SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
13 Şubat 2011 Pazar
Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Son Yazıları

Tüm Yazıları
26.5.2015
Yarışma-savaşma
Hepimiz biliriz ki siyaset bir yarışmadır: Fikirlerin, kişiliklerin, proje ve ümitlerin yarışı… Daha iyisi ile halkın karşısına çıkan ve daha fazla kişiyi etkileyen(ler) kazanır. Savaşsa bir varlık mücadelesidir. Yarışlarda karşı taraf, geçilmesi gereken bir rakiptir. Oysa savaşta karşı taraf, dü...
24.5.2015
Ölüme saygı
Bu yazı şimdi neden icap etti diye sorulabilir. “Kefeni giyip siyaset meydanına çıktık” sözüyle bir yarış olan siyasetin savaşa, yani ölüm-kalım meselesine dönüştürüldüğü bu sevimsiz ortamda ölümü daha insani bir bakış açısından incelemek gerekir. Anadolu’yu dolaşırken beni en çok etkileyen olgul...
21.5.2015
Kamp Armen: Bir haksızlığı tamir fırsatı
Birkaç haftadır İstanbul Tuzla’da bulunan ve 6 Mayıs günü şimdiki sahibinin yıkıma başladığı Kamp Armen diye bilinen Ermeni yetimhanesini konu alan büyük bir tartışma sürüyor. Sürdükçe de utanılacak eski uygulamalarla yüzleşiyoruz. Sözü edilen kamp, 1963 yılında Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilises...
19.5.2015
HDP’nin başarısına bağlı olasılıklar
İlginç olduğu kadar hukuk ve siyaset açısından öngörülebilirliği sınırlı bir döneme girdik. “Legal görünümlü illegal yapılar” gibi çelişkili tanımlarla İç Güvenlik Yasası sayesinde silahla ilgisi olmadığı bilinen gruplara karşı adli ve güvenlik kurumlarının “hükümeti devirmeye yönelik” silahlı ör...
17.5.2015
Kadınlar şiddet ile eşitlik arasında
KAMER (Kadın Merkezi Vakfı) 25 ilde 24 bin 723 evi ziyaret edip kadınların maruz kaldıkları şiddetin boyutlarını ve niteliğini anlamaya çalıştı. “Kadınlar şiddet yaşıyor mu” sorusuna evet diyen kadınların oranı yüzde 90. Ancak kadınların en acil ihtiyaçları arasında şiddetten kurtulmak gelmiyor. ...
14.5.2015
Dürüstlük ölçüsü olarak Kenan Evren
Kenan Evren 12 Eylül 1980 darbesini yapan askeri komuta kademesinin başındaki isimdi. O dönemde Genelkurmay Başkanı olan kişi toplumun olsun diye beklediği askeri müdahalenin komutanı olacaktı. Piyango Evren’e isabet etti. Bugün “demokrat” edalarıyla kınadığımız askeri darbe, 5000 kişinin sokak o...
12.5.2015
Seçimler ve endişeler
Seçim yaklaştıkça iki konu öne çıkıyor. 7 Haziran seçimi, AKP’nin üç dönemlik iktidarının yeni bir zaferle sürüp süremeyeceğini belirleyecek. O nedenle tüm partiler olanca güçleriyle sürece asılacaklar. İkincisi, sırf bu nedenle, seçimlere hile karıştırılabileceği endişesi zirve yapıyor. Özellikl...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6495 14:31
EUR 2,8825 14:31
BIST 83321 14:18
ALTIN 101,054 14:31