SON DAKİKA
cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri Seçim anketleri, 1 Kasım 2015 seçimi, partilerin son oy oranı, Gezici, Konda Uludağ Üniversitesi,1 Kasım,seçim,tatil 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Cumhuriyet Bayramı şiirleri, Cumhuriyet Bayramı yazıları, Cumhuriyet Bayramı sözleri, Atatürk Şiirleri Sözleri Vecizeleri 30 Ekimtatil mi?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tatil, 28 Ekim ve 30 Ekim tatil mi Saatler ne zaman geri alınacak?, yaz saati uygulaması, saat tokat,deprem,erbaa,son depremler,kandilli tokat deprem,amasya deprem, deprem, son dakika, Erbaa, son depremler bülent keneş, Today's Zaman, tutuklama, savcı şike, şike davası, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım, şike kararı ANKARA, patlama,barış mitingi,tren garı,bomba

Fotoğraf sergisinde ahlaksızlık

08.01.2012 12:25  

Dini değerlere hakaret içeren fotoğraf sergisi Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

Fotoğraf sergisinde ahlaksızlık
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyeleri tarafından düzenlenen sergide bir skandala imza atıldı. Fotoğraflar arasında, sanat adı altında dinlerin ortak değerlerine ve ahlâka hakaret içeren kareler de yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İzmir Sanat'ta, 3-23 Ocak 2012 arasında ziyarete açılan 'Aykırı' adlı sergide, Müslüman ve Hristiyan kadınlara hakaret içeren fotoğraflar bulunuyor.

Farklı kişilere ait 38 eser arasında tepkiye sebep olanların başında, başı örtülü bir kadının bikinili fotoğraflandığı kare geliyor. Dinî değerlere hakaret içeren bir diğer kare ise başı örtülü iki kadının dudak dudağa yakınlaşması. Sergide, rahibe kıyafeti bulunan bir kadını hamile gösteren ve iki erkeğin dudak dudağa öpüştüğü fotoğraflar da tepki toplayan karaler arasında.

Sergiyi gezerken gördüklerine inanamadığını belirten İrem Sezer tepkisini, "İzmir Sanat, bu resim sergisine nasıl yer vermiş anlaşılır gibi değil." diyerek dile getirdi. Ailelerin, küçük çocuklarıyla beraber geldiğini ve içeriğini bilmeden sergiyi dolaşabileceğine dikkat çeken Sezer, "Erkek erkeğe öpüşenler, başörtülü iki kadının öpüşmesi ve başında örtü olan bir kadını iç çamaşırlarıyla gösteren fotoğraflara inanamadım. Aileler gelip dolaşıyor bu sergileri, çocuklar da görüyor. Eşcinselliği özendirici ve başörtülü dindar hanımları aşağılayan bu sergi hemen kapatılmalı." dedi.

İFOD: HAKARET AMACI GÜDÜLMÜYOR

İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Özdemir, rahatsız olanlar bulunabileceğini, işin özünde kimseyi küçük görme, aşağılama ve hakaret amacı güdülmediğini söyledi. Serginin adının 'Aykırı' olduğunu hatırlatan Özdemir, "Her sanatçı arkadaşımız, kendince aykırısını oluşturuyor. Fotoğraflar, beş kişilik seçici kurulun önüne geliyor, içeriğine göre seçme yapılıyor. Sergide, 21 fotoğrafçının seçilen 28 fotoğrafıyla beş jüri üyesinin doğrudan giren ikişer fotoğrafı olmak üzere toplam 38 fotoğraf bulunuyor. Herhangi birini aşağılamak, hakaret etmek ya da eleştirmek değil, aslında o konuyu kendince aykırı gördüğünce ifade ediyor. Sanatçı, kafasında oluşturduğu aykırı gördüğü şeylerin fotoğrafını çekiyor ya da kurgulayabiliyor. Orada başörtülü kadın dediği bir rahibe, çünkü rahibelerin hamile olmayacağı düşünülüyor. Diğeri gerçekten havaalanında öpüşen iki erkeğin fotoğrafı. O da hayatın içinden, karşılaşabileceğimiz aykırı durumlardan zaten." diye konuştu.

Bikinili başörtülü kadın fotoğrafının ise kurgu olduğunu belirten Özdemir, "Burada kimseye bir hakaret yok. Üstelik oradaki başörtülü ve çıplak olan bir modeldir, kendisi poz vermiştir fotoğrafçıya. Zaten sokakta göremeyeceğiniz bir şey. O modelle fotoğrafçı arasında oluşturulmuş bir fotoğraf. İFOD, yıllardır soyut konular üzerinden gider genelde." şeklinde konuştu.

İnsanların alışık olmadığı şeylerin aykırı olduğunu söyleyen Özdemir, "Bir travestinin fotoğrafını çekip o sergiye koysak benim için aykırı olabilir, bir başkası için olağan olabilir. İzmir belki bunu kaldırabilir ama bir Anadolu şehri kaldırmayabilir, yani aykırılık biraz kişisel, farklı olabilir. O fotoğrafların seçici kurulunda ben de vardım. Sayıyı tamamlamak üzere aykırı olmayan üç beş tane fazladan fotoğraf bile girmiştir oraya." açıklamasını yaptı.
Serginin, herkesin gelip geçtiği bir yere açılmadığını da kaydeden Özdemir, fotoğrafların daha çok sanatla ilgili kişilerin gelip görebileceği bir mekanda sergilendiğini sözlerine ekledi.

"O FOTOĞRAFLAR SERGİDEN KALDIRILACAK"


İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de sergi açmak isteyen dernek ve kurumlara talep etmeleri halinde yer tahsisi yaptıklarını belirtti. Sergide yer alan fotoğrafların içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olmadıklarını kaydeden belediye yetkilileri, tepkiye neden olan söz konusu fotoğrafların kaldırılması için İFOD yönetimi ile temasa geçildiğini, en kısa zamanda kaldırılacağını açıkladı.

CİHANHaber hakkında okuyucu görüşleri:

TAYFUN: yukarda yorum yapmis burcu gulpak cok aykiri biri geldi bana.belli ki kafada kavak yelleri esen bir yasta.burcu hanim izan sahibi sorumlu insan once bir seyin iyi mi kotu mu olduguna karar vermeli. kotu ise bunun yayilmasina vesile olmamali,bizzat yayilmasinin onune gecmeli.virus'ler de bir gercek / 09 Ocak 2012 17:36, Pazartesi


TOPLUMA YARARI NE? - HAKAN'DAN: bizim sanatçılarımız nedense hep böyle kıl konulara takılır.dağarcıkları fakir,şeytan dürtünce hemen peşine düşerler.o aykırılıklar herkese malum. aykırılıkların düzelmesine vesile olacak sanat yapın da yaratıçılığınızı görelim.bu millet sanatla bir yerlere gelecekse bu sanatçılarla pek mümkün değil / 09 Ocak 2012 17:22, Pazartesi


1: konu:aykırı...peki fotoğraflar aykırı mı? evet aykırı. toplumumuzun değerlerine aykırı.erkek erkeğe veya kadın kadına öpüşmek ,başörtülü birinin bikinili olması bizim değerlerimize aykırımı..aykırı.. daha ne istiyorsunuz bu sergiyi eleştirenler...bu sergi sizin amaçlarınıza hizmet ediyor... / 09 Ocak 2012 11:11, Pazartesi


MİSAFİR: gayet normal.dini siyasete alet edenler utansın.müslümanlığı ellerinde oyuncak yapanlar insanların dini duygularını törpüledi.akp iktidarları döneminde her türlü ahlaksızlık hızla arttı ve arttmaya da devam ediyor.bunun tek sorumlusu akp iktidarıdır. / 09 Ocak 2012 10:18, Pazartesi


ALİSYA: yasaklar hiç kimseyi ileri götürmez. bırakın bu yasakçı zihniyeti. bu kadar kişi yorum yapmış the kaç kişi fotoğrafları gördü peki? sürü psikolojisinden sıyrılın artık. serginin adı gördüğünüz gibi 'aykırı' yani "alışılmışa, doğru olarak kabul edilmişe uygun olmayan, karşıt, ters, mugayir, muhalif" / 09 Ocak 2012 02:14, Pazartesi


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (25)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Tayfun:17:36, 09 Ocak 2012 Pazartesi

yukarda yorum yapmis burcu gulpak cok aykiri biri geldi bana.belli ki kafada kavak yelleri esen bir yasta.burcu hanim izan sahibi sorumlu insan once bir seyin iyi mi kotu mu olduguna karar vermeli. kotu ise bunun yayilmasina vesile olmamali,bizzat yayilmasinin onune gecmeli.virus'ler de bir gercek

Topluma yararı ne? - Hakan'dan:17:22, 09 Ocak 2012 Pazartesi

bizim sanatçılarımız nedense hep böyle kıl konulara takılır.dağarcıkları fakir,şeytan dürtünce hemen peşine düşerler.o aykırılıklar herkese malum. aykırılıkların düzelmesine vesile olacak sanat yapın da yaratıçılığınızı görelim.bu millet sanatla bir yerlere gelecekse bu sanatçılarla pek mümkün değil

1:11:11, 09 Ocak 2012 Pazartesi

konu:aykırı...peki fotoğraflar aykırı mı? evet aykırı. toplumumuzun değerlerine aykırı.erkek erkeğe veya kadın kadına öpüşmek ,başörtülü birinin bikinili olması bizim değerlerimize aykırımı..aykırı.. daha ne istiyorsunuz bu sergiyi eleştirenler...bu sergi sizin amaçlarınıza hizmet ediyor...

misafir:10:18, 09 Ocak 2012 Pazartesi

gayet normal.dini siyasete alet edenler utansın.müslümanlığı ellerinde oyuncak yapanlar insanların dini duygularını törpüledi.akp iktidarları döneminde her türlü ahlaksızlık hızla arttı ve arttmaya da devam ediyor.bunun tek sorumlusu akp iktidarıdır.

Alisya:02:14, 09 Ocak 2012 Pazartesi

yasaklar hiç kimseyi ileri götürmez. bırakın bu yasakçı zihniyeti. bu kadar kişi yorum yapmış the kaç kişi fotoğrafları gördü peki? sürü psikolojisinden sıyrılın artık. serginin adı gördüğünüz gibi 'aykırı' yani "alışılmışa, doğru olarak kabul edilmişe uygun olmayan, karşıt, ters, mugayir, muhalif"

Tayfun:01:33, 09 Ocak 2012 Pazartesi

teshir edilen aykirilarin genel toplumda yekunu ne ki sanat yoluyla bunlarin reklamini yapiyorlar? halbuki sanatcilarin hayal guclerini toplum-yararli kullanabilecegi daha ne konular var. ornegin, siddetin-terorun aykiriligini ortaya koyun da takdir edelim. bu ulkede terore 30 bin kisi kurban gitti!

birey:23:35, 08 Ocak 2012 Pazar

fotoğraf sahiplerine hakaret etmeniz size bir şey kazandırmayacak. konunun temasının aykırı olduğunu ve fotoğrafların buna göre çekildiğini unutmayın. haberde bu yazıyor, konu aykırıymış, yani dinlere göre aslında olmayacak şeyler var olmuş gibi gösterilmiş yani dinimize aykırı olanlar yansıtılmış.

düşünen adam:23:30, 08 Ocak 2012 Pazar

konu aykırı,yani haberde öyle yazıyor,bu durumda ben yapılan yanlış bir durum görmüyorum.fotoğrafların sahipleri müslüman,hristiyan veya başka bir dine mensup olabilir.müslüman olup da haberde söylendiği gibi fotoğraflar çekmiş olabilir. sonuçta konu aykırı ve fotoğraflar toplumlara aykırı durumda.

vicdan:22:57, 08 Ocak 2012 Pazar

ayağa kalkanı gören beri gelsin.....

hasan ramazan:22:22, 08 Ocak 2012 Pazar

ayaga kalkan turkiye nerde? ben goremiyorum da! turkiye su an onemli olcude organik gida ile beslenmeye calisiyor. mersedes arabalara binmek icin caba harciyor. ucuz yerlerde g.kondu kapatiyor. yazlik aliyor vs.

misafir:22:02, 08 Ocak 2012 Pazar

çok kusura bakmayın.şimdi bunun adı sanatmı oluyor.yanılmıyorsam antalyadada buna benzer birşey olmuştu.sizin inancınız bizi ilgilendirmiyor.herhalde milletin sabrını ölcüyorsunuz.

saygi cercevesinde yazalim:21:35, 08 Ocak 2012 Pazar

yorum gonderen vefa kardesime cevap.yaptigin yorumla hakaret icerikli sergiyi acanlarla hic bir farkliligin olmadigini yorumunla belirtmissin.ızmir cok degerlidir.ve turkiyemin guzude sehirlerindir,ucbes capulcularla izmiri kiyaslamak kiyaslamak en buyuk hatadir.yorularimizi dikkatle yapalim.

misafir:19:49, 08 Ocak 2012 Pazar

bunlar kendini çağdaş sanan zavallı,şuuru kapalı, medeniyetten nasipsiz, kendine saygısı olmayanların mantığıdır mukaddesata dil uzaksalarda ne olacakki? güneş balcıkla sızanmaz

yörük:19:34, 08 Ocak 2012 Pazar

yezid bitmez.maksatlı yapıyorlar.denetleyenlerin dikkat etmesi lazım.sakin olup galeyana gelmeden sabırla adı sanat sergisi olan bu aşağılık faaliyetin son bulmasını sağlamak lazım.yetkililer.size söylüyorum.bi daha olmasın.

murat yalçın:18:53, 08 Ocak 2012 Pazar

sayın 06 yorumcu dogru yorum.yıllık iznim ilköretim tatiline denk karadeniz sahil tarıyorum çocuklar rengarenk kuran kursu, marmara derken egeye iniyorum farklı insanlar ögrenmek için araştırdım ahmet mehmet isminde ermeni rum ve göçmen çıktı

vatandaş:18:45, 08 Ocak 2012 Pazar

herkes senin kafanda tasarladığın fotoğrafı çekmek zorunda irem sezer.

vefa :17:11, 08 Ocak 2012 Pazar

böyle bir serginin izmir de olmasından daha doğal ne olabilir.

06:16:36, 08 Ocak 2012 Pazar

türkiye'de bilmesek de adı ahmet mehmet alper ilker coşar yaşar olan 1-2 milyon civarında ermeni, 1-2 milyon civarında da yahudi var. gerçek türkler bu aşağılık hareketi yapmaz. belki bir iki taraftar çıkabilir ama türkler şereflidir. bu alçaklığı anca türk görünümlü münafık bozmalar yapabilir.

balikesirli:14:43, 08 Ocak 2012 Pazar

nedense böyle resim sergileri hep chp li belediyelerin yetki alaninda oluyor.tepki görüncede haberimiz yoktu deniliyor.bütün bunlar kasitli yapiliyor.

misafir:14:18, 08 Ocak 2012 Pazar

kabahatin büyügü millettesergi denen rezaleti açanların başına alıcı kuşu gibi milletin konması gerekir ama nerde

OSMANLI:13:24, 08 Ocak 2012 Pazar

bu sergi ile chp,zihniyetini milletin önüne sermistir.chp'nin kalesi olan izmir büyük sehir belediye'sinden baska ne beklenebilir ki.atatürk ve ordusu,allah allah diyerek izmirde düsman'ı denize dökmüstür.izmir halkı,büyük bir vafasızlık örnegi gösterek atatürk'ün degil,inönü'nün chp'sini seviyor.

Ahmet Kayahan:13:21, 08 Ocak 2012 Pazar

ben uzun yıllardır sanatla uğraşan kendi çapımda sanattan anlayan biriyim.bu "sanat" yaptıklarını söyleyen ve bu tip değerlere hakareti kendi nefretlerinin ifadesi olarak şahsiyet yaparak ortaya koyan kişilerin "gerçek sanatçı" olduklarına inanabilsem emin olun yaptıklarına bir kelime etmem.

misafr:13:08, 08 Ocak 2012 Pazar

herkezin aykırı sanatına saygı duyulcakmı peki? mesela o hakaret edilen müslüman kadınlar da bir aykırı sanat yapsa. efendim saygı duyulacak mı acaba ??

Abdullah:12:48, 08 Ocak 2012 Pazar

sanat icrası adı altında çirkeflik.! yazıklar olsun:!

Esmer:12:41, 08 Ocak 2012 Pazar

sanat adı altında kendini bilmez kişiler müslüman mah.salyangoz sat maya çalışıyorlar.bu kişiler git sinler istedikleri gibi yaşayabi lecekleri devletler varsa oralar da yaşayıp anlamsız sanatlarınıda oralarda yapsınlar.böyle toplum düşmanlığı olmaz,olmamalı.kendi ailelerine uygulasınlar düşündükler

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi