SON DAKİKA
haberL haberR

Perihan ÇAKIROĞLU

02 Aralık 2009 Çarşamba

Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Perihan ÇAKIROĞLU Son Yazıları

Perihan ÇAKIROĞLU Tüm Yazıları
31.8.2015
Ailesi yoksul öğrencilere bilim aşısı yapıldı
Kendisiyle tanışmadım ama bir iş kadını olarak, özellikle sosyal sorumluluk projeleriyle onu iyi biliyorum. Filli Boya olarak bilinen Betek Boya ve Kimya Sanayi şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar Sezgin’den söz ediyorum. Babası ölünce çok genç yaşta işin başına geçen Gözde Hanım, ...
28.8.2015
Nasıl bir ülke isterdiniz?
Aslında hayatı zorlamaya gelmez. Ne yazık ki işimize gelmeyince hayatın gerçeklerine, dinamiklerine hep boş veririz. 7 Haziran seçim sonuçlarını beğenmeyenlerin öngörüsüyle zorlana zorlana 1 Kasım’da “tekrar seçim”e gidiyoruz işte. Umarız hayırlı olur. Evdeki hesaplar yine çarşıya uymazsa bili...
24.8.2015
Denizde yüzerken de yatırım ilhamı gelebilir
Gerçekten kaotik, çok olaylı ve can yakan günler yaşıyoruz. Bir yandan da hayat kendi dinamikleriyle yürümeye devam ediyor. Biten projeler hizmete giriyor, yeni projeler açıklanıyor, iş dünyası bereket ki yılmıyor, dükkanları kapatmıyor. Belki de bu yaz sezonunun en pırıltılı ve konuşulacak pr...
21.8.2015
İnsanlar ölürken dolar 3 lira olmuş kimin umurunda?
Kimi zamanlar yazı yazmak zordur. Yine öyle zamanları yaşıyoruz. 44 günde 37 asker, 17 polis ve 2 korucuyu toprağa verdik. Evlere ateş düştü, aileler şehitlerine ağladı. Ne söyleyecek bir söz ne de edilecek laf kaldı. Doların 3 liraya çıkması, ekonominin bıçak sırtında yürümesi sayın büy...
17.8.2015
Kızılay, dev yardım ekonomisini nasıl döndürüyor?
Belki de böylesine güzel bir ülkede yaşamanın bedelini ödüyoruz. Deprem, terör ve sınırlarımızı paylaştığımız ülkelerdeki iç savaşlardan dolayı çok çekiyoruz çok. 16 yıl önce bugün yaşadığımız Büyük Marmara depremlerinde 5 bin civarında insanımızı kaybetmiştik. Böyle anlamlı bir zamanda yine depr...
14.8.2015
Barış süreci arşivleri açılmalı
Şu sıralar, ekonomik gündemle ilgilenen yok. 7 Haziran seçimlerinin ardından “Koalisyon mu, erken tekrar seçim mi” meselelerine dalıp gittik. Sonunda da beklendiği gibi AKP ile CHP’nin koalisyon faaliyetleri başarıya ulaşamadan sona erdi. Oysa başta iş dünyası rasyonel düşünen tüm kesimler, bu ko...
10.8.2015
Seçim için bastıranlar yanılabilir
Uzun bir çalışma süreci ve yoğun gündemlerin ardından tatili hak ettiğimi düşündüm. Her şeyden önce koca bir seçim geçmişti üzerimizden. Yenisi de yola koyulmaktaydı. 15 gün yok olsam dedim ve gittim Bodrum’a. Orada kendimi çok özgür hissediyorum nedense. Merkezde işim olmaz, sakin koyları terci...
SON DAKİKA HABERLERi