SON DAKİKA
haberL haberR
Perihan ÇAKIROĞLU
02 Aralık 2009 Çarşamba
Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
27.4.2015
Ermenistan’ın sorunu soykırım değil ekonomi
Kaç günden bu yana ayaktayız. Hangi ülkenin büyüğü “soykırım” dedi, hangi ülkenin büyüğü demedi? Meseleyi sanki “toto” oynayarak geçiştirmeye çalıştık. Çanakkale ruhu ile de unutmak istedik. Kendilerini geçmişte gelecekte dünyanın hakimi sayan malum ülkeler, aslında bizi de Ermeniler’i de yine ku...
24.4.2015
Dünya şampiyonuyuz çocuklarımıza ucuz fındık yediremiyoruz
Demokrasi kültürünün ve millet iradesinin sembolü olan ilk Meclis’i bundan 95 yıl önce açtık. Ve bir “Çocuk Bayramı”nı daha kutladık. Küçüklerin mutlu olanı da vardı, mutsuzu da. İstatistiklere yansıyan rakamlara göre 7 milyon çocuğumuz ailesiyle birlikte yoksullukla mücadele ediyor. Okul çağında...
20.4.2015
Vali olmayın girişimci olun
Şurada seçimlere iki aya yakın zaman kaldı. Hangi parti kazanırsa kazansın, Türkiye için yeni hikayeler yazılmak zorunda. Yüksek büyüme olmadan, başta işsizlik yapısal sorunların çözülmesi çok zor görünüyor. Nasıl büyüyeceğiz? İhracatın durumu malum. Yüksek katma değerli ürünlerimiz yok, fiyat...
17.4.2015
Seçim atmosferi kırılganlığı artırıyor
Son zamanlardaki ekonomik veriler, geçmişi aratıyor. Seçim atmosferinde her mesele kırılgan görünüyor. İşsizliğin yüzde 11’lere yükselmesi, ihracatın her ay geriye gider durumu, doların nerede duracağının belli olmaması, bütçe rakamlarındaki olumsuzluklar, yabancı sermayenin gelmek için kılı kırk...
13.4.2015
TÜSİAD ya kapısına kilit vursun ya da Erdoğan’la yüzleşsin
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, teknik bir analizle çıktı kürsüye, “Enflasyon”un neden giderek yükseldiğini enine boyuna anlattı. Yükselen enflasyonun, büyümeyi de engelleyen bir durum olduğunu söyledi, sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek “Özel alakart menü seçeneğimiz yok” dedi. ...
10.4.2015
Bankalar kara para gölgesinden kurtulmalı
İstanbul’da dün önemli bir çalıştay yapıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK Başkanı İbrahim Hakkı Polat, Türkiye Bankalar Birliği TBB Başkanı Hüseyin Aydın ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu çalıştayın aktörleriydi. Bankacılar da tam kadro oradaydı. Toplantıların bir kısmı basına açık, bir kısm...
6.4.2015
Karnaval ve hoşgörü ekonomisi
Bu toplumun kaderi artık değişmeli. Kan, gözyaşı ve acının sonu yok. Toplumsal morali yükseltmek için her yolu denemeliyiz. Mesela, bu anlamda iyi bir örneği Adana’dan verebiliriz. 3 yıldır portakallar çiçek açmaya başladığında bu şehirde bir şenlik yapılıyor. Adını da “Portakal Çiçeği Karnavalı”...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6915 17:44
EUR 2,9235 17:44
BIST 86402 17:54
ALTIN 103,765 17:53