SON DAKİKA
haberL haberR

Gülay GÖKTÜRK

24 Aralık 2012 Pazartesi

ODTÜ geleneği

Onlar ODTÜ geleneğinin esiri. Okullarının geçmişinin baskısı altında, o geleneğe layık olmaya çalışıyorlar...
Asıl suçlu bizleriz; o geleneği onların başına biz musallat ettik. Aradan geçen 45 yılda başka hiçbir kimlik edinemeyip hâlâ 68'li kimliğiyle idare etmeye çalışan bir grup başta olmak üzere, bunca yıldır o geleneği pohpohlaya pohpohlaya göklere çıkaran herkes...

Unutmayalım ki, çocukluklarını 68 masalları dinleyerek geçiren bir kuşak okuyor bugün ODTÜ'de. Ehh, 68 gençliğini yıllardır bu kadar kahramanlaştırır, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının İstanbul Üniversitesi işgalini efsanelere dönüştürüp anlatır, ODTÜ işgali üzerine bir külliyat oluşturur, bu da yetmezmiş gibi her Allah'ın günü bugünkü gençlerin ne kadar "apolitik" ve "sümsük" olduklarını başlarına kakar durursak, olacağı budur işte.

Onlar da, Mc Commer'in arabasının yakıldığı yerde, araba yakamıyorlarsa araba lastiği yakarak hem şanlı geçmişlerine gönderme yapmaya hem de yarın kendi çocuklarına anlatacak bir efsaneye sahip olmaya çalışırlar. Solcu gençler bu şekilde rüştlerini ispatlamaya çalışırken arka plandaki kimi terörist örgütler de bu kargaşada güç toplamaya koyulur.

68'in resmi tarihi

Kurtuluş Tayiz, pazar günü ODTÜ olayları ilgili olarak güzel bir yazı yazmıştı Taraf'taki köşesinde.
"Tarihe şöyle bir göz atınca yaşadığı toplumu etkileyen kuşakların genellikle kendi hayallerini yarattığını fark ederiz. Bir önceki kuşağın hayalleriyle yola çıkanlar aydınlık bir geleceği muştulayamaz; zira sımsıkı sarıldıkları hayaller çoktan birer dogmaya dönüşmüştür" diyor ve hemen arkasından şöyle devam ediyordu:

"... Dünün üniversiteleri dünyayı değiştirme tutkusuyla yola çıkan öğrencilerin eylemleriyle hayatımızı etkiledi. O gençler büyük hayaller kurdular, yeni bir dünya düşlediler. Bu ruh taşkınlığı içinde korkunç eylemlere de imza attılar. Ama ateşli ve heyecanlıydılar; tam olması gerektiği gibi. Bugünün üniversiteleri ise yolunu bir türlü bulamıyor. Hâlâ enerjisini tüketmiş hayallerden medet umuyor. Sözleri, eylemleri ruh çağırma seanslarına benziyor. Yardıma çağırdıkları geçmişin hayaletleri. Oysa o hayaletlerin ne yapıcı ne yıkıcı bir gücü kaldı artık."

Gördüğünüz gibi en cesaretlilerimiz bile, o geleneğe laf söylemeye cesaret edemeyip "O gün yapılanlar o günün şartlarında doğruydu, şanlı ve ihtişamlıydı ama artık doğru değil" noktasına kadar gelebiliyor.
Kimse ortaya çıkıp da 68 için yazılan resmi tarihi(!) sorgulamaya cesaret edemiyor. Oysa birilerinin şimdiye kadar çoktan bugünün gençlerini karşısına alıp 68'in alternatif tarihini anlatması gerekirdi.

68'in -en azından Türkiye'de yaşanan 68'in- ilk yıllarda daha az olmakla birlikte, en başından itibaren şiddetle iç içe olduğunu; hiçbir zaman toplumsal bir dönüşümü hedeflemediğini; Türkiye'deki 68'in derdinin farklı bir üniversite yaratmak ya da başka şey değil, mevcut iktidara karşı "devrim" adı altında siyasi bir darbe gerçekleştirmek olduğunu; bu darbeyi kendi gücüyle gerçekleştirmesinin imkansızlığı ortada olduğu için de, gençlik hareketinin ordu içindeki darbeci kliklerle ilişkiye yöneldiğini; "Ordu gençlik el ele, milli cephede" gibi sloganların, "asker sivil aydın zümre" gibi terimlerin, geçen gün bir milletvekilinin Meclis'te söylediği "Jandarma biz sosyalistiz/Biziz yalnız dost sana" gibi marşların da bu ittifakın ürünü olduğunu; 68'in liderleri sırtlarını orduya dayayıp "devrim" yapmayı hayal ederken, ordu içindeki darbeci kliklerin de gençlik hareketlerini ülkede kaos çıkarıp darbeye zemin hazırlamak için kullandığını(...) anlatması gerekirdi.

Bu yapılamayınca, 68'in resmi tarihi -tıpkı Cumhuriyet'in resmi tarihi gibi- güçlü bir koruma altında, gittikçe pekişerek, kendi simgelerini oluşturarak, kültürünü üreterek bugünlere kadar geldi.

İşte bugün ODTÜ'de molotofkokteylleriyle ve araba lastikleriyle ortalığı ateşe verenler o geleneğin temsilcileri. Yarın öbür gün bu ateş genişleyip diğer üniversitelere de yaygınlaşacak olsa, hiç kuşkunuz olmasın ki, Ergenekon kalıntıları tıpkı 12 Mart öncesinde yaptıkları gibi, yine gençlik kartını oynamaya kalkışacaktır.
Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (25 Yorum)
olay yerinde (kampüste) olan,olayı bizzat gören ve yaşayan odtü hocalarının (ve görgü şahidlerinin)olayla ilgili anlattıklarının değerlendirmesini rica ederiz... olay, polisin protesto eden öğrencilerin üstüne ve kaçış yollarına gaz bombalarının atılması ile çığırından çıktığını söylemekteler.
SAYIN YAZAR'dan - 22:01, 26 Aralık 2012 Çarşamba
önemli bir bilgi daha var bilimin çürüttüğü bilime direnen ideolojiler tarihe karışmıştır
gerçek - 17:24, 26 Aralık 2012 Çarşamba
halk bilimin çürüttüğü onaylamadığı evrensel insan haklarını fikir özgürlüğünü ve en önemlisi din ve inanç özgürlüğünü katleden hiçbir ideolojik fikirdeki devrime inanmaz ve onay vermez bu özellikleri gerçek anlamda(sahte değil) içinde bulunduranlara inanır ve onay verir.
halk böyle ister - 16:27, 26 Aralık 2012 Çarşamba
halk terör estiren yakıp yıkan öğrencilerin bunu neden yapar olduklarını gayet iyi biliyor ve halk bir şeyi daha çok iyi biliyor bilimin onaylamadığı bilimsel olarak çürüttüğü hiçbir ideolojik fikrin kabul edilemeyecek olduğunu.
bilim aydınlatıcıdır - 16:17, 26 Aralık 2012 Çarşamba
türkiye üzerinde hain emelleri olan her kim olursa olsun amaçlarına ulaşamayacaktır.mustafa kemal atatürk'e ve silah arkadaşlarına türk ulusu olarak her zaman minnet ve şükran duyacağız.
YURTSEVER - 22:51, 25 Aralık 2012 Salı
hiç bir şekilde olayları doğru bulmuyoruz ama yapılan bu eleştirin de olaylara yanlı bakış sergilendiğini göstermektedir. apolitik bir gençlik yaratıldı ve teba bir toplum oluşturuldu.bu mu istenen!ne demek cumhuriyetin resmi tarihi koruma altında? olmaması mı gerekiyordu?
YURTSEVER - 22:50, 25 Aralık 2012 Salı
ha basından ha medyadan ne farkeder dimi ama?önemli olan sallamak..
salla gitsin! - 21:33, 25 Aralık 2012 Salı
"...12 mart'ı ifşa eden mahir kaynak, 12 mart'a kadar gelen süreci ingilizler yönetti, 12 mart'la birlikte cıa'ya devrettiler" diyecekti...- abdülkadir selvi " sayın yazar ise, " ergenekon kalıntıları tıpkı 12 mart öncesinde yaptıkları gibi, yine gençlik kartını oynamaya kalkışacaktır."...?
MEDYADAN - 18:39, 25 Aralık 2012 Salı
nedenkine? ben bilmem büyüklerim bilire devammı ? hani halk uyanmıştı?
ne bir sorgu nede ankete cevap - 17:02, 25 Aralık 2012 Salı
yakınlarda, akdeniz üniversitesindemiydi ne, "alnı yazılı kişi"nin, babasının üniversite(simiydi) bahçesindeki show-eylemi neydi? sahi, ne oldu. kendilerinden,haberi olan varmı?
vehbi soru - 17:00, 25 Aralık 2012 Salı
terörist muamelesi, anti militarist olmanın neresine düşer?
eski g.kurmay başkanı ilker başbuğ'a - 16:46, 25 Aralık 2012 Salı
bilesile,kendilerinden yazmasını bekleriz...
bunu en iyi sn. gülay göktürk bilir. - 16:41, 25 Aralık 2012 Salı
:-)))
ayağındaki ne? - 16:38, 25 Aralık 2012 Salı
üniversite ve üniversitelilere yazılan,söylenlere bakında hele!..
türbana özgürlüğe arka çıkan - 16:35, 25 Aralık 2012 Salı
benim anlamadığım nokta şu bu gelenek şimdi mi hortladı yetkililer gidip sorunları dinleyip hı hı olur diyor tek bir icraat yok yök yasasını okudum ne değişiyor hiç birşey daha doğrusu değişmesi gerekli şeyler duruyor diğerleri değişiyor
klıkoğ - 15:32, 25 Aralık 2012 Salı
bir üniversite rektöründen öğrencisine kadar cahilce davranmıştır.olayın özü bu.üniversiteler eğitim ve bilim öğrenme yerleri olması gerekirken şiddet ve cehalet kurumları haline gelmiştir.bu şiddet ve cehalet ilköğretim okullarına bile yakıştırılamaz iken odtü'ye nasıl yakıştıracağız sorarım.
üniversite ayıbı! - 14:58, 25 Aralık 2012 Salı
odtü geleneği bu mu?üniversiteler halka saygı duymayacak ama halk rektörlerin önünde iki büklüm eğilecek.öğrenciler için de canım onlar genç çocuklar hoş görmek lazım diyecek.hadi ya!halk gidip odtü'yü kırsa yıksa odtülü ler buna diyecek?odti bitti demeyecekler herhalde.
postal olsa da yalasak! - 14:52, 25 Aralık 2012 Salı
kıyafet serbestisi verilen ilk okul çucuklarından, daha da özgür olması gerektiği halde, onlara "pretosto için özgürlük kısıtlamaları" nı mı beğenmediniz ?
ÜNİVERSİTELİLERİN, - 12:54, 25 Aralık 2012 Salı
başta bunu açıklığa kavuşturalım... terör kelimesini daha dikkatli kullanmamamız gerekir. hele "bende olsaydım dağa çıkardım- b.arınç " söyleminden sonra (ve çark...)
YAPILAN GÖSTERİ VE PROTESTO HAKKI - 12:50, 25 Aralık 2012 Salı
içlerinde hocaların da bulunduğu gruba tek bir uyarı dahi yapmadan ses ve gaz bombalarıyla saldırmalarını mı beğenmediniz...haklısınız!
sadece yürüyen ve slogan atan - 11:27, 25 Aralık 2012 Salı
protesto demokratik bir haktır ama bu hak hiç bir zaman hiçbir kişiye etrafı ateşe verme , kırıp dökme gibi eylemleri meşru kılmaz.şüphesiz bu arada toplum psikolojisi eğitimi görmesi gereken polislerin de bu eylemlere karşı orantısız güç kullanmamaları gerekir. üniversite öğretim görevlilerinin bu konularda öğrencilere telkinde bulunması gençleri daha da çok tahrik edebilir. bu bakımdan başbakan'ın üniversite hocalarına karşı kullandığı ifadeye de katılmak mümkün değildir.
Evrensel Erdoğan - 02:35, 25 Aralık 2012 Salı
odtü keşke tarihe üniversitenin yaptığı bir icat veye bir başarı ile geçseydi dünya üniversiteleri arasında kaçıncı sırada acaba? yaptıkları terör olayları hiçde hoş değil zaten türkiye 30 yıldır terörle uğraşıyor birde okumuşların terörüne ihtiyacık yoktur
saniha_senaydın@hotmail.com - 23:18, 24 Aralık 2012 Pazartesi
bu serbesti(bir eşitler arası mücadelesi olmayan, haksız rekabet)ortamından faydalanarak,demokrat(kendine) ayağı ile sağı solu karalamak, biraz din sosu katılmış söylem..gelsin iktidarmı? muhterem, başta hukuk kaideler tanzim eder, eşitler arası mücadelenin olmasını sağlarsın yoksa uyanıklar kazanır
en doğrusu liberal (?) olup, - 22:21, 24 Aralık 2012 Pazartesi
gülay abla siz odtü geleneği diyorsun peki öğrenciler haklarını nasıl arayacak yumurta atmak yasak eylem yasak geriye ne kaldı bence yakında üniversitelere susturan hemşire afişi asılırsa şaşırmam o kadar çok haksızlık yapılıyorki buna nasıl tepki verilecek artık o koca ağacın gölgesinden çıkınız
ıulkj - 22:07, 24 Aralık 2012 Pazartesi
şu son parağrafınızdan." yarın öbür gün bu ateş genişleyip diğer üniversitelere de yaygınlaşacak olsa, hiç kuşkunuz olmasın ki, ergenekon kalıntıları tıpkı 12 mart(???) öncesinde yaptıkları gibi, yine gençlik kartını oynamaya kalkışacaktır." yaşadıklarınız ne? değerlendirmenizi ve sorgulamanızı rica
(9 mart ve 12 eylülü es geçmenizi anlayamadık - 21:54, 24 Aralık 2012 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gülay GÖKTÜRK Son Yazıları

Gülay GÖKTÜRK Tüm Yazıları
10.9.2014
Yolun sonu
36 yıllık gazetecilik yaşamımın yeni bir dönüm noktasındayım. 10 yılı aşkın bir süredir yazdığım gazeteye ve siz okurlarıma veda etme günü geldi. 2003 yılının başında Merkez Medya’dan buraya, Tercüman’ın “ikinci doğum”una katkıda bulunmak için gelmiştim. Yeni Tercüman, 60’lı, 70’li yılların Tercü...
8.9.2014
Ey siyaset, sen nelere kadirsin!
Kılıçdaroğlu’nun CHP kurultayı öncesinde Kürt meselesine ilişkin yaptığı açıklamalar önemliydi. Anadilde eğitim konusunu yeniden ele alıp değerlendireceklerini söylemesi; Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nın şerhsiz kabul edilmesini savunması, bütün bunlar Kürt meselesinde radikal açılımlardı ve ...
6.9.2014
Sol ve Kürtler
Türkiye’de sol hareketin canlandığı 60 sonrası dönemden bu yana ama özellikle de 80 sonrasında solun Kürt hareketine ve Kürt sorununa yaklaşımında faydacı, fırsatçı, araçsallaştırıcı bir bakış hakim oldu. Sol ve sosyalist hareket, kendi kapsayıcı ideolojisinin ve siyasetinin, mevcut rejimden kayn...
5.9.2014
Demirtaş'ın "güçlü sol blok" arzusu
Demirtaş Yurt Gazetesi’ne verdiği söyleşide CHP’ye 2015 seçimleri için “güçlü sol blok” çağrısı yapıyor.Ama bazı şartları var: Hafta sonu yapılacak CHP kurultayından yüzünü sola dönen bir CHP çıktığı takdirde...Şöyle diyor Demirtaş: “CHP sağa kırmaktan vazgeçip sola doğru ciddi politik değişiklikler...
3.9.2014
Muhalif olmanın meşruiyeti
Yeni dönem için hemen herkesin ilk temennisi kutuplaştırıcı ve gerginlik yaratıcı üsluptan uzaklaşılması galiba... Liderler birbirine hakaret etmesin, birbirine küsmesin, uzatılan eli geri çevirmesin, aşağılayıcı hitaplar kullanmasın; salı günleri “ulusal kavga” günleri olmaktan çıksın ist...
2.9.2014
"Şahin" Akdoğan'ın yaptığına bakın!
Daha dün, Yalçın Akdoğan’ın çözüm sürecinin başına geçmesinin, süreci sekteye uğratacağı konusunda karamsar kehanetler dolaşıyordu ortalıkta. Bu kehanetlerin – aslında umutların demek daha doğru- dayanağı da Akdoğan’ın PKK’ya karşı sert üslup kullandığı ve “şahin” kanatta yer aldığı idi. Neresind...
1.9.2014
Kırmızı çizgi mi dediniz?
Herkes hata yapar… Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de 30 Ağustos resepsiyonunda hata yaptı. Çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine söyledikleri bir noktaya kadar makul karşılanabilir şeyler: "Hü­kü­me­tin bir po­li­ti­ka­sı var, o po­li­ti­ka yü­rü­yor. Biz çö­züm sü­re­ci­ne iliş­kin yol ...
SON DAKİKA HABERLERi
 • 21:31 Türkiye: 3 – Gürcistan: 0 Salon: İzmir Atatürk Voleybol SalonuHakemler: Frank Evers (Belçika), Krunomil Vedris (Hırvatistan)Türkiye: Cansu, Fatma (12), Melike (3), Ceren (20), Ezgi (11), Melis (9), Ser
 • 21:17 Mersin İdmanyurdu - Kayserispor maçında ilk 11'ler belli oldu Süper Lig Hasan Doğan Sezonu 3. hafta maçında karşı karşıya gelecek olan Mersin İdmanyurdu ile Kayserispor maçında takımların ilk 11'leri belli oldu.Mersin Stadı'nda oynanaca
 • 21:07 Kozan Belediyespor ligin ilk mağlubiyetini evinde yaşadı: 1-0 Kozan Belediyespor 3. ligin 2. haftasında evinde oynadığı ilk maçta BB Erzurumspor’a 1-0’lık skorla boyun eğdi.Adana 5 Ocak Fatih Terim Stadyumunda saat 17:00’de başlayan karş
 • 21:06 Tayland’daki Bombalı Saldırı ANKARA (İHA) – Tayland’daki bombalı saldırıyla ilgili bir Türk’ün tutuklandığı iddiasının ardından Türkiye’nin, yakalanan şahsın kimliğine ilişkin Tayland makamlarından bilgi istediği bildirildi.
 • 21:00 Gençlerbirliği: 1 Kasımpaşa: 0 Stat: Ankara 19 MayısHakemler: Barış Şimşek, Mehmet Metin, Emre SunaGençlerbirliği: Hopf, Ahmet Oğuz, Ahmet Çalık, Atta, Uğur Çiftçi, Spelmann (Dk. 79 Berat), Skulason, Dimit
 • 20:56 Şırnak’ta Koruculara Roketli Saldırı: 1 Yaralı Şırnak’ta PKK’lılar Besta taburu üs bölgesi ve yol kontrolü yapan korucu timine roketli ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Çıkan çatışmada 1 korucu yaralandı.Edinilen bilgiye göre, Şırnak-Ulude
 • 20:54 Medipol Başakşehir: 2 - Bursaspor: 1 Stat: Başakşehir Fatih TerimHakemler: Halis Özkahya, Erdinç Sezertam, İsmail ŞencanMedipol Başakşehir: Volkan Babacan, Uğur Uçar, Bekir İrtegün, Yalçın Ayhan, Ferhat Öztoru
 • 20:51 Akseki’deki Orman Yangını Devam Ediyor Antalya’nın Akseki ilçesinde çıkan orman yangını devam ediyor. Yangına havanın kararmasıyla havadan müdahale edilemezken, çalışmalar karadan devam ediyor.Edinilen bilgiye göre, Üzümdere bölgesind
 • 20:36 Fenerbahçe, Antalyaspor maçı için kampa girdi Süper Lig Hasan Doğan Sezonu 3. haftasında yarın Antalyaspor'u konuk edecek olan Fenerbahçe, yaptığı antrenmanla bu maçın hazırlıklarını tamamlayarak kampa girdi. Fenerbah
 • 20:27 Torku Konyaspor-Galatasaray maçının 11'leri belli oldu Süper Lig Hasan Doğan Sezonu'nun 3. haftasında oynanacak Torku Konyaspor-Galatasaray mücadelesinde takımların ilk onbirleri belli oldu. Ligin ilk haftasında Medicana Sivasspor
 • 20:16 Kalkınma Bakanı Doğan: Bir an önce 7 Haziran öncesi şartları dönmemiz gerekiyor Seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak görev alan HDP'li Müslüm Doğan, ülkenin bir an önce 7 Haziran seçimleri öncesindeki şartlara dönmesi gerektiğini söyledi. Doğan, "Ülkemizde şu
 • 20:13 Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti. Burada Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ko
 • 20:02 Görme Engelliler Milli Takımı Avrupa Şampiyonu oldu Görme Engelliler Milli Futbol Takımı, İngiltere'de düzenlenen Görme Engelliler Avrupa Şampiyonası finalinde Rusya'yı 1-0 yenerek şampiyon oldu.Türkiye, A Grubu maçlarında Alm
 • 19:55 Gençlerbirliği: 0 - Kasımpaşa: 0 (İlk yarı) Stat: Ankara 19 MayısHakemler: Barış Şimşek, Mehmet Metin, Emre SunaGençlerbirliği: Hopf, Ahmet Oğuz, Ahmet Çalık, Atta, Uğur Çiftçi, Spelmann, Skulason, Dimitriadis, Tomic,
 • 19:52 Medipol Başakşehir: 1 - Bursaspor: 1 (İlk yarı) Stat: Başakşehir Fatih TerimHakemler: Halis Özkahya, Erdinç Sezertam, İsmail ŞencanMedipol Başakşehir: Volkan Babacan, Uğur Uçar, Bekir İrtegün, Yalçın Ayhan, Ferhat Öztoru
 • 19:49 Nişanlısını Öldüren Polis Tutuklandı Manisa’da kendisi gibi polis olan nişanlısı Gülay Memiş’i tabancayla vurarak öldüren şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.Manisa Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ünde görevli polis memuru Gülay Mem
 • 19:35 Bakan Kılıç’tan Alman Bakana “Göçmen” Tepkisi Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya İçişleri Bakanı’nın "AB Türkiye’de bir mülteci kampı kurmalı" önerisine tepki göstererek, “Bize lütfen bu tip akılları vermeyin. Kendiniz kendi görev
 • 19:31 Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan: Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Nezaketen bir tanışma bir sohbet başka hiçbir şey konuşmadık" dedi.HDP’li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Hacı
 • 19:32 Ağustos Ayında Erciyes’e Kar Sürprizi Kayseri’de, olumsuz hava şartları nedeniyle Erciyes Dağı’na Ağustos ayı olmasına rağmen kar yağdı.Kayseri geneline yağan yağmur etkili olurken, Erciyes Dağı’na da Ağustos ayı olmasına rağmen 4-5
 • 19:23 MHP Lideri Bahçeli’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Bahçeli, “Türk milleti 93 yıl evvel Dumlupınar’da