SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
30.1.2015
Çipras, 240 milyar euro’luk borcu ne yapacak?
Komşu Yunanistan’da radikal solu iktidara taşıyan Syriza Hareketi’nin lideri Aleksis Çipras’ın yemin ederek başbakan olması, durgun ve yaşlı Avrupa’da yeni rüzgarlar estirdi. Bu popülerlik, Türkiye dahil her yerde ilgi çekse de o rüzgarların özgül etkisinin ne olacağı konusunda yorum yapmak için hen...
26.1.2015
Başçı, “faizi düşür” lobisine kartları gösterdi
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Davos’tan yaptığı açıklamalar, “Faizi düşür” lobisine güçlü bir cevap oldu. Aslında Başçı’nın söyledikleri, cümleleri yorumlandığında “Tamam, faiz iner ama şunlar şunlar yapılırsa bu olur. Ben varım, hodri meydan” anlamına geliyor. Kartlarını açtığını da ...
23.1.2015
“Kimseye özür mektubu yazmadım”
Patronlar Kulübü TÜSİAD, dün yaptığı genel kurulla yeni başkanını ve yeni yönetim kurulu üyelerini seçerken, yoğun bir katılım vardı. Beşiktaş’taki For Seasons Oteli’nin balo salonu tümüyle doluydu. TÜSİAD’a yeni başkan olarak seçilen Cansen Başaran Symes, derneğin tarihinde “üçüncü ...
19.1.2015
BES için “yaşlı” avına çıktılar!
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 2014 sonu itibarıyla 33 milyar liralık bir fon birikimi ve 5 milyonu aşkın da katılımcı bekleniyor. Devletin de yüzde 25 katkı sağladığı sistemde henüz rakamlar açıklanmadığı için bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını tam bilmiyoruz. Bu alanda çalışan bazı sigo...
16.1.2015
İslamofobi, Müslüman işgücünü vuruyor
Paris katliamının en çarpıcı gerçeğini o dile getirdi. Fransız sinemasının “ağır abi” yönetmenlerinden Luc Besson, Müslüman gençlere yazdığı mektupta her şeyi o kadar iyi anlattı ki, Batı ülkelerindeki İslamofobi konusunda “Kim suçlu” sorusunun cevabını da verdi. Besson, katliamın ardından “Kim b...
12.1.2015
Hadi Cansen, iş sana düştü, “Başkan olmalısın”
Kulislerde çok isimler konuşuldu, hatta Ali Koç’un adı da gündeme geldi. Gelenekler bir kenara bırakıldı. Yine de “Ben başkan olabilirim” diyecek ve onay verilecek bir babayiğit çıkmadı. TÜSİAD’ın ağır toplarından özellikle Bülent Eczacıbaşı, Rahmi Koç ve Tuncay Özilhan baktı ki, Haluk Dinçer de ...
9.1.2015
Arsel ile Sabancı kadın sorunsalında işbirliği yapacak
Karlı bir günde, gelecek adına umut veren çalışmalara tanıklık etmek için yola çıkarken, 2009’dan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun ilk kadın Genel Direktörü Irina Bakova ile tanışmanın heyecanını yaşadık. Komşu Bulgaristan’da doğup yazdığı başarı hikâyesi...
TV YAYIN AKIŞI
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,4388 19:22
EUR 2,7562 19:22
BIST 88946 17:55
ALTIN 99,884 13:34