SON DAKİKA
KYK, öğrenci, kredi, kredi başvuru, başvuru, yurt. öğretim kredisi, öğrenci kredisi Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul fragman KYK, KYK burs başvuruları, KYK kredi başvuruları,KYK burs ve kredi başvuruları 2016,burs başvurusu başladı mı Sibel Can,Karahan Çantay,Hakan Ural,Bebek KYK,Kredi Yurtlar Kurumu,kredi ve burs başvuru,2015 KYK meteoroloji, akdeniz, karadeniz, kocaeli, giresun, rize, trabzon Çilek kokusu, star tv, 17. bölüm fragman İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, Fox TV, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı Fox Tv,İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı, İnadına Aşk 15. bölüm ikinci fragmanı Maral: En Güzel Hikayem,Maral: En Güzel Hikayem 14. bölüm,14. bölüm fragmanı, Tv8 Digiturk abonelik iptali,Digiturk dilekçe örneği,Digiturk müşteri hizmetleri süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri

Kim bu Babek Zencani?

23.12.2013 12:58  

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile Türkiye gündemine oturan isim olan Reza Zarrab'ın İran'daki bağlantıları ortaya çıkmaya başladı. Zarrab'ın ortağı Babek Zencani hakkındaki iddilar yenilir yutulur gibi değil...

Kim bu Babek Zencani?
İran basını, Türkiye’de rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan işadamı Reza Zarrab’ın İran’daki iş ortağının ülkenin ünlü milyarderi Babek Zencani olduğunu iddia etti.

İran’ın Kanun Gazetesi, Türkiye’deki yolsuzluk operasyonunda adı geçen İran asılı işadamı Reza Zarrab’ın, İran’ın en zengin işadamı olduğu söylenen Babek Zencani ile birlikte çalıştığını iddia etti.  Haberde, Zarrab’ın İran’la ilgili ticari ilişkilerini Zencani’ye ait Sorinet Holding vasıtasıyla yürüttüğü aktarıldı.  Ülkedeki birçok medya kuruluşu da söz konusu iddiayı gündeme getirdi.

“MÜŞTERİLERİMDEN BİRİNİN İSMİ B.Z.”

Reza Zarrab, savcılıkta verdiği ifadede, “Müşterilerimden birinin ismi B.Z.” diye konuşmuştu. Zarrab’ın baş harflerini söylediği işadamı ve İran basınının yazdığı işadamının baş harflerinin aynı olması dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye'yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun kilit isimlerinden Rıza Sarraf'ın arkasındaki asıl ismin “REİS" ve “KONT" diye de bilinen İranlı dolar milyarderi Babek Zencani'nin olduğu belirtiliyor.. 17 Aralık Operasyonu'nda polisin asıl hedefinin Zencani olduğu, Zencani'nin Sarraf'la Antalya'da buluşacakları ancak şüphelilerin dinlenildiklerini anlamaları üzerine kayıplara karıştığı ileri sürülüyor. 

Son günlerde Türkiye ve dünyada en çok konuşulan isimler arasına giren, bir dönem İstanbul merkezli KONT Kozmetik'in de sahibi olan Babek Zencani'nin görüntüleri tespit edildi

GÖRÜNTÜLER TACİKİSTAN'DA ÇEKİLDİ..

Görüntüler, bu yıl, 15 Mart'ta Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Ulusoy Holding ortaklığınca yapılan ve açılışı Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın katılımıyla gerçekleştirilen Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde çekildi.

Açılışa, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı ve Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Ulusoy, Türkiye'nin Duşanbe Büyükelçisi Mehmet Munis Dirik de katıldı. Açılış öncesi yatırım ortağı işadamı Babek Zencani ile terminali gezen Haluk Ulusoy, burada görevlilerden bilgi aldı, Zencani ve kurmayları ile hatıra fotoğrafları çektirdi.

35 bin metrekarelik alana inşa edilen ve Tacikistan'ın ilk ve tek terminali olan Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde 40 otobüs, 60 taksi çalışırken, terminal içinde 7'si Türkler tarafından işletilen toplam 56 işyeri bulunuyordu.

"KONT" BABEK ZENCANİ KİM?

17 Aralık Operasyonu'nda tutuklanan İran asıllı Azeri işadamı Rıza Sarraf'ın, 'Müşterim B.Z. bana telefon açtı ve Gana'dan 1.5 ton ithal altını Türkiye'ye gönderebileceğini söyledi. Güvendiğim bir müşterim olduğu için Duru Döviz'e yönlendirdim" dediği belirtilmişti. Bu müşterinin, Sarraf'ın 'Reisim' diye hitap ettiği İran'daki patronu "KONT" Babek Zencani olduğu ortaya çıktı..

İran, Türk ve Batılı basın organlarına yansıyan bilgilere göre, 42 yaşındaki Tahran doğumlu Zencani'nin hayatı, eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin birliğini ziyareti sırasında değişti. Zencani, dönemin Merkez Bankası müdürü Mohsen Nourbakhsh'ın makam şoförü oldu.

Yaptırımlar yüzünden İran Merkez Bankası'nın her gün piyasalara 17 milyon dolar pompaladığı dönemde, bu iş Zencani'ye kaldı. Binde bir komisyonla günde 17 bin dolar kazanan Zencani, daha sonra Türkiye'ye koyun postu satmaya başladı. Ancak iflas edince tutuklanıp hapse atıldı. Daha sonra Türkiye'ye gelerek burada Kriz Yönetimi üzerine üniversite eğitimi alan Zencani, kozmetik işine girdi. Kont Kozmetik şirketini kurdu. Zencani'yi milyarderler kulübüne sokan olay ise 2010 yılında gerçekleşti. Devrim Muhafızları'nın yaptırım yüzünden bir türlü dışarı çıkartamadığı 40 milyon doları bir kaç gün içinde yurt dışına gönderince devletin kapıları da kendisine ardına kadar açıldı.

İran yönetimi yaptırımlardan nasıl kurtulacağını düşünürken Zencani, "Ben de tam bu işi yapıyorum" dedi. Zencani, yurt dışına petrol satışını üstlendi. Aynı zamanda İran hükümetinden de milyarlarca dolarlık ihaleler almaya başladı.

AMBARGOYU DELEN ADAM ZENCANİ

Son 3 yıl içinde İran bankalarına ait 17 milyar doları binde 7 komisyonla yurt dışına çıkardığı ve kişisel serveti 13.5 milyar dolara ulaştığı belirtilen Zencani, artık İran Petrol Bakanlığı, Devrim Muhafızları ve Merkez Bankası'nın para kaynağı oldu. Zencani'nin İran'ın ambargosunu delen adamı olduğunu yazan New York Times gazetesi, İranlı gizemli milyarderin bakanlar kurulu toplantısına bile katıldığını ve İran'ın petrol bakanı ile direkt görüşmeler yaptığını öne sürdü.

KARA LİSTEYE ALINDI

Nisan 2013'te ABD ve AB'nin yaptırım listesine giren Zencani'nin yurt dışındaki hesapları dondurulunca İran'a döviz akışı da kesildi. Zencani İran hükümetine 2.8 milyar dolar borcunu ödeyemedi. Paranın bloke edildiğini öne sürdü. Bu tarihten sonra Türkiye'den İran'a altın ticareti başladı.  Ayrıca uçaklara yüklü kaçak altınlar da Zencani'nin yaptırım listesine girmesinden sonra başladı.

Devlete ait şirketlerden usulsüz hisse aldığı ortaya çıkan ve İran Meclisi'nde üç yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Zencani geçen hafta İran Merkez Bankası'na 2.8 milyar dolar ödemede bulunduğu öne sürüldü. İran basınına göre önceki hükümetin 5 bakanı ve istihbarat kurumu Zencani'nin arkasında duruyor. Bu yüzden petrol yolsuzluğu davası düşürüldü. Diğer davaların da üzeri örtülmeye çalışılıyor.

Babek Zencani'nin İstanbul'da 6 yıl önce kurduğu Kont Kozmetik ve Dış Ticaret Limitet şirketinin faaliyet alanı kozmetikten tekstile, plastikten altın ve mücevher ithalatı ile bankalar arası fon transferine kadar geniş bir yelpazeye sahip. İranlı dolar milyarderi Babek Zencani, nisanda ABD'nin İran'a yaptırımları delmeye yönelik faaliyetlerinden dolayı yasaklı şirketler ve şahıslar listesine alındı. ABD Hazinesi'nin hazırladığı dosyaya göre, halen Onur Air'in perde arkasındaki işadamı olduğu da öne sürülen Zencani'nin yaptırımları delmek için kullandığı şirketlerden biri de Kont Kozmetik oldu.  Kont Kozmetik'in Tacikistan'da 2011'de kurduğu Kont Bank da işlemlere aracılık etti. ABD Hazine'sine göre Zencani, Malezya'da International Safe Oil, Dubai'de Sorinet Commercial Trust Bankers ve yine Malezya'da First Islamic Investment Bank aracılığıyla faaliyetlerini yürüttü.  Gizemli 'Bay Z' olarak da adlandırılan Zencani'nin ayrıca 'Rah Ahan' adında bir de futbol kulübü var.

ONUR AİR'DAN ZENCANİ AÇIKLAMASI

Yolsuzluk operasyonunda tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın ifadesinde bahsettiği belirtilen İranlı Babek Zencani ile ilgili Onur Air açıklama yaptı. Onur Air'den yapılan açıklamada Babek Zencani'nin şirket ortakları arasında yer almadığı bildirildi. Onur Air 2013 başında 250 milyon dolara İran asıllı Dubaili işadamı Mahdi Shams'e satılmış, sonra Zencani'nin şirketi Qeshm Airlines'a satıldığı ileri sürülmüştü.

(DHA)

Haber hakkında okuyucu görüşleri:

MİSAFİR: Şeytan sizi fakirlikle korkutup çirkin çirkin şeylere teşvik eder. Allah da lütfundan ve bağışlamasından birtakım vaatlerde bulunuyor. Allah'ın lütfu geniştir. O herşeyi bilendir. / 23 Aralık 2013 16:24, Pazartesi


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (1)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:16:24, 23 Aralık 2013 Pazartesi

Şeytan sizi fakirlikle korkutup çirkin çirkin şeylere teşvik eder. Allah da lütfundan ve bağışlamasından birtakım vaatlerde bulunuyor. Allah'ın lütfu geniştir. O herşeyi bilendir.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi