SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
13 Şubat 2011 Pazar
Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
26.4.2015
Cumhuriyet ve demokrasi
Felsefe eğitim sistemimizde gerilere düşerken birçok kavramın anlamı silikleşiyor ve klişeleşiyor. Yani irdelemeden, ezber olarak benimseniyor. Bu kavramlardan biri cumhuriyet diğeri de demokrasi. Bir bölümümüz cumhuriyetin erdem olduğuna inanıyor ve onu bütün benliğimizle savunuyoruz. Ama demokrasi...
23.4.2015
24 Nisan heyecanı
Nefesimizi tutmuş ABD Başkanı, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ermenileri’nin başına gelenleri soykırım olarak adlandıracak mı diye heyecanla bekliyoruz. Oysa 28 ülkenin temsil edildiği Avrupa Parlamentosu, 47 ülkenin temsil edildiği Avrupa Konseyi yanında içinde Rusya, Kanada ve İsviçre’nin bulund...
21.4.2015
Neden bilim ve teknoloji üretemiyoruz?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, hükümetin Ar-Ge’ye (araştırma-geliştirme) ayırdığı kaynağın 2002’de 1 milyar dolar iken, bugün 8 milyar dolara çıkarıldığını ama yeni ekonominin dinamosu olacak teknolojilerin ortaya çıkmadığına hayıflanıyor. Bakan bey de şöyle demiş: “Bugün yaşamın tüm ...
19.4.2015
Pazar çerezi
Yeter yahu; bu kadar karamsarlık, çekişmeler, nefretler… Bunları yaşamak zorunda mıyız? Neticede seçime gidiyoruz ve olması gereken bir şölen atmosferi. Ama iktidarda kalmak bir varlık savaşı olunca, iktidarı sonlandırmak da can alıcı bir nitelik kazanıyor. Rekabet, savaş benzeri bir kıyıcılığa dönü...
16.4.2015
Göstergeler sorular
Son kamuoyu yoklamaları AKP oylarında bir miktar düşüş olduğunu gösteriyor. Bu, AKP’ye önceki seçimde başka partilerden kayan oyların geri dönmesine bağlanıyor. Örneğin AKP’den MHP’ye yüzde 4, HDP’ye yüzde 2,5 puanlık bir kayma saptanıyor. İlginçtir bu hareketlilikte CHP, AKP’den uzaklaşan seçmenin ...
14.4.2015
Savuşturması giderek zorlaşan bir sorun
Papa Francis’in 1915 olaylarında ölen Ermeniler’i anmak için Vatikan’da düzenlediği pazar ayininde onların başlarına gelenlerin 20’inci yüzyılın üç kitlesel ve benzersiz trajedilerinden biri olduğunu söylemesi Türk hükümetini harekete geçirdi. Papa’nın, 1915 Ermeni (resmi deyimle) teh...
12.4.2015
Kültürel zekâ
Sorun çözümü yeteneği olarak pratik zekâ (IQ-zekâ katsayısı) ve duygusal zekâ (EQ) yanında son zamanlarda kültürel zekâ (CQ) kavramı ortaya çıktı. Neden? Pratik zekânın, fazlaca bireyin kendisine dönük olmasından ötürü, başkalarını anlamamaya neden olduğu anlaşıldı; EQ kavramı geliştirildi. Son z...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6915 17:44
EUR 2,9235 17:44
BIST 86402 17:54
ALTIN 103,765 17:53
SON DAKİKA HABERLERi