haberL haberR
21 facebook twitter googleplus

Yazarlar

25 Mayıs 2013 Cumartesi
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder

Derin devletin derin adamları

Gülay GÖKTÜRK Gülay GÖKTÜRK gokturkgulay@yahoo.com
Ne dersiniz, acaba Hayri Kozakçıoğlu gibiler mi derin devleti yaratmışlardır yoksa derin devlet mi onları yaratmış, kullanmış ve bir kenara fırlatmıştır?

Onlar derin devletin kurbanı mıdır yoksa yaratıcısı mı?

Önce derin devlet mi vardı "derin" adamlar mı?

Galiba ikisi de...

90'lı yıllarda, yani yakın tarihin en derin ve en karanlık yıllarında, devlet o özel koşullara ait "özel" politikalarını oluştururken, o politikalara uygun insanları da aradı, buldu ya da yarattı. Bazısı hayat boyu böyle bir rol için bekleyen insanlardı belki de; derin yapıların parçası olmak mayalarında vardı. Bazısı ise zaman içinde devlet terbiyesi ala ala o dünyanın parçası oldu; bilemeyiz... Ama sonuçta hepsi derin politikaların hem uygulayıcısı oldular hem de onların daha da "geliştirilmesine" yaratıcı katkılarda bulundular; kaderlerini o politikalarla birleştirdiler ve bir daha da hiç ayıramadılar.

Devletin kurbanı

Evet, bu karşılıklı bir ilişkiydi şüphesiz. Ne var ki bugün ben, bir ölümün ardından yazdığım bu yazıda bu karşılıklı ilişkinin bir yanına yoğunlaşmaya daha eğilimliyim.

Kozakçıoğlu... Necdet Menzir... Mehmet Ağar... Ve diğerleri...

Adları "devletin kara kurusu"na çıkmış bütün bu insanları "devletin kurbanı" olarak görmeye daha yatkınım şu anda...

Nasıl bir hayatları olduğunu hayal etmeye çalışırken içim daralıyor.

Derin yalnızlıklar, derin hüzünler, derin korkular, belki de bazen derin pişmanlıklar içinde geçen bir hayat...

İşe bakın ki, pişmanlıklarını açığa dökme özgürlükleri bile yok. Ya da ancak devlet pişman olduğu zaman onlar da pişmanlıklarını ortaya dökebilirler. Aksi ifşaat olur ki bu onların kitaplarında yazmaz.

Onlar politikacı olurlar, general olurlar, polis şefi olurlar, gizli servis başkanı olurlar, hatta başbakan olurlar. Ama ne olurlarsa olsunlar, her şeyden önce "devlet adamı" olurlar. Devlet adamlığını bütün mevki ve makamların üstünde bir makam, bir anlamda "seçilmişlik nişanı" gibi görürler.

Ölümleri karanlık

Ne yaparlarsa devletin menfaati için yaparlar. Tabii, devlet adamlığında aşağıdan yukarıya doğru yükseldikçe, o menfaatin ne olduğunu tespit tarif etme yetkilerini de genişleterek... Devlet sırrını korumak o kadar ulvi bir görevdir ki, içinde yaşadıkları sırlar dünyasında suç kavramı da, adalet kavramı da, hukuk kavramı da silinip yok olur.

Derin devletin adamı olmanın bizim bildiğimiz hiyerarşilerden tamamen farklı bir hiyerarşi mekanizması vardır, eminim... Onlar devletin barem sistemine tabi değillerdir. Terfileri, tayinleri bizim bilmediğimiz usullere göre yapılır.

Hiçbir zaman emekli olmazlar, "iptal" olurlar...

Farklı bir ahlak anlayışları, farklı davranış normları, farklı bir değer sistemleri vardır. Bir kedi yavrusunun ölümüne bizden fazla üzülebilir; ama bir "devlet düşmanı"nın can çekişmesini gözlerini kırpmadan seyredebilirler.

Normal bir insan için ahlaksızlık olan bir şey onlar için yüce bir erdem, büyük bir şeref olabilir.

O yüzden de sürekli "anlaşılamamaktan", "takdir edilmemekten" şikayet eder; muhtemelen yoğun bir "kadri bilinmemişlik" duygusu içinde son nefeslerini verirler.

Genellikle ölümleri de, tıpkı hayatları gibi karanlıkta kalır...
Yorum Yaz
Yazının Yorumları (21 Yorum)
08.01 DEKİ,ergenekoncu görüşe göre,devletin mahkemeleri bunalıma girmeleri ve sonra intihar etme riskine karşı,kimseyi itham etmemelidir.yoksa intihar ederler.hakkında sağlam deliller yok,sadece itham ise,bizce lüzumsuz panik yapmış.masumiyeti anlaşılacaktı.
Misafir - 13:10, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
ERBAKAN DÖNEMLERİYLE,ŞİMDİ R.T ERDOĞAN DÖNEMLERİ DIŞINDA,DEVLETİ REHİN ALMIŞLARDIR.ETKİN OLDUKLARI DÖNEMLERDE DEVLET YOKTU.(DERİN OLANA,DEVLET DENMEZ)ÇÜNKÜ,DEVLET"HALK(LAR)İÇİNDE MUTEBER(İTİBARLI)OLAN"NESNEDİR.
Misafir - 13:06, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
KANUNİ SÜLEYMAN HAN'IMIZIN"HALK İÇİNDE MUTEBER BİR NESNE YOK DEVLET GİBİ"DEDİĞİ,MİLLETİN KENDİSİ VE ONU TEMSİL EDEN GERÇEK DEVLETTİR.BİDE,TÜRKAN SAYLAN GİBİLERİN"BİZ BU MEMLEKETTE ASILIZ"DİYE TUTTURDUĞU DEVLET OLMA DERDİNDEKİLER VARDIR.RAHMETLİ MENDERES,ÖZAL VE ERBAKAN DÖNEMLERİYLE
Misafir - 13:02, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
CHP Antalya Mv. Gürkut Acar, Başbakan Erdoğan'a, "PKK terör örgütüne "açılım süreci' karşılığında onların tayin ve tespit edeceği 10 bin kişiye kadrolu iş sağlama sözü verilmiş midir?" diye sordu. Düşünceniz; İşte bıraktılar ve geliyorlar. Şimdi sözümüzde durma sırası bizde.(mi?)
Misafir - 12:21, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
2- ve eleştirilerini sürdürerek Obama'nın bir süre konuşmasına engel oldu.Salonda bulunan korumalar da müdahale etmed.Obama dinleyicinin susmasından sonra konuşma devam etti. Kısaca demokrasi bu..Oysa bizde olan !. ve siz,(liberal demokrat olarak ) yorumlarımızı neden sansürlüyorsunuz?
Misafir - 11:12, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
1-ABD Başkanı Barack Obama, Washington Ulusal Savunma Üniversitesi'nde ABD'nin anti terörizm konusundaki politikalarını anlattı. Bu sırada izleyicilerden-bir kadın dinleyici tepki göstererek 'öldürdüğünüz Müslümanlardan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?' diye bağırdı
Misafir - 11:10, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
Marksizm-Leninizm’in...proleterya diktatörlüğünün “yılmaz” bir savaşçılarının 6 ayda değiştiklerini söyleyip, değişeceklerine inanmak vede [ Unutmayalım;onlara yıllarca "silahı bırakın gelin, birlikte mücadele edelim" dedik.İşte bıraktılar ve geliyorlar.Şimdi sözümüzde durma sırası bizde] demek!..
Misafir - 11:03, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
ALINTI"..Avrupa Birliği Konseyi Başk.Rompuy ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Erdoğan AKP'yi zor durumda bırakan, RedHack'in yayınladığı Reyhanlı belgeleri ile ilgili sorulan soruya "Elinizde belge varsa kullanın" dedi.Oysa soru ortaya çıkan belgelerle ilgiliydi! "
Misafir - 10:41, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
...yüreklerini rahatlatmazsa, başka ne rahatlatır bilmiyorum..Bildiğim bu işlerin TBMM'inde görüşüleceği,milletin Vekillerine anlatılacağı, tartışılacağı ve hukuk devletinin gereğinin yapiılması.. şeffaflık vs. Neydi; İnsana güvenme ölür, Ağaca yaslanma kurur..siz hala !..
Misafir - 10:27, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
BDP'nin “ silah tehdidi”yle pazarlık şansını sıfırlamayı göze alıyor..Neden? Kaçakçılık ve uyuşturucudan birikmiş “kara para” nın siyasetteki gücü,”silah”ın yerine geçececek olmasının rahatlığında.Oysa siz” İşte bıraktılar ve geliyorlar. Şimdi sözümüzde durma sırası bizde.” Ne demek se ?
Misafir - 10:25, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
Yorumlarımızı sansürlemeyin.. bu yöntem liberalliğinize gölge düşürüyor.farketmeniz dileğiyle iyi günler.
Misafir - 10:10, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
[bundan altı ay önce kimi önderlerinin "silah sigortamızdır" dediğini düşünsek, bugün gelinen nokta için] falcıların;iyimser düşünce aşıladığı döneme girdik gibi absürd!.Kozakçıoğlu için, önce bir başsağlığı, sonra kanaatinizi bildirmeniz gerekmezmiydi! Sizden Aselsan için ise iki satır görmedik
Misafir - 10:08, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
Odanın anahtarı nerede idi acaba
Misafir - 09:16, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
4- AKP iktidarının Suriyeli muhaliflere sağladığı lojistik destek nedir, bunun için harcanan kaynak ne kadardır? Beş: Suriyeli muhaliflere destek için örtülü ödenekten ne kadar bir kaynak aktarıldı?..” NOT; Belgeleri Redhack’e sızdırdığı gerekçesiyle bir asker tutuklandı.Siz ne düşünüyorsunuz?
Misafir - 08:33, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
3- , bu raporlardaki ihbarlara neden itibar etmedi? İki: Saldırıyı Esad güçlerinin yaptığını açıklayan bakanları; kim, neden yanılttı? Üç: Bu alçak saldırıdan sonra; El Kaide’nin de içinde bulunduğu Suriyeli muhaliflere iktidarın desteğinin kesilmesi gerekmiyor mu? Dört:
Misafir - 08:32, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
2- Raporlarda ayrıca El Kaide’nin Türkiye’ye yönelik büyük eylemler yapmaya hazırlandığı belirtiliyordu. Eğer bu raporlar doğruysa (ki henüz yalanlanmadı) o zaman şu soruların sorulması kaçınılmaz hâle geliyor: Bir: Güvenlik güçleri ve hükümet yetkilileri
Misafir - 08:31, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
ALINTI 1- “ ... Redhack isimli grup, Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı’na ait olduğu iddia edilen “gizli” ibareli bazı istihbarat raporlarını internette yayınladı. Bunlara göre bomba yüklü araçlar Esad yönetimi tarafından değil, El Kaide tarafından gönderilmişti!,
Misafir - 08:31, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
şimdi bakmayın bunların yalandan demokrasi dedigine.takiye yapıyorlar.eskiden derin yapının işledigi cinayetleri bunlar hep onaylamıştır.12 eylül darbesinde paşam daha ne bekliyorsunuz diyenler kimlerdir.
Misafir - 08:27, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
dikkat ederseniz.iktidara muhaif olmayanlar eleştirmeyenler suçluda olsa pas geçiliyor.çünkü bunlar darbeyede derin devletede hiçbir zaman karşı olmadılar.sapır sapır aydınlar gazeteciler öldürülürken bunlar hep onayladılar.
Misafir - 08:18, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
peki bu adamlar ergenekon davasına neden dahil edilmediler.prof.u akademisyeni gazeteciyi içeri atıyorsun.asıl failleri ergenekonun babaları ataları kurucuları davaya dahil degil.bu savaş lordları neden korunuyor.muhalif olmadıkkları içinmi.
Misafir - 08:12, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
Bence Hayri KOZAKCIOGLU intihar etmedi,intihar ettirildi.Derin devlet mahkemesi TARAFINDAN HAKKINDA kalem KIRILIP iNFAZ'INA karar verildigi haberden sonra BUNALIMA girmis olabilir.Belki de,sokakta vurularak veya,ARABASINA bomba konularak türden ölüm yerine,YATAGINDA ölmeyi daha uygun görmüstür.
Misafir - 08:01, 25 Mayıs 2013 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

VİDEO GALERİ

Taha Akyol, Erdoğan'ın üst akıl söylemini çürüttü
 • Taha Akyol, Erdoğan'ın üst akıl söylemini çürüttü
 • Nuh Gönültaş ilk kez konuştu
 • Hidayet Karaca: 'Yeni Türkiye' dizilerden korkuyor
 • Ekrem Dumanlı: Yezidlere boyun eğmek yok


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKTahşiye operasyonu dökülüyor
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRKısa yol gazeteciliği
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIİlk sivil darbe
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLAlgılar-tavırlar
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARKolunu sallasan darbeciye çarpıyor, ne yapacağız?
 • Tarık TOROSTarık TOROSBye bye Cim Bom
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN‘Galatasaray kaçta durur’ merakı!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELHanımların korkulu rüyası!
 • Seda ŞİMŞEKSeda ŞİMŞEKİktidarlardan kendisini özgürleştirmesini bekleyen medya!
Nazlı ILICAKTahşiye operasyonu dökülüyor

FOTO GALERİ

 • 17 Aralık Sözlüğünde hangi kelime ne anlama geliyor
 • AKP'lileri çıldırtan 17-25 Aralık eylemi
 • Demokrasi nöbeti sürüyor
 • Dilipak'dan şok iddia: AK Parti bir proje partisidir
 • 17 Aralık protestocuları gözaltına alındı
 • Sosyal medyayı sallayan mesajlar
 • Ahmed Şahin: Helalse hesabı haramsa azabı var
 • iPhone telefonların gizli sırları
 • 17 ve 25 Aralık sürecinde neler oldu?
17 Aralık Sözlüğündeki kelimeler
Kapat