taziye defterini im
 • 01:29 Türkiye-İzlanda soyunma odaları Hasan DÖNMEZ/ KONYA, (DHA) - İZLANDA Milli Takım Teknik Direktörü Lars Lagerback, çok iyi bir takım olduğu için Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye ile bir kez daha karşılaşmak i
 • 01:25 Hakan Çalhanoğlu: Çok heyecanlıyım A Milli Futbol Takımı oyuncusu Hakan Çalhanoğlu, ilk defa böyle bir turnuvaya katılacağını ve çok heyecanlı olduğunu söyledi.2016 Avrupa Şampiyonası son maçında İzlanda'yı 1 -
 • 01:14 Türkiye'nin EURO 2016'ya katılma hakkını kazanması Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nda İzlanda'yı 1-0 yenerek, "en iyi üçüncü" kontenjanından Fransa'daki finallere direkt katılma ha
 • 01:22 Futbolculardan zafer tweet'leri İSTANBUL / DHA A Milli Futbol Takımı'nın Fransa'da oynanacak olan Euro 2016'ya doğrudan katılma hakkı kazanmasının ardından futbolcular Twitter hesaplarından coşkul
 • 01:17 Türkiye'nin EURO 2016'ya katılma hakkını kazanması DSP Genel Başkanı Masum Türker, İzlanda'yı 1-0 yenerek Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) doğrudan katılmaya hak kazanan A Milli Futbol Takımı'nı kutlad
 • 01:16 Avrupa Şampiyonası'na direkt katılan ülkeler belli oldu  İSTANBUL / DHA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Eleme Grubu müsabakaları sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alan 18 takımın yanı sıra "en iyi üçüncü" olan Türkiye,
 • 01:06 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Şimdi devletler birbirleriyle doğrudan savaşmıyor, maşa kullanıyorlar. Terör örgütleri şu a
 • 01:11 Futbol: 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Milli Takım'ın İzlanda'yı 1-0 yenip "en iyi üçüncü" olarak EURO 2016'ya direkt katılma hakkını elde etmesi dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) B
 • 01:01 UEFA'dan Türkiye'ye övgü dolu sözler İSTANBUL / DHA UEFA, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nun son maçında İzlanda'yı 1-0 mağlup ederek Fransa'da oynanacak olan Euro 2016'ya doğrudan katılma h
 • 00:56 Türkiye'nin Euro 2016'ya katılma hakkını kazanması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden, İzlanda'yı 1-0 yenerek Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (Euro 20
 • 00:57 A Milli Futbol Takımı Fransa biletini kaptı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri'nde A Grubu'ndaki 10. ve son maçında Konya'da konuk ettiği İzlanda'yı 1-0 yenen Türkiye, grubunu üçüncü sırada tamamladı ve "en iyi
 • 00:53 Ankara İl Emniyet Müdürü Görevden Alındı İçişleri Bakanlığı, Ankara İl Emniyet Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve Güvenlik Şube Müdürünün görevlerinden uzaklaştırıldığını açıkladı.İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “10 Ekim 2015
 • 00:52 Ankara İl Emniyet Müdürü görevden alındı İçişleri Bakanlığı, Ankara'da meydana gelen ve 97 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve Güvenlik Şube Müdürü'nü görevden aldı. b
 • 00:49 Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rublede dalgalı kur içmemiz gereken acı bir ilaçtı Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Moskova’da katıldığı “Rusya’dan Davet” adlı ekonomi forumunda Rusya ekonomisi hakkında bilgi verdi. Rusya Merkez Bankası’nın şu andaki k
 • 00:33 İsrail’deki gerginlik ABD yönetimi, İsrail’de son günlerdeki şiddet olaylarında hangi taraftan olursa olsun yaşamlarını yitiren herkes için üzüntü duyduklarını bildirdi.Beyaz Saray Sözcüsü Josh
YAZARLAR