SON DAKİKA
haberL haberR

Cerrah'a yapılan itiraf, suikastı aydınlattı

12.05.2009 14:55  

3 sene önce gerçekleşen ve sonucu felçlikle biten suikast'i Cerrah'a gönderilen bir mektup aydınlattı.

Cerrah'a yapılan itiraf, suikastı aydınlattı
Gazeteniz BUGÜN 5 yıl önce uyuşturucu dünyasının tanınmış isimlerinin yer aldığı suikastın ayrıntılarını gün yüzüne çıkardı. Yeraltı dünyasında ki uyuşturucu baronlarının birbirlerine yaptıkları suikastta ayrıntıları ortaya çıkaran BUGÜN yıllar sonra bir itiraf sonucu çözülen suikastin perde arkasını araladı.

Türkiye'nin en önemli uyuşturucu operasyonu sonucu açılan Matador adı verilen davasının sanıklarından olan ve halen uyuşturucu kaçakçılığı suçundan cezaevinde bulunan Cemal Nayır'ın 2004 yılında felç olmasına neden olan silahlı saldırı ile ilgili soruşturma şok itiraf sonucu 4 yıl aradan sonra tamamlandı. Başka bir suçtan tutuklu Cihan Cesur isimli şahıs İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a bir mektup yazarak suikasta ilişkin itirafta bulundu. Yürütülen soruşturma sonucunda savcılık, aralarında yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Adnan Çiçek, Hasan Erkuş'un da bulunduğu 4 sanık hakkında, "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs, azmettirme ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açtı. Davada, mahkeme heyeti, sanık Cihan Cesur tarafından Caddebostan sahilinde denize atıldığı ifade edilen kalaşnikof marka silahın aranmasına karar verdi.

Dünyaca tanınan uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'nın kayınbiraderi ve bir dönem sağ kolu olan Cemal Nayır'ın felç kalmasına neden olan kalaşnikoflu saldırının perde arkası İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a gönderilen itiraf mektubu ile aydınlandı.

MEKTUPLA İTİRAF ETTİ

İtiraf mektubunun savcılığa gönderilmesinin ardından hazırlanan iddianamede, Cemal Nayır'ın Bağcılar'da uğradığı silahlı saldırı ile ilgili olarak Kandıra Cezaevi'nde başka suçtan tutuklu bulunan şüpheli Cihan Cesur'un ifadesine başvurulduğu belirtildi. Şüphelinin ifadesinde Cemal Nayır'ın vurulması işini Savaş Uzun, Mehmet Kultufan ile birlikte gerçekleştirdiklerini söylediği öne sürülen iddianamede, kendisinin keşif ve gözcülük yaptığını, Mehmet Kultufan'ın beyaz renkli BMW marka araç ile Cemal Nayır'ı takip ettiğini, Savaş Uzun'un ise Adnan Çiçek tarafından verildiğini ileri sürdüğü Kaleşnikof marka silahla aracı taradığını söylediği belirtildi. Cihan Cesur, suikast talimatının, yeraltı dünyasının ünlü ismi Tevfik Ağansoy'un öldürülmesi olayına adı karışan Adnan Çiçek vasıtasıyla Hasan Erkuş tarafından verildiğini iddia etti. Cesur'un bu olay karşılığında 500 bin dolar ile Bahçeşehir'de iki daire sözü verildiğini ancak bu zamana kadar 150 bin Euro aldıklarını söylediği iddianamede yer aldı.

MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

Silahlı saldırı olayına karıştığı belirtilen Savaş Uzun'un başka suçtan tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi'nde öldürüldüğü de kaydedilen iddianamede, haklarında dava açılan şüphelerden Cihan Cesur ve Mehmet Kultufan'ın "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçundan da 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Davanın diğer şüphelileri Hasan Erkuş ve Adnan Çiçek hakkında ise azmettirme suçundan Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

YAZILI SAVUNMA YAPTI

Yazılı ifade veren sanık Cihan Cesur, daha önce verdiği beyanlarını tekrar ettiğini, Adnan Çiçek ile Hasan Erkuş arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve Mehmet Kultufan ile Adnan Çiçek arasındaki ilişkinin araştırılmasını istedi. Cihan Cesur, Caddebostan'da bulunan Fenerbahçe Orduevi'nin bulunduğu yerde denize attığını söylediği silahın da aranmasını talep etti. Cesur ayrıca yaptığı itiraflardan dolayı güvenliğinin sağlanmasını da istedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Hakkında "Azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılan Adnan Çiçek ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Ben 2004 yılının Nisan ayında İzmir Menemen yolunda kaza yaptım. İzmir'de bir hastanede iki ay süre ile komada kaldım. Dünya ile bir ilişkim yoktu. Daha sonra İstanbul'da bir hastaneye getirildim. Burada da 1.5 ay yoğun bakımda kaldım. Kesinlikle konuşamıyordum. 2004 yılının Eylül ayına kadar sürekli olarak hastanede kaldım. Koma halinde tedavim yapıldı. Benim telefon ile ve yüz yüze konuşacak imkanım yoktu" dedi.

Cemal Nayır olayını azmettirmediğini söyleyen Çiçek, "Ben Cemal Nayır'ı tanırım. Hemşerimdir. Herhangi bir düşmanlığım yoktur. Hasan Erkuş'u tanırım. Bir dönem aynı cezaevinde ancak ayrı koğuşlarda yattık. Ayrıca Cemal Nayır ben hapisteyken benim ziyaretime geldi. Maddi bakımdan yardımda bulundu. Bu olay Cihan Cesur'un yaptığı bir kurgudur. Bunu mahkemeye iletmiş. Ben hastanedeki tedavi ücretimi bile ödeyemedim. Sanık Cihan Cesur'un iddia ettiği gibi param olsaydı ben tedavimi rahat yaptırırdım. Cihan Cesur bana ismini bilmediğim bir kişi ile mektup göndererek kendisinde kaydım olduğunu para verdiğim takdurde bunu işleme koymayacağını eğer para göndermezsem işleme koyacağını söyleyerek beni tehdit etti. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

SALDIRIYI GAZETELERDEN DUYDUM

Sanık Mehmet Kultufan da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Cemal Nayır'ın yaralanması olayına katılmadım. Diğer sanık Cihan Cesur'un beyanları yanlıştır. Cemal Nayır'ın yaralanması olayını gazetelerden duydum. Ben Gaziosmanpaşa'da otururum. Bu nedenle Bağcılar'a gelmiş olabilirim. Hasan Erkuş'u birkaç kez görmüşlüğüm vardır. Aynı cezaevinde ancak ayrı koğuşlarda kaldık. Cemal Nayır'ı tanımam. Adnan Çiçek'i cezaevinden tanırım. Ayrıca kaza yaptıktan sonra birkaç kez görüştük. Hastaneden çıktıktan sonra da görüştük. Cihan Cesur veya Savaş Uzun'a silah vermiş değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.

KALEŞNİKOF DENİZDE ARANACAK

Açılan dava üzerine mahkeme, soruşturma aşamasında aranıp bulunamayan kaleşnikof marka silahın sanık Cihan Cesur'un tarafından gösterilecek yerde aranmasına bunun için balık adam ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca müşteki Cemal Nayır'ın ifadesinin alınması için yazılan talimatın beklenmesine ve sanık Adnan Çiçek'in 2004 yılı Nisan ayında trafik kazası sonucu hastanede tedavi görüp görmediği ve komada olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

DERİN BAĞLANTILAR

CEMAL NAYIR : Dünyaca tanınmış uyuşturucu kaçakçılarından olan Urfi Çetinkaya'nın kayınbiraderi olan aynı zamanda bir dönem sağ kolu olduğu iddia edilen Cemal Nayır'ın arası Çetinkaya ile kendisini ihbar ettiği gerekçesiyle açıldığı öne sürülmüştü. 2004 yılında TEM otoyolunda zırhlı olduğunu bilen saldırganların kullandığı mermi zırhı delerek Nayır'ı yaralamış, tekerlikle sandalyeye mahkum olmasına neden olmuştu. 2007 yılında ise İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın yaptığı uyuşturucu operasyonu sırasında liderliğini Cemal Nayır'ın yaptığı öne sürülen uyuşturucu çetesi çökertilmiş, Nayır'da savcılık tarafından tutuklanmıştı.

ADNAN ÇİÇEK : Tükiye 2004 yılında polis-siyasetçi-mafya ilişkisinin ortaya çıktığı 'Susurluk Skandalı'na adı karışan Alaattin Çakıcı, yurtdışına kaçarken ardında yine esrarengiz bir kaza bırakmıştı. Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Erol Evcil ile İzmir'de ortak yatırımlar yapan Çakıcı'nın otomobiline eskortluk yapan son model bir cip, 14 Nisan 2004 günü Menemen yakınlarında takla atmıştı. Çakıcı'nın konvoyu hızla yola devam ederken cipten ağır yaralı çıkarılan kişinin Nurullah Tevfik Ağansoy cinayeti sanıklarından, Çakıcı'nın sağ kolu, Adnan Çiçek'ti. Kaza sırasında Adnan Çiçek'ten başka araçta kimlerin olduğu, konvoyda kaç aracın bulunduğu sır kalmıştı.

HASAN ERKUŞ: Öldürülen 'Kumarhaneler Kralı' Ömer Lütfü Topal'ın eski ortağı Hasan Erkuş , İstanbul Narkotik Şube ekiplerinin 1997 Aralık ayında yaptıkları operasyonda Hollanda'ya ihraç edilmek istenen bir ton esrarla 191 kilo eroin, 300 gram kokain ve 6 bin 130 Extacy hapı ele geçirilmesi olayından gözaltına alınmıştı. Uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili olarak DGM'de yargılanan ve suçlu bulunarak 6 yıl 3 ay ağır hapis ve 29 milyar lira para cezasına çarptırılan Erkuş, cezasını çektiği Saray Cezaevi'nden üç gün izin almıştı. Ancak Erkuş, 4 Nisan 2000 günü Ataköy'deki evine girmek üzereyken Ercüment Doğyan ve Mustafa Çakar tarafından silahlı saldırıya uğramıştı.

CİHAN CESUR: İzmitli işadamı Ali İhsan Kaya'nın 8 Aralık 2004 günü Uzuntarla'daki benzinliğinde otomatik tüfekle vurularak öldürülmesiyle ilgili cinayete adı karışmıştı. Olaydan sonra yakalanan yargılanan Cesur tutuklu olarak yargılanmıştı. Aynı davanın sanığı olarak aranan Savaş Uzun ise 1 Eylül 2005 günü Kocaeli Adliyesi'ne giderek polise teslim olmuş, cezaevine konulduğu günün akşamı ise linç edilerek öldürülmüştü.

Mehmet Kultufan : Kocaeli Çetesi olarak bilinen Mehmet Hadi Özcan'ın adamı olduğu ileri sürülen Mehmet Kultufan'ın adı çete ile anlaşmazlığa düşen T. C. (Talat Cesuroğlu)'nun evini silahla taranması olayına karışmıştı.

Tolga ATAR/ İSTANBUL

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi