SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
27.3.2015
İş dünyasının başkanlık korkusu
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, her kürsüye çıkışında “başkanlık sistemi”nin nimetlerini sayıp döküyor ve bu makama talip olduğunu söylüyor. En büyük gerekçesi de ekonomide ve siyasette güçlü gelişmiş ülke modeli. Türkiye’nin çok güçlü ve ekonomik bağımsızlığını kazanan bir ülke olmasını kim isteme...
23.3.2015
Ermeni lobisine karşı göç haritası çıkarılıyor
Onların hayatı, “Çılgın Türkler” çizgisinde gelişti. Yalçın Ayaslı ve eşi Serpil Ayaslı aslında iki bilim insanı. İkisi de ODTÜ’lü. Belki de bu yüzden ODTÜ’nün “devrimcilik” geleneğini hayatlarına taşımışlar. Yalçın Bey, Elektrik, Serpil Hanım da Fizik Mühendisliği’nden mezun. Yalçın Bey, 1973’te...
20.3.2015
Janet Teyze, bu yıl faizi artırmamalı
Dolar, Türkiye’de adeta tahterevalli gibi bir inip bir çıkıyor.Oysa ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı Janet Yellen, haziran ayındaki faiz artırımı konusunda kesin konuşmadı. Çoğu uzmanın değerlendirmelerine bakılırsa ABD’de de faiz yükselimi eylül ayına kayabilir, hatta bu yıl sonuna kadar da ert...
16.3.2015
İş tatlıya mı yoksa dolara mı bağlandı?
Keşke, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ali Babacan ve Erdem Başçı ile 3 ay önce buluşup brifing alsaydı. Konsensüs de o zaman diliminde oluşsaydı, iş şimdi değil o dönemde “tatlı”ya bağlansaydı. Böylece kurumlar arasında güven krizi de doğmazdı. Üçlünün buluşma...
9.3.2015
Dolardaki yükselişin dramatik hikayesi
Son zamanlarda yapılan “faiz ve dolar” tartışmaları daha uzun süre devam edecek. Çünkü, dolar cephesinde 2001’e kadar uzanan bir hikaye söz konusu. BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye eski Müdürü Bartu Soral, bu hikâyeyi özetlerken, doların gelecek fiyatıyla ilgili önemli ipuçları verdi. Türkiye,...
6.3.2015
Dünyayı akıllılar ve sensörler yönetiyor
Ülkede doların ateşi yükselmiş, almış başını giderken uçtuk Barcelona’ya. Dünya Mobil (GSMA) Fuarı’nda cep telefonlarının en alası en karizmatik halleriyle boy gösteriyor, sensörlerle çalışan onlarca teknolojik cihaz karşımızda dans ediyordu. Ve artık, 4G ve 5G’nin yenilikleriyle dünyanın nasıl b...
2.3.2015
Faiz ve yönetenlerin duygusal sorunları
Yeni bir haftaya başlıyoruz. Umarım, yine faiz tartışmasına kilitlenmeyiz. Fark ettiniz mi, faizle ilgili polemiklerin arkasında ülkeyi yönetenlerin de sanki “duygusal sorunları” var gibi görünüyor. “İndir kardeşim şu faizi. Yüksek faiz vatanı satmaktır” yaklaşımı, öncelikle profesyonel yönetişi...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6095 19:57
EUR 2,8452 19:57
BIST 80894 17:55
ALTIN 100,078 13:27