SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
13 Şubat 2011 Pazar
Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
5.3.2015
Neden ölmedin?
Birkaç gün önce gazetelerde “Esir düşen askere IŞİD'e niye direnmedin soruşturması” başlığı altında bir haber okuduk. Biz bu haberi, aynı gerekçelerle ama başka bir tarihte ve bağlamda da okumuştuk. Olayın ve ardındaki zihniyetin tahliline girmeden önce şunu peşinen söyleyeyim: İnsan canı, birilerin...
3.3.2015
Anlaşmak için anlaşmak
Kişiler aynı, görüntü benzer, sorun kronik ama geçen cuma Türkiye bir daha ümitle dalgalandı. Acaba bu ülkenin psikolojisini, ekonomisini ve siyasetini rehin alan bir sorun, Başbakanlık’ta HDP’lilerin okudukları metinle sona mı yaklaşıyordu?   Sürecin evrimi   Süreç, iki yıl önce, bunc...
1.3.2015
Nükleer enerji bir dayatma olmamalı
Son dönemde artan enerji ihtiyacımızı karşılamak için hükümetimiz, dayatmaya varan bir ısrarla nükleer santraller kurmak istiyor. Mersin Akkuyu'da, ardından da Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santraller konusunda ne halkına danışıyor ne de meselenin etraflıca tartışılmasına sıcak bakıyor. Ka...
26.2.2015
Dinin siyasetten arındırılması
Geçen hafta başladığım din ve eleştiri kültürüne başka bir açıdan yaklaşacağım. Bu kez, İhsan Eliaçık yanında Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu’nun fikirlerine de başvuracağım.   Kendini bilmek   Her iki düşünür de İslam dünyasında yaşanan sorunların kökeninde din öğreti...
24.2.2015
Şah Fırat Harekâtı
Geçen sabah uyandık ve öğrendik ki ordumuz Suriye’ye girmiş. Süleyman Şah Türbesi ve saygı karakolu boşaltılmış. Orada mahsur kalan askerlerimiz salimen çıkarılmış ve türbe, onu yıkmakla tehdit eden IŞİD’in eline geçmeden tahrip edilmiş.   Tartışmaların sığlığı   Medyada bir tantana bi...
22.2.2015
Ekonomide ciddiyet ve mizah
Türkiye ekonomisi 2000’lerin ilk 10 yılında Kemal Derviş reformlarıyla epey yol aldı ve yapısal zafiyetlerinin bir bölümünü telafi etti. Ama son dönemde sorunlar var: Doğrudan yabancı sermaye yatırımları azaldı. 2008’de net doğrudan yabancı sermaye yatırımları 17,3 milyar dolarken, 2014’te 5,4 milya...
19.2.2015
Biraz açıklık, biraz ciddiyet
Çok açık ki ülkemizde kan, gözyaşı ve yıkıma neden olan sıcak çatışmaların sonlanmasından herkes memnun. Kimse o acılı günlere dönmek istemiyor. Bu nedenle şiddet yoluyla çözülemeyen sorunu barışçı/siyasi yollarla çözme yoluna gidildi. Adına da “Çözüm süreci” dendi. Bu süreci son dönemde ülkede en b...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5965 17:42
EUR 2,8675 17:42
BIST 80780 17:55
ALTIN 100,702 17:44