SON DAKİKA
haberL haberR

Mısır'da son durum

30.01.2011 01:23  

Mısır’da göstericiler hükümet binalarıyla araçları ateşe verdi. Yağma başladı. Asker polisle çatıştı. Ölü sayısı 100’ü, yaralı ise 2 bin 500’ü aştı.

Mısır'da son durum
HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ AHMET ŞEFİK'E VERİLDİ

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, bugün kendisinin emriyle istifa eden hükümetin yerine yeni hükümeti kurma görevini Ahmet Şefik’e verdi. Şefik, daha önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sivil Havacılık Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu. Bu arada Mısır Parlamentosu'ndan erken seçim olmaycağını açıklandı.

ÖMER SÜLEYMAN BAŞKAN YARDIMCILIĞINA ATANDI

İstihbarat Şefi Ömer Süleymen başkan yardımcılığına atandı. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, istihbarat başkanı ve sırdaşı Ömer Süleyman'ı yardımcısı olarak atadı. Resmi haber ajansı MENA, Süleyman'ın bu akşam cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yemin ederek göreve başladığını duyurdu. Mübarek, 1981'de iktidara geldiğinden beri yardımcı atamamıştı. Süleyman'ın atanmasının, muhtemel bir iktidar devri planını gösterdiği ve halefi olarak gösterilen oğlu Cemal'in gözden çıkarılmış olabileceği belirtiliyor. Atamanın aynı zamanda, Mübarek'in eylüldeki devlet başkanlığı seçimine katılmayabileceğini de gösterdiği kaydediliyor. Süleyman, İsrail-Filistin barış süreci ve Filistinliler arasındaki ayrılıklar da dahil Mısır'ın en önemli dış politika meselelerinde önemli görevler üstlendi.

TÜRK OKULUNA SIĞINDILAR

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Türkler’den bazıları otellerde mahsur kalırken bazıları da otellerinden ayrı larak Türki ye’ye dönmek için Selahaddin Türk Ko leji’nde toplandı. Ramses Hilton Ote li’nde kalan 25 Türk otel önün de ve çevresindeki çatışmalardan dolayı otele gidemedikleri için Türk okuluna sığınmak zorunda kaldı. Kahire’de başka otellerde bulunan Türkler’in de Türk okuluna doğru hare ket ettikleri öğrenildi. Mahsur kalan Türkler’ den Hacı Yılmaz “Çok zor durumda kaldık. Otelimize gidemedik, hemen Türk okuluna sığındık. Orada eşlerimizi, çocuklarımızı bıraktıktan sonra bugün otellerden eşyalarımızı aldık. Tatil için gelmiştik” dedi.


MÜSLÜMAN KARDEŞLER, BARIŞÇI İKTİDAR DEĞİŞİMİ İSTEDİ

Mısır'daki en büyük muhalefet örgütü Müslüman Kardeşler, barışçı iktidar değişimi çağrısında bulundu.

Örgüt, yaptığı yazılı açıklamada, "barışçı isyanı" desteklediklerini belirtti.

Açıklamada, iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi'nin olmadığı bir geçiş hükümetinin kurulması, adil seçimlerin yapılması çağrısında bulunuldu.

AFRİKA BİRLİĞİ ENDİŞELİ

Afrika Birliği, Mısır'da şiddetin karıştığı gösteriler ve siyasi durumdan endişe duyulduğunu açıkladı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da basına yaptığı açıklamada, "Tunus'ta olanlardan sonra başka yerlerde de neler olduğunu izliyoruz ve endişeliyiz" dedi.

Ping, "Tunus'taki devrim tüm dünya için sürpriz oldu, kimse bunu öngöremezdi" diye konuştu.

ÜRDÜN'DE GÖSTERİLER

Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdün Başbakanı Semir Rifayi'nin görevi bırakması isteğiyle yaklaşık 200 kişi gösteri yaptı.

Bölgedeki AFP muhabiri, Rifayi'nin bürosunun önünde toplanan göstericilerin, "Halk, hükümetin düşmesini istiyor", "Semir defol" sloganları attığını belirtti.

Öte yandan, Amman'daki Mısır Büyükelçiliği'nin önünde yaklaşık 70 kişi, Mısır halkına destek vermek için toplandı.

Göstericilerin, "Mübarek sen hain ve Amerikan ajanısın" sloganları attığı bildirildi.

Amman'da dün, Müslüman Kardeşler'in çağrısı üzerine 3 bin kadar kişi hayat pahalılığı ve ekonomi politikasını protesto için gösteri yapmıştı.

MISIR MÜZESİ DE YAĞMADAN NASİBİNİ ALDI

Mısır'ın başkenti Kahire'deki yönetim karşıtı gösteriler sırasında ünlü Mısır Müzesi'ne giren yağmacıların, firavunlar döneminden kalma iki mumyaya zarar verdiği bildirildi.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Zahi Havas, "Bu sabah müzeye geldiğimde dün gece bazı kişilerin müzeyi yağlamaya çalıştığını görünce çok üzüldüm" dedi.

Mısırlı vatandaşların turizm polisiyle birlikte bu kişileri engellemeye çalıştığını söyleyen Havas, "Ancak bazı (yağmacılar) yukarıdan binaya girmeyi başarmış ve iki mumyaya zarar vermiş" diye konuştu.

Havas bu kişilerin bilet ofisini de yağmaladığını söyledi.

Bu arada, Mısır ordusunun piramitleri turistlerin ziyaretlerine kapadığı bildirildi. 

ÇATIŞMALAR SİNA YARIMADASINA SIÇRADI


Sokak protestolarının durmadığı Mısır'da çatışmalar Sina Yarımadası'na da sıçradı.

Gazze Şeridi'nin Mısır tarafında Mısır asker ve polisleri ile bölgede yaşayan Bedeviler arasında çıkan çatışmalarda enaz 12 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ölenlerden çoğunun Mısır polisi olduğu belirtiliyor.

Filistinli kaynakların verdiği bilgiye göre, Gazze Şeridi'nin Mısır tarafındaki Refah kasabasında, iki gün önce bir grup Bedevinin polislerin karargahına saldırısı sırasında çıkan çatışmada, bir Bedevi hayatını kaybetmişti. Sina'daki Bedevilerin bu sabahtan itibaren Mısır'ın El Ariş, Refah ve Şeyh Zweyd gibi kent ve kasabalarında bankalara, hükümet binalarına ve polis karakollarına saldırdıkları, yağmaladıkları da iddia edildi.

Aynı kaynaklara göre, Mısır polisi ve askerleri ile Bedeviler arasında yaşanan çatışmalarda Bedeviler askerlere RPG'ler ve başka ağır silahlarla saldırdı. Mısır hükümetinin El Ariş'e ek güvenlik kuvvetleri sevkedilmesi emrini verdiği, çok sayıda zırhlı aracın ve askerlerin El Ariş'e doğru yola çıktığı da ifade ediliyor.

Refah'taki Gazzeliler de sınırın öte yakasında çok sayıda patlama ve silah sesi duyduklarını belirttiler.

Kuzey Sina olarak adlandırılan bölgedeki nüfusun çoğunluğunun Bedevilerden oluştuğu ve ailelerin çoğunun da silahlı olduğu ifade edildi.

Bir grup Bedevinin dün gece Gazze ile Mısır arasındaki sınırı açmaya çalıştıkları, ancak Gazze Şeridi'ndeki Hamas güvenlik güçlerinin buna engel oldukları belirtiliyor.

Bu sabahki çatışmaların ardından, Hamas polislerinin Mısır sınırı bölgesinde yoğun güvenlik önlemleri aldıkları kaydedildi.

ORDU BİRLİKLERİ VE POLİS ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI


Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin İçişleri Bakanlığı'nı basmak istemesi üzerine önce polis ve göstericiler, daha sonra da ordu birlikleri ve polis arasında çatışma çıktı.

Polis ve ordu birlikleri arasındaki çatışmanın göstericileri korumak isteyen ordu birliklerinin İçişleri Bakanlığı'na girmek istemesi üzerine çıktığı belirtildi.

Çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken, TRT'nin Mısır muhabiri Amr Temmen çatışmada ölenlerin olabileceğini söyledi.

Temmen, polisle askerler arasındaki çatışmaların şiddetli bir şekilde devam ettiğini bildirdi.


GÖSTERİLERDE DÜN 38 KİŞİ ÖLDÜ


Mısır'da hükümet karşıtı protesto gösterileri sırasında dün 38 kişinin öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililer dün 38, gösterilerin başladığı salı gününden bu yana 48 kişinin öldüğünü belirtti.

Yetkililer, dün Kahire'de 12, Giza'da 1, Port Said liman kentinde 3, İskenderiye'de 8, Süveyş'te 12 ve Mansura'da 2 kişinin öldüğünü açıkladı. Son iki günde ölenlerden 10'unun polis olduğu bildirildi.

Yaklaşık 500'ü polis olmak üzere dün 2 bine yakın kişinin yaralandığı, salıdan bu yana yaralananların sayısının ise 2 bin 500 olduğu belirtildi. (AA)

MISIR'DA HÜKÜMET İSTİFA ETTİ


Mısır devlet televizyonu, kabinenin günlerce süren protesto gösterilerinin ardından resmen istifa ettiğini duyurdu.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini belirtmişti.

MISIR'DA SİLAHLI KUVVETLERDEN VATANDAŞLARA "TOPLANMAYIN" ÇAĞRISI


Mısır'da silahlı kuvvetler vatandaşlara gruplar halinde biraraya gelmemeleri ve sokağa çıkma yasağına uymaları çağrısında bulundu.

Silahlı kuvvetlerin çağrısını duyuran devlet televizyonu, ihlalcilere "yasal prosedür" uygulanacağını da bildirdi.

KAHİRE'DEKİ HASTANEYE 30 CESET GETİRİLDİ


Protestocularla güvenlik güçleri arasında çatışmalara sahne olan Mısır'ın başkenti Kahire'de bir hastaneye 30 cesedin getirildiği bildirildi.

El Damardaş hastanesinden bir yetkili, hastaneye getirilen cesetlerden birinin 7, birinin de 4 yaşında çocuklara ait olduğunu söyledi.

EL CEZİRE: "İSKENDERİYE'DE 20'DEN FAZLA CESET VAR"


Katar'ın El Cezire televizyonu, büyük protestolara sahne olan Mısır'ın İskenderiye kentinde 20'den fazla ceset olduğunu duyurdu.

El Cezire televizyonu, bölgede görev yapan muhabirinin kentte 20'den fazla ceset gördüğünü bildirdi, ancak konuya ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Mısır'da sokak gösterilerinin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, halkın hoşnutsuzlukları ile ilgileneceği yönünde yaptığı konuşmaya rağmen bugün yine başladığı gözleniyor.

Başkent Kahire'nin ana meydanında toplanan yüzlerce gösterici, Mübarek'in istifası yönünde sloganlar atmaya başladı.

Kahire'deki Tahrir meydanına gelen göstericilerin, kentte ayaklanmayı bastırmak amacıyla konuşlanan Mısır ordusuna karşın, Mübarek'in gitmesi yönünde sloganlar attığı görülüyor. 

(AA)

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, güvenlik güçlerinin protestoculara karşı tutumunu savundu. Mübarek, devlet televizyonundaki beklenen konuşmasında, Mısır'ın etrafındaki istikrarsızlık örneklerinin farkında olması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Mübarek, sosyal, ekonomik ve siyasi reform sözü verdi.

MÜBAREK, HÜKÜMETİN İSTİFASINI İSTEDİ

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, hükümetin istifasını istedi. Protestoların sürdüğü Mısır'da 4 gündür ilk kez ortaya çıkan ve parlamentoda konuşan Mübarek, Cumhurbaşkanı olarak değil, bir Mısırlı olarak konuştuğunu belirtti ve ''Mısır'ı koruyacağım, ekonomik gelişmeye önem vereceğim'' dedi. Mübarek, her vatandaşın özgürlüğünden yana olduğunu belirtti ve demokrasi için yeni önlemler sözü verdi.

OLAYLAR BUGÜN DE DEVAM EDİYOR

Mısır’da dün Cuma namazının ardından on binlerce kişinin sokaklara dökülmesiyle doruk noktasına ulaşan ve bir devrime dönüşen hükümet karşıtı protestolar bugün de devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce gösterici Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda ve İskenderiye sokaklarında toplandı. AFP, İsmailiye şehrinde çatışma çıktığını duyurdu.

Haber ajansları Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in dün gece halkın şikayetini anladığı ve hükümetin istifasını istediği yönündeki açıklamalara rağmen bugün sabah saatlerinden itibaren yüzlerce protestocunun başta başkent Kahire’de olmak üzere önemli merkezlerde bir araya gelmeye başladıklarını bildirdi.

Kahire’de Tahrir Meydanı’nda bir araya gelen protestocular Mübarek’e hitaben “Defol!” sloganları attı. Şehrin sokaklarında sabah erken saatlerden itibaren tankların devriye gezdiği öğrenildi. Reuters, şehir meydanında polisin göstericilerin bulunduğu yerin yakınlarında ateş açtığını bildirdi. Ancak ateşlenen kurşunların lastik mi yoksa gerçek kurşun mu olduğu konusunda bir bilgi elde edilemezken yeni bir yaralanmadan bahsedilmedi.

Associated Press haber ajansı da askerlerin parlamento ve hükümet binalarına giden yolu kapattığını bildirdi.

El Cezire'nin İskenderiye muhabiri Ravya Ragih, bu şehirde de göstericilerin meydanlarda toplanmaya başladığını aktardı. AFP de İsmailiye şehrinde göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktığını duyurdu.

EL CEZİRE: CAN KAYBI 53'E YÜKSELDİ

Mısır’da dün ülke genelinde yaşanan gösterilerde resmi rakamlara göre toplam 24 kişinin hayatını kaybettiği 1,115 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan El Cezire muhabiri, sadece İskenderiye şehrinde 23 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Süveyş'te ve Kahire'de ise 15'er kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Böylece toplam can kaybının Cumartesi itibarıyla 53'e ulaştığı belirtiliyor.

Göstericilerin dün ateşe verdiği iktidardaki Ulusal Demokrat Parti (NDP) merkez binasından da hala dumanlar yükseldiği ifade edildi.  

CEP TELEFONLARI NORMALE DÖNDÜ

Bu arada Mısır’da dünkü karartma sırasında engellenen cep telefonlarının yavaş yavaş yeniden kullanıma açıldığı bildirildi. Ancak SMS servislerinin henüz kullanılamadığı ifade edildi.

Telefon şirketi Vodafone dün yaptığı açıklamada Mısır yetkililerinin bütün telefon şirketlerinden ülkenin belli noktalarında bağlantının engellenmesini istediğini belirtmişti.

BUGÜN YENİ HÜKÜMET

Göstericilerin sabahın erken saatlerinde yeniden sokaklara dökülmesi Mübarek’in dün gece halkı sakinleştirmek için hükümetin istifasını istediğini açıklamasının yeterli olmadığının ilk işareti oldu.

Mısır hükümet sözcüsü Megdi Radi, Reuters’a yaptığı açıklamada, Mısır hükümetinin bugün öğle saatlerinde yapılması beklenen bir toplantıda resmen istifasını açıklayacağını ve yeni hükümetin en kısa zamanda kurulacağını açıkladı.

Radi, “Yeni başbakanın kim olacağını Mübarek açıklayacak ancak kendisinin konuşmalarından anladığım kadarıyla hükümet bugün en kısa zamanda kurulacak” dedi.

Mübarek dün akşam yaptığı açıklamada halkın şikayetlerini anlayışla karşıladığını belirtti ancak görevinden ayrılmak gibi bir niyeti olmadığının mesajını verdi.

“Her zaman fakirlerin yanında oldum. Ekonomik reformlara devam edeceğiz. Eğitim ve sosyal hizmetleri geliştireceğiz” açıklamasını yapan Mübarek, halkın tepkisine karşılık hükümetin istifasını istediğini duyurdu. Mübarek bugünden itibaren yeni bir hükümet kurulacağını da belirtti.

Geniş katılımlı sokak gösterilerinin yapılabiliyor olmasının, Mısır’da ifade özgürlüğünün olduğunu kanıtladığını savunan Mübarek, “Demokratik reformlara yenilerini ekleyeceğiz. İfade özgürlüğünü de geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.Haberin Konuları: face, mısır, mübarek, haberler, son dakika, seçim

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi