SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
29.6.2015
Kestaneleri ateşten biz almayalım
Başkentte nasıl bir koalisyon kurulacağı meselesi tartışılırken, Suriye sınırında olup bitenler ortalığı karıştırdı. Adeta bir savaş havası esiyor. IŞİD’in Suriye’de stratejik “Mare Hattı”nı hedef alması, hükümetin TSK’ya tehdit altında olan 90 kilometrelik bölgede tedbir alınması direktifi ve...
26.6.2015
Sanayici acı itiraflarını rakamlara döktü
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur ile Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, babalarından devraldıkları firmaları yönetiyorlar. Yani, Türk sanayicilerinin ikinci kuşağını temsil ediyorlar. Bunu yaparken İSO’yu da yönetiyorlar. İkisi de sanayinin içinde büyüdü. Geçmişi ve b...
22.6.2015
Koç’u dinledim Türkiye’yi İtalya ile karşılaştırdım
Koç Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde Rahmi Koç, Rektör Prof. Dr. Ümran İnan ve okul birincisi Yasemin Özdoğan’la ilginç bir toplantı yaptık. “Türkiye nasıl gelişmiş ülke olabilir” şeklinde bir sorum oldu. Biraz çarpıcıydı belki ama bizim hâlâ çok bilinen markalarımız olmadığını, ABD’nin tek bir ...
19.6.2015
AKP ile CHP koalisyonu kaderin cilvesi mi?
İş dünyası, birkaç gündür Ankara’da siyasi parti liderleriyle “Siyaset” tazeliyor. TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB ve diğer örgütler, olası koalisyonlar için “nabız” tuttular. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buzları eritti. Özel görüşmeler, birkaç satırlık açıklamalar...
15.6.2015
Koalisyonu kurmak başarı hikâyesi olur mu?
Koalisyon hükümeti kurma çalışmaları, siyasi gelişmelerin şu sıralar en önemli gündem maddesi. Dünya dikkatle bizi izliyor. Acaba Türkiye, bu işin içinden “yüzünün akı” ile çıkacak mı? Keşke, bir an önce işte ülkeyi yönetecek “koalisyon hükümeti” hazır diyebilsek. Meclis’e girmeyi başaran partil...
12.6.2015
Koalisyonun adresini para belirler
Politika, aslında sorun ortaya çıkarma değil meseleleri çözme sanatıdır. Polemiklerle işlenip, meydan okumalarla güçlendirilip, rakip politikacıları köşeye sıkıştırma ve haklı çıkma gayretleriyle “siyaset” yapıldı. İlahi adalet mi desek, hak yerini buldu mu desek, her daim birbirlerine en söylenm...
8.6.2015
Yandaş patronlara şirket avcılığı
Ve seçimler yapıldı, sonuçlar hepimize hayırlı olsun. Yepyeni bir döneme başlıyoruz bugünden itibaren. Kurulacak hükümetin “ev ödevi” çok yoğun olacak. Hem içeride hem de dışarıda yapılması gereken bir yığın iş var. Yeni bir hikayeye başlarken eski düzeni de güncelleştirmek, hak, hukuk ve adal...
YAZARLAR
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6855 17:12
EUR 2,9935 17:12
BIST 81756 17:56
ALTIN 101,536 17:16