SON DAKİKA
haberL haberR

Ahmet TAŞGETİREN

05 Aralık 2013 Perşembe

Ben neymişim?

Meğer ben neymişim? Bir Çin atasözünde "Pirincimin içindeki beyaz taştan korkarım" dendiği gibi, pirincin içindeki taşmışım ve benden korkulmalıymış. Pirinç cemaat ve ben Ahmet Taşgetiren.
"Söylediğim şeylerde kem söz varsa bana aittir" diye yola çıkan bile böyle yazıyor ve "sizden ricam ortaya yazıyor görünüp iki yazar üzerinden hizmete sallamayın" diye sözlerini bağlıyor. İki yazar, Zaman'ın iki yazarı. Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal. Ben BUGÜN'den "sallamış" oluyorum, onlar Zaman'dan... Üstelik Zaman'ın Ankara temsilcisi olarak.

Kendimi tanıyorum yeniden. Bakın "Haydar Ak" imzalı şu satırlara:

"Sayın Ahmet Taşgetiren;

Siz aklınızı, mantığınızı, vicdanınızı ve en kötüsü de yıllardır hüsnüzan beslediğim Müslümanca bakış açınızı kaybetmiş olmalısınız, şimdi yaptığınız bu zalimane bakış açısının hepsinin İslami ve daha genel çerçevede insani açıdan verilecek sayfalarca cevabı var, tecrübeli bir gazeteci olarak yıllarca içinizde gizlemeyi başardığınız cemaat düşmanlığından biraz uzaklaşıp yeniden vicdanınızın sesini dinlemeye döndüğünüzde aynı cevapları siz de vereceğinizi kendiniz de biliyorsunuz aslında, ama şu anda bir şairin dediği gibi "boşa gider boşa gider ne söylesem boşa gider" çünkü cemaat nefreti aklınızı ve kalbinizi kaplamış, bu zor zamanlar herkesin kendini daha fazla saklayamayıp ortaya çıkardığı fırsat anları, bu yüzden çok değerli zamanlar, tarafı belli olmayan ikiyüzlü kimse kalmasın, herkes kendini ortaya koysun, Allah size ve olaylara sizin gibi bakan insanlara akıl sağlığı ve vicdan versin, haklarına girdiğiniz bunca günahsız insanla helalleşmeden öbür aleme gitmekten de korusun ne diyeyim."

Ben neymişim değil mi?

Aklımı, mantığımı, vicdanımı ve en kötüsü de yıllardır hüsnüzan beslenen Müslümanca bakış açımı kaybetmişim. Cemaat nefreti aklımı, kalbimi kaplamış, bu zor zamanda tarafım belli olmuş, Allah bana akıl sağlığı ve vicdan vermeli imiş ve bunca günahsız insanın haklarına girmişim. Bereket versin mailin sonu dua ile bitiyor ve "Öbür aleme helalleşmeden gitmekten korunmam" niyaz ediliyor. Teşekkür ederim sevgili dostum.

Ben, mesela Hizmet medyasının bir köşesinde böyle bir eleştiri almaktan rahatsız olmam. Ama okuyucuya, halka inen bir algı gerçekten üzüyor beni.

Bu algı sadece benim hakkımda inmiyor halka, başka pek çok inanmış insan hakkında iniyor.

Ben ki, BUGÜN'de yazıyorum. BUGÜN Hizmet'e yakın bir gazete. Aksiyon'da yazıyorum. Hizmet'in dergisi. Burç FM'de yıllardır "Günün yorumu" başlığı altında hafta içi her gün sabah-akşam yorum yapıyorum.

Hizmet camiasının davetiyle yüzlerce konferansa, sohbete katıldım.

Ailem içinde hizmet bünyesinde hizmet eden onlarca insan var.

Ben imam hatip kökenliyim, İslam Enstitüsü'nde okudum. Tertemiz Müslüman bir anne babanın çocuğuyum. Çocukluktan beri de hayatım İslami hizmet alanlarında geçti.

Şimdi ortada durup, herkesi kardeşliğe dostluğa çağırıp, bu süreçte ortada dolaşan malzemelerin test edilmesi gerektiğini yazıyorum.

Ne oluyorum o zaman?

Pirincin içindeki taş oluyorum.

Peki Leyla İpekçi ne? Mümtazer Türköne ne? Mustafa Ünal ne?

En bulunmaz yayını Taraf yapıyor değil mi? Hiç sorgulanmamalı Taraf değil mi?

Şu yukarıda benim için yazılanlar, Hocaefendi'nin gönül dünyasına nasıl yansıdı, onu merak etmekteyim. Şu yukarıdaki satırlar, on yıllardır dost olarak aynı iklimleri paylaştığım Hizmet'in öndeki simaları tarafından nasıl karşılandı onu merak etmekteyim.

Ben, 40 yıllık yazarlık hayatımda bu tarz hitaplarla çok karşılaştım ve birçok insan sonra gelip benden "helallik" dilediler. Derim ki: Herkes kendi kalbine baksın. İnsanlara şablon geçirirken, şeytan devreye giriyor mu girmiyor mu? Ona baksın. Bu da kolay iş değil.

Haberin Yorumları (25)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:21:52, 19 Aralık 2013 Perşembe

Misafir:22:16, 08 Aralık 2013 Pazar

Ahmet Tasgetıren Bey sızın hakkınızda bu tarz yorumları yazan herkesı sıddetle kınıyorum . Rabbım bu mılletın tamamına sızın gıbı ınsanları tanımayı nasıp etsın .

Misafir:02:11, 07 Aralık 2013 Cumartesi

Valla hocam bayılarak okudum yazınızı. Emin olun sizin samimiyetinizden bu milletin zerre kadar şüphesi yok. Ama ....

Misafir:11:51, 06 Aralık 2013 Cuma

Ümmetim yetmişüç fırkaya ayrılır. Bunlardan biri doğru yoldur. Diğerleri bidattır.(Hadis i şerif) Bu yolun adına "ehl i sünnet yolu" denir. İslam birliği ve kardeşliği bu tek yolda mümkündür.

Misafir:03:41, 06 Aralık 2013 Cuma

hocam sizi dunya alem seviyor ve taniyor.sizin sayenizde onu da tanidik

Misafir:23:50, 05 Aralık 2013 Perşembe

birileri hizmet hakkında yıllardır biriktirdikleri nefreti kusma imkanı buldular, bizler de onların gerçek yüzlerini gördük. her zaman olanda hayır vardır. Ahmet ağabey siz seviyoruz, ancak bazen denge haksızlığa uğrayana yakın olmayla sağlanır... sanırım sizden de beklenti bu yönde

Misafir:23:15, 05 Aralık 2013 Perşembe

AMAN HOCAM ; KIMI KENDİNİ HİZMETTE SANA KISILER BILMIYORLARDIR SIZI VE GECMISINIZI SİZ ONLARA BAKMAYIN AFFEDIN,,AFFETMEK ERDEMDİR.BİLİRSİNİZ.,DEVIR COK KOTU BIRBIRIMIZE HUSUMETE VAKTIMIZ YOK BUYUKLUK SIZDE KALSIN...

Misafir:22:53, 05 Aralık 2013 Perşembe

Hocam biz sizi seviyoruz bizim gibi görünenleri takmayın ben dersane öğretmeliyim sizin yazdıklarınızı unutamam

Misafir:22:29, 05 Aralık 2013 Perşembe

O yazıyı yazan niyet okuyucudur. Niyet okumak da gönül erlerinin işi değildir.

Misafir:22:28, 05 Aralık 2013 Perşembe

Ahmet Taşgetiren Vicdan sahibi bir insandır üzülmesi herkesi üzer

Misafir:21:53, 05 Aralık 2013 Perşembe

Hocam sizleri çok seviyoruz, sizleri her zaman takdir ediyoruz. Yıllardır programlarınızı büyük bir beğeniyle dinliyoruz...

Misafir:21:24, 05 Aralık 2013 Perşembe

sonuna kadar sıze katılıyom hızmete daıma sempatıyle bakmıs ımkanları olcusunde yardımcı olmus bırıolarak muslumanların bu kadar vefasız olabılecegı kınlenebılecegını hıc aklıma gelmezdı ama hocaefndı oyle acıklama yaparsa maalesef boyle mektuplar daha cok goruruz selam ve dua ıle

Misafir:20:40, 05 Aralık 2013 Perşembe

Kim bu Haydar Ak Allah aşkına????

Misafir:20:28, 05 Aralık 2013 Perşembe

HOCAM ELLERINDEN OPERIM DOGRU OLANLARI FARK ETTIRMEK ZORUMUZADA GITSE YAZMZYA DEVAM ET GOZUMUZU ACMIS OLDUN SAG OL

Misafir:20:10, 05 Aralık 2013 Perşembe

Allahin rizasiyla olun her daim ins.

Misafir:20:06, 05 Aralık 2013 Perşembe

ÜZÜLDÜM hocam. ne niyetle yazıldığı belli olmayan bir yorum sebebiyle (velev ki 100 yorum olsun) yazılarınızı okuyan, radyo yorumlarınızı dinleyen on binlere sitem etmeniz beni üzdü.

Misafir:19:55, 05 Aralık 2013 Perşembe

KIYMETLİ HOCAM YILLARDIR YAZILARINIZI OKUYOR ,YORUMLARINIZI DİNLİYORUM BU SIKINTILI ZAMANLARDA DA SÖYLEDİKLERİNİZİ ASLA YAZINIZDA Kİ YORUM GİBİ DEĞERLENDİRMEDİM.VE GERÇEKTEN YAPILAN YORUMU ÜZÜCÜ BULDUM.BEN BİR OKUR OLARAK SİZDN RAZIYIM ALLAH'TA RAZI OLUR İNŞALLAH.

Misafir:19:54, 05 Aralık 2013 Perşembe

KIYMETLİ HOCAM YILLARDIR YAZILARINIZI OKUYOR ,YORUMLARINIZI DİNLİYORUM BU SIKINTILI ZAMANLARDA DA SÖYLEDİKLERİNİZİ ASLA YAZINIZDA Kİ YORUM GİBİ DEĞERLENDİRMEDİM.VE GERÇEKTEN YAPILAN YORUMU ÜZÜCÜ BULDUM.BEN BİR OKUR OLARAK SİZDN RAZIYIM ALLAH'TA RAZI OLUR İNŞALLAH.

Misafir:19:47, 05 Aralık 2013 Perşembe

Özal zamanıydı başörtüsü ve benzeri islami yasakları protesto ediyorduk. O gün hizmetten arkadaşlar”şaşırdınız mı siz bundan rahat zaman mı olur, ulul emre itaat farzdır, eylem yerine çalışın diyorlardı.” Hatta: Mehmed Kırkıncı hocaefendinin Darül Harp kitabını tavsiye ediyorlardı.

Misafir:18:35, 05 Aralık 2013 Perşembe

Sorun Ahmet Taşgetiren'in Fethullah Hoca'dan da Erbakan Hoca'dan da, onların sentezlerinden de çok seviliyor olması. Allah sevdiğini sevdiklerine sevdirir derler.

Misafir:17:59, 05 Aralık 2013 Perşembe

Hocam güneş balçıkla sıvanmaz. Allah sizden razı olsun

Misafir:17:58, 05 Aralık 2013 Perşembe

AMAN HOCAM DIKKAT; BILMIYORLARDIR SIZI VE GECMISINIZI AFFEDIN,,,DEVIR COK KOTU BIRBIRIMIZE HUSUMETE VAKTIMIZ YOK BUYUKLUK SIZDE KALSIN...

Misafir:17:57, 05 Aralık 2013 Perşembe

HOCAM ALLAH RAZI OLSUN.FİTNE ARARSAN MALZEME ÇOK HAYDAR AK KİM?SENDEN BENDEN GÖRÜNÜP BİZLERİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR,BU OYUNA GELMEYELİM

Misafir:17:51, 05 Aralık 2013 Perşembe

Hocam Müslümanların en takvalısı dediklerimizin dahi nefis barometrelerinin en yüksek noktada olduğu ve aklı selime davet konusunda sizlere bu kadar ihtiyaç duyulduğu bu noktada küstüm deme lüksünüz yok.Size düşen doğruları söylemeye devam etmeniz.Allah yardımcınız olsun.

Misafir:17:51, 05 Aralık 2013 Perşembe

Ahmet Bey, Allah sizden razı olsun. Siz müteessir olmayınız. Ben Zaman temsilciliği yaptım. Bütün yazılarınıza imzamı atarım.

Ahmet TAŞGETİREN Son Yazıları

Ahmet TAŞGETİREN Tüm Yazıları
20.12.2013
Veda
Bugün veda günü. Uzun yazmayacağım. Gelinen noktada, BUGÜN’de yazı hayatımın zorlaştığını ve böyle bir vedanın kaçınılmaz hale geldiğini düşünüyorum. Ben AK Parti’yi Türkiye’nin, son 60 küsur yıllık hayatının bir kazanımı olarak değerlendiriyorum. Aynı şekilde Hizmet Camiası dahil bütün hizm...
19.12.2013
En çok Hizmet'i vuracak
Bu operasyonun Hizmet'in üstünde kalması durumunda ortaya çıkacak sonucu tahmin edebiliyor musunuz? Diyelim iktidarda CHP var ve onun başbakanı, bir yıl süreyle ülkesinde sürdürülen bir soruşturmadan haberdar edilmiyor. Nasıl bir şey bu? Yargıdan birkaç kişi, emniyetten birkaç kişi ile bakanla...
18.12.2013
Hakan Şükür ve ben
Hakan Şükür AK Parti'den istifa etti. İyi mi etti? Bana göre iyi etmedi. İstifa "Cemaat adına" AK Parti'ye yönelik bir yaptırım niteliği taşıyor. Hakan Şükür'ün istifası partisi ile ilişkide "sözün bittiği" yere gelindiği ve "safların seçildiği" izlenimi veriyor. Acaba gerçekten sözün bi...
17.12.2013
Abant'tan yansıyan görüntü
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu tarafından düzenlenen "Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlıklı toplantıdan sonra yayınlanan bildirinin dilinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle ifade etmek isterim ki Türkiye'de, tıpkı Kürt vatandaşlarımı...
15.12.2013
Bir çocuğumuz oldu: Laiklik güzellemesi
Bizde dindar muhitten bir kişi laiklikle ilgili olumlamaya yönelik bir söz söylemeyegörsün hemen bir çevre onu kanıt olarak kullanıp "İşte laikliğin meşruiyet belgesi" türünden yayına başlar. Başbakan Erdoğan Mısır'da, Libya'da laiklikle ilgili tavsiye niteliğinde sözler söylediğinde de bu tavır dev...
13.12.2013
Bir musahabe-muhasebe zemini
Güncel tartışmanın bir de gönüller platformunda devam ettiği boyutu var. Onun çok daha derin yara açma riskinden kaygı duyuyorum. Onun için bugün burada bir teklifte bulunmak istiyorum. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı organize edebilir bunu. Bir gönül adamları platformu oluşturmak ve orada her ş...
12.12.2013
İyilikleri konuşmak
Bugün "iyilikleri konuşmak" üzerine yazmak istiyorum. Bazen iyiliklerin unutulduğu savrulmalar yaşar birbirine çok yakın insanlar. Bir çift tanıyorum. Sanıyorum 80 yaş civarındaydılar. Aşağı yukarı 60 küsur yıllık evliydiler. Bu süre zarfında 10 kadar çocukları dünyaya gelmişti. Ve onlar zaman...
SON DAKİKA HABERLERi
 • 00:42 Kayaşehir'de korkutan yangın Başakşehir'e bağlı Kayaşehir semtinde bulunan TOKİ bloklarında çıkan daire yangını paniğe sebep oldu. Olay, saat 23.00 sıralarında meydana geldi. 15. blok orta kattaki bir
 • 23:51 Simge Sahne Performansıyla Şaşırttı ’Miş Miş’ isimli şarkısıyla kısa sürede geniş hayran kitlesine ulaşan Simge Sağın, Edirne’de bir gece mekanında sevenleriyle bir araya geldi.Sahnede danslarıyla ve hareketli tavırlarıyla dikkat ç
 • 23:52 Şırnak’ta Zırhlı Araca Silahlı Saldırı H mensuplarınca uzun namlulu silahla saldırı düzenlendi.Edinilen bilgiye göre, Yeni Mahalle Cizre Caddesi’nde seyir halindeki zırhlı polis aracına bir grup YDG-
 • 23:42 Erdoğan: “1838 Yılından Bu Yana Türkiye-belçika Arasındaki İlk Resmi Davet” Belçika arasında bir resmi daveti kabul ederek Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk vatandaşlarına seslendi.Fransa’
 • 23:30 Vitor Pereira: Kendi hatalarımızdan goller hediye ettik Akhisar Belediyespor'la sahasında 2 - 0 öne geçtiği maçta 2 - 2 berabere kalan Fenerbahçe'de teknik direktör Vitor Pereira, kendi hatalarından rakibe goller hediye ettiklerini söyled
 • 23:23 İki Mülteci Gemlik’te Yakalandı Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, Kumla üzerinden ilçeye girmek isteyen iki Afgan mülteci yakalandı.Kumla’da kıyıya çıkmak üzereyken yakalanan iki mülteci ve teknenin
 • 23:16 Ankara’da Trafik Kazası: 3 Ölü, 5 Yaralı Ankara’da servis olarak kullandıkları otobüsün arızalanması sonucu kamyonla taşınan tarım işçilerinden 3’ü frenin boşalmasıyla meydana gelen kazada hayatını kaybetti.Kaza, Nallıhan’a bağlı Çayırh
 • 23:16 Dışişleri Bakanlığı’ndan Kudüs Açıklaması Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail, Kudüs’ün statüsünü ve huzurunu hedef alan, hukuka aykırı eylemlerine derhal son vermelidir” denildi.Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı,
 • 22:46 Ahmet Hakan’a Saldırı Soruşturmasında 1 Kişi Tutuklandı Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun’a yönelik saldırıya ilişkin gözaltına alınan 7 şüpheliden 1’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Serbest bırakılan 6 şüpheliden 3’ü hakkında ise adli kontrol hükümleri uygu
 • 22:46 Göksu: Kazanmak için üstün bir mücadele ettik ama olmadı Antalyaspor Teknik Sorumlusu Mustafa Ati Göksu, berabere biten Kasımspaşaspor maçında oyuncularının kazanmak için üstün bir çaba ortaya koyduklarını, ancak bir puanla yetinmek zorunda
 • 22:42 Cihat Arslan: İkinci yarı sergilediğimiz oyun beni çok mutlu etti Akhisar Belediyespor Teknik Direktörü Cihat Arslan, Fenerbahçe karşısında aldıkları 1 puanın önemli olduğunu belirterek, "Alınan 1 puandan daha çok ikinci sergilediğimiz oyun beni ço
 • 22:37 Tatvan’da polis lojmanlarına saldırı Bitlis’in Tatvan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ polis lojmanlarına uzun namlulu silahlarla saldırı yapıldı. Saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, kaçan PKK’lıların yakalanması için çalış
 • 22:35 Şemdinli'de terör örgütü saldırısı Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK’lılar tarafından yapılan eş zamanlı silahlı saldırıya ilişkin valilik basın açıklaması yaptı.Konuyla ilgili valiliğin yaptığı basın açıkla
 • 22:22 Tatvan’da Polis Lojmanlarına Saldırı Bitlis’in Tatvan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün polis lojmanlarına uzun namlulu silahlarla saldırı yapıldı. Saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, kaçan PKK’lıların yakalanması için çalışma başlatıldı
 • 22:12 Erdoğan: “Ey Avrupa, İnsan Hakları Beyannamesini Hiç Okumadınız Mı?” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitinginde Avrupa’nın mülteci krizindeki tutumunu eleştirerek, “Ey Avrupa, acaba İ
 • 22:08 Süper Lig'de 7. haftanın görünümü Süper Lig Hasan Doğan Sezonu'nun 7. hafta maçları bugün oynanan 4 karşılaşma ile tamamlanırken günün son maçında Fenerbahçe, 2-0 öne geçtiği maçta Akhisar Belediyespor ile 2 - 2 bera
 • 22:05 Moldova'daki yolsuzluk skandalını halk protesto etti Moldova'daki yolsuzluk skandalı Stefan Çel Mare meydanında kınanırken bir grup gösterici Parlamento binasına girmeye çalıştı. Hükümetin, Parlamento’nun ve Cumhurbaşkanı Nikolay Timoft
 • 22:06 Gaziantep’te Trafik Kazası: 2 Ölü, 12 Yaralı Gaziantep’in Araban ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü, 4’ü ağır 12 kişi yaralandı.Edinilen bilgiye göre, Gaziantep istikametinden gelip Besni ilçesi istikametine giden sürücüsü
 • 22:07 Şehit Polisin Cenazesi Baba Ocağında Diyarbakır’ın Silvan ilçesine takviye olarak giden polis ekiplerini taşıyan zırhlı aracın kaza yapması sonucu şehit olan özel harekat polisi Adem Keleş’in cenazesi, baba ocağı olan Malatya’nın Darende
 • 22:04 Fenerbahçe: 2 - Akhisar Belediyespor: 2 Stat: ÜlkerHakemler: Serkan Çınar, Kemal Yılmaz, Ali Saygın ÖgelFenerbahçe: Volkan Demirel, Şener Özbayraklı, Bruno Alves, Simon Kjaer, Caner Erkin, Luis Nani, Mehmet Topal