SON DAKİKA

Perihan ÇAKIROĞLU

02 Aralık 2009 Çarşamba

Hayvan haklarını yine ihlal ettik!

Şöyle geriye dönüp, 4 günlük bayramdan alınacak derslerin neler olduğuna bakarsak, ilk ve en önemli madde olan hayvan haklarını korumakta sınıfta kaldığımızı görürüz.

Kaçan boğalara yapılan işkenceler, trajikomik sahnelere yol açtı. Koçları keserken, bazı kurban sahipleri adeta onları boğazladı.

Demek ki, unutulmaması gereken ilk ders, kurban kesimindeki hataları, gelecek bayram tekrarlamamak olmalı. İkinci dersi almak belediyelere düşüyor. Başta büyükşehirler olmak üzere belediyeler, kurban kesiminde yine iyi organize olamadılar. Kesim yerleri dışında kaçak kesilen kurbanlar, çevre ve sağlık açısından kötü manzaralar oluşturdular.

Allah bizi affeder mi bilemem ama hayvanlar affetmez. Onların haklarına hiç saygı göstermedik. Bir can taşıdıklarını çoğu kez unuttuk. Sevap, bunun neresinde?

YOKSULLAR ETE KAVUŞTU MU?

Kurban kesimine ekonomik açıdan bakarsak, kursağına bir yıl boyunca fazla et giremeyen yoksullar, gerçekten ete kavuştular mı?

Bu soruya tümüyle "Evet" demek yanlış olur. İyi niyetler olsa da kesilen kurbanlar, kesen kişinin ailesi ve akrabaları tarafından tüketildi çoğunlukla. Çevreden izlediğim kadarıyla, kurban sahipleri birbirlerine izzet ikramda bulundular. Fakirleri arayıp bulanlar oldukça azdı.

Bayram öncesi tüketiciye ulaşan kırmızı etin kilosu 30 liraya kadar yükseldi, bakalım yarından itibaren düşme olacak mı? Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, "Etin fiyatı düşebilir" demiş, belli bir fiyat vermemişti.

Çünkü hayvan üretiminde önemli düşüşler var, belki fiyatlar bir hafta 10 gün düşer, yine yükselir.

Hayvancılık politikalarımızda yenilik yapmanın da zamanı geldi. Yetkin'in ifadesine göre 2015'te meydana gelecek 170 bin ton et açığını nasıl kapatacağımızı da bu vesileyle artık konuşmalıyız.

Ülkemizde, kişi başına düşen yıllık et tüketimi konusunda net rakamlar yok. Verilen istatistiklerde 16 ile 25 kilogram arasında değişiyor. Avrupa'da ise insanlar, kişi başına yılda 88 ile 125 kilogram arasında et yiyor. Bırakalım, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini, komşularımıza göre yarı yarıya et yiyor, iki misli fiyat ödüyoruz.

Geçmiş Kurban Bayramı vesilesiyle bunları da hatırlamak, yeni dersler çıkarmak anlamında önem kazanıyor.

TRAFİK VE GRİP KURBANLARI

Kurban Bayramı'nın en acı bilançosunu yine yollardaki kazalarda ödedik. Bayram tatili için yola çıkanlardan 79 kişiyi kaybettik. 462 de yaralımız oldu.

Bu çağda, hâlâ araba kullanırken kurallara uymamayı nasıl başarıyoruz, doğrusu asıl cevaplanması gereken soru budur.

Olan kazalara baktığımızda, aşırı hız öne çıkıyor. Direksiyona oturunca, nasıl bir psikoloji yaşıyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı aklımızdan önce gidiyor. Avrupa'nın en çok trafik kazası yapan ve ölen insanları olmakta hâlâ direniyor olmamız, gerçekten çok acı.

Bence, bu ülkede her şeyden önce trafik seferberliğine ihtiyaç var. Ehliyeti olanları, yeniden trafik sınavından geçirmemiz lazım.

Bayramda, domuz gribinden ölenleri de sayarsak, kurbanlarımızın sayısı büyük rakamlara ulaşıyor. Aşı olalım mı, olmayalım mı tartışmaları, bayramda herkesin en önemli konusuydu. Bu tartışmalar sürdükçe de gelecek iki ay bize rahat yok, bunu herkes bilsin. 

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Perihan ÇAKIROĞLU Son Yazıları

Perihan ÇAKIROĞLU Tüm Yazıları
12.10.2015
Tekrar seçimi kaldıramayız diyenler haklı çıktı
Ankara’daki “Barış Mitingi”nde 30’la başlayıp şimdilik 95 ölümle sonuçlanan olayları öğrendiğimizde Türkiye’nin kaderinin yazıldığı İsviçre’nin tarihi kasabası Lozan’daydık. Bir gün önce de Lozan Anlaşması’nın yapıldığı otel olan Leman Gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace’ı gördük. O simge otel, k...
9.10.2015
Türkiye’ye bilim lazım
Kim ne derse desin, farkındayız veya değiliz bizim tarih ve kültür geleneğimizde aslında bilimsellik mevcut. Zaten bilim, hayatın içindedir, her şeydedir. Bilim, eğitim, araştırma, öğrenme ve sonuca gitmek demektir. Sabır ve disiplini yaşamla birlikte götürmektir. Yazar Orhan Pamuk’tan 9 yıl sonr...
5.10.2015
Güney sınırından jeopolitik-ekopolitik yansımalar
Rusya’nın Suriye’ye girmesini bekleyenler de beklemeyenler de vardı. Bekleyenler, Rusya Devlet Başkanı Putin’in sabırsızlığını anlıyordu. Çünkü petrolün varili 40 dolarlara indiğinden bu yana Putin’in çaresiz halleri TV kanallarında kendisini gösteriyordu. Bir şeylere, yani Suriye’ye dokunacağ...
2.10.2015
İmparator ve Şahenk’in “emisyon”la imtihanı
Çok değil, yaklaşık 16–17 gün önce Frankfurt Otomobil Fuarı’na giden bir Türk otomotivci, Volkswagen’in (VW) eski CEO’su Martin Winterkom’dan söz ederken herkesin ona “imparator” gibi davrandığını anlattı. Ve o imparator, emisyon krizi patlayınca 32 milyon dolarlık tazminatla işten atıldı. Saltan...
28.9.2015
Ülker, Cola Turka ile Çamlıca Gazozu’nu neden sattı?
Bayram ziyaretine gittiğim arkadaşım, hoş beşten sonra aklına takılan o soruyu sordu: “Murat Ülker neden, üzerine o kadar titrediği, bir zamanlar Amerikalı aktör Chevy Chase’e bile içirip reklam yaptırdığı Cola Turka’yı Japonlar’a sattı?” Hadi bakalım, bu soruya nasıl cevap vermeliyim şimdi? D...
25.9.2015
Bayramı doğru yaşamak
Her bayram sabahı aynı duygularla uyanıyorum. Avantajlarını ve risklerini yaşadığımız bu topraklarda yaşayan bizler, “Ne yapmalıyız ki daha barış içinde, daha mutlu, daha sağlıklı ve daha zengin olalım” diye düşünüyorum. Neden özellikle bayramlarda bunlar daha çok aklıma geliyor? Çünkü bu günler,...
21.9.2015
Üç kritik ay ve Babacan
Uluslararası derecelendirme kuruluşları, Türkiye’nin 1 Kasım’da tekrardan seçime gitmesini olağan karşıladıkları ve “Mali Disiplin”i sıkı tutmasına da özen gösterdiği için şu andaki “not”unu düşürme eğilimine girmediler. Anlayacağınız, bize 3 ay “Zaman” tanındı. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Y...
SON DAKİKA HABERLERi