SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
2.3.2015
Faiz ve yönetenlerin duygusal sorunları
Yeni bir haftaya başlıyoruz. Umarım, yine faiz tartışmasına kilitlenmeyiz. Fark ettiniz mi, faizle ilgili polemiklerin arkasında ülkeyi yönetenlerin de sanki “duygusal sorunları” var gibi görünüyor. “İndir kardeşim şu faizi. Yüksek faiz vatanı satmaktır” yaklaşımı, öncelikle profesyonel yönetişi...
27.2.2015
Ülkeyi aklınla seversen ekonomiyi de korursun
Ekonomik meselelere, olur olmaz tartışmalarla yaklaşmak çözüm getirmiyor. Bu anlayışın bedeli de yüksek oluyor. Nitekim aylardır süren “faiz insin-inmesin” polemiklerinin doları artırdığı güveni de olumsuz etkilediği görülüyor. Ekonomiye siyasetle değil, akılla hesapla bakmak lazım. Mesela, Cumhu...
23.2.2015
Diyarbakır’da barış ve ekonomi gözaltında
Geçen hafta iki günümü Diyarbakır’da geçirdim. Şehir çok hareketli ve canlı. Caddeler, sokaklar, çarşı ve kahveler adeta insan kaynıyor. Yüzde 13-14’lerde seyreden işsizlik oranı özellikle gençleri sokağa döküyor belli ki. Ayrıca Vali Hüseyin Aksoy’un verdiği bilgiye göre okullaşma oranı yüzde 10...
20.2.2015
Koç’taki değişimin kodları
Genel gündem, şiddet olaylarına kilitlenmişken, iyi bir haber Koç Holding’den geldi. Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 9’unu üstlenen Koç Topluluğu, en üst düzeyde yönetici değişikliğine gitti. Yerli liste “İSO 500”ün ilk sıralarını kimseye bırakmayan, 500 dünya devini her yıl seçen Fortune lis...
16.2.2015
Elimizde kriz paketi ile geziyoruz
Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman söze şöyle başladı: “Eğer reenkarnasyon varsa bunu hayata geçiren en iyi örneği cam veriyor. Çünkü hammaddesi kum olan camdan yapılan her şey çevreyi kirletmeden sürekli dönüşür. Elimizde bardak olur, şişe olur, ayna olur.” ...
13.2.2015
Vekillik yan gelip yatmak mı?
Vekil aday adayı olmak isteyenlere şöyle bir bakıldığında görülüyor ki, bürokratlar çoğunlukta. Partiler liginde en çok ilgi de AKP’ye. Sürekli bürokrasi hazretlerinden şikayet eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski partisinden seçilip vekil olmak isteyen bu kadar çok bürokratla ilgili ne yorum ya...
9.2.2015
Siyasetle hukuk karmaşası ya da Bank Asya
Çok konuşuyoruz çok! Bu kadar konuşunca elmalarla armutlar birbirine karışıyor, konuları iyi kategorize edemiyoruz. İktisatta önemli bir kural vardır: Bir şirket ya da banka faaliyete geçtikten sonra kuruculardan çok tüketicilere yani vatandaşlara aittir. Ne olursa olsun, vatandaşa zarar verec...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5615 17:44
EUR 2,8365 17:44
BIST 82067 17:54
ALTIN 98,907 17:44