SON DAKİKA
haberL haberR

Diyarbakır esnafından büyük tepki

30.12.2011 15:05  

Şırnak'taki faciayı bahane eden terör örgütü yandaşlarının kepenk kapatmayan esnafa saldırması Diyarbakır esnafına artık yeter dedirtti.

Diyarbakır esnafından büyük tepki
BDP’nin Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısına katılan bazı kişiler, kepenklerini kapatmayan bazı işyerleri ile kamu binalarına saldırdı. Saldırganlar, 10'dan fazla işyeri, kamu binası ve bankanın camlarını kırdı.

BDP, Şırnak’ın Uludere ilçesi Ortasu köyünde ikamet eden ve kaçakçılık yapmak için Kuzey Irak’tan dönerken savaş uçaklarının açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerle ilgili basın açıklaması yaptı. Koşuyolu Parkı’nda yapılan açıklamadan sonra yaklaşık 2 bin kişilik grup dağıldı. Dağılan grup arasındaki bazı kişiler Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası, 2 iş merkezi, bir banka ile dükkanlarla taşlarla saldırdı. Esnaf saldırısı sırasında kaçarak işyerlerinin arka bölümlerine saklandı. İşyerlerinin camları kırılan içindeki eşyası tahrip edilen bir esnaf, “Allah bunlara akıl versin. Geceleri eğlenip gündüzleri gelip sözde Kürtler adına bize zarar veriyorlar. Kürtlük bu mu? Eğer Kürtlük buysa biz burada neyiz? Bunların derdi biz değiliz.” dedi. Esnaf, basın mensuplarından bu sözlerinin yazılmasını da istedi.

İşyerlerine saldırı yaptıktan sonra BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nın önünde toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Göstericiler kaldırım taşlarını sökerek polise attı. Çıkan olaylarda dolmuş durağında otobüs bekleyen bir aile çocuğunu kucağına alarak kaçmaya çalıştı.

Muş’ta BDP’liler polise saldırdı

Muş’ta, BDP'lilerin yaptığı basın açıklamasının ardından olaylar çıktı. Polise taş ve buzla saldıran göstericilere, polis de biber gazıyla müdahale etti. Irak sınırında 35 kaçakçının hayatını kaybetmesini protesto eden BDP'liler, parti binasından belediye meydanına kadar yürüdü. Burada bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Fatih Barutçu, Şırnak’ta 35 kişinin öldürülmesine tepki gösterdi ve parti olarak 3 gün yas ilan ettiklerini söyledi.
Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Daha sonra yaklaşık 300 kişilik grup, İstasyon Caddesi üzerinde yürümeye başladı. Partililerin engellemesinin ardından PTT Caddesi’ne yönelen grup, burada barikat kuran polise taş ve buzlarla saldırdı. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile göstericilerin önünü kesen polis, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. Grup, yapılan müdahalenin ardından parti binasına geçti. Çıkan olaylarda yüzüne buz parçası isabet eden bir vatandaş yaralandı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı şehirde gerginlik sürüyor.

Van, Muş, Hakkari ve Elazığ'da gösteriler düzenlendi

Van, Muş, Hakkari ve Elazığ'da, Irak sınırındaki olay bahane edilerek gösteriler düzenlendi.

Van'ın Başkale ilçesinde BDP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasının ardından, yüzleri maskeli bir grup, polise taşlarla saldırdı. Polis, uyarılarına rağmen dağılmayan gruba biber gazıyla müdahale etti. 1 kişinin yaralandığı olaylarda 6 kişi gözaltına alındı.

BDP Muş İl Başkanlığı, binasından belediye meydanına kadar yürüyen partililer, burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Daha sonra bir grup, İstasyon Caddesi üzerinde yürümeye başladı. Partililerin engellemesinin ardından PTT Caddesi'ne yönelen grup, burada barikat kuran çevik kuvvet ekiplerine, taş ve buzlarla saldırdı.

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile göstericilerin önüne kesen polis, daha sonra gruba müdahale etti. Çıkan olaylarda yüzüne buz parçası isabet eden 1 vatandaş yaralandı.

Hakkari'de de aralarında BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'un da bulunduğu grup, Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasının ardından kentin değişik mahallelerinde bir araya gelen gruplar, yollara barikat kurarak ateş yakıp izinsiz gösteri yaptı.

Polis, taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldıran göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Elazığ BDP İl Teşkilatı tarafından düzenlenen yürüyüş öncesinde Hozat Garajı önünde toplanan grup, bir süre slogan attı. Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

 BDP’liler Eskişehir'de de olay çıkarttı

Eskişehir’de BDP'li bir grup, Şırnak’ın Uludere ilçesi Irak sınırındaki operasyonda 35 kişinin hayatını kaybetmesi olayını protesto etti.

Öğle saatlerinde Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanan BDP’li grup, yürüyüş düzenledi. Ellerinde Halepçe’de yaşanan ölümler ile Uluder’e sınırında 35 kişinin hayatını kaybettiği olayın fotoğraflarını taşıyan BDP üyeleri, Türkçe ve Kürtçe olarak 'Terörist devlet hesap verecek' , 'AK Parti şaşırma, bizi dağa taşırma' ve 'İmamın ordusu yıldıramaz bizleri' şeklinde sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan BDP Eskişehir İl Başkanı Ayhan Tepe, Uluder’e yaşanan olayın sorumlusunun AK Parti Hükümeti ve MGK olduğunu ileri sürdü.

Tepe, Başbakan Erdoğan’ın sözkonusu olayda ölen vatandaşların ailelerinde özür dilemesini istedi.

"BUNUN HESABINI SORACAĞIZ, METROPELLERDE HALA AYAKTADIR"

Yapılan operasyonların verdikleri mücadelede kendilerini geri adım attıramadığını belirten Tepe, şöyle dedi: "Bu ülkenin egemenlerine sesleniyoruz. Ne KCK adı altında yaptıklarınız, ne de Uluder’e de olanlar bizim mücadelemizi geri adım attıramamıştır, attıramayacaktır. Verdiğimiz özgürlük mücadelemiz bugün ülkenin tüm metropellerinde ayaktadır ve mücadeleyi sürdürmektedir. Yarın çok uzak değildir. Pek yakında tarihin çöplüğünde kanlı katliamlarla beraber yerinizi alacaksınız."

Grup daha sonra Uludure’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili tepkilerini dile getirmek için 5 dakika oturma eyleminde bulundu. Grup, ardından olaysız şekilde dağıldı. Bu arada, protesto gösterisi sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı. (AA)
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
diyarbakır halkı,israil uşaklarının zulmünden kurtulmak istiyorsa,baskılara boyun eğmemelidir.polis yanındadır.onlarda polisin yanında olsunlar.
korkaklık ve özgürlük - 12:43, 31 Aralık 2011 Cumartesi
kaçakçılık kürtlerin meşru hakkı imiş gibi masum vatandaş edebiyatı yapılıyor.uyuşturucu,mazot,sigara kaçakçılığı,kapkaç,çek senet tahsilatı,fuhuş gibi dalları kullanan,aşiret veya pkk ayağıyla batının kıyılarını parselleyen bu güruha maalesef ikdidar göz yumdu.batıda türkler aç kardeşim.
göktürk - 01:04, 31 Aralık 2011 Cumartesi
bizler 24 askerin şehit olduğunda bu kadar gösteri, protosto yapamamıştık!
bilgin - 21:56, 30 Aralık 2011 Cuma
kaçakcılıkta vatan hainliği değil mi? onların askeri yasak bçlgede ne işleri var.akp kürtleri çok çımarttı.gerekirse kütlerle dişe dişe savaşır onları bu ülkeden atarız.yaşayacakları yerlere gönderiri. ne bu ya özgürlük özgürlük. biz sokakta göster yapsak polis başımıza çöker.asıl özgürlüğü biz isti
harun - 20:36, 30 Aralık 2011 Cuma
beyinlerde turkiye bolunmustur,gerisi masal,kardeslikten dem vuranlar kendini kandiriyor.basinda yapilan yorumlara goz atiniz,bolunmuslugun ne kadar derin oldugu gorulecektir.
omer - 18:19, 30 Aralık 2011 Cuma
bu nedır ya 26 tane askerı katlettıklerınde kimse kürtler yaptı dıye ayağa kalkmadı onlara saldırmadı ölen kişiler dıyarbakır meydanında ölmedıler pkk yatağında öldüler ve üstelik kaçakçılık yaparken hiç kimsenın bağırmaya hakkı yoktur ya bizlerde yakıp yıkarsak sonuçu ne olur ölenlere allahtan ra
laz cengiz - 17:39, 30 Aralık 2011 Cuma
diyarbakırdan ve çevre illerden gelen terör örgütü elamanlarıyla taraftarları bu şehirin adını karalamak hesabıyla diyarbakır ayağa kalktı resmi ortaya çıkarmaya çalışır.teröristin dersi verilirse ayağa kalkmamış olan diyarbakırın yerinde oturuyor olduğu görülür.
Diyarbakır ayağa kalkmaz - 17:36, 30 Aralık 2011 Cuma
bölücülük yaparak,kürdistan devletini kurma arzularınızın arkasında,büyük ermenistan hayali yatıyor.güvenlik güclerimiz,kökünüzü kazıyana kadar devam edecektir.arkanızda hangi gücler olursa olsun,kaybeden sizler olacaksınız.yakarak,yıkarak,kırıp dökmekle türk topraklarından zırnık koparamazsınız.
OSMANLI - 17:17, 30 Aralık 2011 Cuma
ali denen vicdanı çürümüş şahıs sormazlarmı adama kaçakcılık bu ülkede serbestmi diye sormazlarmı adama kaçakcılıkdan gelen paa ile vurulan kaç türk askeri var diye sormazlarmı adama molotoflarla bombalarla kaç insanı yaktınız öldürdünüz diye sormazlarmı adama 35 kişi pkk kampında ne işleri var diye
Tazzik - 17:15, 30 Aralık 2011 Cuma
ölenler sivilmiş. cenazelerin üstündeki bayraklar pkk bayrağı o ne olacak. vatan hainliği ne zamandan beri masumluk kazandı. adamlar kaçak mazot getiriyor vergisiz satıyor bu hainlik değilmidir. türkiyenin başka illerinde benzin istasyonu olan vergi veren vatandaş ne olacak.onlardamı kaçakçılık yaps
rahatsız sivil - 16:55, 30 Aralık 2011 Cuma
her daim ırkcılığa karşı cıkmışımdır bu bizim zenginliğimizdir demişimdir değişik kültürden oluşumuz.ama bu bdp liler sırf kck ve pkk operasyonları boşa cıksın diye bu naraları atıyor.durmak yok kck ve pkk operasyonlarına tam gaz devam.inlerini yok edin bu kalleşlerin.
vatandaş derki - 16:52, 30 Aralık 2011 Cuma
dün devlet halka ağır darbe indirdi 35 kürdü katletti hiç heyecanınız, yoktu elinizde gelseydi buharlaşacaktınız bunu görmemek için. ama katliamı yapan israil, ölenler filistinli olsaydı aynı şekilde mi davranırdınız?. sizi gidi sahte vicdanlı devletçi sözde müslümanlar sizi
ali - 16:50, 30 Aralık 2011 Cuma
hükümetin bu doğu ve güneydoğudaki sınırlardan yapılan ve masumane gösterilmeye çalışılan kaçakçılığı durdurması gerekir. mazot,şeker,silah,elektronik ve uyuşturucu kaçakçılığı tamgaz devamediyor arasıra birkaç kişi yakalanıyor ama yine devam ediyor?batıdaki sanayi buralara taşınsın.insanlar çalışır
hakan - 16:48, 30 Aralık 2011 Cuma
demek orda yol var ısteyen ıstedıgı kacırıyor ne ısterse yapıyor demek kı asker satılıyor bunlar kım saka mı orası luna park degıl pkk bölgesı pkk onlara mal verır bunlar da onu dtp verıp satar sonra o para ıle asker sehıt olur devlet ıse askerın arkasın da olacak bız ıse hemen suclu asker derız
x.man - 16:29, 30 Aralık 2011 Cuma
polise hiç şartsız ateş etme yetkisi verilmeliher polisinelinde tabanca dahil makineli tüfek verilsin ve ateş serbest
misafir - 16:04, 30 Aralık 2011 Cuma
isde bunlra öküz altinda buza ariyanlar. yapanda yapdiranda pkk, aanki onlar orada pkk,nin haberi olmadan dolasabilirlermi. kacakcii bu paralar kime gidiyo ??? sabir yakinda bunun kukusuda ortaya cikicakkkkk. o zaman simdi atanlara sorucaz. kim özür dilicek kim dilemicek
gurbetci,.- - 15:51, 30 Aralık 2011 Cuma
ahmet turan yüreğin yiyorsa bunada yorum yapsana yapabilirsen al o 15 yaşındaki pkk lı kaçakcıların kardeşleri
Tazzik - 15:45, 30 Aralık 2011 Cuma
eee usta eşbaşkanınız var ya halleder canıım.allah ıslah etsin.bir daha kanmayın bunlara.
gakkom - 15:44, 30 Aralık 2011 Cuma
bende sıvılım nıye asker benı vurmıyor ıyı de o paralar pkk ve dtp gıtmıyor mu o paralar ıle sılah alınmıyor mu ve sonra benım asker sehıt devlet ne olursa olsun askere 100% destek verecek vermeyecek ıse orda asker ne yapıyor ne gerek neronlara akp de askerın arkasın da olacak halk gıbı artık
kanka - 15:34, 30 Aralık 2011 Cuma
bunlar o dağlardan kaçakçılık yaparken yakalanamayan 15-20 yaşındaki pkknın provakatör ve ikmal personeli olan hainler. sigaraları getirmişler satmışlar karından pkknın hissesini vermişler ellerine kalanla bolbol yeyip içip azmışlar şimdide masum insanlara zarar veriyorlar.bunu vursan neresi yanlış!
TÜRK HALKI ! - 15:18, 30 Aralık 2011 Cuma
saka mı ya ne sıvılı kacakcı degıl mı bunlar yaptıkları suc degıl mı var sayalım katır da sılah olsa yıne mı sıvıl oluyor o zaman pkk elıne degıl ata yuklesın al sana sıvıl utanmazlar askere destek yerıne dtp ve pkk destek verıyorlar sıvıl ıse evınde dursun orda ne yapıyormus bır de kımlık sorun
gazman - 15:11, 30 Aralık 2011 Cuma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
YAZARLAR