SON DAKİKA
haberL haberR

Kazlıçeşme mitinginde kaç kişi vardı? (AK Parti Kazlıçeşme Mitingi)

17.06.2013 03:02  

AK Parti’nin Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlenen “Milli İradeye Saygı Mitingi”ne katılan 1 milyon vatandaş alana toplandı.

Kazlıçeşme mitinginde kaç kişi vardı? (AK Parti Kazlıçeşme Mitingi)
AK Parti’nin Kazlıçeşme Meydanı’na düzenlenen ikinci “Milli İradeye Saygı Mitingi”ne yüzbinlerce kişi katıldı. Bazı vatandaşlar saatler öncesinden alana gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hitabını dinlerken, bazı vatandaşların ise yer bulamadıkları için alana giremedikleri gözlendi.

AK Parti Kazlıçeşme mitingine kaç kişi katıldı? sorusuna cevap veren Emniyet kaynakları, alan ölçümü ve metrekaye düşen kişi hesabına göre, AK Parti'nin Kazlıçeşme mitingine 400-500 bin kişinin katıldığını belirttiler.

MİLLİ İRADEYE SAYGI

Sincan’ın ardından dün İstanbul’daki Kazlıçeşme Meydanı, ‘Milli İradeye Saygı’ mitingine ev sahipliği yaptı. Kalabalık, meydanın da dışına taşarken, katılımın bir milyonu aştığı açıklandı.

Sincan’ın ardından dün İstanbul’daki Kazlıçeşme Meydanı, ‘Milli İradeye Saygı’ mitingine ev sahipliği yaptı. Kalabalık, meydanın da dışına taşarken, katılımın bir milyonu aştığı açıklandı. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Başbakan Tayyip Erdoğan, sözlerinin büyük bölümünü Taksim Gezi Parkı eylemlerine ayırdı. Önceki akşam parka yapılan müdahalenin gerekçesini anlatan Erdoğan, kendisiyle görüşen heyetlerin samimi davranmadığını, sözlerinde durmadığını söyledi. “Biz iktidar olmanın sorumluluğuyla hukuk çerçevesinde görevimizi yaptık.” dedi. Gezi Parkı bahanesiyle Türkiye üzerinde bir oyun oynandığını belirtti ve bu oyunda yer alan çevrelerden hesap soracağını söyledi. Uluslararası medyaya da yüklendi. “Bu millet sizin dünyaya tanıttığınız millet değil.” ifadesini kullandı.
AK Parti’nin iktidardan gitmesini isteyenlerin sokakları karıştırmadan bunu sandıkta gerçekleştirmeye çalışmaları gerektiğini vurguladı. Kendisiyle ilgili yapılan ‘diktatör’ yakıştırmalarına ise merhum Adnan Menderes’i örnek göstererek cevap verdi: “Erdoğan çok sert diyorlar. Menderes çok kibardı. O kibar insanı darağacına götürdüler.”

Erdoğan, konuşmasının son bölümlerinde toplumun bütün kesimlerini kucaklamaya yönelik mesajlar verdi. Yüzde 50 oyla göreve geldiklerini ancak yüzde yüzün iktidarı olduklarını vurguladı ve yüz binlere şöyle seslendi: “Birbirimizin yaşam tarzlarına saygılı olalım. Kimse kimseyi dışlamasın. Tencere tava çalan insanlar da bunu sokaklarda yapacaklarına, gelsinler bu meydanlarda güzelce tepkilerini ortaya koysunlar.”

‘Milli İradeye Saygı’ mitinginin ikincisi İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlendi. ‘Büyük Oyunu Bozmaya, Haydi Tarih Yazmaya’ sloganıyla düzenlenen mitingde geniş emniyet önlemleri alındı. Alana gelen her vatandaş tek tek arandı. Miting meydanı saatler öncesinden doldu. Yüz binlere seslenen Erdoğan’ın konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:


Bu millet tencere tava çalmaz: “Eğer gerçek Türkiye fotoğrafı görmek isteyen varsa o fotoğraf burada. Uluslararası medya, bunu da gizleyin! Hadi bakalım BBC,  CNN, Reuters bunu da gizleyin. Günlerdir yalan haberler ürettiniz. Türkiye’yi dünyaya farklı gösterdiniz. Bu millet tencere çalan bir millet değil.”

Suriye’yi neden görmüyorsunuz: “Bu uluslararası medya Suriye’deki vahşeti görmez. Filistin’deki katliamı, Gazze’de olup bitenleri görmez. Türkiye nereden nereye geldi. Kişi başına milli gelirin 10 bin 500 dolara çıktığı bir Türkiye bunları rahatsız ediyor.”

Dürüst davranmadılar: “Bana günlerce heyetler, sanatçılar, Taksim Platformu geldi. Görüştüm. Dedim ki ‘bu gençler neden burada duruyor?’ Eğer yeşili korumak için duruyorsa şu anda iş yargı sürecinde. Bekleyeceğiz. Yargı velevki lehimize karar verdi. O zaman da diyorum halk oylaması yapalım. Büyük bir çoğunluğu ‘evet’ dedi. Fakat dışarı çıktılar, birisi ne dese beğenirsiniz! ‘İçeride bize böyle bir teklif yapılmadı.’ Üzüldüm. Dürüst davranmadı.”

Sabrın sonuna geldik: “Daha sonra bir başka grubu kabul ettim. Onlara da aynı şeyi söyledik. Çoğu dedi ki: ‘Güzel’... Güzelse o zaman hemen dedim bu akşam söyleyin Gezi Parkı’nı boşaltsınlar. Çünkü orası belli bir grubun parkı değildir. Benim sabrım buraya geldi. Boşalttınız boşalttınız, boşaltmadığınız takdirde, bedeli ne olursa olsun, Kılıçdaroğlu’na rağmen, terör örgütlerine rağmen burayı boşaltacağız dedim.”

Burası yol geçen hanı değil: “Bize gelenler diyorlar ki, ‘biz istediğimiz yerde miting yapabilmeliyiz.’ Bu ülke yol geçen hanı değil. İstediğin yerde, istediğin gibi miting yapamazsın. Burası hukuk devleti. Neresi gösterilirse orada gider yaparsın.  AKM’ye asılan paçavraları gördünüz.  Kuzey Afrika’dan döner dönmez İçişleri Bakanı’ma ‘24 saat içerisinde bunlar temizlenecek’ dedim. Temizlendi. Cumhuriyet anıtında Atatürk’ün resmiyle terörist başının resmi yan yanaydı. Ve üçüncü olarak artık Gezi Parkı’nı temizleyeceksiniz dedim. Operasyon yapıldı ve temizlendi. Çiçeklendiriliyor.”

Kumanyaların hesabı sorulacak: “Taksim Meydanı’na 30 bin kumanyayı kimlerin gönderdiğini gayet iyi biliyoruz. Kendi otellerinde terör ile işbirliği yapanları, yatırıp kaldıranları da çok iyi biliyoruz. Bunların hesabı sorulmayacak mı? Sormazsak, millet bizden hesap sorar.”

Lütfen oyuna gelmeyin: “Şu anda uyarıyorum. Bakınız bugün yine çağrı yaptılar, ‘meydana gelin’ dediler. Akl-ı selime hitap ediyorum: Ey benim milletim lütfen bu oyuna gelmeyiniz. Ben merak ediyorum; dünyanın değişik yerlerinden acaba Taksim Meydanı’na gelip bu olayların içerisine karışan yabancıların burada ne işi var? Biz sabrederiz, itidalle hareket ederiz. Hesabı, gün gelir sandıkta sorarız.”

İmtiyazlarını geri istiyorlar: “18 gündür süren şiddet eylemleri, azınlığın çoğunluğa, imtiyazlıların mağdurlara, seçkinlerin millete egemen olma, hükmetme imtiyazlarını geri alma girişimidir. Ağacın arkasına saklanıp, alçakça, kendi kirli hesaplarını görmeye çalışanları biliyoruz. Sandıktan başka yol arayanlara geçit vermeyeceğiz.”

Bu oyun bize sökmez: “Hiç kimsenin oyunu bize sökmez. Türkiye uluslararası medya kuruluşlarının üzerinde operasyon yapacağı bir ülke değildir. ‘Arap baharını gördük, Türkiye baharına hazır olun’ diyorlar. Be ey gafil, Türk Baharı 3 Kasım 2002’de oldu.”

AP haddini bilecek: “AP bizimle ilgili karar almış. İade ettik. Haddini bil. Sen Türkiye ile ilgili karar almaya yetkili misin? Türkiye AB üyesi değil, müzakereci. Eğer siz samimiyseniz Yunanistan’da insanlar öldürüldü. Yunanistan AB üyesi. Ne karar aldınız?”

Çadırını yaylaya kur: “Bize kalkıp Avrupa’dan, dünyanın çeşitli yerlerinden bazı aklı evveller diyorlar ki, bu özgürlüktür. Bunun nesi özgürlük? Özgürlük hukuk içinde icra edilir. Bunlar milletin özgürlük alanına saldırdılar. ‘E biz buraya çadır kurduk.’ Kuramazsın kardeşim. Çadırın kurulacağı yerler var. Çık yaylalarda çadırını kur.”

Polisimiz sınavı geçti: “Polisimiz, yargımız, demokrasimiz çok zorlu bir sınava tabi tutuldu. Ama hamdolsun biz bu sınavı başarıyla aştık. Bu ülkeyi, demokrasiyi, hukuku, raydan çıkarmak isteyenlere rağmen biz demokrasiyi, hukuku, temel insan hak ve özgürlüklerini öne çıkardık. Hatalar olabilir, istenmeyen manzaralar olabilir. Gereken yapılır. Ankara’da baktım ki, yürüyen bir grubun önünde CHP milletvekilleri yere çökmüş şov yapıyorlar. İstanbul’da Divan Oteli’ne giren milletvekillerinden biri, valime hakaret ediyor. Bunların meşrebi bu. Bunlar sandıkta alamadıkları neticeyi buralardan alacaklarını zannediyorlar. Alamayacaklar.”

Diktatör değil, bu milletin hizmetkârıyız: “Bazıları ‘diktatör’ diyor. Bu nasıl diktatör ki; sizin gibi o Gezi Parkı’nı işgal edenlerle, samimi çevrecileri kabul ediyor. Böyle bir diktatör var mı ya dünyada? Orada size gösteri yaptırtacak ha, mümkün mü? Biz bu milletin hizmetkârıyız hizmetkârı.”

Okul müdürlerine uyarı: “Sanatçılara mahalle baskısı uygulayanları, lise talebelerine baskı yapanları milletim bilsin. Şimdi ben buradan bazı okulların müdürlerine, öğretmenlerine sesleniyorum. Biz bu yavrularımızı size anarşist olsunlar diye teslim etmedik. Bunları iyi yetiştirin diye gönderdik. Birilerinin mitinglerine bunları derslerden çıkararak gönderin diye değil.”

Ahlaksızlığın hesabını soracağız: “18 gün boyunca sokak sokak terör estirenlere, benim başı örtülü kardeşlerime el uzatanlara, camiye ayakkabılarıyla giren, orada alkol kullanan saygısızlara, hukuk dairesi içinde gereken hesabı mutlaka soracağız.”

Haberin Yorumları (25)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:20:41, 23 Mart 2014 Pazar

yüreğine sağlık. güzel özetlemişsin.

Misafir:15:03, 18 Haziran 2013 Salı

ne alaka yaaa bu ülkede barışın gelmesi için en çok çabalayan akp. kafan nerede senin? ne yapmış akp halkı birbirine düşürmek için? bi git Allah aşkına deli misin nesin

Misafir:09:22, 18 Haziran 2013 Salı

Başbakanımızın her bir sözünün,her bir kelimesinin arkasındayız.O Türkiye için bir Velinimet taraflı tarafsız değerini bilmeliyiz.Geleceğimizi çoluk,çocuğumuzun rahat etmesini,Türkiye,nin güçlenmesini istiyorsak,seversiniz,sevmezsiniz ama böyle bir liderin kıymetini bilmeliyiz.

Misafir:09:08, 18 Haziran 2013 Salı

Misafir:02:19, 18 Haziran 2013 Salı

100.000 olsa ne,1.000.000 olsa ne....Önemli olan TÜRK Milletinin, Dış ve iç güçlere karşı BAŞBAKAN'ın yanında yer alması...

Misafir:01:01, 18 Haziran 2013 Salı

miting alanına çıkan yollar da tamamen dolu sadece miting alanı değil...

Misafir:23:57, 17 Haziran 2013 Pazartesi

BEN VERDİGİM OYUN ARKASINDA OLDUGUMU GÖSTERMEK İÇİN ORADAYDIM.O TOPLULUK NEKADAR OLGUN TOPLULUKTU.Her şey TÜRKİYE için.

Misafir:23:53, 17 Haziran 2013 Pazartesi

kazlıçeşmeye insanlar nehir olup aktı belkide 1.300 kişiden fazla idi.HERKEZ VARDI sadece türkiyede genel seçimlerde bir elin parmak sayısı kadar oya sahip olanlar yoktu.Her şey TÜRKİYE için,

Misafir:23:47, 17 Haziran 2013 Pazartesi

kazlıçeşmeye insanlar nehir olup aktı belkide 1.300 kişiden fazla idi.HERKEZ VARDI sadece türkiyede genel seçimlerde bir elin parmak sayısı kadar oya sahip olanlar yoktu.Her şey TÜRKİYE için,

Misafir:22:03, 17 Haziran 2013 Pazartesi

1 milyon kişinin toplanmış olması bazıları fazla zoruna gitmiş ki olmayan matematiklerini kullanmaya çalışmışlar..:)

Misafir:21:45, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Misafir:21:39, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Ben Parti tutmam. Dogma büyüme Almanya ama Recep Tayyip Erdogan'a canim feda. Vatan, Milleti... Türkiyemizi seven böyle düsünmesi lazim.

Misafir:15:53, 17 Haziran 2013 Pazartesi

170000 m2 toplam alan var.125000 m2 inde insan olduğu hava fotolarından tespit edilmiş.1 m2 ye 8 kişi.YUH.

Misafir:15:49, 17 Haziran 2013 Pazartesi

kendi halkımızdan neden korkalım...ama akp halkın birbirinden korkmasını istiyor. birbirlerine düşman olsun istiyor..

Misafir:15:40, 17 Haziran 2013 Pazartesi

100.000 kişi ancak vardı

Misafir:15:38, 17 Haziran 2013 Pazartesi

yıllarca yalanı dogru diye anlatmışlar güzelim yurdumun güzel insanlarına artık yemiyor benim insanım . sandıkta görüşelim mümkünse.

Misafir:15:27, 17 Haziran 2013 Pazartesi

mitinge neden gittim? sayı göstermek sadece araç. amaç ise bundan evvel kaç devlet adamı çeşitli numaralarda iktidardan uzaklaştırıldı ve canına kastedildi. Arkalarında da halk duramadı, çünkü istibdat. bugünse insanlar artık bu müdahalelerden bıktı. verdikleri oya sahip çıkmak için oradaydılar.

Misafir:15:25, 17 Haziran 2013 Pazartesi

ben 10 dk filan geç kaldım. alana ulaşmak çok güçtü her iki yönde bir sirkülasyon vardı. acaba neden geri dönüyorlar niye insanlar zeytinburnu sokaklarında, alanın dışında ellerinde bayraklarla oturuyorlar diyordum. mitinge bu kadar insan geleceği hesap edilememiş. alan dar kalmış.

Misafir:15:09, 17 Haziran 2013 Pazartesi

partiyi batırsa şükür ülkeyi batırmaya gelmiş ama gücü yetmecek

Misafir:15:07, 17 Haziran 2013 Pazartesi

sen kimin değirmenine su taşıyorsun

Misafir:14:56, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Misafir:14:54, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Mesele 14 kislik dolmusa 30 kisi sigdirmak degil yegen. Mesele 250bin kisilik alana 1milyonu sigdirmak...

Misafir:14:52, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Misafir:14:50, 17 Haziran 2013 Pazartesi

ülkücüler satılık değildir

Misafir:14:50, 17 Haziran 2013 Pazartesi

Kardes sen hic Dolmusa binmedin galiba. 14 kisilik dolmusa 30 kisi sigiyorsa. Orayada 600bin belkide 1milyon sigar.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi