SON DAKİKA
haberL haberR

Vedat BİLGİN

28 Kasım 2012 Çarşamba

Bir dava adamının, milliyetçi bir aydının ölümü

Turan Hoca, benim de kendisinden ders aldığım, doğrudan doğruya istifade ettiğim hocam olmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu hocanın kürsüsünde Sabahattin Zaim, Orhan Tuna, Mehmet Eröz, Amiran Kurtkan, Turan Yazgan gibi o güzel insanların hepsi, o güzel atlara binip bu dünyadan uzaklaştılar.

1970'li yılların Türkiye'si birçok yönüyle çembere sıkıştırılmış bir ülkedir. Sokaklar "sağ-sol" adı altında bölünmüş, kelimenin tam anlamıyla bir iç savaş yaşanmıştır. O yıllarda şiddeti kutsayan, onu bir siyasi mücadelenin yöntemi olarak benimseyen, bir ideolojinin totaliter yapısı içerisinde dünyaya bakmaya çalışanların çoğunluğu ne yaptıklarının, nereye koştuklarının farkında olmadan adeta akıntıya kapılmışlardır.

Turan Yazgan Hocamız, tam da bu hengame içinde Türk Dünyası Vakfı'nı kurar. O yıllarda henüz ne Türk dünyası diye bir kavram ne de bu kavramın etrafında bir araya gelecek, durumun farkında olan çok sayıda aydın vardır.

Türk dünyası neresi?

Türk Dünyası Vakfı'na ilk gittiğimde ayaklarında takunyasıyla, kollarını yukarı kıvırmış bir şekilde, hocayı abdest alırken görmüştüm. Hocayla sohbet imkanı bulmuş, genç bir üniversite öğrencisinin heyecanı içinde onu dinlerken, o dönemin gençliği arasında adeta her yazısı ezberlenen yazar Necdet Sevinç Bey, odaların birinden çıkıp gelmiş, sohbete iştirak etmişti. Rahmetli Necdet Ağabey, Türk Dünyası Vakfı'nın yayın organı olan derginin ilk genel yayın müdürüydü.

Daha sonra vakfa gittiklerimde, dikkatimi çeken hususlardan biri, Türk dünyasının her köşesinden gençlerin, aydınların hocayla kurdukları yakın dostluk olmuştur. Turan Hoca, kendisinden yaşça çok küçük olan gençlerle arkadaş gibi konuşuyor, onların sorularına cevap veriyor, onların meseleleriyle yakından ilgileniyordu. Çözemediği konularda üzülüyor, başka çareler aramaya koyuluyordu.

Sovyetler Birliği'nin çözülüp, Asya'da bağımsız Türk Devletleri'nin ardı ardına kurulması, Turan Hoca'yı sadece sevince boğmamış, aynı zamanda yükünü katbekat artırmıştı. O coğrafyadan Türkiye'ye gelen insanların hangi işi olursa olsun, Turan Yazgan gönüllü iş takipçisidir. Yalnızca bu değil, o ülkelerden gelen insanların yanı sıra doğrudan doğruya o ülkelerin her sorunu da Turan Yazgan'ın sorunu olmuştur. Kırım Türkleri'nin lideri Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğlu (Kırımoğlu) buna en çok şahit olanlardan birisidir.

Kimin hikayesi?

Sovyetler Birliği, bilim anlayışında ve özellikle sosyal bilimler alanında ciddi sorunlar yaşayan ülkeler topluluğuydu. Marksizm'in, Karl Popper'in üzerinde durduğu "tarihsici" niteliği, bu siyasi yapının içinde bilimsel zihniyetin gelişmesini engellemiş, ideolojiye kurban etmiştir.

Bütün bunlara rağmen, özellikle bazı teknik alanlarda, fen bilimlerinde, Sovyet coğrafyasında yer alan fizikçiler, mühendislik sahasında çalışanlar içinde, rejime rağmen kendilerini geliştirmiş ciddi bir kadro vardı. Sovyetler yıkılınca bilhassa bu kadro içerisinde yer alanlar, dünyanın çeşitli yerlerine dağılma eğilimi gösterdiler. Turan Hoca, bunlar içinde Türk olan bilim ve teknik adamlarının Türkiye'de istihdam edilmesi, Türk dünyasının yeni bir beyin göçü kaybı yaşamaması için çok gayret gösterdi.

Hatta bunlar arasında bugünlerde uygulamaya geçen, motorlardaki "çoklu vites tekniği" üzerinde çalışan bir bilim adamının Türkiye'de istihdam edilmesi için çok uğraştı. Onun bu çabasına, devlet kurumlarından birinin soruşturma açarak cevap verdiğini duyduğumda şaşkına dönmüştüm.

Turan Yazgan'ın hikayesi; kendisini Türk dünyasına, bu milletin değerlerine adamış bir dava adamının hikayesidir. Bu ülkenin zenginliği, böyle hikayeleri olan insanlara sahip olmasıdır.

Haberin Yorumları (4)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

fa-hak:12:22, 01 Aralık 2012 Cumartesi

allah rahmet eylesin..

tercube konuşuyor:12:01, 28 Kasım 2012 Çarşamba

hocam vefa duyguları içerisinde yazmış oldugunuz satırlar için teşekkürler.milletimizin kültür degerlerine katkıda bulunmuş,turan yazgan,necdet sevinç merhumlara allahtan rahmet diliyorum.mekanları cennet olsun.amin.saygılar hocam.

mustafa:09:23, 28 Kasım 2012 Çarşamba

necdet sevinç ve turan yazgan hocamıza allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. yerleri kolay kolay doldurulamayacak dava adamlarıydılar.

Allah rahmet eylesin. :07:29, 28 Kasım 2012 Çarşamba

amin.

Vedat BİLGİN Son Yazıları

Vedat BİLGİN Tüm Yazıları
22.12.2013
Askeri vesayetten bürokratik vesayete mi?
Hırsızın hiç mi günahı yok? Haklı bir soru hırsızın veya hırsızların, yolsuzluğa bulaşmış olanların ortaya çıkarılması ülkeye hizmettir ve devletin hukuk düzeni içerisinde bu tür kirli işlere bulaşmışlara uygulayacağı muamele açıkça ortaya konmuştur. Demokratik sistemde, toplumla devlet arasındak...
18.12.2013
Türkiye demokratikleşiyor mu, otoriterleşiyor mu?
Hayır, meseleyi Türkiye'nin dışarıda bir model olarak algılanıp algılandığı, İslam dünyasında böyle görülüp görülmediği düzeyinde tartışmayacağım. Konuyu bütünüyle sivilleşme, demokrasi ve çoğulculuk meselesi etrafında, Türk modernleşmesinin temel sorunları çerçevesinde ele almakla yetineceğim. S...
16.12.2013
Ergenekon: Yalan mı, gerçek mi?
Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süreleri ve tutuklu vekillere ilişkin verdiği karar ve buna ilişkin yorumu, hukuk devleti kavramıyla birlikte değerlendirilmelidir. Türkiye'deki uzun tutukluluk sürelerinin adalet duygusunu zedelediği gibi doğrudan doğruya bir haksızlık yarattığı, bizatihi adaleti ze...
15.12.2013
Bilim ne işe yarar?
Bilimsel bilginin, saf haliyle ne işe yaradığı soruluyorsa orada bilimin gelişmesinin şartları yok demektir. Özellikle bunun gibi sorular üniversite sisteminin karar alıcı mevkilerinde tartışılıyorsa, merak ediliyorsa (!) durum daha da vahimdir. Türkiye'nin, son yıllarda başardıklarını ve başaram...
11.12.2013
Çözüm süreci bitiyor mu?
Türkiye'nin, 30 yıllık teröre karşı yerli bir çözüm sürecini ortaya koyması, başından bu tarafa başta yabancı servisler olmak üzere, birçok çevrede endişeyle karşılanmıştır. Önce bu süreci yöneten MİT ve Başbakan'a karşı saldırılar artmış, arkasından başka olaylar sökün etmiştir. Son günlerde, Gü...
9.12.2013
Seçimler, taktikler ve adaylar
Türkiye hızlı bir biçimde seçim sath-ı maili denilen sürece giriyor. Partiler, başta büyükşehirler olmak üzere bütün yurtta kendilerine avantaj sağlayacak adayları tespit ederken, aynı zamanda izleyecekleri strateji ve taktikleri de belirlemeye çalışıyor. Seçimler üzerine konuşup tartışanlar, ner...
8.12.2013
Türkiye'de eğitim ve bilim çıkmazı
Bugün eğitim sisteminde büyük bir yapısal değişime ihtiyaç vardır. Bunun belirli bir amaca göre yapılması gerekir; yani öğrencilerin düşünce kapasitelerini geliştiren, soyutlama gücünü artıran, muhakeme ve problem çözme becerilerini inşa eden bir insan yetiştirme düzeni hedeflenmelidir. Bunları yapm...
SON DAKİKA HABERLERi