SON DAKİKA
cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri Seçim anketleri, 1 Kasım 2015 seçimi, partilerin son oy oranı, Gezici, Konda Uludağ Üniversitesi,1 Kasım,seçim,tatil 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Cumhuriyet Bayramı şiirleri, Cumhuriyet Bayramı yazıları, Cumhuriyet Bayramı sözleri, Atatürk Şiirleri Sözleri Vecizeleri 30 Ekimtatil mi?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tatil, 28 Ekim ve 30 Ekim tatil mi Saatler ne zaman geri alınacak?, yaz saati uygulaması, saat tokat,deprem,erbaa,son depremler,kandilli tokat deprem,amasya deprem, deprem, son dakika, Erbaa, son depremler bülent keneş, Today's Zaman, tutuklama, savcı şike, şike davası, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım, şike kararı ANKARA, patlama,barış mitingi,tren garı,bomba Ehliyet Sınavı, 10 Ekim Ehliyet Sınav soru ve cevapları, motor soruları ve cevapları ANKARA,bomba,patlama,tren garı,Barış Mitingi,Son Dakika Ankara,patlama,RTÜK,Twitter,Facebook,yayın yasağı

Baba maaşı için eşinden boşanan kadınlarla ilgili karar

17.11.2013 11:54  

Yargıtay, yetim aylığı almak için eşlerinden boşanan ancak aynı evde yaşadıkları tespit edilen kadınların maaşlarının kesilmesiyle ilgili yeni bir karar aldı.

Baba maaşı için eşinden boşanan kadınlarla ilgili karar
Yaşadıkları maddi sıkıntı nedeniyle babalarından yetim maaşını alabilmek için kocalarından boşanan ancak leriyle aynı evde yaşamaya devam eden kadınlar yargının gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu durumdaki kadınların boşandığı eşiyle aynı evde yaşadığını tespit ederek, boşandığı için yeniden hak sahibi olan kadına bağlanan yetim aylığını kesiyor ve bağladığı aydan itibaren faiziyle geri istiyor. SGK, 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren, "eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınır" hükmünü içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 56. maddesi gereğince işlem yapıyor.

Eşinden ayrılan ancak aynı evde yaşadıkları tespit edilen kadınlar hakkında bir de "dolandırıcılık" suçlamasıyla dava açılıyor.

Dolandırıcılık suçundan açılan davalarda ve kadınların maaşlarının yeniden bağlanması istemiyle açtıkları davalarda Yargıtay son noktayı koydu.

Bu yola başvuran kadınların eyleminin "dolandırıcılık" olmadığına hükmeden Yargıtay, kadınlar hakkında dolandırıcılık suçundan verilen hapis cezalarıyla ilgili yerel mahkemelerden gelen kararları bozuyor. Böylece kadınların ceza alması önleniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, maddenin yürürlük tarihi 2008 yılından bu yana yaklaşık 14 bin kadının maaşını kesti. Kadınların maaşlarının kesilmesiyle ilgili davalarda da Yargıtay 21. Hukuk Dairesi yeni bir karar verdi.

Maaşı kesilen kadınlardan biri, kesilen yetim aylığının tekrar bağlanması istemiyle dava açtı. Erzincan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de istemi kabul etti.

Kararın SGK tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 21. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu. Daire, bu durumdaki kadınların maaşının kesilebilmesi için kadınların boşandıkları kocalarıyla eylemli birlikte yaşama olgusunun tüm açıklığıyla ortaya konulması gerektiğine işaret ederek, birlikte yaşamanın tespiti için gerekli kriterleri belirledi.

Gerekçeden

Dairenin gerekçesinde, davanın yasal dayanağı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 56. Maddesinin 1 Ekim 2008'de yürürlüğe girdiği, bu maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun 2011'de reddedildiği hatırlatıldı.

Kanunun 56. maddesinin ikinci fıkrasında, daha önceki sosyal güvenlik kanunlarında yer almayan, boşanılan eşle fiilen (eylemli olarak) birlikte yaşama olgusunun, gelir/aylık kesme nedeni olarak düzenlendiği, eylemli birlikte yaşamanın, aynı zamanda aylık bağlama engeli olarak da benimsendiği vurgulandı. Burada, eylemli birlikte yaşama olgusunun, durumunun tanımlanması, hukuki sınır ve çerçevesinin çizilip ortaya konulmasının önem arz ettiğine işaret edildi.

Gerekçede, birlikte yaşama tespiti yapılırken, kesinleşmiş yargı kararına bağlı gerçekleşmiş boşanmanın olası sonuçlarını ortadan kaldırıcı, giderici nitelikteki birlikteliklerin madde kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.  Boşanma sonrası ortak çocuk yönünden, boşanma kararına bağlanan veya bağlanmayan kişisel ilişkilerin yürütülmesini sağlamak için eşlerin belirli aralıklarda ve günlerce zorunlu şekilde bir araya gelmelerinin aylık kesilmesi nedeni olarak öngörülmediğinin kabul edilmesi istendi. Gerekçede, boşanılan eşle kurulan/yürütülen ilişkinin, eylemli birlikte yaşama kavramı kapsamında yer alıp almadığının dikkatlice irdelenerek saptama yapılması gerektiğine işaret edildi.

"Metin sade kaleme alınmış"

Söz konusu 56. Maddede, oldukça yalın olarak "eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen" ibarelerinin yer aldığı belirtilen gerekçede, kanun koyucu tarafından "sosyal güvenlik kanunları kapsamında ölüm aylığına hak kazanmak amacıyla eşinden boşanan", "hak sahibi sıfatını haksız yere elde etme amacıyla eşinden boşanan", "gerçek boşanma iradesi söz konusu olmaksızın (muvazaalı olarak) eşinden boşanan" veya bunlara benzer ifadelere yer verilmediği, sade olarak kaleme alınan metinle uyulama alanının genişletildiği kaydedildi.

Gerekçede, şu tespitler yapıldı:

"Maddede boşanma amacına yönelik herhangi bir düzenlemeye yer verilmediğinden, gerek kurumca, gerekse yargı organlarınca uygulama yapılırken, eşlerin boşanma iradelerinin gerçekliğinin, samimiliğinin araştırılıp ortaya konulması söz konusu olmamalı, boşanmanın muvazaalı olup olmadığına ilişkin herhangi bir araştırma ve boşanma yönündeki kesinleşmiş yargı kararının geçerliliğinin sorgulaması yapılmamalıdır. Özellikle, kesinleşmiş yargı organının verdiği karara dayanan boşanma hukuki durum ve sonucunun eşlerin gerçek iradelerine dayanıp dayanmadığının araştırılmasının bir başka organın yetki ve görevi içerisinde yer almadığı, Türk Medeni Kanununda "anlaşmalı boşanma" adı altında hukuki bir düzenlemenin de bulunduğu dikkate alınmalıdır.

Boşanma tarihi itibarıyla gerçek boşanma iradelerine sahip olan veya olmayan tüm eşlerin, maddenin yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun eylemli olarak birlikte yaşadıklarının saptanması durumunda aylığın kesilmesi zorunluluğu bulunmaktadır."

"1 Ekim 2008'den önce ödenen maaşlar alınmayacak"

Aylığın kesilme tarihi ile kurumun geri alım hakkının kapsamına ilişkin de değerlendirme yapılan gerekçede, "Eylemli birlikte yaşama olgusunun gerçekleşme tarihi esas alınarak bu tarih itibarıyla aylık kesme veya iptal işlemi tesis edilip ilgiliye, anılan tarihten itibaren yapılan ödemeler yasal dayanaktan yoksun kabul edilmeli, ancak söz konusu madde 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girdiğinden, eylemli birliktelik daha önce başlamış olsa dahi maddenin yürürlük günü öncesine gidilmemeli" denildi. Gerekçede, 1 Ekim 2008 tarihi öncesine ilişkin borç tahakkukunun söz konusu olmaması, yersiz ödeme dönemine ilişkin olarak 5510 sayılı Kanunun ilgili maddesine göre uygulama yapılması gerektiğine işaret edildi.

Eylemli birlikte yaşamayı tespit edecek kriterler

5510 sayılı Kanunun 56. maddesine dayalı açılan bu tür davalarda eylemli olarak birlikte yaşama olgusunun tüm açıklığıyla ve özellikle taraflar arasındaki uyuşmazlık konusu dönem yönünden ortaya konulmasının önemli olduğu vurgulanan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Anayasanın özel hayatın gizliliğini düzenleyen 20. Maddesi, 5510 sayılı Kanun, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 4857 sayılı İş Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümleri göz önünde bulundurulmak suretiyle yöntemince araştırma yapılmalı, tarafların göstereceği tüm kanıtlar toplanmalı, bildirilen ve dinlenilmesi istenilen tanıkların ifadeleri alınmalı, davacı ile boşandığı eşinin yerleşim yerlerinin saptanmasına ilişkin, muhtarlıktan ikametgah senetleri elde edilmeli, ilgili nüfus müdürlüklerinden sağlanan nüfus kayıt örnekleri ile yerleşim yeri ve diğer adres belgelerinden yararlanılmalı, adres değişiklik ve nakillerine ilişkin bilgilere ulaşılmalı, özellikle ilgili nüfus müdürlüğünden adres hareketleri tarihleriyle birlikte istenilmeli, ilgililerin su, elektrik, telefon aboneliklerinin hangi adreste kim adına tesis edildiği saptanmalı, seçmen bilgi kayıtları getirilmeli, varsa çalışmaları nedeniyle resmi/özel kurum ve kuruluşlara verilen belgelerde yer alan adresler dikkate alınmalı, boşanan eşler 4857 sayılı Kanun hükümleri kapsamında yer almakta iseler adlarına ödeme yapılabilecek özel olarak açılan banka hesabı bulunup bulunmadığı belirlenmeli, boşanan eşlerin kayıtlı oldukları bölge/bölgeler yönünden kapsamlı emniyet müdürlüğü/jandarma komutanlığı araştırması yapılmalı, anılan mahalle veya köyde muhtar ve azalarının tanıklık sıfatıyla bilgi ve görgülerine başvurulmalı, böylelikle 'boşanılan eşle eylemli olarak birlikte yaşama' olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediği, toplanan kanıtlar ışığı altında değerlendirildikten sonra elde edilecek sonuca göre karar verilmelidir."

(AA)Haber hakkında okuyucu görüşleri:

MİSAFİR: aynı dairede oturduğum için aylığım kesildi aylığımı almam için ne yapmam lazım / 28 Temmuz 2015 15:24, Salı


MİSAFİR: aynı dairede oturduğum için aylığım kesildi aylığımı almam için ne yapmam lazım / 28 Temmuz 2015 15:23, Salı


MİSAFİR: çifte standart var yetim işçi kızıysa kesiliyor memur kızıysa veriliyor haksızlık / 22 Ocak 2015 08:26, Perşembe


MİSAFİR: ya 18 yaşını geçmiş kadın ve erkeğin dünyadaki uygulamalara paralel olarak normal şartlarda bunu almaması gerekir bu rezalete dönen uygulamayı iktidar ile muhalefet birleşip kaldırması gerekir hele hele her alanda kadın erkek eşitliği söylemini dillendiren feministlerin / 17 Kasım 2013 22:46, Pazar


MİSAFİR: S S K neden maaşı olan yetimlere babalarından kalan maaşı ödemiyor.Emekli sandığı maaşları olsa da yetimlere ödeme yapıyor.Bu da ANAYASAYA aykırı değil mi? Bu konuyla ilgili yer neresi bilmiyoruz.Lütfen bizimle de ilgilenin. / 17 Kasım 2013 17:45, Pazar


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Konuları: sgk, maaş, anayasa, , haberler, son dakika, seçim

Haberin Yorumları (5)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:15:24, 28 Temmuz 2015 Salı

aynı dairede oturduğum için aylığım kesildi aylığımı almam için ne yapmam lazım

Misafir:15:23, 28 Temmuz 2015 Salı

aynı dairede oturduğum için aylığım kesildi aylığımı almam için ne yapmam lazım

Misafir:08:26, 22 Ocak 2015 Perşembe

çifte standart var yetim işçi kızıysa kesiliyor memur kızıysa veriliyor haksızlık

Misafir:22:46, 17 Kasım 2013 Pazar

ya 18 yaşını geçmiş kadın ve erkeğin dünyadaki uygulamalara paralel olarak normal şartlarda bunu almaması gerekir bu rezalete dönen uygulamayı iktidar ile muhalefet birleşip kaldırması gerekir hele hele her alanda kadın erkek eşitliği söylemini dillendiren feministlerin

Misafir:17:45, 17 Kasım 2013 Pazar

S S K neden maaşı olan yetimlere babalarından kalan maaşı ödemiyor.Emekli sandığı maaşları olsa da yetimlere ödeme yapıyor.Bu da ANAYASAYA aykırı değil mi? Bu konuyla ilgili yer neresi bilmiyoruz.Lütfen bizimle de ilgilenin.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 17:09 Barajda Kaybolan İşçiyi Arama Çalışmaları Sürüyor Ardahan’da baraj inşaatında çalışırken suya düşen işçiyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.Dün sabah saatlerinde, çalıştığı sırada dengesini kaybeden ve baraj göletine düşen Metin Yıldız (1
 • 17:12 Hisarcıklıoğlu: “Terörün Her Türlüsünü, Şiddetle Kınıyor Ve Lanetliyoruz” Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, barışı ve kardeşliği hedef alan, masumların canına kasteden terörün her türlüsünü şiddetle
 • 17:08 Mardin’de sessiz oturma eylemi başlatıldı KESK Mardin Şubeler Platformu öncülüğünde Ankara’da düzenlen Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesinde yaşanan katliama ilişkin Mardin Karayolları Parkı’nda saat 14.30’dan itibaren ya
 • 17:09 Aydın'da şüpheli çanta fünyeyle patlatıldı Aydın’da bir alışveriş merkezinin girişinde unutulan çanta, bomba korkusuna sebep oldu. Bomba imha uzmanının fünyeyle kontrollü şekilde patlattığı çantadan kıyafetler çıktı.Va
 • 17:09 Adli Tıp'ta 40 ceset bulunuyor Adli Tıp Savcısı Musa Yücel, sabah saatlerinde yaşanan patlamada hayatını kaybedenler hakkında Ankara Barolar Birliği Başkanı Hakan Canduran'a kapı önünde bilgi verdi. Şu ana
 • 17:06 Samulaş tramvayların 5. yılını yolculara çikolata ve karanfil vererek kutladı Samsun Büyükşehir Belediyesine ait Samsun Ulaşım AŞ (SAMULAŞ) Hafif Raylı Sistem'in hizmete girmesinin 5'inci yılı, düzenlenen törenle kutlandı. Beşinci yıl anısına tramvaya binen yolc
 • 17:05 U20 Futbol Milli Takımı, İngiltere'ye 2-1 yenildi U20 Futbol Milli Takımı, Almanya'da düzenlenen U20 Mercedes-Benz Elite Cup'taki ikinci maçında İngiltere'ye 2-1 mağlup oldu.Ulm şehrindeki Donaustadion'da oynanan karşılaşmada a
 • 17:04 KAYSO Başkanı Boydak: Terörü bir kez daha şiddetle kınıyoruz Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Ankara'da Tren Garı kavşağındaki köprü altında meydana gelen patlama ile ilgili bir açıklama yaparak, saldırıyı kın
 • 17:02 TOBB: Terörün her türlüsünü, şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin bir mesaj yayımladı. Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, şöyle d
 • 17:02 Hastane önünde şüpheli çanta paniği yaşandı Hatay’ın İskenderun ilçesinde hastane bahçesinde şüpheli paket paniği yaşandı. İskenderun Devlet Hastanesi Acil girişinde duvara bırakılan şüpheli paket vatandaşlara ve hastan
 • 17:00 CHP’li vekillerden sessiz eylem CHP Bursa Milletvekilleri, Ankara’da 86 vatandaşın ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırı nedeniyle “Lanetliyoruz” dövizleri açarak oturma eylemi yaptı. Atatürk Heykeli önündeki
 • 16:58 Sibel Can İzmir Konserini İptal Etti Ünlü sanatçı Sibel Can, Ankara’da yaşanan ve 86 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısı nedeniyle İzmir’deki konserini iptal etti.Ünlü sanatçı Sibel Can, barış mitingi öncesi meydana
 • 16:59 12’nci Kattan Atlayarak İntihar Etti Adana’da bir genç, inşaat halindeki apartmanın son katından atlayarak intihar etti.Alınan bilgiye göre, olay, Seyhan ilçesi Cemalpaşa Mahallesi 63005 sokakta bulunan bir inşaat halindeki apartman
 • 17:00 Yönetimde Lider Nasıl Olunur İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Personel Daire Başkanlığınca düzenlenen "Yönetim ve Liderlik" seminerine konuşmacı olarak katılan Rektör Danışmanı Taha Aksoy, kurumlardaki aidiyet duygusunun ön plana
 • 17:00 MHP’li Başkan: “Artık Terör Sınırda Değil Ankara’nın Göbeğinde” Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Abdurrahman Başkan, artık terörün sınırlarda değil Ankara’nın göbeğine geldiğini ifade ederek, “Yunan işgalinde bile Ankara’da Yunanlar bomba patlam
 • 17:01 Şehit Polis Cem Tayfun’un Dede Ocağına Ateş Düştü Diyarbakır’da bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Cem Tayfun’un Mersin’in Erdemli ilçesindeki dede ocağına ateş düştü.Şehit Cem Tayfun’un Mersin’in Erdemli ilçesindeki evinde haberi alan ya
 • 16:57 TGC'den terör saldırısına kınama Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Ankara'da düzenlenen Barış, Emek ve Demokrasi Yürüyüşü sırasında meydana gelen terör saldırısını kınadı. Yapılan açıklamada, "Barış emek ve demokr
 • 16:58 Aziz Yıldırım'ın toplantısı ileri bir tarihe ertelendi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin, 15 Ekim Perşembe günü gerçekleşeceğini duyurduğu basın toplantısı, Ankara’da yaşanan terör saldırısı sebebiyle i
 • 16:55 Anne Kocaman'a son görev Zonguldak Ereğli Spor (ZES) Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci Kaan Kocaman’ın annesi Zülfiye Kocaman hayatını kaybetti. Anne Kocaman, Abalı camisinde kılınan cenaze namazının a
 • 16:55 Türkiye, EURO2016 için zorlu Çek virajına 21.45'te çıkıyor A Milli Futbol Takımı, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'ndaki 9. maçında deplasmanda Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki Generali