SON DAKİKA
KYK, öğrenci, kredi, kredi başvuru, başvuru, yurt. öğretim kredisi, öğrenci kredisi Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul fragman KYK, KYK burs başvuruları, KYK kredi başvuruları,KYK burs ve kredi başvuruları 2016,burs başvurusu başladı mı Sibel Can,Karahan Çantay,Hakan Ural,Bebek KYK,Kredi Yurtlar Kurumu,kredi ve burs başvuru,2015 KYK meteoroloji, akdeniz, karadeniz, kocaeli, giresun, rize, trabzon Çilek kokusu, star tv, 17. bölüm fragman İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, Fox TV, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı Fox Tv,İnadına Aşk, İnadına Aşk 15. bölüm izle, İnadına Aşk 15.bölüm fragmanı, İnadına Aşk 15. bölüm ikinci fragmanı Maral: En Güzel Hikayem,Maral: En Güzel Hikayem 14. bölüm,14. bölüm fragmanı, Tv8 Digiturk abonelik iptali,Digiturk dilekçe örneği,Digiturk müşteri hizmetleri süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri

Ölen kişilerin isimleri açıklandı

24.02.2010 07:13  

Balıkesir'de grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 13 kişinin isimleri açıklandı.

Ölen kişilerin isimleri açıklandı
Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki madende meydana gelen grizu patlamasında ölen 13 kişinin isimleri açıklandı.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan, AA muharibine yaptığı açıklamada, Engin Tanrıkulu, İbrahim Saygılı, Muammer Karaca, Mustafa Demirel, Ali Yaran, Önder Kartefe, Celal Karakafa, Serkan Aydın, İsmail Görlen, Bünyamin Tuncay, Süleyman Duman ve Mehmet Özel ile maden mühendisi Özgür Seçkin'in, madendeki kazada hayatını kaybettiğini söyledi.

Kazada yaralanan işçilerin ise İzmit, İzmir, Denizli, İstanbul ve Balıkesir'e sevk edildiklerini belirten Çalışkan, işçilerin tedavilerinin büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü kaydetti.

MADEN OCAĞININ SAVCILIĞINA ÇAĞRILDI

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasının yaşandığı maden ocağının sahibi Erhan Ortaköylü, ifadesine başvurulmak üzere Dursunbey Cumhuriyet Savcılığına çağrıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 13 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının sahibi Ortaköylü, ifade vermek üzere Dursunbey Savcılığına gitti.

Bu arada, madende çalışan işçiler, vardiya değişimi sonrasında yapılan ölçümde içerdeki gaz miktarının 0,09 oranında çıktığını belirterek, ''Madende bir gaz sızması yoktu. Patlamanın dinamit yerleştirmek için delik açma esnasında oluştuğunu tahmin ediyoruz'' dedir.

Derin bir sessizliğin hakim olduğu maden bölgesinde, sabah vardiyasına gelen işçilerin, patlamada hayatını kaybeden mesai arkadaşlarının yasını tuttukları gözlendi.

YAKLAŞIK 20 KİŞİLİK İŞÇİ GRUBU PATLAMANIN OLDUĞU MADENE GİRDİ

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasının yaşandığı maden ocağına bakım, onarım ve su tahliyesi işlemi yapmak üzere yaklaşık 20 kişilik işçi grubu giriş yaptı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sabah vardiyası gelen işçilerden oluşan yaklaşık 20 kişi, 13 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağına saat 08.30'da girdi. İşçilerin, maden ocağında bakım, onarım ve su tahliyesi işlemi yapacakları bildirildi.

Bu arada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Grup Başkanlığından 5 kişilik bir heyet de maden bölgesine geldi.

Maden mühendisleri ve iş müfettişlerinden oluşan heyet, araştırma ve inceleme yapmak üzere ocağa girmek istedi. Heyet, içerdeki havanın elverişsiz olması nedeniyle ocağa girmekten vazgeçti.

Öte yandan, olayın duyulmasının ardından bölgeye çok sayıda basın mensubu ve canlı yayın aracı gelirken, gazetecilerin işçilerle röportaj yapmasına maden ocağı yetkilileri tarafından izin verilmediği gözlendi.

MADEN OCAĞININ SAHİBİ FENALAŞARAK HASTANEYE KALDIRILDI

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasının yaşandığı maden ocağının sahibi Erhan Ortaköylü'nün, fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 13 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının sahibi Ortaköylü, ifade vermek üzere Dursunbey Savcılığına gitti. Bu sırada tansiyonu düşen Ortaköylü, Dursunbey Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kalbinden rahatsızlığı bulunduğu belirtilen Ortaköylü'nün sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

YARALANAN ÜÇ İŞÇİ, İZMİR'E GETİRİLDİ

Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki maden ocağında grizu patlaması sonucu yaralanan üç işçi, İzmir'e getirildi.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki maden ocağına meydana gelen patlamada yaralanan maden işçileri İbrahim Arslan (45), Arif Bozdemir (28) ve Mehmet Demirel (38), Bozyaka Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanık tedavi servisinde tedavi altına alındı.

Şentaş şirketine ait kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında yaralanan  Arslan, Bozdemir ve Demirel'in, durumları ağır olduğu için İzmir'e sevk edildikleri öğrenildi. Hastane yetkilileri, yaralıların hayati tehlikesinin bulunduğunu bildirdiler.

YARALI İŞÇİLER TEDAVİ AMACIYLA İSTANBUL'DA

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasının yaşandığı maden ocağında yanarak yaralanan işçilerden 3'ü, tedavi amacıyla İstanbul'a getirildi.

Maden ocağında meydana gelen patlama sonucunda 13 işçinin hayatını kaybettiği kazada yanarak yaralanan İsmail Yaren, Mehmet Davran ve Hayrettin Kahraman, ayrı ayrı ambulanslarla jandarma ekipleri tarafından Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırıldı.

Hastanenin yanık ünitesinde tedavileri süren 3 işçinin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

 CENAZELER MEMLEKETLERİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki madende meydana gelen grizu patlamasında ölen 13 kişinin, memleketlerinde toprağa verileceği öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, patlamada hayatını kaybeden maden mühendisi Özgür Seçkin (33), İbrahim Saygılı (25), Mustafa Demirel (25), Bünyamin Tuncay (35) ve Süleyman Duman'ın (30) cenazeleri Dursunbey'de, Muammer Karaca (40) ve Engin Tanrıkulu'nun (26) cenazeleri Yaylaçayır Köyü'nde, Ali Yaran (32), M. Serkan Aydın (21) ve İsmail Görlen'in (38) cenazeleri Kavacık Köyü'nde, Önder Kartefe'nin (27) naaşı Göbül Köyü'nde, Celal Karakafa'nın (30) cenazesi Odaköy'de, Mehmet Özel'in (23) cenazesi de Mıcırlar Köyü'nde defnedilecek.

PATLAMANIN MEYDANA GELDİĞİ OCAKTA YANGIN ÇIKTI

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de, grizu patlamasının yaşandığı maden ocağında yangın çıktığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, meydana gelen patlama sonucunda 13 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağında yangın çıktı. Yangına, madene bakım, onarım ve su tahliyesi işlemi yapmak üzere giren yaklaşık 20 kişilik işçi grubu müdahale etti.

İşçilerin, alevlerin önüne baraj kurarak yangının ocağın diğer bölümlerine sıçramasını önlemeye çalıştıkları öğrenildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''İŞÇİ VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KAYBETMESİ MİLLETÇE HEPİMİZİ DERİN ÜZÜNTÜYE BOĞMUŞTUR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'in Dursunbey'deki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 13 maden çalışanının hayatını kaybetmesi sebebiyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Erdoğan mesajında, şunları kaydetti:

''Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlaması nedeniyle işçi vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi milletçe hepimizi derin üzüntüye boğmuştur.

Aralık ayında Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen facianın ardından, bugün de Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde çok sayıda can kaybının olması üzüntümüzü daha da artırmıştır.

Bu tür üzücü olayların bir daha tekrarlanmaması için hükümet olarak iş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak sağlanması yolunda önemli adımlar attık. Yasal düzenlemeler kadar uygulama konusunda da eksikliklerin bir an önce giderilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Elbette bu noktada işveren ve işçilerin de gerekli hassasiyeti göstermesi son derece önemlidir. Unutmamalıyız ki, insan hayatının değeri hiçbir maddi kazançla kıyaslanamaz.

İnanıyorum ki, ilgili herkes bu bilinç ve sorumluluk duygusuyla, bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmaması için azami gayret gösterecektir.

Grizu patlaması nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA:

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde meydana gelen Grizu faciası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Şahin, mesajında, Dursunbey ilçesindeki maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 13 işçinin hayatını kaybetmesi, 18 işçinin de yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Şahin, mesajında şunları kaydetti:

''Zor şartlar altında yerin yüzlerce metre altında çalışan değerli maden işçilerinin böyle elim bir facia da hayatlarını kaybetmiş olmaları, milletimizi derinden yaralamıştır. Bu tür acı olaylardan ders çıkartılarak gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Hayatını kaybedenlerin sayısının artmaması ve bir daha böyle faciaların yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Bu elim olayda hayatlarını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Faciadan yaralı olarak kurtarılan işçilerimize de acil şifa dileklerimi iletiyorum.''

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER’DEN AÇIKLAMA:

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu işçilerin yaşamını yitirmesinden hükümeti sorumlu tutarak, ''Hükümetin iş güvenliği konusundaki yaklaşımları yetersizdir. Güvensiz iş koşulları nedeniyle maden işçilerimizin hayatını kaybetmesinden hükümet sorumludur'' dedi.

Türker, yazılı açıklamasında, Bursa'daki grizu faciasının acısının dinmeden Balıkesir'de meydana gelen yeni patlamada işçilerinin yaşamını yitirmesinin herkesi derinden üzdüğünü ifade ederek, yaşamını yitiren işçilere rahmet, ailelerine, çalışma arkadaşlarına ve Türk milletine başsağlığı dileklerini iletti.

Türker, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

'Aynı maden ocağında, dört yıl önce yaşanan patlamada 17 işçimizin can vermesi göstermiştir ki, hükümetin iş güvenliği konusundaki yaklaşımları yetersizdir. Güvensiz iş koşulları nedeniyle maden işçilerimizin hayatını kaybetmesinden hükümet sorumludur.

Maden ocaklarında son zamanlarda artan iş kazalarının önlenmesi için iş güvenliği denetiminden sorumlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerini tam olarak yerine getirmelidir.

Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak denetim mekanizmaları güçlendirilmeli, işçi sağlığı ve iş güvenliği yatırımları teşvik edilmelidir. DSP, bu yönde yapılacak her türlü yasal düzenlemeye koşulsuz destek vermiştir, bundan sonra da verecektir.''

Türker, açıklamasında maden ocaklarının bulunduğu bölgelerde acil müdahale ekiplerinin hazır bulundurulmasının zorunluluğuna işaret ederek, hükümetin derhal harekete geçmesi ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde maden ocaklarının işletilmesini sağlaması gerektiğini kaydetti.

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ’DEN AÇIKLAMA:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balıkesir'deki bir madende meydana gelen ve 13 kişinin öldüğü grizu faciasıyla ilgili, ''Maden ocaklarında işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili ilkelerin hiç dikkate alınmaması, sonucu ağır olan kaza ve facialara davetiye çıkarmaktadır'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki bir maden ocağında grizu patlaması sonucu 13 işçinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda işçinin yaralandığını anımsattı.

Yaşananların herkesi derinden üzdüğünü ve yaraladığını dile getiren Bahçeli, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise şifa dileklerini iletti.

Bahçeli, aynı ilçede 2006'daki grizu patlamasında da 17 kişinin öldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

''Son zamanlarda, benzer üzücü hadiselerin sıklıkla yaşanması, konu üzerine daha özenli ve dikkatli bir şekilde eğilmeyi gerekli ve zorunlu kılmaktadır. Maden ocaklarında işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili ilkelerin hiç dikkate alınmaması, sonucu ağır olan kaza ve facialara davetiye çıkarmaktadır. AKP Hükümetinin artık vakit geçirmeksizin, bu alandaki eksiklikleri gidermek, gereken kontrol ve düzenlemeyi yapmak için harekete geçmesi bir mecburiyet halini almıştır.

Çalışanlarımızın insan haysiyetine ve onuruna uygun olarak çalışma şartlarının kapsamlı bir şekilde düzenlenmesi ve yeniden yapılandırılması, hükümetin önündeki en önemli görev olmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi, bu ve benzer faciaların bir daha gerçekleşmemesi için başta hükümet olmak üzere, herkesi sorumlu, duyarlı ve hassasiyet içinde davranmaya çağırmaktadır.''

PETROL-İŞ'TEN AÇIKLAMA: 

Dursunbey'deki grizu faciasıyla ilgili Türkiye Petrol, Kimya, Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, aynı maden ocağında 4 yıl önceki patlamada 17, dün de 13 madencinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Maden ocaklarında grizu rutin ölçümleri ve olası risklerin belirlenmesinin hayati önemi olmasına karşın, ülkemizde bu kadar çok madenciyi kaybetmemiz, önlemlerin alınmadığını, uyarılara kulak asılmadığını göstermektedir. İşçi sağlığı ve insan anlayışına göre değil de (ne olursa olsun üretim olsun) anlayışıyla, kar hırsıyla çalıştırılan maden ocakları cinayet çukurlarına dönüşmüştür.

Örgütsüz, sendikasız bu özel sektör iş yerlerinin kuralsız, güvensiz ve sağlıksız çalışma ortamlarında bu tür toplu ölümler daha sık yaşanır olmuştur. Umarız bu acı olaylar bir daha yaşanmaz, maden işletmecileriyle, kamu yetkilileri ülkemizde sıkça yaşanan bu acı ölüm olaylarından ders çıkarıp gerekli önlemleri vakit geçirmeksizin alır.''

TÜRK HARB-İŞ’TEN AÇIKLAMA:

TÜRK HARB-İŞ, Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki grizu patlamasının nedenleri ve sorumlularının tüm yönleriyle, tüm gelişmeleriyle en kısa zamanda kamuoyuna açıklanması gerektiğini bildirdi.

Sendika'dan yapılan yazılı açıklamada, Odaköy'de özel sektöre ait bir maden ocağındaki grizu patlamasında 13 madencinin öldüğü, 18'inin ise yaralandığı hatırlatıldı.

Bursa'da, 19 Aralık 2009 tarihindeki bir başka patlama sonucu 19 madencinin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği anımsatılan açıklamada, her iki olayın da birer kaza olduğuna inandıran hiçbir kanıtın olmadığı iddia edildi.

Özellikle madenlerde oluşan kazaların, günümüz teknolojileri dikkate alındığında ''sessiz ve sakin, ansızın ve birdenbire gelmeyeceği'' görüşüne yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu kazalar geleceklerini her zaman bildirir, bağıra çağıra gelir, öldürür ve yıkar geçer. Bu gerçeği özellikle bilmesi gereken yetkili insan, ilk açıklamalarında 'maden kısa süre önce denetlenmişti' diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'dir.

Grizu patlamasının nedenleri ve sorumluları tüm yönleriyle, tüm gelişmeleriyle en kısa zamanda kamuoyuna açıklanmalıdır. Ölümlere neden olanlar, sıfatı, statüsü, kurumu ve yetkisi ne olursa olsun en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.''

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI KUMLU’DAN AÇIKLAMA:

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki özel bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasını, ''Madenleri işletenlerin, denetimden sorumlu olanların bu ölümcül iş kazalarıyla bizlere vermek istedikleri mesaj, ölümlerin işçiler için bir kader olduğudur'' şeklinde değerlendirdi.

Kumlu, yaptığı yazılı açıklamada, küreselleşme süreciyle geniş bir uygulama alanı bulan özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma ve esnek çalışma biçimlerinin, işçilere kölelik koşullarında çalışmayı dayattığını belirtti.

Türkiye'deki bu olumsuz tablodan en fazla etkilenenlerin maden işçileri olduğunu ifade eden Kumlu, binlerce maden işçisinin akşam evlerine dönüp dönemeyeceklerini bilmeden işlerine gittiğini kaydetti.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde özel bir madencilik şirketine bağlı kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 13 işçinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda işçinin yaralandığını hatırlatan Kumlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Hatırlanacağı üzere, aynı maden ocağında 4 yıl önce meydana gelen grizu patlaması sonucunda da 17 işçimiz ölmüş, 7 işçimiz ise yaralanmıştı. Art arda aynı madende meydana gelen bu ölümcül iş kazaları, bu madende iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmamasına rağmen, üretimin sürdüğünü, denetimlerin ve cezai yaptırımların etkili olmadığını göstermektedir. Madenleri işletenlerin, denetimden sorumlu olanların bu ölümcül iş kazalarıyla bizlere vermek istedikleri mesaj, ölümlerin işçiler için bir kader olduğudur.''

Kumlu, TÜRK-İŞ olarak, gündemde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın biran önce çıkarılmasını, Güney Afrika, Zambia, Lübnan gibi ülkelerin bile onayladığı ILO'nun 176 sayılı sözleşmesinin onaylanmasını, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin hiçbir sınırlama yapılmadan tüm işçiler için uygulanmasını talep ettiklerini de vurguladı.

KESK GENEL BAŞKANI SAMİ EVREN

KESK Genel Başkanı Sami Evren de yaptığı yazılı açıklamada, Dursunbey'deki maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Evren, ''Kazalara yönelik ciddi önlemlerin alınmaması ve yasaların bu konuda ihmali olanlara yönelik öngördüğü cezaların caydırıcı olmaktan uzak oluşunun, grizu patlamasının arkasındaki temel etkenler olduğunu'' iddia etti.

Olayın yaşandığı madenin 20 gün önce denetlendiğinin söylendiğini belirten Evren, ''Bu denetimin ölçütleri nelerdir? Bu maden nasıl denetlenmiştir? Denetime rağmen bu facia nasıl önlenememiştir?'' sorularına yanıt beklediklerine işaret etti.

Maden kazalarında 2008'de 43, 2009'da 74 işçinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Evren, eğer bu tür facialara karşı ciddi ve köklü bir zihniyet değişimi sergilenmezse 2010'da yeni bir rekor kırılacağı endişesi taşıdıklarını bildirdi.

Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası'ndan (TEKSİF) yapılan yazılı açıklamada ise kazanın oluş şekli dikkate alınarak, son yıllarda artan maden kazalarının sebebinin en kısa sürede aydınlatılması, ocaklarda denetim yetersizliği ve ekipman eksikliği varsa derhal giderilmesinin insan hayatı açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapıldı.

CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL’DAN AÇIKLAMA:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de maden ocağında meydana genel grizu patlamasıyla insana ve emeğe saygı, işçi ve madencinin can güvenliği konusunda gereken düzenlemenin yapılamadığının bir kez daha ortaya çıktığını bildirdi. 

Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de maden ocağında meydana genel grizu patlaması nedeniyle 17 işçinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu kaydetti.

Yaşananların ''kaza'' olarak geçiştirilemeyeceğini ifade eden Baykal, Balıkesir milletvekili Ergün Aydoğan, Bursa milletvekili Abdullah Özer ve İstanbul milletvekili Çetin Soysal'ın inceleme yapmak ve ailelerle görüşmek üzere Dursunbey ilçesine gittiklerini bildirdi.

Maden ocağında dün olduğu gibi geçmişte de çok sayıda madencinin hayatını yitirmesinin, konunun Türkiye'nin büyük bir sorunu olduğunu, yapılan denetimler ve alınan tedbirlerin ise yetersiz kaldığını gösterdiğini belirten Baykal, şunları kaydetti:

''İnsana ve emeğe saygı, işçi ve madencinin can güvenliği konusunda gereken düzenlemenin yapılamadığı ne yazık ki bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu nedenle her yıl artan ölçüde can kaybıyla ve ekonomik kayıpla karşı karşıya kalınıyor. Bundan büyük üzüntü duyuyorum.

Bu konularda arkadaşlarımız gerekli incelemeyi yapıyorlar, yapacaklar ve bu sektörün çalışanlarının güvenliği açısından alınması gereken tedbirleri belirlemek ve hayata geçirmek için Meclis dahil her platformda bu konunun ısrarlı takipçisi olacağız.

Maden kazası diye geçiştiremeyeceğimiz bu faciada hayatını kaybeden işçi kardeşlerime Allah'tan rahmet, aileleriyle yakınlarına da baş sağlığı diliyorum.''

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KURTULMUŞ’DAN AÇIKLAMA:

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy maden ocağında meydana gelen grizu faciasıyla ilgili, ''Bu felaketlerin sıklığı ve büyüklüğü, maalesef yeterli denetimlerin yapılmadığı, gerekli tedbirlerin alınmadığı noktasında ciddi endişelere neden olmaktadır'' dedi.

Kurtulmuş, grizu faciası dolayısıyla yayımladığı başsağlığı mesajında, faciada hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, kederli aileleri ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Son yıllarda birbiri ardına milleti acıya boğan felaketlerin yaşandığını anımsatan Kurtulmuş, geçen yıl Aralık ayında Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşanan grizu faciasının acısı geçmeden Balıkesir'de bu facianın meydana geldiğini ve yürekleri dağladığını, bunun tüm milleti derin bir hüzne boğduğunu belirtti. Kurtulmuş, mesajında şunları kaydetti:

''Temennimiz bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasıdır. Duamız, Cenab-ı Hakkın ülkemizi, milletimizi bu tür trajedilerden korumasıdır. Bu felaketlerin sıklığı ve büyüklüğü, maalesef yeterli denetimlerin yapılmadığı, gerekli tedbirlerin alınmadığı noktasında ciddi endişelere neden olmaktadır.

Bu nedenle, Saadet Partisi olarak yaşanan facia ile ilgili soruşturmanın büyük bir titizlik içinde yapılmasını, bir ihmal ya da denetim eksikliği söz konusuysa bunun ortaya çıkarılarak sorumluların cezalandırılmasını milletimiz adına talep ediyoruz.

Bir kez daha grizu faciasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, ailelerine ve yakınlarına ise sabır temenni ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun.''

 

 

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi