SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
13 Şubat 2011 Pazar
Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
5.7.2015
ODTÜ kuşağı
Son yıllarda kuşaklar konusunda epey konuşuldu, yazıldı. Ne olduğu ne istedikleri hiç tartışılmadan “darbeci” diye nitelenen, karşılarına kefen giymiş insanlar çıkarılan, hepsi gazlanan, çoğu dövülen, birkaçı öldürülen Gezi insanlarının hediyesidir bu tartışma. Artık yeni bir kuşağın geldiği, düşünc...
2.7.2015
TC neden hukuk devleti olamıyor?
Toplu yaşam kural gerektirir. Uygarlık bir anlamda kurallar ve ölçüler düzenidir. Demokratik toplumlarda kurallar topluca ve anlaşarak belirlenir. Ortak kural ve kaideler, toplumun onayına ve uygar dünyada geçerli ölçülere uyduğu oranda hukuk statüsünü kazanırlar. Hukuk kuralları, kanunlara nazaran...
30.6.2015
IŞİD’in ulusal sınırları aşan karakteri
Afganistan’da ortaya çıkan El Kaide, dünya çapında bir güç olmayı başaramadı. Arkasından gelen IŞİD, El Kaide’nin yapamadığı iki şeyi yaptı. Kendi adına geniş topraklar ele geçirdi ve üzerinde hilafet devleti ilan etti.   Fikri ve duygusal altyapı   Hilafet, dünya yüzündeki tüm (Sünni)...
28.6.2015
Seçmenin cevapları
Araştırmaların güzelliği, tahmin ettiklerinizi doğrulamaları; tahmin etmediklerinizi de sizi şaşırtacak bir muziplikle önünüze koymalarıdır. Metropoll araştırma kurumunun son bulguları bu yargıyı doğruluyor. Ana tespitler şöyle: 1- Seçimlerden bu yana geçen sürede seçmen tercihlerini şu veya b...
25.6.2015
Siyasi körlük mü aldatılmışlık mı?
Ne tuhaf değil mi? Bir parti, seçim söyleminde “kardeşlerimiz” dediği bir halkın içinden çıkmış başka bir parti ile “Hiçbir şart altıda yan yana gelmem veya işbirliği yapmam” diyor. Ama o halk ile aynı vatanı paylaşıyor; aynı devletin uyrukluğunu yapıyor. O halktan vergi vermesini ve vatan savunması...
23.6.2015
IŞİD-Kürtler ve Türkler
Kobani’den sonra Tel Abyad’ı da alarak Suriye Kürt direniş güçleri hem ellerini güçlendirdiler hem de Akçakale Sınır Kapısı’ndan beslenen IŞİD’de (Irak ve Şam -yani Suriye- İslam Devleti’ne) ciddi bir darbe indirdiler. Tel Abyad, Türkiye ile IŞİD’in kendine yönetim merkezi ilan ettiği Rakka arasında...
21.6.2015
Koalisyon ve balon teorisi
“Nasıl mutlu olunur” konulu bir konferansa 300 kişi katılmış. Konuşmacılardan biri, izleyicilerin katılımıyla bir deney yapacağını söylemiş ve hepsinin işbirliğini istemiş. Her birine bir balon vermiş ve üzerine isimlerini yazmalarını istemiş. Üzerine isim yazılan balonları almış ve başka bir oda...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6855 17:13
EUR 2,9645 17:13
BIST 82366 17:54
ALTIN 100,673 17:18