SON DAKİKA
haberL haberR

Sadettin ORHAN

19 Nisan 2010 Pazartesi

Memurlar da doğum borçlanması yapabilir

Her bir soruya ayrı ayrı cevap vermemiz mümkün olmuyor. Ancak belli başlı sorular ve bunların yanıtları şöyle;

Soru: Sadettin Bey, 15 Nisan 2010 tarihinde yazdığınız doğum borçlanmasıyla ilgili yazıdan hareketle bir sorum olacak. Benim 1982 yılında 1 haftalık SSK girişim var, daha sonra 84-86 yılları arasında Emekli Sandığı'na bağlı çalıştım. 1986 yılının Mayıs ayında doğum nedeniyle ayrıldım. Bu doğum borçlanması hakkından Emekli Sandığı mensubu olarak faydalanmam mümkün müdür? Ayfer Yılmaz

Cevap: Ayfer Hanım, devlet memurları zaten doğum sebebiyle kullandıkları aylıksız izinlerini borçlanabiliyorlardı. Yani memurlar için bu hak yeni değil. Yeni olan durum, 5510 Sayılı Kanun'la bütün kadınlara bu hakkın verilmiş olmasıdır. Siz söz konusu doğum sonrasında yeniden memuriyete döndüyseniz 5434 Sayılı Kanun kapsamında, dönmediyseniz 5510 Sayılı Kanun kapsamında doğum borçlanması hakkından yararlanabilirsiniz. Zira Yargıtay 10. Hukuk Dairesi'nin vermiş olduğu son karar, size de (5510 kapsamında) borçlanma imkânı vermektedir. Yapmanız gereken, borçlanma talebiyle SGK'ya başvurmak, reddedilmesi durumunda ise iş mahkemesinde dava açmaktır.

Eşim 4 yıl erken emekli olur mu?

Soru: Sadettin Bey, eşim 02.01.1974 doğumludur. 23 Şubat 1993 senesinde ilk defa SSK'lı oldu. 2001 yılı Haziranı'nda ilk çocuğumuz dünyaya geldi. İkinci evladımız da 2007 Ocak ayında dünyaya geldi. Bu zaman içersinde işine hiç ara vermedi, yalnızca doğum için yasalardaki izin süreleri kadar izinlerini kullanıp tekrar işine döndü. Acaba eşim 4 yıl önce emekli olabilir mi? Z. Urkunç

Cevap: Değerli okurum, nasıl ki askerlik borçlanması her erkeğe erken emeklilik sağlamıyorsa, doğum borçlanması da bütün bayanlara erken emeklilik anlamına gelmiyor. Sadece şartları uygun olanlar için erken emeklilik sağlıyor. Eşiniz zaten yasal doğum izinleri dışında tamamıyla sigortalı olarak çalışmış. Doğum izinlerini borçlanabilir fakat bu borçlanmalar sadece prim gününü artırır. 02.01.2023 olan emeklilik tarihi ise doğum borçlanması sebebiyle değişmez.

Sigorta başlangıcından önceki doğumlar ne olacak?

Soru: Saadettin Bey, 15 Nisan 2010 tarihli Bugün Gazetesi'ndeki yazınızı okudum. Annemin emeklilik durumu ile ilgili size birkaç sorum olacak. Sigorta başlangıç tarihi 1993, 1. çocuk doğum tarihi 1981, 2. çocuk doğum tarihi 1986'dır. Bu doğumları borçlanabilir mi ve ne yapmamız gerekiyor? Engin Taşkın

Cevap: Değerli okurum, 5510 Sayılı Kanun'un 41. maddesine göre sigorta başlangıcından önceki doğumların da borçlanılabilmesi gerekir. Fakat bu konuda yapılan başvurular reddedilmektedir. Pek çok bayan mahkeme yoluyla borçlanma hakkı elde etmeye çalışıyor.

Yargıtay'ın son kararında konunun bu boyutuyla ilgili değerlendirmeye yer verilmediğinden, nihai kararın ne olacağını bilemiyoruz ancak yargı yoluna gitmenizi tavsiye ederim.

300 gün şartı hâlâ var mı?

Soru: Sadettin Bey, benim sorum da doğum borçlanmasıyla ilgili. Annem işten 31.12.1984 tarihinde çıkmış olarak gözüküyor ve doğum yaptığı tarih 28.10.1985'tir. Bildiğiniz gibi SGK, mevcut genelgeye göre işten ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum yapmış olmak şartını arıyor. Annenim doğumunda, eğer ayları 31 gün olanları 31 olarak alırsak 301 gün oluyor. Yani işten ayrılması ile doğum arasında 301 gün geçmiş oluyor. Bu durumda borçlanmadan yararlanamaz mıyız? Ahmet Sesigür

Cevap: Değerli okurum, sosyal güvenlik hesabında aylar 30, yıllar da 360 olarak hesap edilir. Dolayısıyla annenizin işten ayrılması ile doğumu arasında 300 gün dolmamış oluyor. Kaldı ki 300 günden fazla zaman geçmiş olsa da son Yargıtay kararına göre yine de borçlanma yapılabilmektedir.

 

 

Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Sadettin ORHAN Son Yazıları

Sadettin ORHAN Tüm Yazıları
5.8.2015
Memura sendika yaramıyor
Sendika, emeğin işveren karşısında hak ve menfaatlerini korumada en etkili örgütlenme modeli. Memurlar için de durum farklı değil. Kamu emekçileri olan memurlar, işveren-devlet karşısında ancak sendikal faaliyetle varlık gösterebiliyor. Bu nedenle “ne kadar sendikalaşma o kadar güç” orantısı sıklıkl...
31.7.2015
İşverenler, ilkyardımcınız var mı?
2002 yılından beri yürürlükte olan İlkyardım Yönetmeliği önceki gün yürürlükten kaldırıldı. Yerine yeni İlkyardım Yönetmeliği yayımlandı. Yeni yönetmelik, işverenler ve çalışanlar için yeni sorumluluklar getiriyor. Bunların başında ilkyardım personeli görevlendirme ve ilkyardım eğitimleri geliyor. ...
29.7.2015
Bu borçlar için son iki gün
Hatırlanacağı üzere genel seçimlerden hemen önce çıkarılan Torba Kanun’la (6645) çalışma hayatı ve sosyal güvenliğe dair pek çok düzenleme yapılmıştı. Bunlardan bazıları hayata geçti, bazılarından yararlanmak içinse vatandaşın başvurusu gerekiyor. Özellikle iki konu var ki bu haklardan yararlanmak ...
24.7.2015
Örneklerle temmuz emekli zamları
SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına temmuz ayı zamları yansıtıldı. Zamlı maaşlar bayram öncesi hesaplara yattı. Fakat okurlarımızdan gelen sorulardan, bu konuda kafaların hayli karışık olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla kime ne kadar zam yapıldı, seyyanen zammı kimler aldı, kimler almadı sorularını netle...
22.7.2015
Dershanenin kıdem tazminatı faturası
Eğitim sisteminin ihtiyaçlarından ziyade siyasi hesaplarla yapılan dershane düzenlemesi nihayet Anayasa Mahkemesi’nden döndü. ‘Nihayet’ diyoruz zira Yüksek Mahkeme öğrenciler, aileler ve sektör çalışanları ile milyonlarca insanı ilgilendiren bir konuda hayli gecikmeli karar verdi. Yasayı, AYM’nin ip...
3.7.2015
Vatandaşlık öncesini borçlanamazsınız
Soru: Sadettin Bey, ben 19.10.1970 Makedonya doğumluyum. Makedonya’da 27.09.1986 sigorta başlangıcım ve 17.03.1990 tarihinde çıkışım var. 2005 yılında Türk vatandaşı oldum. Acaba Makedonya’da geçen süreleri Türkiye’de borçlanabilir miyim? Hayrettin S. Cevap: Değerli okurum, yurtdışında geçen süre...
1.7.2015
10 soruda emeklilere temmuz zammı
Seçimden hemen önce çıkarılan torba kanunla, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için temmuz ayından geçerli olmak üzere seyyanen zam verildi. Peki hangi emekli ne kadar zam alacak? Seyyanen zammın yanında rutin artış da yapılacak mı? Emeklilik sonrası çalışanların maaşlarında nasıl bir değişme olacak? Bütün ...