SON DAKİKA
haberL haberR

Ali Atıf BİR

17 Ocak 2012 Salı

Kürt sorunu bitti mi?

Ve de gördüğünüz gibi "Kürt sorunu"nun Türkiye gündemindeki hızı kesildi.
Niye böyle oldu?
Çünkü Kürt hareketi zıvanadan çıkmıştı.
Türkiye aleyhtarı propagandanın ayarı kaçmıştı.
Yukarıdaki "hareket aracılarının" silahlı ve silahsız propagandaları çok etkili olmaya başlamış, kamuoyunda yılgınlık hissi doğmuştu.
TC'nin Kürt hareketine karşı olumlu davranış değişiklikleri bile aşırı propaganda altında ezilmiş, Türkiye Cumhuriyeti "güçsüz" algılanmaya başlanmıştı...
"Ver kurtul", "30 yıldır yenemedin şimdi mi yeneceksin" , "Her gün dağa çıkan insan sayısını biliyor musun" gibi toplumsal ikna ifadeleri konuşma ağlarında hızla yukarılara tırmanmaya başlamıştı...
Şimdi tüm bu konular gündemde yok... Varsa da çok cılız söylemler. Propaganda etkisinden kurtulduk. Ne özerkliği ne de Kürtçe eğitim hakkının olup olmamasını düşünüyoruz. Hatta yeni Anayasa bile çok umurumuzda değil. Zaten Meclis'teki Anayasa çalışmasından çoğumuzun haberi yok.
Kürt sorunu bitti mi?
Kesinlikle hayır.
Peki nasıl gündeme gelecek, nasıl tartışacağız, nasıl kamuoyu oluşacak?
AK Parti bu topa giremez oy kaybeder.
CHP iki kere bu topa giremez daha fazla oy kaybeder.
MHP'nin zaten girmesi mümkün değil?
BDP?
Algısal olarak mümkün değil çünkü kendini PKK'dan ayrıştıramıyor. Aksine BDP konuştukça Türk tarafı bu kez zıvanadan çıkıyor.
O halde ne olacak? Yeniden Kürtler'e verilecek hakları konuşmak için PKK'nın saldırmasını, öldürmesini mi bekleyeceğiz?
Bu yeniden başa dönmek olmaz mı?
Demek ki bir şey yapmak ve yeniden ölümler başlamadan Kürt sorununu tartışacak doğru dürüst "PKK'lı gibi algılanmayan" bir parti ya da platform kurmak lazım. Acilen...
Parti kurmak zor. Ama böyle bir platform için Kürt ve Türk aydınlar bir araya gelebilirler. Sadece bir bildiri hazırlayıp dağılan, "kağıt üzerindeki" platformlardan söz etmiyorum.
Daha öteye giden, kamuoyunda Kürt sorununun yeniden ateşlenmesine aracılık edecek açıklamaları yapacak, iletişimi yönetecek, taraflarla görüşerek barışı sağlayacak "güvenilir" bir platformdan söz ediyorum.
Peki böyle bir platformda birlikte çalışacak, birbirine "güvenen" Kürtler'i ve Türkler'i bulamaz mıyız? Ben bulacağımızı düşünüyorum. Zaten bulamazsak sorun çözümsüz demektir. Nokta.

Çekirgelik

Sadece şimdiyi değil, aynı zamanda gelecekteki gelişmeleri de açık bir şekilde öngörebilen bir kimse bilgiye sahiptir. Publio Terenzio Afro
Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (25 Yorum)
kürt sorunu dediğimiz sürece terörle başa çıkamayız.çünkü, t.c.nin vatandaşı olan kürtlere özgü bir sorundan bahşetmiş oluruz.bunların talebi federasyon ve akabinde kürt devleti olduğuna göre kürt sorunu diyen herkes aslında bu oluşuma destek oluyor demektir. sorun dış destekli bir terör sorunudur.
avşaroğlu - 16:57, 17 Ocak 2012 Salı
28 şubat’ın o karanlık günlerinde parti yöneticilerinden hangileri bu sürece açıktan destek verdi, kılıçdaroğlu önce bunları bir görse fena olmaz herhalde. türkiye hem korkunç hem de komik bir ülke. komikliklerin sonu da yok. 28 şubat yargılanmaya doğru giderken, o sürece en büyük desteği veren gazetecilerin bugünün en merkezi medyasında çekirge gibi görev yapmaları da hem acıklı, hem komik. bakalım bu büyük gazeteciler diyarbakır kemiklerini ne zaman görecekler?
basından - 14:08, 17 Ocak 2012 Salı
bu kemikler meselesinin doğrudan ve müteselsil sorumluları, muhtemelen 90’lı yılların ilk yedi, sekiz senesinin görevlileri, ortaya çıkarılmadığı sürece türkiye’de devlet, hukuk ve adalet tatile çıkmış demektir.
basından - 14:06, 17 Ocak 2012 Salı
merkez medya 28 şubat suskunluğunu burada da koruyor, o kıvrak kalemler kıvraklıklarını nedense topraktan fışkıran kafatasları için kullanmıyorlar. ilgili dönemin jandarma genel komutanları aramızda, gazeteciler bu eski paşaların haber için peşinde koşmuyorlar. sayın beşir atalay “bir yanlışlık varsa üzerine gidilir” demekle yetiniyor. sanki söz konusu olan sıradan, basit bir yanlışlık, bir arabanın yanlış bir yere park etmesi gibi bir yanlışlık. devlete ait bir binanın altından kemikler fışkırmasını “bir yanlışlık” diye nitelemek de galiba bize özgü bir devlet dili, bir devlet ref
basından - 14:05, 17 Ocak 2012 Salı
yaşadığımız ülke nasıl bir ülke anlamak kolay değil. aynı günlerde hem çok korkunç, hem de çok komik olayları beraber yaşayabiliyoruz. isterseniz çok korkuncundan başlayalım. diyarbakır’da topraktan kafatasları fışkırıyor. diyarbakır’ın neresinden mi? çok değil, on beş, yirmi sene önce hapishane, jitem binası olarak kullanılan yerlerden. türkiye bu vahşet görüntülerine şahit oluyor. yaşanmış olanlar, yaşananlar gerçekten çok korkunç. ama daha da korkuncu ocak 2012’de türkiye’nin bu yaşanmış vahşeti bir hollywood filmi, bir stephen king uyarlaması seyrediyor gibi seyretm
basından - 14:01, 17 Ocak 2012 Salı
1921 anayasasına bir zahmet bakarsan ülkenin kururcu unsurları kimlerdir anlarsın.bu cumhuriyeti kimler kurmuş anlarsın.bu cumhuriyetin sahibi türklerle kürtlerdir.
şinasi özsoy'a - 13:06, 17 Ocak 2012 Salı
akp 3 hakkını kullanmış kürtlerden aldığı güveni kaybetmiştir.bir dahaki seçimde kürtler akp dışında alternatifler arayacağından kimsenin kuşkusu olmasın.çünkü akp kürtlere 1924'den beri alışa gelen statuko dışında bir şey vermemiştir.devletin kırmızı çizgilerinden milim şaşmamıştır.
analiz - 13:03, 17 Ocak 2012 Salı
akp kürt sorununda demokratik bir çözüm istemediğini herkesin bilmesi lazım.seçim kanununu %10 seçim barajını tmk'unda çözümsözlük direten akp kürt sorunu çözme taraftarı değildir.sadece uyutma yoluna yoluna giderek bir dahaki seçime halka nasıl bir masal anlatma dedindedir.hak 3'tur.
analiz - 12:58, 17 Ocak 2012 Salı
konuya hangi gözlükle bakıyorsun.görme özürlümüsün.1921 anayasasında hak görülen kürt dilinde eğitim anayasal vatandaşlık alem kulem ile 1924 anayasından yok sayılarak tekulus tekdilde direten kim.kürtlerin dillerini kimliklerini yasaklayan kim.bunu açıkla verilen tavizleri bilelim.cahil ırkçısın.
şinasi özsoy'a - 12:49, 17 Ocak 2012 Salı
“28 aralık günü ortasu ve gölyazı köyü’nden 60 katır ve 38 kişi hareket ettiğinde saatler 16.30’du. genelde kaçakçılar hava kararınca çıkardılar kaçağa. ama son bir aydır yüksek yerlerden askerler çekilmişti. ayrıca ortayazı’da bulunan karakol, tabura taşınmıştı. o nedenle köylüler rahattı. bir gece önce 200 katırlık bir konvoy kuzey ırak’a gidip kaçak mazot getirmişti.” aynı bilgiyi uludere’ye giden chp heyetinden adıyaman milletvekili salih fırat ve malatya milletvekili veli ağbaba da vermiş: “bölgedeki vatandaşların kaçakçılık dışında başka gelir kaynağı yok.
basından - 12:40, 17 Ocak 2012 Salı
bu sorulardan biri de benim aklımı fena halde kurcalıyor. tabii merakım, 34 köylünün öldürüldüğü günle sınırlı değil, bir gün öncesiyle alakalı. güzelyazı ve ortasu köylüleri, bir gün önce de 150-200 kişilik büyük bir grupla yine aynı yoldan kaçağa gidip sağ salim geri dönmüş. bu bilgi bana çarpıcı geldi. geçmişe doğru küçük bir tarama yaptım. uludere’ye giden taraf ekibinden tuncer köseoğlu’nun haberinde bu konuda şu detaylar yer almış:
basından - 12:40, 17 Ocak 2012 Salı
uludere’de 34 kürt köylüsünü öldüren devlet, taraf’ın attığı manşetler kadar sorgulansaydı sanırım bu feci katliamın tüm ayrıntıları bugüne kadar aydınlatılmış olurdu. ama ne siyasi irade ne de medya 34 vatandaşımızın ölümünün üzerine gereken sorumlulukla gidebildi. resmî açıklamalara rağmen 34 köylünün nasıl pkk’lı sanıldığı ve vurulduğu hâlâ bir sır. ve konuyla ilgili gündeme getirilen onlarca soru yanıt bekliyor.
basından - 12:39, 17 Ocak 2012 Salı
"kürt sorunu bitti mi." bitmez efendim bitmez.çünkü o yapay zaten.iktidarın yolsuzluk iddialarını perdeleyip,gündemi perdelemek üzere ve de bop'un gerçekleşmesi görevini teminen eşbaşkanlığın koordinesinde yürütülen bir çalışmanın parçası o.vatana ihanet edenin milliyeti konu değilki adı öyle olsun.
gakkom - 12:36, 17 Ocak 2012 Salı
ben hiç oy vermedim ama bölgede bdp seçim sistemindeki yasa olmasa tek başına en az 20 ilde komple alır batı illerinde ise 1 er 2 şer alır meclise 100 ile 130 vekille gelir akp bölgeye yatırım yapmasa devletzede vatandaşın sorunlarını hakkaniyet çerçevesinde halletmese gelecekte bölge dahada karışır
İhsan KÖSEDAĞ - 12:18, 17 Ocak 2012 Salı
ne olacak şimdi başka bir parti kurulduğunda halk ona oy verirmi sanıyorsunuz. halk kendisini de bu ülkenin 1. sınıf vatandaşı olduğunu gerçek anlamda yaşıyarak görebileceği bir parti istiyordu akp de fiyaskoyla sonuçlandı seçim hilleleriyle de olsa bölgede akp oy kaybediyor tek parti bdp
İhsan KÖSEDAĞ - 12:15, 17 Ocak 2012 Salı
sayın bir devlet kürtlere o kdar çok taviz verdiki insan kendi oğluna bile bu kadar taviz vermez.sanki bu ülkede türküm demek şuç haline geldi.türklerde öyle bir olgu oluştuki ülke ayaklarının altından kayıyormuş gibi bir durum var.bir nevi ülkenin sahibi olan türkleri parya durumuna düşürüyorlar.
şinasi özsoy - 12:09, 17 Ocak 2012 Salı
sayın yazar siyasi bir yol önereceğinize keşke bölgeye yatırım yapılması bölge halkına 1 sınıf vatandaş demek yerine vatandaşa eşit muameleyi işleseydin devlet zede olan halka zarar ziyanlarının gerçek değerinden ödenmesini bölgeye gönderilen bürokratların seçkin olmsaını sağlasaydınız.
ülkemizi seviyoruz ama ülkemiz bizi sevmiyor - 12:01, 17 Ocak 2012 Salı
evet sayın yazar değindiğiniz konu çok önemli bir konu akp bölgede seçim sistemindeki adaletsizlikten dolayı bdp nin rakibi oda bölgede isteneni muhafazakar kürt halkı artık akp den uzaklaşıyor bdp puanını arttırıyor bdp kendi başına değil ama çaresizlikten dolayı ilk seçimde bdp oyları toplar
gerçekleri artık görelim - 11:57, 17 Ocak 2012 Salı
1-türkiye cumhuriyeti ni kimse güçsüz göremez ancak bu gücü ülkede yaşayan türkler yalnız kendilerinde bu gücün olduğunu sanmasınlar çanakkalede –sakaryada-dumlupınarda bu topraklarda yaşayan bütün etnik kökenlerin payı var. ve al bayrak bütün kökenlerin bayrağı. yalnız türk kökenlilerin değil..
DOĞRUCU DAVUT - 11:52, 17 Ocak 2012 Salı
2-şimdi gelelim kürt sorunu bitti mi konusuna bitmedi bitmez de ancak kürt halkı da bu topraklarda yaşayan her kes gibi hak sahibi olursa bu sorun biter kürtlerin köyünü yakan t.c.devleti bulgaristan dan gelen göçmenlere ev,iş,aş vererek baş tacı etti onlarda çoğu çifte vatandaş..
DOĞRUCU DAVUT - 11:51, 17 Ocak 2012 Salı
3- hiç kimse bu ülkede kürtler diğer halklarla aynı hakka sahip diyemez olmadığını da herkes biliyor ama hiç kimse gerçeği söylemiyor herkes çıkarı doğrultusunda konuşuyor veya hareket ediyor bu na akp de dahil olmak üzere nerdeyse 10 yıldır doğuda halk güveniyordu akp ye.
DOĞRUCU DAVUT - 11:51, 17 Ocak 2012 Salı
4- artık yavaş yavaş akp ye güven azalıyor yakında biter bu güven çünkü halk yüreğinde allah korkusu olanlara güvendiği için akp ye oy veriyordu belki bazı iyileştirmeler olur diye ama öyle sizin ordan görüldüğü gibi değil gelin halkın içinde halkın neler çektiğini görün..
DOĞRUCU DAVUT - 11:50, 17 Ocak 2012 Salı
5-mademki misakı milli sınırları içinde yaşayan ve dün kurtuluş mücadelesinde beraber hareket etmişiz neden bu güne kadar bölgeye yatırım yapılmamış neden bölge insanına insanca davranılmamış başka ülkelerden getirilenlere öncelikler tanınmış bölge geri bırakılmış.
DOĞRUCU DAVUT - 11:50, 17 Ocak 2012 Salı
5-mademki misakı milli sınırları içinde yaşayan ve dün kurtuluş mücadelesinde beraber hareket etmişiz neden bu güne kadar bölgeye yatırım yapılmamış neden bölge insanına insanca davranılmamış başka ülkelerden getirilenlere öncelikler tanınmış bölge geri bırakılmış.
DOĞRUCU DAVUT - 11:49, 17 Ocak 2012 Salı
6- bölge halkına üvey evlat muamelesi yapılmış ben aslında kişisel olarak şahsi düşüncemi şöyle izah etmek istiyorum sizinde değindiğiniz gibi illede pkk nın tekrar saldırılarına başlaması nı mı bekleyeceğiz şehit cenazelerinin gelmesini mi bekleyeceğiz bir an önce bölgenin kalkınması sağlanmalı.
DOĞRUCU DAVUT - 11:48, 17 Ocak 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Ali Atıf BİR Son Yazıları

Ali Atıf BİR Tüm Yazıları
2.8.2015
7 Haziran’da seçim oldu mu?
7 Haziran seçimi oldu mu olmadı mı ben tereddütteyim. Çünkü 7 Haziran gecesi itibariyle “millet” dedi ki: AK Parti artık “tek başına bu ülkeyi yönetmesin”. Yanlış mı? Hayır sonuçlar aynen öyle. Hatta seçmen dedi ki: Cumhurbaşkanı da başkan olmasın, başbakan ülkeyi yönetsin. (Bu arada en büyük merakı...
1.8.2015
Sayın Bahçeli terörle mücadele planını açıklayabilir mi?
“Çözüm süreci” kapsamında “mutabakata” yansıyan birçok maddeyi ben de kabul edilemez, hatta uygulanamaz buluyorum. Kürtler kimliklerini tabii ki korumalı, kültürlerine, dillerine sahip çıkılmalı ama Kürtler’in Türkiye’de “ikinci sınıf vatandaş” muamelesi gördüğü koca bir yalan! Ortaya konan birçok ...
30.7.2015
AK Parti’nin okuması doğru mu?
Bugünleri anlamak için sanırım 2009’daki “Kürt açılımı” dönemine gitmek ve Habur Sınır Kapısı’nda kahramanlar gibi karşılanan PKK’lıların kamuoyunda oluşturduğu tepkilere bir bakmak gerekir. Habur’da yaşanan “PKK’lı coşkusu” kamuoyu araştırmalarına göre AK Parti’ye o dönemde epeyce oy kaybettirdi...
28.7.2015
9 Eylül Acil’e acil personel ve yatak lazım
Pazar günü göğsümün ortasında bir sıkışma olup biraz da iç geçmesiyle koltuğa yığılınca kendimi Narlıdere 112 Acil ambulansında buldum. İlk istikamet 9 Eylül Üniversitesi Acil Servisi… Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Kuşadası civarı malum yazlıkçı yerleri, bu nedenle 112 azcık gecikmeyle geldi ama...
27.7.2015
Aziz Yıldırım baltayı taşa vurdu
Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısını canlı canlı izledim. Etkilenmemek mümkün değil. Türkiye’de her ortamda olduğu gibi spor yönetiminde de “otoriter rekabetçi” bir sistem var. Aziz Yıldırım’ın liderliği de bu sistemin en belirgin kanıtlarından biri. Üstelik sporda sistem siyasetten daha k...
26.7.2015
HDP hangi devletin yardımını alacak?
Eğer AK Parti IŞİD ile mücadele edeyim derken Kürter’le olan “çözüm sürecini” de kalıcı olarak çözmeye yani Kürtler’i böylelikle “dize getirmeye” çalışıyorsa (ki bilmiyoruz, iddialardan biri bu) bu oyunu değiştirecek tek araç 80 milletvekili ile TBMM’de temsil edilen HDP’dir. HDP ya da Selahattin...
25.7.2015
HDP, KCK, YPG, PYD, PYJ… Hepsi PKK
PKK silahlı örgüt… Bu işler halk için onunla başladı. Dolayısıyla da ilk olmanın avantajı ya da (diğer oluşumlar için dezavantaj) Kürtler’le ilgili her örgütlenme onun ismiyle yaftalanıyor. Bugüne kadar Kürt siyasi hareketi değişik isimler aldı, hiçbir zaman kendini PKK’dan ayrıştıramadı (sadece ...