SON DAKİKA
haberL haberR
Nuh GÖNÜLTAŞ
27 Aralık 2011 Salı
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa...
Özellikle "yangından mal kaçırır gibi" Türkiye ile Fransa arasındaki "milli bir mesele" yüzünden çıkan kargaşa ortamında, TBMM'de temsil edilen bütün partilerin işbirliği içinde milletvekillerinin maaşlarına zam yapmaları gerçekten tam bir ayıp!
Bu tavır milletvekillerinin maaş meselesinde haklı olabilecekleri noktaları bile bertaraf ediyor ve onları yüzde yüz haksız duruma düşürüyor.
Beni tanıyan herkes "Lütfen bu konuyu yazın" diyor.
Yazdık, yazıyoruz.
Yazsak ne olacak?
Başbakan, TBMM Başkanı ya da ana muhalefet lideri, yapılan zammı geri aldırmak için mi çalışacaklar?
Vatandaş gerçekten çok kızgın. "2 yıl milletvekilliği yapmış birisini ömür boyu beslemek zorunda mıyız" diye soruyor.
Elbette bu maaş artışında muhalefet partilerinin tavrı çok göze batmıyor. Asıl iktidar partisi AK Parti'nin tavrı öne çıkıyor ve vatandaş öfkesini CHP ve MHP'den çok AK Parti'ye yöneltiyor.
Kendi maaşlarına yaptıkları abartılı zamdan sonra "Artık AK Parti'ye oy vermeyeceğim, bunu da yaptılar" diyen çok kişiyle konuştum.
Doğrusunu söylemek gerekirse AK Parti'nin o gece, yani zam gecesi Meclis'te yaptığı icraat ANAP'laşmaya başladığına dair iddialara güç kattı.
Fransa Meclisi ne yapıyor, bizimkiler ne yapıyor?
Niye o gece akıllarına maaş artışı geliyor da Cezayir soykırımı gelmiyor mesela...
Hadi bunu da geçtik. Milletvekilleri bu konuda gösterdikleri birlik ve beraberliği, hızı, hareketi neden vatandaşın lehine olan yasa çıkarmada göstermiyorlar.
Eğer böyle olsa kimsenin diyeceği bir şey olmaz!
Elbette milletvekilleri de geçinebilecek, yaşayabilecek bir maaş almayı hak ediyorlar.
Ama... Dediğim gibi, iki yıl milletvekilliği yapmış herkesi emekli saymak ve maaşlarını da asgari ücretin onlarca katına çıkarmak hakikaten ciddi bir risk, meclis için, hükümet için.
Yani, yapılan bu iş AK Parti'ye hiç yakışmadı.
Vatandaşın gözü zaten milletvekillerinin maaşında. Hal böyleyken böyle bir fahiş zam ciddi haksızlık olarak değerlendiriliyor.
Haksızlığın yasayla yapılanı da haksızlıktır. Bütün haksızlıkların yasalara uygun olduğunu düşünsenize...
Bakın hükümet aylardır şehit ailelerine verilecek ikinci iş konusunu düşünüyor.
Bu konuyu daha önce yazdığım için şehit aileleri posta kutuma her gün sitem dolu mektuplar gönderiyorlar. "Ne oldu şehit ailelerine ikinci iş meselesi, lütfen bu işin takipçisi olun" diye.
Evet, gerçekten ne oldu şehit ailelerinin durumlarını iyileştirmek için yapılacak düzenlemeler?
Ne oldu söz verilen ikinci iş mevzuu?
Tamam, milletvekilleri milletvekiliyken kazanıyorlar da emekli olduktan sonra niye kazanmaya devam ediyorlar.
Birisi milletvekili olunca kutsal bir nitelik mi kazanıyor ki vatandaşın maaşı, emekliliği vb. değerlendirilirken asgari ücret nazara alınırken, milletvekili maaşları Cumhurbaşkanı maaşına göre ayarlanıyor?
Doğrusunu söylemek gerekirse AK Parti'nin en kötü icraatıydı bu yapılan.
Neyse abartmayalım, ama Üstad Necip Fazıl Kısakürek'i anmadan geçmeyelim:
"Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa..."
Gerçekten işçiler, memurlar, emekliler ekmek suyla, milletvekilleri ise benzinle mazotla çalışıyor olmalı. Değilse bu kadar farka gerek görmezdi TBMM...
Tabii ki bizi temsil eden insanların bizden daha iyi yaşayabilmeleri için daha çok maaş almaları gerekir.
Haklarıdır!
Helal olsun!

Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (25 Yorum)
ay akşamdan ışıktır. yaaayyylalar yaylalar. yüküm 100 lük vekil zammıdır diloo diloo yaylalar. haram zıkım olsun haksız halkın parasını yiyenlere
gariban vatandaş - 09:54, 29 Aralık 2011 Perşembe
nuh beye çok teşekkürler. milletvekili olarak seçtiğimiz insanlar ülkedeki adaletsiz gelir dağılımını dengelemeleri gerekirken böyle bir karar alabiliyorlarsa, bu millete en büyük ayıbı en büyük hakareti yapmışlar demektir.helede emekli vekillerin bu zamdan yararlanması çok yersiz.derhalvetoedilmeli
hkavci - 22:22, 28 Aralık 2011 Çarşamba
zıkkım diye bir kavram var bilene...
Sait - 15:01, 28 Aralık 2011 Çarşamba
anaplaşması mı var , bal gibi anap işte. akanap mı deresiniz, anakap mı ne ise çoktan beri akp anaptır anaaaaaaaaaaaaap! yiyin efendiler bu hân-ı iştiha sizin.
Tahir Özden - 14:54, 28 Aralık 2011 Çarşamba
tbmm bu yasayla kendi itibarını,saygınlığını yerlebir etmiştir. bunlarda edep,insaf,vijdan kalmamıştır.milletvekili maaşları asgari üçreti referans almalı,maksimum 10 kat olmalı,fazlası haram olsun. hiçkimseyi zorla vekil yapmıyoruz.
taha - 13:47, 28 Aralık 2011 Çarşamba
meclis başkanı gittiği düğüne götürdüğü altının parasını,milletvekili seçilmeden önceki yaptığı harcamaları söylüyor.babamın hatırınamı düğüne gidiyorsun.milletvekilioluyorsun.ayıp sizin yaptığınız.
arif sağlam - 12:43, 28 Aralık 2011 Çarşamba
saygıdeğer nuh bey. yazınızda;"doğrusunu söylemek gerekirse ak parti'nin en kötü icraatıydı bu yapılan." değerlendirmesinde bulunmuşsunuz. ak parti'nin kötü icraatlarından biri de maliye bakanlığı muhasebat ve milli emlak kontrolör ve denetmenlerine yapılanlardır.bizim de sesimize kulak verin lütfen
Hakkı Adil - 11:45, 28 Aralık 2011 Çarşamba
sayin necip fazıl kısakürek'i saygıyla anarken,adeta içimi dökmüşsünüz.sayğılar .
M.B - 10:50, 28 Aralık 2011 Çarşamba
tesekkur ederim sn nuh bey vekillerin zam zamanlamasi gercekten ilginc zamanlama hani kavga yapanlari ayirmaya calisiyormus gibi gørunmek ama tam kargasada ceblerindekileri gasp etmek gibi birsey..ayip ayip cok ayip
SAADIK - 09:52, 28 Aralık 2011 Çarşamba
adaleti savunan bir partinin yaptığına bakın. en büyük adaletsizliği yapıyor. kendisi hem emekli hem normal maaşını alacak hemde katmerli katmerli,bunu karşıolamak içinde elektriğe suya herşeye %20 zam yapacak. inşallah allahlarından bulurlar. allahım adaletini bunlara da gösterirsin inşallah.
ccc - 09:38, 28 Aralık 2011 Çarşamba
sen miletvelimisin yoksa,vekil yaverimisin.asgari ücretlinin % kaçı köylerde oturuyorda sen böyle bir yorumda bulunuyorsun.el insaf.avrupada adamlar asgari ücreti en yüksek maaşın 4/1 endeklemişler.ülkede bu olsun varsın vekil maaşı 100bin olsun.biri yer biri bakar kiyamet ondan kopar.
İŞİN ASLI - 09:35'E - 09:34, 28 Aralık 2011 Çarşamba
hukumetler gidiciyse zam daha kolay geliyor,muhalefet de pek ses etmiyor.sadece akp meselesi mi yoksa bizim siyasi kulturumuz mu bu?her donemde siyasiler eninde sonunda kendi aralarinda itirazsiz bir sekilde zam yapiyor.siyasetciler daha idealist,fedakar mi olmali? hele hele bizimki gibi bir ulkede!
Soru-Yorum - 09:22, 28 Aralık 2011 Çarşamba
yaradana binlerce şükürler olsunki en temel ihtiyaç hava ve güneşi biz zalim insanların tasarrufuna vermemiş. "zalimler zulümleriyle yaşayamazlar. ülkede imtiyazlı maaş alanların aldıkları salatalık, domates, karpuz tarlalarını bir görebilsek acaba bizimkilerden ne farkı varki ülke şartlarında semir
Turgay ESER - 18:12, 27 Aralık 2011 Salı
nuh bey ben bir şehit kardeşi olarak size çok teşekkür ederim.şehit yakınlarına 2.iş le ilgili yasa tasarısı hazırlanmış ama ne hazırlanma..hazırlanan tasarıda kesinlikle ve kesinlikle bekar şehitlerin yakınları yok.yani bekar şehitler dışlanıyor.bu ülkedeki şehitlerin %80 i bekar .bu ayrım neden ?
Şehit Kardeşi - 17:33, 27 Aralık 2011 Salı
sayın ,işin aslı beyefendiye, biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar bizde geçinemiyoruz bizde çok maaş istiyooooooooooooooooooruz.
hakikat - 16:22, 27 Aralık 2011 Salı
nuh bey,çok güzel yazmış.şehit ve gazi aileleri bu kanun değişikliğini dört gözle bekliyor,adamlar maaştı,fransaydı,gereksiz işler peşindeler.yahu zaten m.vekili seçilebilmek zengin olmayı,delegeyi memnun edebilmeyi,partiyi maddi destekleyebilmeyi gerektirir.e bu adam m.vekili maaşına ihtiyaç duymaz
canerdogan - 16:17, 27 Aralık 2011 Salı
vekillerimiz vicdanla cüzdan arasına sıkışmışlar diyeceğim amaaa bunlarda zaten vicndan yokki.vicdan olsaydı 650.-lira asgari ücret karşısından böyle bir şeye kakışırlarmıydı? kalkıştıklarına göre ayrıca bunlarda utanmda yok.
analiz - 13:47, 27 Aralık 2011 Salı
sen yedin baklava güllaç ben yedim helle bulamaç sabah kalktım sende aç bende aç.
Bünyamin Solak - 13:34, 27 Aralık 2011 Salı
3dönemdir akp ye oy vermiş biri olarak isterlerse %99 oy alsınlar ama ben vermeyeceğim vicdanım çok rahatsız ben kendimi düşünmüyorum 3 kuruş para alan asgari ücretliler günde 12saat çalışıp 700 tl talim yaparken bunan neresi adalet yazıklar olsun ihtiyactan almışlar zammı halkın ihtiyacı yok dimi
ne önemi var %100 zam almışlarken - 13:14, 27 Aralık 2011 Salı
nihayet uyandınız. yeri geliyor memura işçiye asgari ücretliye zam istedikleri vakit 'beğenmiyorsanız boşta adam çok bırakın' diyorlar, onlar da milletvekili maaşını beğenmiyorlarsa milletvekilliği yapacak da çok,istifa etsinler
metinn - 12:48, 27 Aralık 2011 Salı
dünya erk'in dünyası . cemil çiçek'' millet vekilleri düğünlere altın götürmek zorundalar'' diyor. vah vaah,üzüldüm! emekli öğretmen olarak dengeli beslenemiyorum, kaliteli sağlık hizmeti alamıyorum, kitap okuyamıyorum. bir gece yarısı kendilerini açık ettiler. (vehbi'nin kerrakesi misali) bu milletin sinir uçlarını öldürdüler. lütfen bundan sonra sussunlar !... evde ünüversite mezunu yıllardır işsiz iki çocuğuma bu durumu nasıl anlatacağıma dair bir karar çıkarsınlar, benimde bahanem olsun. hık sumak etmesinler alayını geri dönüşümsüz kınıyorum. sen yedin baklava güllaç ben yedim helle
Bünyamin Solak - 12:40, 27 Aralık 2011 Salı
nuh bey, tam halkın içindekini yazmış; vicdanını yansıtmış. teşekkür ederiz. haber7'den mehmet acet, rotahaber'den yakup yılmaz milletin hissiyatını algılayamadıklarını gösteren yazılar yazdılar; bu zammı savundular. ders alsınlar.
ahmet - 12:25, 27 Aralık 2011 Salı
bir işçi 650 tl alırken milletvekilleri o parayı nasıl yiyecekler acaba hangisinin o paraya ihtiyacı var acaba bu memlekette parası olan milletvekili oluyor zaten kim gördü bir parası olmayan birinin milletvekili olduğunu ....
Huzursuz - 11:27, 27 Aralık 2011 Salı
teşekkürler halkın düşüncelerini çok güzel belirtmişsiniz. bu zam kararı vatandaşları,çalışanları çok rencide etmiştir,ayıptır günahtır. tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı vardır bu maaşlarda..
MG - 11:13, 27 Aralık 2011 Salı
"yani,yapılan bu iş ak parti'ye hiç yakışmadı." hayır efendim tam da yakıştı.hatta galiba bir takdir-i ilahi oldu; allahım daha fazla tahammül edemedi bunların yaptıklarına da bunları başımıza getirenler belki anlarlar,uyanırlar uykularından diye lütfunda bulundu gariban milletime.yakışmamak mı hah.
islam - 11:10, 27 Aralık 2011 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Son Yazıları

Tüm Yazıları
19.6.2015
Demirel'in hayatı: Defalarca sıfırdan başlayan hayat
Hiçbir ölüm haberi iyi haber değildir. Ama her ölümün üzülenleri ve sevinenleri olur. Süleyman Demirel gibi devlet adamlarının ölümünün üzülenleri de sevinenleri de çok olur. Bunun sebebi onun hayat hikâyesidir. Çok yoğun yaşanmış bir hayatı oldu. Erken yaşlarından itibaren önemli görevl...
17.6.2015
Gül’ün Cumhurbaşkanlığı bir sükût-u hayaldir
Ahmet Sever’in Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı performansını anlattığı kitabını okumadım, ama hakkında yazılanların büyük çoğunluğunu okudum, dolayısıyla kitabı okumuş kadar oldum. Gördüğüm, anladığım şu: Abdullah Gül’e veya Tayyip Erdoğan’a yakın veya uzak, lehte veya aleyhte hiçbir Allah’ın ku...
14.6.2015
Koalisyonun ne önemi var, mühim olan güçlü TBMM
Türkiye’nin bugünkü sorunları belli… 1- Sınır tanımaz, hak-hukuk-adalet sınırlarını aşmış bir cumhurbaşkanı… 2- Bu cumhurbaşkanının gölgesinde bir başbakan… Başbakanlıktaki varlığı ve yokluğu tartışmalı, iradesi bir başkasının iki dudağı arasında, kendi liyakatini millete ispatlama çabası ile ...
12.6.2015
Bu politikacılarda mide yok mu arkadaş
İşte ben belki de bunun için asla politikacı olamam. - Kamuoyu önünde hakkında demediğini bırakma. - Fırsatını yakalamışken adamı kum çuvalına çevir. -“Özel değil, genel genel” diye meydanlarda bir değil, iki değil, defalarca bağır… - Sonra da “gel görüşelim!” Politikacılarda mide elb...
10.6.2015
Daha önce Kürtler’i hiç bu kadar sevinirken görmemiştim
Hepimiz Kürtler’le iç içe yaşıyoruz. Komşuyuz, arkadaşız, meslektaşız. Bu insanlarla uzun yıllardır bir ve beraberiz. Ama şahsen bendeniz, onları ilk defa bu kadar sevinirken gördüm. Cümleyi şöyle kurayım: Daha önce Kürt arkadaşları hiç bu kadar sevinirken görmemiştim. Onlar adına dolayı...
9.6.2015
Seçmen daha ne yapsın?
Kim demiş koalisyon kötüdür diye? Kötü olan koalisyon değil, kibrin yol açtığı uzlaşmazlıktır! Koalisyon kötü olsaydı 50 yıldır koalisyonla yönetilen Japonya ve yıllardır koalisyonla yönetilen çoğu AB ülkesinde, İsviçre’de, Benelüks ülkelerinde her şey kötü olurdu. Türkiye, 13 yıllık AKP tek ...
7.6.2015
Beyaz Saray’da hamam böceği yok mudur?
Cumhurbaşkanımızı anlıyorum. Biraz mükemmeliyetçi bir insan.Her şey mükemmel olsun istiyor. Fakat “iyinin de iyisi vardır” veya “en iyi iyinin düşmanıdır” denir. Başbakanlık binasının lavabosunda hamam böcekleri dolaşıyorsa, o binanın yerine 1150 odalı milyar dolarlarla ifade edilen ve faka...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6775 17:13
EUR 2,9965 17:13
BIST 82250 17:55
ALTIN 100,803 17:16