SON DAKİKA
haberL haberR

Perihan ÇAKIROĞLU

02 Aralık 2009 Çarşamba

Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Perihan ÇAKIROĞLU Son Yazıları

Perihan ÇAKIROĞLU Tüm Yazıları
24.7.2015
Hukuk devletiyseniz yargı kararını uygularsınız
Sinema yönetmeni olsaydım, 2000 ve 2001 yıllarının Türkiye’sinde neler yaşandığıyla ilgili film çekerdim. Belki “Oscar” bile alırdım. Öyle böyle değil, her şey vardı. Acımasız kriz yıllarıydı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, DSP–MHP–ANAP koalisyonunun Başbakanı Bülent Ecevit’in yü...
20.7.2015
Politikanın yönünü İstanbul belirliyor
İstanbul, iş dünyasının ve ticaretin kalbiyse, Ankara da politikanın merkezidir. Sanki 7 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul, bu rolü de başkentten kapmış gibi. Bayram tatilini geçirmek için birkaç gündür Ankara’dayım. Farklı mekanları gezdim, şehir boşalmış, siyasetten de arınmış göründü göz...
17.7.2015
Koalisyon hükümetini “lüks” görenler var
Geçenlerde sosyal medyada sıkı bir tartışma vardı; “AKP ile CHP isterlerse hükümeti hemen kurarlar” diyenlerle, “Bu iki parti hayatta koalisyonu yürütemezler” görüşünde olanlar, tezlerini ayrıntılarıyla dile getiriyordu. İkinci görüşü savunanlar, iyi örnek gösterilen Almanya’da koalisyonların baş...
13.7.2015
Koalisyonun çimentosu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma iznini aldı, partileri turlamaya başlayacak. Artık, 45 günlük takvim işliyor. İyi ki, Ramazan Bayramı kapıda, toplum birkaç gün soluk alacak. Çünkü bayramın ardından “zoraki koalisyon” meseleleri vatandaşın gündemini dolduracak. Tek parti iktidarına ...
10.7.2015
Yunanistan, Truva Savaşı ve 10 yıllık umuda yolculuk
Yunanistan’da referandum sonrasında da sular durulmuyor. AB ve IMF, belki referandumda “hayır” oylarının yüksek çıkmasından sonra biraz yumuşar gibi görünseler de yine de “kemer sıkma” planlarından pek vazgeçmiş sayılmazlar. Çünkü, ödenecek borçlar çok yüksek. Bakın, referandumdan birkaç gün önce...
6.7.2015
Akıllı politikacılara deneysel dersler
Prof. Dr. Charles Plott ile Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası İktisadi Tasarım Konferansı’nda tanıştım. Toplantı için İstanbul’a gelen “deneysel ekonomi” uzmanları arasındaydı. ABD’nin Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli, deneysel ekonomi alanındaki çalışmalarıyla bilinen Plo...
3.7.2015
BM merkez ülke seçti kalkınmaya mecburuz
TBMM İsmet Yılmaz’ı başkan olarak seçti ama koalisyonun nasıl oluşacağı hâlâ tam belli değil. AKP, CHP, MHP ve HDP’nin oyun planlarına göre “uyumlu bir koalisyon” hükümeti kurmaları için çok çaba harcamaları lazım. Başarılı olamazlarsa “erken seçim” “Demokles’in kılıcı” gibi tepemizde sallanmaya dev...