SON DAKİKA
haberL haberR

Doğu ERGİL

13 Şubat 2011 Pazar

Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Doğu ERGİL Son Yazıları

Doğu ERGİL Tüm Yazıları
3.9.2015
Baskın
Yazarı bulunduğum bu gazete, bağlı bulunduğu medya grubu ve onları içine alan 20 kadar şirketi içeren İpek Koza Holding, iki gün önce baskına uğradı. Neden baskın da rutin (olağan-sıradan) inceleme değil? Neden medya kuruluşları ile ekonomik kuruluşlar aynı anda ve aynı gerekçelerle (terörizme deste...
1.9.2015
Yeni Kabine
Yeni hükümet kuruldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, "Rabbim erken seçim dedi" sözünden anlamamız gereken bunun bir takdir-i ilahi olduğu. Her yaptığını tanrısal iradeye bağlayan bir kadronun, yaptıklarının sorgulanması da mümkün değil; ne de olsa onlara tebliğ ediliyor. Siyasetin, özellikle demokras...
30.8.2015
İnsanın dünyaya ettiği
Independent gazetesi geçende ilginç bir araştırma yayımladı. (*) Siyasi polemiklerle insan sabrını taşıran, zerre kadar öğreticiliği olmayan ama içimizdeki öfkeyi ve korkuyu sürekli köpürten yazılardan öyle sıdkım sıyrılmış ki araştırmayı gözlerimle adeta okşayarak okudum. Konu şu… Eğer insanlar olm...
27.8.2015
Aldanıyor muyuz aldatıyor muyuz?
İsveç’in Lund Üniversitesi öğretim üyelerinden Umut Özkırımlı, ağustos başında Diken’de “Dolmabahçe mutabakatını kim bozdu? Bir çarpıtmanın hikâyesi” başlığı altında yazı kaleme aldı. (Diken.) Yazının içeriği paylaşmaya ve düşünmeye değer. İlk dikkat çekilen şey, patlayan ve boyutlanan şiddete il...
25.8.2015
Cehennemden kaçış
Ne yaman çelişkidir; “Benim cennet memleketim, eşsiz milletim ve emsalsiz dinim” deyip bütün bunlardan onları kaçıranların “şeytan” dedikleri Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için kaçmak. Yaz aylarını Ege-Akdeniz sahillerimizi bir inci gerdanlık gibi saran adalara yakın geçirdim. İhbar üzerine T...
23.8.2015
Ekonomide kırmızı alarm
Türkiye, 2003'ten sonra bir dönem çok hızlı büyüdü. Milli gelir arttı. Bu durum alım gücünü artırdı, hizmetlerin çeşitlenmesi ve halka ulaşması yoluyla yaygın bir memnuniyet yarattı. 2002 yılında bu ülkede kişi başına gelir 3 bin 492 dolardı. 2014’te 10 bin 404 dolara yükseldi. Ancak büyüme, sürdürü...
20.8.2015
Fiili başkanlık
Kabul edelim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye halkının özelliklerini iyi okuyan bir insan. Onun güçlü ve sorun çözen önderler aradığını; bulduğunu sandığında da peşine takıldığını ve büyük hatalar yapmadan onu terk etmediğini biliyor. Böylesine bir önder bağ(ım)lılığı, kural ve kurumlara gerek duyu...
SON DAKİKA HABERLERi