SON DAKİKA
haberL haberR

Ahmet TAŞGETİREN

05 Aralık 2013 Perşembe

Ben neymişim?

Meğer ben neymişim? Bir Çin atasözünde "Pirincimin içindeki beyaz taştan korkarım" dendiği gibi, pirincin içindeki taşmışım ve benden korkulmalıymış. Pirinç cemaat ve ben Ahmet Taşgetiren.
"Söylediğim şeylerde kem söz varsa bana aittir" diye yola çıkan bile böyle yazıyor ve "sizden ricam ortaya yazıyor görünüp iki yazar üzerinden hizmete sallamayın" diye sözlerini bağlıyor. İki yazar, Zaman'ın iki yazarı. Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal. Ben BUGÜN'den "sallamış" oluyorum, onlar Zaman'dan... Üstelik Zaman'ın Ankara temsilcisi olarak.

Kendimi tanıyorum yeniden. Bakın "Haydar Ak" imzalı şu satırlara:

"Sayın Ahmet Taşgetiren;

Siz aklınızı, mantığınızı, vicdanınızı ve en kötüsü de yıllardır hüsnüzan beslediğim Müslümanca bakış açınızı kaybetmiş olmalısınız, şimdi yaptığınız bu zalimane bakış açısının hepsinin İslami ve daha genel çerçevede insani açıdan verilecek sayfalarca cevabı var, tecrübeli bir gazeteci olarak yıllarca içinizde gizlemeyi başardığınız cemaat düşmanlığından biraz uzaklaşıp yeniden vicdanınızın sesini dinlemeye döndüğünüzde aynı cevapları siz de vereceğinizi kendiniz de biliyorsunuz aslında, ama şu anda bir şairin dediği gibi "boşa gider boşa gider ne söylesem boşa gider" çünkü cemaat nefreti aklınızı ve kalbinizi kaplamış, bu zor zamanlar herkesin kendini daha fazla saklayamayıp ortaya çıkardığı fırsat anları, bu yüzden çok değerli zamanlar, tarafı belli olmayan ikiyüzlü kimse kalmasın, herkes kendini ortaya koysun, Allah size ve olaylara sizin gibi bakan insanlara akıl sağlığı ve vicdan versin, haklarına girdiğiniz bunca günahsız insanla helalleşmeden öbür aleme gitmekten de korusun ne diyeyim."

Ben neymişim değil mi?

Aklımı, mantığımı, vicdanımı ve en kötüsü de yıllardır hüsnüzan beslenen Müslümanca bakış açımı kaybetmişim. Cemaat nefreti aklımı, kalbimi kaplamış, bu zor zamanda tarafım belli olmuş, Allah bana akıl sağlığı ve vicdan vermeli imiş ve bunca günahsız insanın haklarına girmişim. Bereket versin mailin sonu dua ile bitiyor ve "Öbür aleme helalleşmeden gitmekten korunmam" niyaz ediliyor. Teşekkür ederim sevgili dostum.

Ben, mesela Hizmet medyasının bir köşesinde böyle bir eleştiri almaktan rahatsız olmam. Ama okuyucuya, halka inen bir algı gerçekten üzüyor beni.

Bu algı sadece benim hakkımda inmiyor halka, başka pek çok inanmış insan hakkında iniyor.

Ben ki, BUGÜN'de yazıyorum. BUGÜN Hizmet'e yakın bir gazete. Aksiyon'da yazıyorum. Hizmet'in dergisi. Burç FM'de yıllardır "Günün yorumu" başlığı altında hafta içi her gün sabah-akşam yorum yapıyorum.

Hizmet camiasının davetiyle yüzlerce konferansa, sohbete katıldım.

Ailem içinde hizmet bünyesinde hizmet eden onlarca insan var.

Ben imam hatip kökenliyim, İslam Enstitüsü'nde okudum. Tertemiz Müslüman bir anne babanın çocuğuyum. Çocukluktan beri de hayatım İslami hizmet alanlarında geçti.

Şimdi ortada durup, herkesi kardeşliğe dostluğa çağırıp, bu süreçte ortada dolaşan malzemelerin test edilmesi gerektiğini yazıyorum.

Ne oluyorum o zaman?

Pirincin içindeki taş oluyorum.

Peki Leyla İpekçi ne? Mümtazer Türköne ne? Mustafa Ünal ne?

En bulunmaz yayını Taraf yapıyor değil mi? Hiç sorgulanmamalı Taraf değil mi?

Şu yukarıda benim için yazılanlar, Hocaefendi'nin gönül dünyasına nasıl yansıdı, onu merak etmekteyim. Şu yukarıdaki satırlar, on yıllardır dost olarak aynı iklimleri paylaştığım Hizmet'in öndeki simaları tarafından nasıl karşılandı onu merak etmekteyim.

Ben, 40 yıllık yazarlık hayatımda bu tarz hitaplarla çok karşılaştım ve birçok insan sonra gelip benden "helallik" dilediler. Derim ki: Herkes kendi kalbine baksın. İnsanlara şablon geçirirken, şeytan devreye giriyor mu girmiyor mu? Ona baksın. Bu da kolay iş değil.

Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (25 Yorum)
Misafir - 21:52, 19 Aralık 2013 Perşembe
Ahmet Tasgetıren Bey sızın hakkınızda bu tarz yorumları yazan herkesı sıddetle kınıyorum . Rabbım bu mılletın tamamına sızın gıbı ınsanları tanımayı nasıp etsın .
Misafir - 22:16, 08 Aralık 2013 Pazar
Valla hocam bayılarak okudum yazınızı. Emin olun sizin samimiyetinizden bu milletin zerre kadar şüphesi yok. Ama ....
Misafir - 02:11, 07 Aralık 2013 Cumartesi
Ümmetim yetmişüç fırkaya ayrılır. Bunlardan biri doğru yoldur. Diğerleri bidattır.(Hadis i şerif) Bu yolun adına "ehl i sünnet yolu" denir. İslam birliği ve kardeşliği bu tek yolda mümkündür.
Misafir - 11:51, 06 Aralık 2013 Cuma
hocam sizi dunya alem seviyor ve taniyor.sizin sayenizde onu da tanidik
Misafir - 03:41, 06 Aralık 2013 Cuma
birileri hizmet hakkında yıllardır biriktirdikleri nefreti kusma imkanı buldular, bizler de onların gerçek yüzlerini gördük. her zaman olanda hayır vardır. Ahmet ağabey siz seviyoruz, ancak bazen denge haksızlığa uğrayana yakın olmayla sağlanır... sanırım sizden de beklenti bu yönde
Misafir - 23:50, 05 Aralık 2013 Perşembe
AMAN HOCAM ; KIMI KENDİNİ HİZMETTE SANA KISILER BILMIYORLARDIR SIZI VE GECMISINIZI SİZ ONLARA BAKMAYIN AFFEDIN,,AFFETMEK ERDEMDİR.BİLİRSİNİZ.,DEVIR COK KOTU BIRBIRIMIZE HUSUMETE VAKTIMIZ YOK BUYUKLUK SIZDE KALSIN...
Misafir - 23:15, 05 Aralık 2013 Perşembe
Hocam biz sizi seviyoruz bizim gibi görünenleri takmayın ben dersane öğretmeliyim sizin yazdıklarınızı unutamam
Misafir - 22:53, 05 Aralık 2013 Perşembe
O yazıyı yazan niyet okuyucudur. Niyet okumak da gönül erlerinin işi değildir.
Misafir - 22:29, 05 Aralık 2013 Perşembe
Ahmet Taşgetiren Vicdan sahibi bir insandır üzülmesi herkesi üzer
Misafir - 22:28, 05 Aralık 2013 Perşembe
Hocam sizleri çok seviyoruz, sizleri her zaman takdir ediyoruz. Yıllardır programlarınızı büyük bir beğeniyle dinliyoruz...
Misafir - 21:53, 05 Aralık 2013 Perşembe
sonuna kadar sıze katılıyom hızmete daıma sempatıyle bakmıs ımkanları olcusunde yardımcı olmus bırıolarak muslumanların bu kadar vefasız olabılecegı kınlenebılecegını hıc aklıma gelmezdı ama hocaefndı oyle acıklama yaparsa maalesef boyle mektuplar daha cok goruruz selam ve dua ıle
Misafir - 21:24, 05 Aralık 2013 Perşembe
Kim bu Haydar Ak Allah aşkına????
Misafir - 20:40, 05 Aralık 2013 Perşembe
HOCAM ELLERINDEN OPERIM DOGRU OLANLARI FARK ETTIRMEK ZORUMUZADA GITSE YAZMZYA DEVAM ET GOZUMUZU ACMIS OLDUN SAG OL
Misafir - 20:28, 05 Aralık 2013 Perşembe
Allahin rizasiyla olun her daim ins.
Misafir - 20:10, 05 Aralık 2013 Perşembe
ÜZÜLDÜM hocam. ne niyetle yazıldığı belli olmayan bir yorum sebebiyle (velev ki 100 yorum olsun) yazılarınızı okuyan, radyo yorumlarınızı dinleyen on binlere sitem etmeniz beni üzdü.
Misafir - 20:06, 05 Aralık 2013 Perşembe
KIYMETLİ HOCAM YILLARDIR YAZILARINIZI OKUYOR ,YORUMLARINIZI DİNLİYORUM BU SIKINTILI ZAMANLARDA DA SÖYLEDİKLERİNİZİ ASLA YAZINIZDA Kİ YORUM GİBİ DEĞERLENDİRMEDİM.VE GERÇEKTEN YAPILAN YORUMU ÜZÜCÜ BULDUM.BEN BİR OKUR OLARAK SİZDN RAZIYIM ALLAH'TA RAZI OLUR İNŞALLAH.
Misafir - 19:55, 05 Aralık 2013 Perşembe
KIYMETLİ HOCAM YILLARDIR YAZILARINIZI OKUYOR ,YORUMLARINIZI DİNLİYORUM BU SIKINTILI ZAMANLARDA DA SÖYLEDİKLERİNİZİ ASLA YAZINIZDA Kİ YORUM GİBİ DEĞERLENDİRMEDİM.VE GERÇEKTEN YAPILAN YORUMU ÜZÜCÜ BULDUM.BEN BİR OKUR OLARAK SİZDN RAZIYIM ALLAH'TA RAZI OLUR İNŞALLAH.
Misafir - 19:54, 05 Aralık 2013 Perşembe
Özal zamanıydı başörtüsü ve benzeri islami yasakları protesto ediyorduk. O gün hizmetten arkadaşlar”şaşırdınız mı siz bundan rahat zaman mı olur, ulul emre itaat farzdır, eylem yerine çalışın diyorlardı.” Hatta: Mehmed Kırkıncı hocaefendinin Darül Harp kitabını tavsiye ediyorlardı.
Misafir - 19:47, 05 Aralık 2013 Perşembe
Sorun Ahmet Taşgetiren'in Fethullah Hoca'dan da Erbakan Hoca'dan da, onların sentezlerinden de çok seviliyor olması. Allah sevdiğini sevdiklerine sevdirir derler.
Misafir - 18:35, 05 Aralık 2013 Perşembe
Hocam güneş balçıkla sıvanmaz. Allah sizden razı olsun
Misafir - 17:59, 05 Aralık 2013 Perşembe
AMAN HOCAM DIKKAT; BILMIYORLARDIR SIZI VE GECMISINIZI AFFEDIN,,,DEVIR COK KOTU BIRBIRIMIZE HUSUMETE VAKTIMIZ YOK BUYUKLUK SIZDE KALSIN...
Misafir - 17:58, 05 Aralık 2013 Perşembe
HOCAM ALLAH RAZI OLSUN.FİTNE ARARSAN MALZEME ÇOK HAYDAR AK KİM?SENDEN BENDEN GÖRÜNÜP BİZLERİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR,BU OYUNA GELMEYELİM
Misafir - 17:57, 05 Aralık 2013 Perşembe
Hocam Müslümanların en takvalısı dediklerimizin dahi nefis barometrelerinin en yüksek noktada olduğu ve aklı selime davet konusunda sizlere bu kadar ihtiyaç duyulduğu bu noktada küstüm deme lüksünüz yok.Size düşen doğruları söylemeye devam etmeniz.Allah yardımcınız olsun.
Misafir - 17:51, 05 Aralık 2013 Perşembe
Ahmet Bey, Allah sizden razı olsun. Siz müteessir olmayınız. Ben Zaman temsilciliği yaptım. Bütün yazılarınıza imzamı atarım.
Misafir - 17:51, 05 Aralık 2013 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Ahmet TAŞGETİREN Son Yazıları

Ahmet TAŞGETİREN Tüm Yazıları
20.12.2013
Veda
Bugün veda günü. Uzun yazmayacağım. Gelinen noktada, BUGÜN’de yazı hayatımın zorlaştığını ve böyle bir vedanın kaçınılmaz hale geldiğini düşünüyorum. Ben AK Parti’yi Türkiye’nin, son 60 küsur yıllık hayatının bir kazanımı olarak değerlendiriyorum. Aynı şekilde Hizmet Camiası dahil bütün hizm...
19.12.2013
En çok Hizmet'i vuracak
Bu operasyonun Hizmet'in üstünde kalması durumunda ortaya çıkacak sonucu tahmin edebiliyor musunuz? Diyelim iktidarda CHP var ve onun başbakanı, bir yıl süreyle ülkesinde sürdürülen bir soruşturmadan haberdar edilmiyor. Nasıl bir şey bu? Yargıdan birkaç kişi, emniyetten birkaç kişi ile bakanla...
18.12.2013
Hakan Şükür ve ben
Hakan Şükür AK Parti'den istifa etti. İyi mi etti? Bana göre iyi etmedi. İstifa "Cemaat adına" AK Parti'ye yönelik bir yaptırım niteliği taşıyor. Hakan Şükür'ün istifası partisi ile ilişkide "sözün bittiği" yere gelindiği ve "safların seçildiği" izlenimi veriyor. Acaba gerçekten sözün bi...
17.12.2013
Abant'tan yansıyan görüntü
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu tarafından düzenlenen "Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlıklı toplantıdan sonra yayınlanan bildirinin dilinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle ifade etmek isterim ki Türkiye'de, tıpkı Kürt vatandaşlarımı...
15.12.2013
Bir çocuğumuz oldu: Laiklik güzellemesi
Bizde dindar muhitten bir kişi laiklikle ilgili olumlamaya yönelik bir söz söylemeyegörsün hemen bir çevre onu kanıt olarak kullanıp "İşte laikliğin meşruiyet belgesi" türünden yayına başlar. Başbakan Erdoğan Mısır'da, Libya'da laiklikle ilgili tavsiye niteliğinde sözler söylediğinde de bu tavır dev...
13.12.2013
Bir musahabe-muhasebe zemini
Güncel tartışmanın bir de gönüller platformunda devam ettiği boyutu var. Onun çok daha derin yara açma riskinden kaygı duyuyorum. Onun için bugün burada bir teklifte bulunmak istiyorum. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı organize edebilir bunu. Bir gönül adamları platformu oluşturmak ve orada her ş...
12.12.2013
İyilikleri konuşmak
Bugün "iyilikleri konuşmak" üzerine yazmak istiyorum. Bazen iyiliklerin unutulduğu savrulmalar yaşar birbirine çok yakın insanlar. Bir çift tanıyorum. Sanıyorum 80 yaş civarındaydılar. Aşağı yukarı 60 küsur yıllık evliydiler. Bu süre zarfında 10 kadar çocukları dünyaya gelmişti. Ve onlar zaman...