SON DAKİKA

İstanbul'da okullar tatil olacak mı?

07.03.2011 19:51  

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu soğuk hava ve kar yağışı konusunda İstanbullular'ı uyardı.

İstanbul'da okullar tatil olacak mı?
Galaxy S5
Soğuk hava ve kar yağışı konusunda İstanbullular'ı uyaran İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Gece ilerleyen saatlerden itibaren ve yarın poyraz fırtınası etkili olacak. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ile sürekli koordine halinde olacağız. Şu anda okulların tatil edilmesi ve özürlü vatandaşlarımızla ilgili ek bir tedbir almayı düşünmüyorum" dedi.

Valilik olarak konuyla ilgilendiklerini ve elde ettikleri bilgileri kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Mutlu, "Bu çerçevede biz de Afet Merkezimizi bugünden itibaren 24 saat esasına göre takip edeceğiz. Özellikle gece ilerleyen saatlerden itibaren ve yarın poyraz fırtınası etkili olacak. Bununla ilgili İBB Afet Merkezimiz, diğer kurumlarımız, emniyetimiz, garnizonumuz, jandarmamız, elektrik idaremiz, Kızılayımız hep beraber gelişmeleri takip edeceğiz. İstanbulumuzun mevcut hava şartlarından olumsuz etkilenmemesi noktasında bütün tedbirlerimizi uygulayacağız" dedi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI KULLANILMALI

Vali Mutlu basın mensuplarının "İstanbul'da şuan gözle görülebilir bir kar yağışı var mı?" sorusuna ise "Şu an Çatalca bölgesinde hafif bir kar yağışı var. Ama gelen bilgiler yoğun olacağı yönünde" yanıtını verdi. Vali Mutlu şöyle devam etti: "Bizim en kötüsüne göre hazırlık yapmamız lazım. Arzu ettiğimiz şey şu, vatandaşlarımızın mümkün olduğunca trafiğe özel araçlarla çıkılmamasını, özellikle toplu taşıma araçlarını kullanılması arzu ediyoruz. Yine trafiğe çıkacak olanların zincir, halat bulunması gerekiyor. Emniyet şeritlerinin ihlal edilmemesi de önemli bir konu. Amatör ve küçük balıkçılarımızın gereken tedbirleri almalarını ve uygun yerlerde beklemelerini rica ediyoruz. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ile sürekli koordine halinde olacağız. Şu anda okulların tatil edilmesi ve özürlü vatandaşlarımızla ilgili ek bir tedbir almayı düşünmüyorum. Ama yarından itibaren soğuk hava ve kar, ne derece etkili olursa, bunlara ilave tedbirleri kamuoyuyla süratle paylaşacağız."

İstanbul'da beklenen kar başladı!

İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Sabah saatlerinde Anadolu Yakası'nın yüksek yerlerinde başlayan kar yağışı Avrupa Yakası'nın yüksek yerlerinde de etkisini hissettiriyor. Taksim'de kar yağışı aralıklarla devam ederken, Beşiktaş-Ortaköy mevkiinde şiddetli dolu yağışı vatandaşların zor anlar yaşamasına neden oldu.

Kar yağışı 10 Mart Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da hava sıcaklığı 8–10 derece azalarak, sıfırın altında 2 dereceye kadar düşecek. Yağışlar, hava sıcaklığının düşmesiyle karla karışık yağmura, sabah saatlerinden itibaren de kara dönüşecek. Kar yağışı, 10 Mart Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edecek.

Rüzgar hızını artırarak, fırtına ve tam fırtına seviyelerine ulaşacak. Saatteki hızı 80-100 kilometreye ulaşması beklenen fırtına nedeniyle kar yağışının tipiye dönüşmesi ve görüş mesafesinin trafikte aksamalara yol açması öngörülüyor.

AKOM KAR VE TİPİYE KARŞI HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle AKOM'da, 772 araç ve iş makinesi, 3 bin 343 personel, 154 bin 82 ton tuz, 1800 ton solüsyon hazır bekletiliyor.

Ayrıca AKOM, ekiplerini kentin önemli noktalarında konuşlandırdı. Olumsuz hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları kapsamında, 43 adedi birinci öncelikli olmak üzere, 255 güzergahta toplam 2 bin 833 kilometre uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda çalışma programı uygulanıyor.

İlçe belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 1800 ton solüsyon 82 ayrı noktada depolandı. İhtiyaç halinde Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü tesislerinde üretime geçilecek.

Her bölgenin öncelikli güzergahları belirlendi, istasyonlar oluşturuldu. Yağış öncesi ve yağış anında ana arterlere, katılım noktaları, kavşaklara ve E-5'e müdahale edilecek.

Karla mücadele ekipleri, ana arterlerin dışında, meydanlarda, üst ve alt geçitlerde, vapur iskelelerinde, otobüs duraklarında, hastane, üniversite ve okulların giriş çıkışlarında yağışıyla birlikte çalışmalara başlayacak.

İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI

Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için İstanbul 9 bölgeye ayrıldı. 1. Bölge; Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Fatih, Güngören, Zeytinburnu, 2. Bölge; Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, 3. Bölge; Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, 4. Bölge; Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Sultangazi, Eyüp, 5. Bölge; Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, 6. Bölge; Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, 7. Bölge; Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, 8. Bölge; Beykoz, Sancaktepe, 9. Bölge; Şile, Çekmeköy'den oluşuyor. İstanbullular'ın sorunsuz bir kış geçirmeleri için Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele araçlarını ve erken uyarı sistemlerini kullanacak.

Araçların, belirlenen güzergahlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek. Sokakta yaşayan vatandaşlar için toplama merkezleri hazırlandı. Vatandaşlar zabıta, polis, ambülanslar ile toplanarak bakımları yapılacak, spor salonlarında veya otellerde misafir edilecekler. 255 müdahale güzergahında yapılacak çalışmalarla, buzlanma 3 saat önceden tespit edilecek ve ekipler bilgilendirilecek. Ekipler, son 45 dakikada sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı önlenecek.

Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, meydanlar ve yaya geçitlerinde görev alacak. İETT ve metrobüs yollarında kar temizleme çalışması yapılacak. Kritik kavşaklarda 21 kurtarıcı ve çekici, yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek.

KADİR TOPBAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) gelerek beklenen kar yağışına yönelik alınan önlemleri yerinde inceledi.
İstanbul'da hava koşulları kaynaklı bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Topbaş, şunları söyledi:
 ''Bu geceden itibaren hava soğukluğunda 8 ile 10 derece bir düşüş olacak. Sıcaklığın -2 derecelere düşeceğinden bahsedildiği için AKOM'da bugün 15.30 itibariyle olağanüstü hal durumu gibi bütün ekibimiz işinin başına geçti. Tabii bizim geçmiş yıllardan deneyim ve tecrübemiz var. Başarılı bir mücadele yaptık. Ve ekipmanımız buna göre oluşturulduğu için bu konuda başarılı olacağımızı da ifade etmek istiyorum.

İDO SEFER YAPAMAYABİLİR

Kadir Topbaş, bugün itibariyle hissedilecek olan fırtına boyutundaki hızı 80 ile 100 kilometreyi bulacak rüzgarın açık denizlerde etkili olma ihtimali var olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Belki de İDO'nun sefer yapma ihtimali olmayabilir. Buna göre Marmara'da deniz yolunu kullanmak isteyenlerin daha dikkatli olmaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Yani gemi seferlerinde hassas davranılmalı. Belki iptal edilebilir. Şu an için İstanbul sınırları içinde bulunan 255 noktada toplam 2 bin 833 kilometre yol ağımız, birinci öncelikli sorumluluk alanımızdır.''

DMÜ GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, soğuk hava ve kar yağışının yarından itibaren ülke genelinde etkisini artıracağını belirterek, sıcaklıkların iç bölgeler başta olmak üzere 8-10 derece azalacağını bildirdi.

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışlı havanın cuma gününe kadar artarak etkisini sürdüreceğini belirtti.

Yarın, ülke genelinde yağış beklendiğini ifade eden Çağlar, yağışların Marmara'da İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik, Ege'de Afyon, Uşak, Kütahya, İç Anadolu'da Ankara, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Kırşehir ve Konya'nın kuzey ilçeleri, Batı ve Orta Karadeniz ile Isparta, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Van ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli kar şeklinde olmasının beklendiğini dile getirdi.

Çağlar, Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay ve Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak öngördüklerini belirterek, ''Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına şeklinde eseceği, iç ve batı bölgelerde hava sıcaklığının 8 ila 10 derece azalacağı tahmin ediliyor. Kuzey, iç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor'' dedi.

Mehmet Çağlar, cuma gününe kadar beklenen hava durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:


''Yarından itibaren iç ve batı bölgeler başta olmak üzere hava sıcaklığı 8-10 derece azalacak. Çarşamba günü; Marmara'nın doğusu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Amasya, Tokat, Yozgat, Sivas, Kayseri, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak çevrelerinde kuvvetli kar, Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli sağanak bekleniyor. Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına şeklinde eseceği, güney bölgelerde hava sıcaklığının 8 ila 10 derece azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif, kuzey, iç ve doğu bölgelerde orta kuvvette ve kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Perşembe günü; ülkemizin büyük bir bölümünde devam edecek yağışların, İstanbul'un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Yalova, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği, güney bölgelerde hava sıcaklığının 6 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif, kuzey, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.''

Çağlar, Cuma günü kuzey ve doğu kesimlerde aralıklarla devam edecek kar yağışının, Cumartesi günü batı kesimlerde etkisini kaybedeceğini, hava sıcaklığının batı bölgelerden başlayarak artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Mehmet Çağlar, vatandaşların, kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli kar yağışı, poyraz fırtınası, buzlanma ve don olayı, doğu bölgelerde görülebilecek çığ tehlikesi ile ani sıcaklık düşüşü nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi.

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 21:13 Türkiye - İzlanda maçında ilk 11'ler belli oldu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde gruptan çıkma mücadelesi veren A Milli Futbol Takımı, A Grubu'ndaki 10'ncu ve son maçında İzlanda'yı misafir ediyor. EURO2016 Fransa biletin
 • 21:12 Erdoğan-niinistö Ortak Basın Toplantısı (2) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli ve yerli bir duruş gösterenlerle başka projelerin, başka hesapların, başka güçlerin dümen suyuna girmiş olanların ayırt edildiği günlerden geçiyoruz" dedi.b
 • 21:03 Ukrayna'da düşen yolcu uçağı Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Malezya uçağının Ukrayna'da düşürüldüğü dönemde sofistike füze sistemlerinin bölgede kullanılabileceğini beklemediklerini söyledi.
 • 21:04 Sakarya'da izinsiz kazı Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bir arazide izinsiz kazı yaptığı iddia edilen 1'i kadın 6 şüpheli, gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Ağaççılar Mahallesi'nde bir arazide iz
 • 21:07 Gençlerbirliği'nde Galatasaray maçı hazırlıkları Gençlerbirliği, Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında deplasmanda Galatasaray ile oynayacağı maçın hazırlıklarına, çift antrenmanla devam etti.Kırmızı-siyahlı futbolcuların Beşt
 • 21:08 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "O hainler nerelere kaçarlarsa kaçsın peşlerinden gideceğiz ve yakalayacağız. Şehitlerimizin ve hainliklerinin bedelini onlara ö
 • 21:05 Kocaeli’de Silahlı Yaralama Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 46 yaşındaki Turan G. isimli kişi, evinin önüne aracı içerisinde kurşunlanarak yaralandı. Turan G.’yi yaralayan kişi ise polis tarafından kısa sürede yakalandı.Olay ak
 • 21:02 Almanya, göçmen kökenli gençleri kamus sektörüne kazandırmak istiyor Kreuzberg Meslek Eğitim Merkezi Almanya'nın başkenti Berlin’deki devlet daireleri ile polis teşkilatına göçmen kökenli eleman yetiştirmeye devam ediyor. Merkezin mesleğe hazırlık progr
 • 20:58 Erdoğan-Niinistö ortak basın toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki terör saldırısının diğer olaylar gibi titizlikle araştırılacağını belirterek, "Eylemi yapanlarla ilişkiler belirlenecek, suçlular adale
 • 20:59 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (1) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şu soruyu Sayın Davutoğlu'na sormak isterim, o iki canlı bomba, o listede var mıydı, yok muydu? Bunun yanıtını merak ediyorum. Varsa daha büyük
 • 21:00 Kocaeli’de Çete Lideri Yakalandı Kocaeli’nin İzmit ilçesinde çete lideri olduğu öğrenilen bir kişi, polis ekiplerince yapılan operasyonda tutuklandı.Edinilen bilgiye göre Kocaeli’de birçok suça karıştığı belirlenen çeteye karşı
 • 21:02 YDG-H’den Gözaltına Alınan 4 Zanlı Serbest Bırakıldı H üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı.Iğdır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merk
 • 20:59 Ankara’daki patlamalar için Devlet Denetleme Kurulu görevlendirildi Ankara Garı önündeki patlamaların aydınlatılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. Erdoğan, Türkiye’de faili meçhullerin bittiğini savu
 • 20:57 "Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmesi önemli bir açılımdır" CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmesinin önemli bir açılım olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk/
 • 20:56 Almanya'da emekli kasasına ödenen primler artacak Almanya'da maaş miktarlarının artması yetkilileri de harekete geçirdi. Federal Çalışma Bakanlığı'nda hazırlanan bir çalışmaya göre, gelecek yıl çalışanların emekli kasasına ödeyecekleri
 • 20:51 Ordu'da şiddetli yağış Ordu'nun Altınordu ilçesinde etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.İlçede akşam saatlerinde başlayan yağış nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı. Kentteki bazı cadde ve sok
 • 20:54 Erdoğan’dan Finli gazeteciye: Diktatörün olduğu bir ülkede böyle soru soramazsın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında Finli bir gazeteci Türkçe olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "Halk sizden korkuyor. 'Diktatör' olduğunuzu söyleyenler var. Ne
 • 20:52 Mantar toplarken kaybolan kişi bulundu İstanbul'da mantar toplamak için gittiği ormanlık arazide kaybolan kişi bulundu. AKUT'tan yapılan açıklamaya göre, 11 Ekim'de öğle saatlerinde Nurtepe’deki evinden Hasdal’a m
 • 20:52 Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee'nin Filistin ziyareti Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Kumar Mukherjee, Filistin'e yaptığı ziyaret kapsamında, "Hedefe ulaşılıncaya kadar bağımsız devletinizin kurulması için Filistin'e desteğimizi sürdürec
 • 20:50 "Ankara'daki patlama Diyarbakır ve Suruç'tan bağımsız değildir" Elazığ KESK Şubeler Platformu üyesi bir grup, geçen Cumartesi günü Ankara'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler için basın açıklaması yaptı. KESK’e bağlı Eğitim Sen