SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
22.5.2015
Ve, CHP küresel ticareti keşfetti
Yıllardır, iş insanlarından, yerli ve yabancı uzmanlardan dinler dururduk; Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili merkez stratejik bir konumu var. Limanlarınızı yeniden yapılandırın ve hem bölgenin hem de dünyanın “lojistik merkezi” olun. Genç nüfusunuz var, kimse işsiz kalmaz… Demek ki, zamanı...
18.5.2015
Korku ve baskı iş insanlarını nasıl etkiliyor?
Bu ülkede eskiden böyle değildi. Herkes düşüncesini iyi veya kötü açıklar, arkasından baskı ve tehdit geleceğini hesaba katmazdı. AKP döneminde devran değişti. Her kesim gibi iş insanları da korkudan konuşamaz ya da farklı davranmak gereğini duydu. İşte size iki önemli işadamından iki örnek: ...
15.5.2015
Cameron işsizliği çözdü zaferi gördü
İngiltere, muhafazakâr lider David Cameron’u seçip başa getirerek seçimleri geride bıraktı. Seçimi kaybeden liderler istifa etti. Sıra Cameron’un vaatlerini yerine getirmeye geldi. Bir iş gezisi nedeniyle Londra’daydım. Kaldığım 3 gün içinde zaman buldukça sokakta, kafede, otelde İngilizler’in...
11.5.2015
Türkiye nereye gidiyor?
Güneydoğulu önemli bir işadamıyla sohbet ediyoruz. Ana konumuz seçimler ve Türkiye’nin 7 Haziran’dan sonraki rotası. Kendisine,“7 Haziran’daki seçimler, Türkiye’nin nasıl bir yola gideceğini de belirleyecek, ne düşünüyorsunuz” diye soruyorum. Cep telefonunu açıyor, aradığını buluyor ve “Size bir ...
8.5.2015
Ey partiler teknolojiden ne haber?
Seçimlerde ne olup ne olmayacağı 7 Haziran’da ortaya çıkacak. Şu anda partiler, kendi durdukları noktadan hareket edip, oy almak için halkı ikna etmeye çalışıyor. İlk kez bu kadar yoğun biçimde programlarını vatandaşın geçinme endeksine göre tasarımladılar. Teknolojik gelişmeden söz eden cümleler...
4.5.2015
Çılgın projeleri biz değil Elon yapıyor
Son aylarda düşen ihracatımıza üzülmemek elde değil. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, boşuna inovasyon ve yeni buluşların, yüksek teknolojiye dayalı katma değerli ürünlerin lafını etmiyor. Dünyaya sattığımız malların gelirleri bize yetmiyor. Çünkü yeni ve yüksek para getirecek şeyler üretip satamıyo...
1.5.2015
İşçiler bayramlarını yine buruk kutluyor
Bugün 1 Mayıs ve yine Taksim Meydanı’nın yasak günü. Bütün dünyada “İşçi ve Emekçi Bayramı” olarak kutlanan bugün ne yazık ki bizde hep yasaklarla anılır. Bu yasak kararlarının neden alındığı da tam bilinemez. Her sorun gibi sorgulanıp üzerine de gidilemez. Bir bildikleri vardır ki “Taksim’i i...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5965 13:09
EUR 2,8585 13:09
BIST 85804 17:55
ALTIN 100,65 13:13