SON DAKİKA
KYK, öğrenci, kredi, kredi başvuru, başvuru, yurt. öğretim kredisi, öğrenci kredisi Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul fragman KYK, KYK burs başvuruları, KYK kredi başvuruları,KYK burs ve kredi başvuruları 2016,burs başvurusu başladı mı Sibel Can,Karahan Çantay,Hakan Ural,Bebek KYK,Kredi Yurtlar Kurumu,kredi ve burs başvuru,2015 KYK meteoroloji, akdeniz, karadeniz, kocaeli, giresun, rize, trabzon Çilek kokusu, star tv, 17. bölüm fragman İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, Fox TV, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı Fox Tv,İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı, İnadına Aşk 15. bölüm ikinci fragmanı Maral: En Güzel Hikayem,Maral: En Güzel Hikayem 14. bölüm,14. bölüm fragmanı, Tv8 Digiturk abonelik iptali,Digiturk dilekçe örneği,Digiturk müşteri hizmetleri süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri Seçim anketleri, 1 Kasım 2015 seçimi, partilerin son oy oranı, Gezici, Konda Uludağ Üniversitesi,1 Kasım,seçim,tatil 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Cumhuriyet Bayramı şiirleri, Cumhuriyet Bayramı yazıları, Cumhuriyet Bayramı sözleri, Atatürk Şiirleri Sözleri Vecizeleri 30 Ekimtatil mi?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tatil, 28 Ekim ve 30 Ekim tatil mi Saatler ne zaman geri alınacak?, yaz saati uygulaması, saat tokat,deprem,erbaa,son depremler,kandilli tokat deprem,amasya deprem, deprem, son dakika, Erbaa, son depremler bülent keneş, Today's Zaman, tutuklama, savcı şike, şike davası, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım, şike kararı

Libya'da son durum...

28.02.2011 00:10  

Libya'dan tahliyeler tüm hızıyla sürerken, ülke de aynı hızla kaosa doğru sürüklenmeye devam ediyor...

Libya'da son durum...
KADDAFİ'NİN İSTİHBARAT ŞEFİNİ GÖREVDEN ALDIĞI İDDİA EDİLDİ

20:54: Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, istihbarat şefini görevden aldığı iddia edildi. Merkezi Bingazi kentinde bulunan Libya'nın Kurina gazetesi internet sitesindeki haberinde, Kaddafi'nin İstihbarat Şefi Abdullah el Senussi'yi görevden alarak, yerine korumalarından Mansur el Kahsi'yi getirdiğini duyurdu. Haberin doğruluğuna ilişkin Trablus'taki resmi kaynaklardan henüz bilgi alınamadı.

HALKIM BANA TAPIYOR

20:11:
Libya lideri Muammer Kaddafi, "halkının kendisine taptığını" söyledi. Kaddafi, Amerikan ABC televizyon kanalından gazeteci Christiane Amanpour ile İngiliz BBC televizyonu ve Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Halkım bana tapıyor. Beni korumak için ölebilir" dedi. Amanpour, Twitter hesabından Kaddafi'nin yaptığı açıklamayı yayımladı. Twitter mesajında Kaddafi'nin Trablus sokaklarında protesto gösterilerinin yapıldığını kabul etmeyi reddettiği de belirtildi.

KADDAFİ İSYANCILARLA GÖRÜŞECEK

18:41:
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin isyancılarla müzakereler için Bingazi kentine göndereceği temsilcisi, beraberinde insani yardım malzemesi de götürecek. Üst düzey bir Libya hükümet yetkilisi Reuters'a yaptığı açıklamada, temsilcinin Bingazi halkı için ilaç, gıda ve tıbbi malzeme götüreceğini ifade etti. Temsilcinin, bu gece Bingazi'ye gideceği kaydedildi. El Cezire televizyonu, temsilcinin, Dış İstihbarat Servisi Başkanı Buzaid Dorda olduğunu duyurmuştu.

33 TÜRK VATANDAŞI TUNUS'A GEÇTİ

1812:
Libya-Tunus sınırındaki Ras Cedir sınır kapısından 33 Türk vatandaşı Tunus'a geçti. Edinilen bilgiye göre aralarında bir de Suriye vatandaşının bulunduğu Çukurova grubu çalışanları bugün Tunus'a geldi. Grubun, Türkiye büyükelçiliğinin girişimiyle sınırdan geçişlerinin kolaylaştırıldığı, daha önceki gruplar gibi Dışişleri Bakanlığı tarafından Cerba'dan Türkiye'ye gönderilecekleri öğrenildi. Türk yetkililer Ras Cedir sınır kapısında artan güvenlik sorunları nedeniyle bu sabahtan itibaren toplu tahliye çalışmalarını durdurmuş, Libya'nın kuzeybatısında kalan az sayıda Türk vatandaşını yeniden Trablus'a yönlendirmeye başlamıştı. Tunus'a giren onbinlerce Mısırlı ve Afrika kökenli mültecinin ülkeleri tarafından tahliye edilememeleri nedeniyle sınır bölgesinde biriken insan sayısı giderek artıyor. Uluslararası kuruluşların durumu kontrol altına almaya çalıştığı bölgede insanlık dışı koşullarda bekleyen Mısırlılar dünden beri protesto gösterileri düzenliyor.

17.49: KADDAFİ, İSYANCILARLA GÖRÜŞMEK ÜZERE TEMSİLCİ ATADI


Libya lideri Muammer Kaddafi, dış istihbarat servisi başkanını, ülkenin doğusunun kontrolünü elinde tutan isyancılarla görüşmek üzere temsilci olarak atadı. El cezire televizyonunun haberine göre, Dış İstihbarat Servisi Başkanı Buzaid Dorda, isyancı liderliği ile müzakereler yapmaya çalışacak. İsyancılar tarafından, Bingazi'de kurulduğu açıklanan Milli Libya Konseyi sözcüsü dün yaptığı açıklamada, Kaddafi ile müzakere yapılmayacağını açıklamıştı. (REU-REM-GÖK) 28/02/2011 17:49:26

17.48: LİBYA ULUSAL PETROL ŞİRKETİ BAŞKANI GANEM: "LİBYA'DA PETROL ÜRETİMİ YÜZDE 50 DÜŞTÜ"

Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Şükrü Ganem, ülkedeki olaylar nedeniyle yabancı petrol işçilerinin ülkeden ayrılması sonucu "petrol üretiminin yüzde 50 düştüğünü" söyledi. Ganem, yaptığı açıklamada, Libya'daki petrol tesislerinin tamamının güvende olduğunu belirterek, "Bütün rafineriler, petrol tesisleri ve petrol sahaları güvende ve koruma altında bulunuyor" dedi. Petrol tankerlerine Brega limanının yanı sıra diğer limanlarda petrol dolumu yapıldığını belirten Ganem, ülkenin yabancı işçilerin dönmesi için güvenli olduğunu savundu. Libya'daki şiddet olayları nedeniyle uluslararası şirketler ve devletler kendi işçileri ve vatandaşlarını bu ülkeden tahliye etmişti. Enerjiden sorumlu AB Komisyonu üyesi Guenther Oettinger, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin petrol ve doğalgaz sahaları üzerindeki kontrolünü kaybettiğini, petrol ve doğalgaz sahalarının büyük bölümünün kontrolünün bölgesel ailelerin ya da ayaklanma ve kaos sonucu ortaya çıkan bölgesel liderlerin ellerinde olduğunu açıklamıştı.

Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş Ekonomisti Fatih Birol de Libya'nın günlük 1,6 milyon varil olan petrol üretiminin yarı yarıya azaldığını söyledi. Bunun piyasaya petrol arzında bulunanlar için iyi haber olmadığını, ancak Suudi Arabistan'ın petrol açığını kapatmaya hazır olduğunu göstermesinin rahatlatıcı olduğunu belirten Birol, fiyatların bu yılın geri kalanında yüksek seviyelerde seyretmesi halinde bunu küresel ekonomik toparlanma için ciddi risk oluşturacağı uyarısında bulundu.


17.16: LİBYA -SAVAŞ UÇAKLARI BAZI BÖLGELERDEKİ MÜHİMMAT DEPOLARINI HEDEF ALDI

Libya'da savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki bazı bölgelerdeki mühimmat depolarını hedef aldığı bildirildi. Bir görgü tanığı, uçakların Bingazi'nin 100 km kadar güneyindeki Adcebiye'deki bir depoya ateş açtığını belirterek, hasarın büyüklüğüne ilişkin bilgisinin olmadığını söyledi. Bingazi'deki bir yedek asker de, 2 uçağın Adcebiye ve Bigazi'nin 15 km güneyinde bulunan Recme'deki depoları hedef aldığını, saldırının uçaksavarla püskürtüldüğünü belirtti. Yedek asker, uçakların Adcebiye'deki depoya zarar vermediğini, bir su deposunu imha ettiğini ifade etti.

16.51: ABD DIŞİŞLERİ BAKANI CLINTON: -"KADDAFİ ACİLEN İSTİFA ETMELİ"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kendi halkını bastırmak için "paralı asker ve haydutlar" kullanan Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin hemen istifa etmesi gerektiğini söyledi. Clinton, Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında, "Kaddafi ve çevresindekilerin bu eylemlerinden dolayı sorumlu tutulması gerektiğini" belirterek, her türlü olasılığın masada olduğunu kaydetti. Clinton, "Kaddafi için, başka bir şiddet ya da erteleme olmadan, hemen şimdi gitme zamanı geldi" dedi.

16.41: AB KOMİSYONU'NUN İNSANİ YARDIMLARDAN SORUMLU ÜYESİ GEORGİEVA: "LİBYA'DAKİ KRİZ NEDENİYLE MİLYONLARCA İNSAN AÇ KALABİLİR"

AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva, Libya'daki çatışmalar nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insanın açlık riski bulunduğunu söyledi. Libya'daki krizi değerlendiren Georgieva, "Petrol fiyatlarının fırlaması nedeniyle maalesef artan gıda fiyatlarıyla karşılaşacağız. Bu durum milyonlarca insanı açlığa itebilir" dedi.


Dünya genelinde kronik açlık çeken insan sayısının küresel finansal kriz öncesinde 880 milyon düzeyinde tahmin edildiğini belirten Georgieva, krizle birlikte bu sayının çok daha artmış olabileceğini ifade etti. Uluslararası borsalarda petrol fiyatları Libya kriziyle birlikte son bir ayda yaklaşık yüzde 10 arttı.


16.30: ABD DIŞİŞLERİ: KADDAFİ GİTMELİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı açıklamada, Libya lideri Kaddafi'nin acilen görevi bırakması gerektiğini, sivillere yönelik bir hareketinde ise her türlü ihtimalin masada olduğunu söyledi.

16.22: TRABLUS'TA GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖSTERİCİLERİ DAĞITMAK İÇİN HAVAYA ATEŞ AÇTI

Libya'nın başkenti Trablus'ta güvenlik güçlerinin Muammer Kaddafi'yi protesto eden göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtığı bildirildi. Bölgede görev yapan Reuters muhabiri, yaklaşık 400 kişinin Trablus'un doğusundaki Tajura mahallesinde Libya Lideri Kaddafi'yi protesto etmek için toplandığını belirtti. Birkaç arazi aracının protestoların yapıldığı meydana geldiği ve yeşil bandana takan bir grubun araçlardan dışarı çıkarak, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtığı bildirildi.

16.21: AB: "KADDAFİ PETROL VE DOĞALGAZ SAHALARI ÜZERİNDEKİ KONTROLÜNÜ KAYBETTİ"

Avrupa Birliği, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin ülkedeki petrol ve doğalgaz sahalarının kontrolünü kaybettiğini bildirdi. Enerjiden sorumlu AB Komisyonu üyesi Guenther Oettinger yaptığı açıklamada, "Kaddafi petrol ve doğalgaz sahaları üzerindeki kontrolünü kaybetti" dedi.

Oettinger, ülkedeki petrol ve doğalgaz sahalarının büyük bölümünün kontrolünün bölgesel ailelerin ya da ayaklanma ve kaos sonucu ortaya çıkan bölgesel liderlerin ellerinde olduğunu söyledi. Libya'daki ayaklanmanın diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelere yayılabileceği endişesi petrol piyasasında tedirginlik yaratarak petrol fiyatlarının artmasına ve küresel ekonomideki toparlanmaya zarar verebileceği kaygılarına sebep olmuştu.


15.48: TRABLUS YAKINLARINDA VURULARAK ÖLDÜRÜLEN ÇELİK'İN CENAZESİ, TRABZON'UN YOMRA İLÇESİNE BAĞLI OYMALITEPE BELDESİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Libya'daki olaylarda Trablus yakınlarında vurularak öldürülen Yunus Emre Çelik'in cenazesi, Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Oymalıtepe beldesinde toprağa verildi. Çelik için beldeye bağlı Atatürk Mahallesi'ndeki Tepeköy Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine, Çelik'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çelik'in cenazesi, Trabzon Müftüsü Veysel Çakı tarafından ikindi vakti kıldırılan cenaze namazının ardından aynı mahalledeki aile mezarlığına defnedildi.

Vinç operatörü olarak 3 ay önce Libya'nın Trablus kentine giden Çelik, çıkan olaylarda çalıştığı şantiyede vince çıkarken vurularak öldürülmüştü. Trablus yakınlarında bir hastanenin morgunda bekletilen cenaze, Dışişleri Bakanlığının girişimleri sonucu dün Türkiye'ye getirilmişti.


15.46: ALMANYA'DAN, LİBYA'YA YAPILACAK ÖDEMELERİ 60 GÜN BOYUNCA DONDURMA ÖNERİSİ CENEVRE

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Kaddafi rejiminin "halkını ezme" olanaklarını ortadan kaldırmak amacıyla, Libya'ya yapılacak tüm ödemelerin 60 gün boyunca dondurulması önerisinde bulundu. BM İnsan Hakları Konseyi toplantısının yapıldığı Cenevre'de gazetecilere açıklama yapan Westerwelle, "bu katliamı durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini" söyleyerek, "yabancı askerleri kullanmak için diktatöre taze para gitmemesini sağlamak gerektiğini" belirtti.

Westerwelle, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Fransız, İtalyan ve İngiliz meslektaşlarıyla görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "para akışını kesmek için çalıştıklarını, ele alınmakta olan yeni fikrin, Libya'ya 60 gün boyunca tüm ödemelerin dondurulması olduğunu" belirterek, "ödemelerin dondurulmasını istediklerini" söyledi. Sadece ülkesi adına konuştuğunu vurgulayan bakan, halkını ezmek için Kaddafi'nin daha fazla yabancı asker toplamasının acilen engellenmesi gerektiğini kaydetti. Almanya, Fransa ve İtalya Libya'dan petrol ithal eden başlıca ülkeler.


15.29: AB DE LİBYA'YA YÖNELİK YAPTIRIMLARI ONAYLADI

Avrupa Birliği ülkeleri, Libya lideri Muammer Kaddafi ve yönetimine yönelik, aralarında silah ambargosu ve seyahat yasağı da bulunan yaptırımları onayladı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Kaddafi, ailesi ve yönetiminin mal varlıkları da dondurulacak ve göstericilere karşı kullanılabilecek göz yaşartıcı gaz ve benzer ekipmanların satışına yasak getirilecek. Brüksel'deki toplantıda onaylanan yaptırımların, AB'nin resmi gazetesinde yayımlanmasının ardından, gelecek günlerde uygulanmaya başlaması bekleniyor.


15.06: LİBYA'NIN PETROL PİYASASINA AYLARCA PETROL VEREMEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ -TOBRUK LİMANI YENİDEN AÇILDI

Libya'daki ayaklanma yüzünden bu ülkenin petrol piyasasına aylarca petrol veremeyeceği iddia edildi. Bank of America Merrill Lynch müşterilerine gönderdiği bilgilendirme notunda, ilk bilgilerin petrol şirketlerinin Libya'daki üretiminin durduğunu gösterdiği ve günlük 1,2 milyon varil petrol üretiminin durmuş olabileceğinin tahmin edildiği bildirildi.

"Libya'da açıkça iç savaş riski var, bu ülkede aylarca petrol arzı olmayabileceğine inanmak için sebepler bulunuyor. Üretimin düzelmesi aylar alabilir" denilen notta, petrol piyasasının Ortadoğu'da yeni ayaklanmaların üstesinden gelme yeterliğinin çok sınırlı kaldığına işaret edildi.

Ülkenin doğu kesimindeki petrol altyapısının Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi taraftarları ya da muhalif güçlerin saldırılarına açık olmasının "uzun süre petrol üretimi kaybı riski yarattığına" dikkati çekilen notta, bankanın Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatında gelecek birkaç ayda önemli yukarı yönlü riskler gördüğünü ve petrol fiyatların artacağını tahmin ettiği kaydedildi.

Bu yıl Londra Brent tipi ham petrolünün varil fiyatının 100-115 dolar seviyesinde seyretmesi durumunda enerjinin gayri safi yurtiçi hasıladaki oranının rekor seviyelere yakın seyredeceği ifade edilen notta, petrol fiyatlarındaki yüzde 10'luk yükselişin küresel petrol talebini yüzde 0,5 oranında azaltacağı uyarısında bulunuldu. Banka, petrol piyasasının Ortadoğu'da yeni ayaklanmalarla baş edebilme yeterliğinin çok sınırlı kaldığını da bildirdi. Bu arada Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde bulunan Arabian Gulf Oil şirketi yetkilisi Receb Şanun, doğudaki Tobruk limanının yeniden açıldığını ve limandaki terminalin yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını söyledi.

Çin'e gidecek bir tankere petrol dolumu yapıldığı, İtalya'ya gidecek başka bir tankere de gelecek günlerde dolum yapılacağını kaydeden Şanun, doğudaki Sarir ve Misla petrol sahalarında kapasite azalsa bile üretimin sürdüğünü ifade etti. Tobruk Belediye Meclisi Sözcüsü Gamal Şalluf da Sarir ve Misla'nın yanı sıra Nafura petrol sahasında da üretimin yapıldığını, bu üç petrol sahasında yüzde 50 kapasiteyle çalışıldığını açıkladı. Günde 1,6 milyon varil petrol üreten Libya, ihracatının yaklaşık yüzde 85'ini Avrupa'ya yapıyor.


13.36: LİBYA'DAKİ OLAYLARDA VURULARAK ÖLDÜRÜLEN YUNUS EMRE ÇELİK'İN CENAZESİ ADLİ TIP KURUMUNDAN ALINARAK, BABA OCAĞI TRABZON'UN YOMRA İLÇESİNE BAĞLI OYMALITEPE BELDESİNE GÖTÜRÜLDÜ

Libya'daki olaylarda vurularak öldürülen Yunus Emre Çelik'in cenazesi, Trabzon Adli Tıp Kurumundan alınarak baba ocağı Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Oymalıtepe beldesine götürüldü. İstanbul'dan gece uçakla Trabzon'a götürülerek Adli Tıp Kurumuna kaldırılan Yunus Emre Çelik'in cenazesi yapılan otopsinin ardından sabah saatlerinde yakınları tarafından alınıp, Bahçecik Belde Camisi'ne götürüldü.

Çelik'in cenazesi daha sonra Yomra ilçesine bağlı Oymalıtepe Beldesi Atatürk Mahallesi'ndeki baba ocağına götürüldü. Evlerinin üst katında inşaat halindeki daireye konulan Yunus Emre Çelik'in cenazesi yakınlarına gösterildi. Babası İsmail, annesi Sevim Çelik ile bazı yakınları tabutun başında gözyaşı döktü. Bu sırada cenaze evinin yakınında bir ambulans hazır bekletildi, sağlık görevlileri kalp hastası olduğu bilinen baba İsmail Çelik ile bazı yakınlarına zaman zaman müdahale etti. Yakınları, Yunus Emre Çelik'in cenazesinde sırtından girip boynundan çıkan mermi yarası gördüklerini ifade ettiler.

Cenaze, ikindi vakti belde merkezindeki camide kılınacak namazın ardından Atatürk Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verilecek. Vinç operatörü olarak 3 ay önce Libya'nın Trablus kentine giden Yunus Emre Çelik, çıkan olaylarda çalıştığı şantiyede vince çıkarken vurularak öldürülmüştü. Trablus yakınlarında bir hastanenin morgunda bekletilen cenaze, Dışişleri Bakanlığının girişimleri sonucu dün Türkiye'ye getirilmişti. Yakınları, Çelik'in, para kazanıp evlerinin üst katında inşaat halindeki daireyi bitirmek, ardından da evlenmek amacıyla Libya'ya gittiğini belirtmişlerdi.


13.13: ESKİ İNGİLTERE BAŞBAKANI BLAİR İSTİFA ETMESİ İÇİN KADDAFİ'Yİ İKİ KEZ ARAMIŞ


Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Libya lideri Muammer Kaddafi'yi istifa etmeye ve daha fazla şiddeti engellemek için bir geçiş hükümeti oluşturmaya davet ettiğini bildirdi. The Times of London'ın bugünkü sayısına konuşan Blair, Kaddafi'yi iki kez telefonla aradığını, ancak istifa etmesi isteğinin Libya lideri tarafından geri çevrildiğini belirtti. Blair, Kaddafi'nin ülkesinde çıkan olayları inkar ettiğini de vurguladı. Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra Ortadoğu Barış Dörtlüsü'nün temsilcisi olan Blair, 2004 yılında Libya'ya uygulanmakta olan uluslararası tecridin sona ermesine neden olan kararı almaktan pişman olmadığını da vurguladı.

13.05: AKPM BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU LİBYA'DA AŞIRI GÜÇ KULLANIMINI ŞİDDETLE KINADI

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Libya makamlarının aşırı güç kullanımını şiddetle kınadı. AKPM Başkanı'nın Ankara Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Libya makamları tarafından aşırı güç kullanımını şiddetle kınayan Çavuşoğlu, herkesi insan haklarına saygılı olmaya çağırdı.

Libya'da yaşanan gelişmelerin çok endişe verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Umarım bu trajik olaylar Libya'daki farklı siyasi güçler arasında gerçek bir diyalog ortamını başlatır ve ülkede anlamlı bir demokratikleşme sürecinin başlangıcını sağlar. Tüm halkların ortak çıkarına olan demokrasi, Akdeniz'in her iki tarafında uzun vadeli güvenlik ve istikrar için gereklidir" ifadelerini kullandı. AKPM'nin 11 Mart tarihinde Paris'te gerçekleştirilecek olan Daimi Komite Toplantısında Arap dünyasında son dönemde yaşanan gelişmelerin ele alınması bekleniyor.


12.47: LİBYA'DA 4 ÜRDÜNLÜ GÖZALTINA ALINDI

Libya'da 4 Ürdün vatandaşının gözaltına alındığı belirtildi. Ürdün Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Kayed, Ürdünlülerin gözaltına alınma gerekçesinin henüz bilinmediğini, bazılarının Trablus kentinde gözaltına alındığının sanıldığını kaydetti. Kayed, Ürdün'ün Libya büyükelçisinin konuyu Libyalı yetkililerle görüştüğünü belirtti.

Ürdün geçen hafta Libya lideri Muammer Kaddafi'den, Ürdün vatandaşlarına yönelik kanlı baskının durdurulmasını istemiş ve Libya'da yaşayan yabancıların güvenliğinden Libya'nın sorumlu olduğunu kaydetmişti. Libya'daki olayların ardından bu ülkede yaşayan 9 bin Ürdünlüden yaklaşık 2 bini ülkelerine gönderilmişti.


12.27: LİBYALI İSYANCILAR, MİSRATA KENTİ YAKINLARINDA KADDAFİ YANDAŞLARI İLE ÇATIŞIYOR

Libya'da isyancıların, Muammer Kaddafi yandaşları ile Trablus'a 200 kilometre uzaklıktaki Misrata yakınlarında çatıştığı belirtildi. Görgü tanıkları, Kaddafi karşıtlarının, yerel bir radyo istasyonuna ateş açan askeri bir uçağı yere düşürdüğünü ve mürettebatı yakaladığını kaydetti. Bir görgü tanığı, "Misrata kenti yakınındaki askeri üssü kontrol etmek için başlayan çatışma dün gece başladı ve hala devam ediyor. Kaddafi birlikleri üssün sadece küçük bir kısmını kontrolleri altında tutuyor. Kaddafi karşıtları ise mühimmat bulunan üssün büyük bir bölümünü kontrol ediyor" dedi.

KENYALILARA PARALI ASKER MUAMELESİ


Öte yandan, Kenya havayollarına ait uçak, içinde 90 Kenyalı ve Güney Sudan, Uganda, Zimbabve, Lesoto, Zambiya, Ruanda, Güney Afrika, Tanzanya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sierra Leone ile Burundi ülkelerinden 64 kişi ile Nairobi havaalanına indi. Libya'daki olaylardan kaçan Kenyalılar, saldırıya uğradıklarını ve Muammer Kaddafi yönetimini destekleyen paralı asker damgası yediklerini belirtti. 60 yaşındaki şantiye şefi Julius Kiluu, Reuters ajansına verdiği demeçte, "Bizim, insanları öldüren paralı askerler olduğumuzu söyleyen halk tarafından saldırıya uğradık. Kenya büyükelçiliği bize yardım etti ve şirketimiz bizi havaalanına ulaştırdı" dedi.

Kenyalı işçi Francis Ndung'u ise hükümet yetkililerinin telefonları aldığını belirterek, "Siyah bir insan gördüklerinde hemen paralı asker sanıyorlar. Telefonunuzu kullanmaya cüret ederseniz telefon gasp ediliyor ve sim kartı çıkarılıyor. Telefonunuz ucuzsa geri alıyorsunuz" dedi. Kenya'nın Libya Büyükelçisi Antony Mwaniki'nin de Libya'dan Kenya'ya gelen uçaktaki yolcular arasında bulunduğu belirtildi.


12.16: LİBYA'DAKİ TÜRK ŞİRKETLERİNDE ÇALIŞAN 500'DEN FAZLA VİETNAMLI İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ CERBA

Libya'daki Türk şirketlerinde çalışan 500'den fazla Vietnamlı işçi, Türk hükümetinin girişimiyle bölgeden tahliye edildi. Tunus'taki Büyükelçilik yetkilileri, Libya-Tunus sınırındaki Ras Cedir sınır kapısına dün öğle saatlerinden itibaren gruplar halinde getirilen Vietnamlıların sabaha karşı çıkışlarının tamamlandığını söylediler.

Çukurova grubu şantiyelerinde çalışan Vietnamlı işçiler, Türk yetkililerin girişimiyle otobüslere bindirilerek Cerba Havalimanına götürüldü ve gece boyunca kalkan üç uçakla İstanbul'a gönderildi. Yetkililer, Tunus-Libya sınırında kontrollerin yapıldığı ara bölgede binlerce kişinin biriktiğini ve Tunuslu yetkililerin çabalarına rağmen işlemlerin durma noktasına geldiğini aktardı. Gündüz güneş altında, gece dondurucu soğukta bekleyen mültecilerin insanlık dışı koşullarda oldukları, sağlık sorunları yaşadıkları bildiriliyor.


11.33: LİBYA'NIN DOĞUSUNDA YAKINDA GIDA VE İLAÇ KITLIĞI BAŞLAYABİLİR

İsyancıların eline geçen Libya'nın doğusunda üç hafta içinde ciddi gıda ve ilaç kıtlığı başlayabileceği bildirildi.

Halk sağlığı ve eczacılık konusunda uzman olan Libyalı gönüllü Halife El Fayturi, iki hafta ya da en fazla üç haftaya kadar ciddi bir gıda, içecek, ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısına gireceklerini belirterek, dışardan yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Fayturi, gıda, ilaç ve tıbbi malzeme tedarikiyle ilgili olarak 5 gün önce hemşireler, doktorlar ve diğer meslek sahipleriyle işbirliğine girdiklerini ifade etti.

Libya'nın doğusundaki ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi sakinleri, bir haftadır isyancıların elinde olan kentte bazı dükkanlar ve fabrikaların hala kapalı olduğunu, karışıklık nedeniyle ithal malların yanı sıra  yerel üreticilerden taze gıda maddesi de gelmediğini belirtiyor.

11.32: SAMSUN GEMİSİ, TRABLUS'A ULAŞTI

Libya'daki Türklerin tahliyesi amacıyla yola çıkan ''Samsun'' gemisi, Trablus'a ulaştı.

İstanbul'dan yola çıkan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Girit adası açıklarında 2 kez yer değiştirerek demir atan, Deniz Cruise&Ferry Lines şirketine ait, Kaptan Atila Günsür yönetimindeki ''Samsun'' gemisi, Trablus'ta yük gemilerinin yanaştığı limana vardı.

''Samsun'' gemisi limana yanaştırılırken, bu sabah Trablus açıklarında buluştuğu ''Ankara'' gemisi de bulunduğu yerde bekletiliyor.

Elçilik görevlileriyle irtibata geçilerek, Türk vatandaşlarının gemiye alınacağı, dönüş güzergahının ise henüz belli olmadığı bildirildi.

İstanbul'dan 5 gün önce yola çıkan ''Samsun'' gemisinde, Türk Kızılayının hazırladığı bin kişilik gıda ve sağlık yardım malzemesinin yanı sıra 39 personel, İstanbul Deniz Şube Müdürlüğünde görevli biri emniyet amiri 4 polis, 4 yolcu, İstanbul Ulusal Medikal Kurtarma ekibinden 1 doktor, 1 hemşire ve 2 teknisyenle Anadolu Ajansı muhabirleri bulunuyor.

11.08:
TRABLUS'TAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİAMACIYLA GÖNDERİLEN ASKERİ UÇAK, 132 YOLCUSUYLA BİRLİKTE DALAMAN HAVALİMANI'NA İNDİ

Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla gönderilen askeri uçak, Dalaman Havalimanı'na indi.

Türk vatandaşlarının tahliyesi için Trablus'a gönderilen askeri uçak, biri Nijerya uyruklu 132 yolcusuyla saat 08.40'da havalimanına iniş yaptı.

Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, Türk Kızılayı görevlileri ve sağlık personelince karşılanan yolcular, kahvaltılarını havalimanında yaptı. Kayıt işlemlerini yaptıran vatandaşlar, uzun süre görüşemedikleri yakınları ile telefonda görüştüler.

Türk Kızılayı ve Muğla Valiliği tarafından kumanya dağıtılan yolcular, daha sonra otobüslerle gitmek istedikleri yerlere gönderildi.

Yolculardan Halis Kürkçü, Libya'da olayların yaşandığını ancak abartıldığı kadar olmadığını söyledi.

Yalçın Baş ise Türkiye'ye getirildiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve yetkililere teşekkür etti. 

22 UÇAK SEFERİ YAPILDI

Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya'da olayların başladığı 17 Şubattan bu yana Dalaman'dan Trablus'a 22 uçak seferi yapıldığını ve 2 bin 444 kişinin Dalaman Havalimanı'ndan giriş yaptığını söyledi. Deniz, şunları kaydetti:

''Askeri uçakla Türkiye'ye gelen Hollanda, Suriye, Kosava, Filipin, Ürdün, Arnavut, Fas, Mısır, Cezayir, Irak, Nijerya ve Libya uyruklu toplam 126 kişiyi Dalaman'dan gideceği yerlere otobüslerle gönderiyoruz. Şu an itibariyle Dalaman'dan havalanan veya Trablus'ta bekleyen askeri uçak bulunmuyor. Ancak havalimanımızda her an hareket edebilecek durumda hazır vaziyette uçaklarımız var.''

11.01: BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI: ''VATANDAŞLARIMIZIN TAHLİYELERİ DEVAM EDİYOR''


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Libya'da bulunan Türk vatandaşlarının tahliyelerinin devam ettiğini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

''Vatandaşlarımızın tahliyeleri devam ediyor.

Libya'dan 16 tarifeli, 25  özel tahliye ve 22 askeri  olmak üzere, toplam 63 uçak, 3 gemi, 1 firkateyn ve özel şirketlerimiz tarafından havayolu ile toplam 18 bin 375 kişi ülkemize getirilmiştir. Getirilen yolcuların bin 91'i yabancı uyrukludur.

Ülkemize getirilen vatandaşlarımız, Marmaris ve Dalaman'da kurulan kabul merkezlerimizde karşılanarak, ihtiyaç duydukları takdirde konaklamaları sağlanmakta ve temin edilen otobüslerle gidecekleri şehirlere gönderilmektedir.

Samsun ve Ankara Feribotları 28 Şubat 2011 tarihinde Trablus Limanı'na ulaşmıştır. Osmangazi Feribotu Misurata Limanı'na, Orhangazi Feribotu ise Ras Lanuf Limanı'na ulaşmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.''

10.38: İNGİLTERE İLE KANADA, KADDAFİ'NİN MAL VARLIĞINI DONDURDU VE İSTİFASINI İSTEDİ

İngiltere ve Kanada, Libya lideri Muammer Kaddafi ile ailesinin mal varlığını dondurdu ve Kaddafi'yi istifaya davet etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından dün akşam yapılan açıklamada, hükümetin, Albay Muammer Kaddafi, aile bireyleri ile onların adına ve emrinde hareket edenlerin mal varlıklarını dondurma kararı aldığı belirtildi.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborn, Kaddafi'nin dondurulan mal varlığının Libya halkının çıkarlarına karşı kullanılamayacağını kaydederken, İngiltere Başbakanı David Cameron da Libya lideri için iktidardan gitme vaktinin geldiğini söyledi.

Cameron, Kaddafi'nin ülkesinin geleceğinde oynayacak rolü bulunmadığını ifade etti. 

The Telegraph gazetesi, Londra'nın değerlendirmelerine göre, Kaddafi'nin çoğu başkent Londra'da olmak üzere İngiltere'de nakit 20 milyar sterlini (yaklaşık 52 milyar lira) bulunduğu ve Londra'da değeri 10 milyon sterlini (26 milyon lira) bulan bir evin sahibi olduğunu yazdı.

Kanada Başbakanı Stephen Harper da ülkesinin Libya lideri Kaddafi ile ailesinin mal varlığını dondurduğunu belirterek, Kaddafi'yi "ülkeyi kan gölüne çevirmekten vazgeçmeye" ve istifaya çağırdı.

Harper, Kanada'nın BM Güvenlik Konseyi'nin Kaddafi'nin mal varlığının dondurulması, silah ambargosu ve Libya lideri ile 15 yakınına seyahat yasağı kararlarını uygulayacağını belirterek, ülkesinin ayrıca Libya hükümeti ve diğer kurumlarıyla tüm mali ilişkiyi dondurduğunu kaydetti.

10.07: KRİZ MERKEZİ, TRABLUS HAVAALANINDA TAHLİYE İÇİN BEKLEYEN VATANDAŞ KALMADIĞINI BİLDİRDİ

Dışişleri Bakanlığı Libya Kriz Merkezi, Trablus havaalanında tahliye için bekleyen Türk vatandaşı kalmadığını bildirdi.

Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, Trablus'tan saat 05.40'ta kalkan C-130 tipi askeri ulaştırma uçağının 132 yolcusuyla saat 08.37'de Dalaman havaalanına indiği belirtilerek, böylelikle 24 Şubat 2011 tarihinden bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Dalaman ile Trablus arasında oluşturulan hava köprüsü ile Türkiye'ye toplam 2371 Türk vatandaşı ve 85 yabancının ulaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Trablus havaalanında tahliye bekleyen vatandaşımız kalmamıştır" denildi.


09.58: DAVUTOĞLU, TRABLUS VE BİNGAZİ'DE TAHLİYE İÇİN BEKLEYEN TÜRK VATANDAŞI KALMADIĞINI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Trablus ve Bingazi havaalanında tahliye edilecek Türk vatandaşı kalmadığını belirterek, 577'si yabancı olmak üzere 17.734 kişinin Libya'dan tahliye edildiğini açıkladı.

Bakan Davutoğlu, BM İnsan Hakları Konseyi toplantısına katılmak üzere Cenevre'ye gidişi öncesinde Esenboğa havaalanında basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, saat 02.00 itibariyle Türkiye'ye tahliye edilenlerin sayısının 17.734 olduğunu ve bunun 577'sinin yabancı, diğerlerinin Türk olduğunu kaydetti. Tahliye sırasında çok başarılı koordinasyon sağlandığını söyleyen Davutoğlu, Trablus havaalanında ve Bingazi limanında tahliye için bekleyen vatandaş bulunmadığını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, bundan sonra ikinci aşamaya geçmenin hazırlıkları içinde olduklarını, bunun da Libya halkına gıda yardımının sağlanması olduğunu söyleyerek, bu konudaki temasların sürdüğünü, Türkiye'nin hazırlıklarının tamam olduğunu ve talep edilmesi halinde yardımı hemen harekete geçirecek şekilde hazır tuttuklarını söyledi. Davutoğlu, büyük bir gıda ihtiyacına gerek kalmamasını temenni ederek, ancak ihtiyaç duyulması halinde Libya halkının Türkiye'nin bütün imkanlarını kendileri için seferber ettiğinden emin olabileceğini bildirdi.09.48: FRANSA LİBYA'YA YARDIM GÖNDERECEK

Fransa'nın Libya'ya yardım göndereceği bildirildi.

Fransa Başbakanı François Fillon, RTL televizyonuna yaptığı açıklamada, Fransa'nın bugün Libya lideri Muammer Kaddafi'nin istifasını isteyen göstericilerin kontrolündeki Bingazi kentine ''büyük çaplı yardım'' göndereceğini söyledi.

Fillon, ''Birkaç saat içinde Fransa hükümetinin talebi çerçevesinde doktorlar, hemşireler, tıbbi malzemeler taşıyan 2 uçak Bingazi'ye gitmek üzere havalanacak. Bu, kurtarılmış bölgelerdeki insanlara yönelik büyük çaplı yardım operasyonunun başlangıcı olacak'' diye konuştu.

Libya'nın ikinci büyük kenti olan, göstericilerin kontrolündeki Bingazi'de kentin ileri gelenlerince, yerel yönetim gibi hareket eden ve hizmetler sunan komiteler kurulmuş durumda.


09.19: LİBYA'DAN TAHLİYE EDİLEN ÇİNLİLERİN SAYISI 29 BİNE ULAŞTI

Libya'dan tahliye edilen Çin vatandaşlarının sayısının 29 bine ulaştığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Libya'dan tahliye edilen Çin vatandaşlarından 2500'ünün yurda döndüğü, 23 bin kadarının geçici olarak Yunanistan, Malta ve Tunus olmak üzere üçüncü ülkelerde kaldığı belirtildi. Açıklamada, yaklaşık 3400 kişinin de üçüncü ülkelere gitmek üzere olduğu kaydedildi.

Çin hükümeti tarafından kiralanan yabancı bandıralı iki gemi, 2800 Çin vatandaşıyla Malta'ya doğru yol alırken, Çin bandıralı bir gemi de 600 Çin vatandaşını Girit adasına götürüyor.


02.19: SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLEN YUNUS EMRE ÇELİK'İN CENAZESİ TRABZON'A GETİRİLDİ

Libya'nın Trablusgarp kentinde silahla vurularak öldürülen Yunus Emre Çelik'in cenazesi, Trabzon'a getirildi.

Trabzon Havaalanına Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla getirilen Çelik'in cenazesini, babası İsmail Çelik ile yakınları ile Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu karşıladı.

Cenaze, buradan Trabzon Belediyesine ait ambulans ile Bahçecik Mahallesi'nde bulunan Belde Camisi morguna kaldırıldı.

Belediye Başkanı Gümrükcüoğlu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çelik'in cenazesine Libya'da otopsi yapıldığını, ancak definden önce Trabzon Adli Tıp Kurumunda tekrar otopsi yapılacağını söyledi.


01.44: OLAYLARIN BAŞLADIĞI 17 ŞUBATTAN BU YANA 2 BİN 312 KİŞİ DALAMAN HAVALİMANI'NDAN GİRİŞ YAPTI


Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla gönderilen iki askeri uçakta bulunan 205 kişi, Dalaman Havalimanı'na geldi.

Türk vatandaşlarının tahliyesi için Trablus'a gönderilen askeri uçaklardan birincisi 105 yolcusuyla saat 19.20'de, ikinci uçak ise 80'i Türk 20'si yabancı uyruklu 100 yolcusuyla 23.30 da geldi. Askeri uçaklarda bulunan 1 Ürdün, 9 Suriye, 2 Fas, 10 Libya, 4 Kosova vatandaşı da askeri uçakla giriş yaptı.

Trablus'tan gelen yolcuları, havalimanında Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ve Kızılay yetkilileri karşıladı. Sağlık kontrolünden geçirilen, Kızılay ve Muğla Valiliği tarafından kumanya verilen yolcular, otobüslerle gitmek istedikleri yerlere gönderildi.

Bu arada, olayların başladığı 17 Şubattan bu yana 2 bin 312 kişinin Dalaman Havalimanından giriş yaptığı, bunlardan 125 kişinin Hollanda, Suriye, Kosava, Filipin, Ürdün, Arnavut, Mısır, Cezayir, Irak ve Libya uyruklu olduğu bildirildi.

Libya'da yaşananları anlatan yolculardan Dursun Cankurtaran, ''Zaviye kentine 3 kilometre yakınlıktaydım, top sesleri geliyordu. Her tarafta tank, top, tüfek vardı. Başta havalimanı olmak üzere ortalık çok fena, rezillik. Oradaki havalimanı ile burayı kıyaslarsınız orayı görmek istemezsiniz'' dedi.

Zeki Çolak ise yaşadığı bölgede çatışmalar olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''İki gün boyunca evden çıkmadık. Ancak bizlere karşı Libyalıların herhangi bir saldırısı olmadı. Hatta çok yardım gördük. Sıkıntı çekmeyin rahat olun dediler. Bu şekilde günlerimizi geçirdik. Olaylar yatıştıktan sonra en kısa sürede tekrar döneceğiz. Orada bir yaşamımız, kurulu düzenimiz var. Oradan ayrılırken bu kadar üzüleceğimi tahmin etmiyordum.''

Bayram Ali Özyer de Trablus'tan geldiğini ve orada fazla sıkıntı yaşamadığını, orada kalan akrabalarının da 1 hafta içinde Türkiye'ye dönebileceğini ifade etti.

Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla 1 askeri uçağın daha Trablus'a hareket ettiği belirtildi.

01.18: LİBYA'DAN DÖNEN TÜRK İÇŞİLER: KILIÇDAROĞLU'NUN SÖZLERİYLE ZOR DURUMA DÜŞTÜK

Libya'da yaşanan halk ayaklanmasının ardından şiddet olaylarının tırmanması sebebiyle başlatılan tahliye operasyonu devam ediyor.

Marmaris'e gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 'TCG İskenderun' firkateynindeki Türk vatandaşlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Başbakan Libya'dan aldığı İnsan Hakları Ödülü'nün hakkını veriyor." sözlerine tepki gösterdiler.
 
Bu sözden sonra Libya yönetiminin Türklere yönelik sert bir tutum içine girdiğini belirten vatandaşlar, "Kılıçdaroğlu’nun muhalif konuşmalarıyla ilgili çok zor duruma düştük. Söylediği sözlere dikkat etsin. Halkın sağlığıyla oynamasın." dediler.

Öte yandan, firkateynde bulunan 25 ülke vatandaşı ise kendi devlet yetkilileri tarafından karşılandı.

Bunların içinde ilk etapta 30 vatandaşı gelen Vietnam Büyükelçiliği'nde görevli Havacı Albay Ryu Wan Gyu da yer aldı. Havacı albay, "Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde vatandaşlarımız tehlikeli bölgeden uzaklaştı. Toplam 208 vatandaşımız var. Geri kalanlarında en kısa sürede kurtarılmasını bekliyoruz." dedi.

Yolcular, firkateynden inerek pasaport işlemlerinin ardından otobüslerle gidecekleri yerlere yönlendirildi. 


00.10: TAHLİYELER SÜRÜYOR

Libya'dan Türk vatandaşlarının tahliyesi faaliyetlerine iştirak eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Nakliye Gemisi TCG İskenderun fırkateyni yaklaşık 40 saat süren yolculuğun ardından 427'si yabancı bin 526 yolcusuyla kılavuz gemiler ve sahil güvenlik botları eşliğinde Marmaris Limanı'na ulaştı.

Limana giriş yapan fırkateyndeki yolcuları Muğla Valisi Fatih Şahin, Aksaz Deniz Üs Komutanı, Tuğamiral Şafak Yürekli ve Marmaris Kaymakamı Serdar Polat karanfillerle karşıladı.

Pasaport işlemleri tamamlanan yolcuların bir bölümü otele, bir kısmı ise otobüslerle memleketlerine gönderildi. Gemideki yolcuların bavulları Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli askerler tarafından otobüslere kadar taşındı.

-208 VİETNAMLI YOLCU-

Marmaris Limanı'na giriş yapan TCG İskenderun fırkateynindeki yabancı yolcular arasında 208 kişi ile Vietnamlılar ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 39 kişi ile Bosna Hersek vatandaşları bulunuyor.

TCG İskenderun firkateynindeki yabancı yolcuların dağılımı şöyle:

'' Vietnam 208, Bosna Hersek 39, Makedonya 30, Güney Kore 31, Sırbistan 18, Bulgaristan 22, Ukrayna 17, Suriye 10, Tunus 10, Ürdün 9, Fas 7, Tayland 5, ABD 3, Filipinler 4, Irak 5, Pakistan 2, Hindistan 1, İtalya 1, Kanada 1, Libya 1, Lübnan 1, İngiltere 1, Romanya 1, Cezayir 1.''

-TÜRK KIZILAYI'NIN ÇALIŞMALARI-

Türk Kızılayı Derneği Marmaris Şube Başkanı A.Nafiz Kamadan AA muhabirine Osman Gazi-1 gemisine 8 bin adet gıda paketi, Orhan Gazi-1'e ise 7 bin 500 adet gıda paketi verdiklerini anlatarak, ''Bu iki gemiye 6 bin adet battaniye ve ayrıca tıbbi sarf malzemesi, hijyen seti(çocuk bezi, sabun, tuvalet kağıdı) verdik. Ayrıca dört uzman personel ve psikologdan oluşan 10 kişilik ekibimiz beşerli gruplar halinde bu iki gemiyle Libya'ya gönderildi'' dedi.

Türk Kızılayı olarak deniz yoluyla gelecekler için Marmaris Limanı'nda, hava yoluyla tahliye olan vatandaşlar için ise Dalaman Havalimanı'nda gerekli bütün tedbirleri aldıklarına işaret eden Kamadan, ''Marmaris Limanı'nda vatandaşlarımız için 10 çadır kuruldu. Bu çadırlarda, kumanya, sıcak çay ve çorba ikramında bulunuyoruz. Dalaman Havalimanı'nda ise iki adet mobil ikram aracımız gelen misafirlere hizmet veriyor. Türk Kızılayı Marmaris ve Dalaman'da 100 kişilik bir ekiple çalışmalarını yürütüyor'' diye konuştu.

AJANSLAR

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 20:26 ODTÜ’deki eylemde 1 kişi gözaltına alındı ODTÜ’de Aziz Güler için toplanan gruba polisin devam eden müdahalesi sonrasında 1 eylemci gözaltına alındı.Polisin suyla müdahalesine karşı eylemciler ise havai fişek ve taş
 • 20:22 İsrail, Gazze'de 6 Filistinli genci öldürdü İsrail, Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırıları protesto etmek isteyen Gazzeli gençlerden altı kişiyi öldürdü.İsrail güvenlik güçleri, geçen ay Kudüs'te Müs
 • 20:19 Samsun’da Suçu Önleme Ve Suçla Mücadele Çalışmaları Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, suçu önleme ve suçla mücadele çalışmasıyla ilgili açıklama yaptı.İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Vatandaşlarımızın huzur ve güveni için çalışmal
 • 20:15 Tokat Erbaa’da Korkutan Deprem Tokat’ın Erbaa ilçesinde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can kaybı olmazken eski yapılarda hasar meydana geldi.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Ensti
 • 20:15 KKTC'de, Bulut İnşaat davası başladı Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut, KKTC’de ev sahibi olmak isteyen yüzlerce kişiyi mağdur ettiği gerekesiyle Girne’de hakim karşısına çıkartıldı. Bulut, savunmasında dairelerin devir t
 • 20:08 Şike davasında tüm isimlere beraat etti Şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere yargılanan bütün isimler beraat etti. Beraat kararını duyan taraflar büyük sevinç yaşadı.2011 yılın
 • 20:09 Thomas de Maiziere: Sığınmacılara yapılan saldırılar, Almanya için utanç verici Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Almanya Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, sığınmacı yurtlarına yapılan saldırıları kınayarak bunun “Almanya için bir utanç” olduğunu
 • 20:09 Galatasaray, özel maç için Yunanistan'da Galatasaray, yarın saat 18.00'da Panthrakikos takımıyla oynayacağı özel maç için akşam saatlerinde Yunanistan'ın Gümülcine şehrine geldi. Milli maçlar nedeniyle lige veril
 • 20:08 Şike davasında beraat sevinci Yeniden görülen şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların tüm suçlardan beraat etmesi, İstanbul Adalet Sarayı önünde bekleyen Fenerbahçe taraftarları
 • 20:08 Şike davasında tüm isimlere beraat etti Şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere yargılanan bütün isimler beraat etti. Beraat kararını duyan taraflar büyük sevinç yaşadı. 2011 yılı
 • 20:08 Mutlu Şehir Sinop’un 9 Aylık Asayiş Bilançosu Sinop İl Emniyet Müdürlüğü 2015 yılı 9 aylık asayiş bilançosunu açıkladı.İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Müdahale edilen olaylarda neticesinde 12 adet çeşitli markalarda tabanca, 5
 • 20:02 Almanya Demiryolları 5 bin, Siemens 350 personel çıkaracak Alman Demiryolları (DB) 5 bin ve Siemens’in ise 350 personelinin işine son vereceği duyuruldu. İşçi temsilcilerinden edinilen bilgiye şirket göre DB, 5 bin çalışanı ile y
 • 19:57 Mülteci krizi, "Türkiye güvenli ülke statüsüne alınsın" tartışması başlattı Almanya, mülteci krizinde işbirliğini artırmak için Türkiye’nin güvenli ülke statüsüne alınmasını istiyor. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden Federal İçişleri Bakanı Thomas d
 • 19:49 Şike Davasında Aziz Yıldırım Beraat Etti Futbolda şike iddialarına ilişkin davada Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın beraatine karar verildi. Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Olgun Peker, Cemil Turhan, İbrahim Akın, İlhan Ekşioğlu, Ko
 • 19:49 Şike davasında Aziz Yıldırım'a beraat İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen şike davasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Olgun Peker'e tüm suçlardan beraat verildi.a href='htt
 • 19:43 (Özel Haber) Nobel Ödülü’nün Gölgesinde Irkçılık Nobel Kimya Ödülü’nü İsveç Kraliyet Bilim Akademisi İsveçli Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich ile paylaşan Türkiye ve ABD vatandaşı Aziz Sancar’ın kökeni hakkında yapılan tartışmaları yorumlayan
 • 19:45 Sahte Kamu Görevlileri Polise Yakalandı Türkiye’nin değişik illerinde kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran 5 kişi, Şanlıurfa’da polise yakalandı.Edinilen bilgiye göre, Türkiye genelinde kendilerini kamu gör
 • 19:46 Yıldırım Düşen Daire Kullanılamaz Hale Geldi SAKARYA (İHA) – Sakarya’nin Erenler ilçesinde yıldırım düşen daire kullanılamaz hale geldi.Sakarya’nın Erenler ilçesi Dilmen Mahallesi’nde bulunan bir apartmanın üçüncü katına yıldırım düştü. Yıl
 • 19:39 Yargıtay Cinayetten Ceza Verilmesini İstedi Samsun’da kendisine silah çeken genci tabancayla vurarak öldürüp yargılandığı mahkeme tarafından nefsi müdafaada bulunduğu gerekçesiyle ceza verilmeyen şahsın Yargıtay cezalandırılmasını istedi.S
 • 19:40 Samsun’da Feci Kaza: 1 Ölü, 3 Yaralı Samsun’un Çarşamba ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.Kaza, saat 17.00 sıralarında Dikbıyık Mahallesi Samsun-Ordu karayolu Irmaksırtı mevkisinde m