SON DAKİKA
haberL haberR

Doğu ERGİL

13 Şubat 2011 Pazar

Lider ile yönetici arasındaki fark

Liderlerin farkı, onların kendi değer, görüş ve gelecek planları doğrultusunda hareket ederken, insanların değer, alışkanlık ve kaygılarını karşılarına almadan bunlara alternatif sunmaları ve onları bu alternatifler doğrultusunda motive etmelerinde saklıdır.

Her topluluk önemli değişiklikleri yapmak için lider ihtiyacı duyar. Onlar, daha iyinin nasıl olacağına ilişkin hayalleri (vizyon) olan insanlardır. O vizyonu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri bir misyon olarak tanımlar ve insanları bu ortak "yolculuğa" çağırırlar. Lider dönüştürücüdür. Bu anlamda kurulu düzenin veya bir örgütsel yapının başındaki insandan (yöneticiden) farklıdır. Nasıl mı?

Karınca ile aslan

Küçük bir karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı...

Çok çalışır... Çok üretir... Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü hamamböceğini işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için sineği işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu.

Aslan, karıncanın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustosböceğini işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün ağustosböceğinin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karıncanın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekâna dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu aslanı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan baykuşu sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, karıncanın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: "Departmanda aşırı istihdam vardı."

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi.

Ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan karıncayı işten çıkardı...

 

Kıssadan hisse:

· Lider, insan odaklıdır; yönetici ise örgüt...

· Lider, başarı odaklıdır; yönetici ise kâr...

· Lider, yaratıcılığı özendirir ve ödüllendirir; yönetici, örgüte uyumu ve verilen talimatların yerine getirilmesini...

· Lider, "En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır" anlayışının, "farklı olandan" yararlanmayı önlediğini bilen kişidir.

· Lider için hayatta en anlamlı kelime "biz", en anlamsız kelime ise "ben"dir...

· Lider, insanların yalnız yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumlu olduklarını onlara telkin eden kişidir.

· Lider akıllı olmaktan çok o aklı yerinde kullanan insandır.

· Lider, hayat merdivenlerini çıkarken insanlara saygılı olmayı ve yardımlaşmayı önerir çünkü aynı merdiveni inerken onlara muhtaç olma olasılığı vardır.

· Lider, hiçbir başarının raslantısal ve kolay olmadığını bilen insandır.

· Lider, dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmanın gereğini bilen ve başkalarına telkin eden insandır.

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Doğu ERGİL Son Yazıları

Doğu ERGİL Tüm Yazıları
2.8.2015
Kumar
Ben hayatımın hiçbir döneminde siyasetin bu kadar irtifa kaybettiğini görmedim. Bir zaman bir konuyu inançla savunanlar, bir süre sonra tam aksini aynı hararetle savunuyor ve bunu normal bir olaymış gibi kabul etmemizi bekliyor. Ciddi bir ilke ve inandırıcılık aşınması var. Seçilmişlerin kürsü ma...
30.7.2015
Belirsizlik
Ülke yeniden 1990’ların karışık ve gerilimli ortamına döndü. Köklü bir sistem değişikliğine olan gereksinim çeşitli mazeretlerle önleniyor. Gerekçelerin başında merkezi hükümetin hesap verir hale gelmesi ve hukuka uymasının devletin gücünü zayıflatacağı kaygısı; bölünme korkusu, yabancıların toplumu...
28.7.2015
Akıl tutulması mı, cin fikirlilik mi?
Öncelikle itiraf edelim; kolluk güçlerinin her gün sürek avındaymışçasına düzinelerle insanı gözaltına alması, kovuşturması, milli ordunun seferberlik halinde olması olağanüstü bir durumun ifadesidir. Bu durumu sorgulamadan, nedenlerini anlamaya çalışmadan seçim sonrasında oluşan iradeye uygun bir h...
26.7.2015
Uyarıyorum
Artık Türkiye Cumhuriyeti IŞİD ile savaş halindedir. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Türkiye sadece IŞİD ile değil “Kürt sorunu”nun taşıyıcısı olan siyasi-silahlı örgütlenme ile de çatışma rotasındadır. Ülke bu iki savaşı kaldırmaz! Neden kaldırmaz? Çünkü her iki mücadele de ülke hudutları ...
23.7.2015
Seçmen ne diyor?
Seçimden çıkan dersler konusuna (Metropoll’ün bulgularıyla) salı günü başladığım tahlile devam ediyorum: Çözüm süreci Seçim sonrası dinamiğini belirleyen 4 partili parlamento olgusu ve koalisyonlar döneminin başlaması kadar önemli konular var. Bunların başında “çözüm süreci” geliyor. Geçen gün...
21.7.2015
Türkiye yolsuzluk kıskacında
“Yolsuzluk” bir süredir çok kullandığımız, hatta sıradanlaştırdığımız bir kavram. Seçilmiş ve atanmış yetkililerin, işlerini yaptıkları takdirde, dağıttıkları veya kullandıkları kamu (kurumsal) kaynaklarından “makul” bir pay alabilecekleri inancını içselleştirdik. Oysa yolsuzluk ciddi bir suç; kamu...
19.7.2015
Seçimden arda kalanlar
7 Haziran seçimlerinden sonra Metropoll toplumun nabzını tutan bir araştırma yaptı. Ana hatlarıyla bulgular şöyle:   Türkiye’nin genel gidişatı   Türkiye’nin genel olarak iyiye gittiğini düşünenlerin oranı mayıs başına göre 10 puan, mayıs ortasına göre 5 puan düşerek yüzde 31’e inmiş d...