SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
13 Şubat 2011 Pazar
Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
29.1.2015
Yunanistan’da seçim
Komşumuz Yunanistan’da geçen hafta seçimler yapıldı ve Syriza adında birçok sol grubu birleştiren parti 300 koltuklu parlamentoya oyların %36,34’ünü alarak 149 temsilci ile girdi. Hiç vakit geçirmeden 13 koltuk kazanmış olan Bağımsız Yunanlılar adını taşıyan oldukça sağda, milliyetçi bir partiyle ko...
27.1.2015
Heey Avrupa!
Nedir şu Avrupa’yla alıp vermediğimiz? Sağcımız ve dindarımız ‘Hıristiyan Kulübü’dür diye soğuk bakar. Solcumuz, emperyalisttir, sömürgeci geçmişe sahiptir diye kızar. Askerimizin milliyetçi kanadı, NATO’dan ve Batı ittifakından ayrılalım, netleşmemiş bir AVRASYA ittifakına girelim diye söylenir. ...
25.1.2015
İnanç kayması
İnsan inanmak eğilimindedir. Hatta inanmak ihtiyacındadır. Eğer bunu yapmazsa kendisini çok yalnız ve güçsüz hisseder. Dinlerin en önemli işlevlerinden biri insanlara derli toplu bir inanç sistemi sunmalarıdır. Ancak dini, inancın ve ibadetin (kutsalla olan iletişimin) dışında hayatın her alanınd...
22.1.2015
Fuzuli gerginlik, gereksiz çatışma
Yurttaşlık Bilgisi derslerinden Siyaset Bilimi derslerine geçince siyasetin, sadece üst-otorite tarafından örgütsüz yığınların “uygun görülen tarzda” yönetilmesi ve onlardan mutlak itaat istenmesi olmadığını öğrendik. Demokrasinin merkezi değer haline geldiği toplumlarda siyasetin, örgütlü toplulukl...
20.1.2015
Neydik ne olduk?
Bu ülkede çok devrimci oldu, ama devrim denebilecek bir hareket olmadı. Devrim, ekonominin dünya standartlarında bir yapıya kavuşturulması ve tüm üst-yapının buna uyum sağlamasıdır. Osmanlı, gelişen dünya ekonomisine ayak uydurmadı ve koca gövdesini bir arada tutacak hayatiyeti sağlayamadığı için...
18.1.2015
Kıyamet
İslam karşıtları, Paris’te silahsız insanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle saldırganları değil de Müslümanlar’ı suçluyor. Ülkemizdeki kimileri gibi birçok Müslüman da öldürme ve diğer zalimliklere, eylemler üzerinden değil Müslümanlar’ın Batı karşısında ezilmiş oldukları tezine sığı...
15.1.2015
Şu fors ve 16 devlet
Keşke Cumhurbaşkanımız, makamının forsunda temsil edilen devletlerin görkemli cengâverlerinin sıralandığı merdivenden bir efsane kahramanı gibi inerek Mahmut Abbas’ı değil de her biri eski bir imparatorluğu temsil eden İngiltere Kraliçesi veya Fransa Cumhurbaşkanı’nı karşılasaydı. Ramallah denen ...
TV YAYIN AKIŞI
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,4365 15:50
EUR 2,7595 15:51
BIST 88570 15:40
ALTIN 98,709 15:53