SON DAKİKA
18.12.2015 14:41  

"Türkiye'nin IŞİD'i iddianamesi"ndeki 67 sanıktan 40'ı Suriye'deymiş

Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA) İSTANBUL  Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı'nın terör örgütü IŞİD'in Türkiye'deki yapılanmasına yönelik yürüttüğü...

Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA) İSTANBUL  Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı'nın terör örgütü IŞİD'in Türkiye'deki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Murat Çağlak tarafından hazırlanan 315 sayfalık iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

AİLELERİ ŞİKAYETÇİ OLDU
İddianamede müştekilerin çoğu şüphelilerin anne, baba ve akrabalarından oluştu. İddianamede toplam 24 kişi 'müşteki' sıfatıyla yer aldı. Assad Khelifalkhadr, Cemil Aslan ve Muhammed Mustafa Halli'nin tutuklu olduğu iddianamede toplam 67 'şüpheli' yer aldı. Başka soruşturmadan Silivri 4 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk da iddianamede 26. şüpheli olarak yer aldı.

EN KÜÇÜĞÜ 19 EN BÜYÜĞÜ 49 YAŞINDA. 6 KİŞİ DE YABANCI
İddianamede şüphelilerin en büyüğü 49, en küçüğü 19 yaşında. Şüphelilerden, 6 tanesi ise şu ülkelerin vatandaşı: Kuveyt, Fransa, Libya, Kolombiya, Suriye, Suudi Arabistan.

LİDERİN 15 YILA , DİĞER ŞÜPHELİLERİN 10'AR YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ
İddianamede yapının liderliğini 26 yaşındaki İlyas Aydın'ın yaptığı iddia edildi. İddianamede 31. nolu sanık olarak yer alan İlyas Aydın'ın "Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi. Halis Bayancuk'un da bulunduğu diğer tüm şüphelilerin ise "Örgüte üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Öte yandan sahte pasaportla yakalanan tutuklu sanık Asaad Khelifalkhadr'ın da ayrıca "Resmi belgede sahtecilik" suçundan ise ayrıca 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

SORUŞTURMA NASIL BAŞLADIĞI ANLATILDI
'Terör' ve Irak Şam İslam Devleti'nin ( IŞİD) tanımının ayrıntılı olarak yapıldığı iddianamede, "IŞİD'in amacı dünya üzerindeki Müslüman devletlerin yönetimlerini yıkarak yerine radikal selefi görüşler doğrultusunda bir devlet kurmaktır. 2014 yılı Haziran ayı içerisinde sözde hilafet ilan edildiği açıklamada; Ebu Bekir El Bağdadi bütün müslümanların imamı ve halifesi olduğunu belirtmiştir" denildi. İstihbarat birimlerine IŞİD tarafından Türkiye'de intihar eylemleri türünde terör saldırısının gerçekleştirileceği ve eylemi gerçekleştirecek şahısların Suriye'den illegal yollardan sınırı geçerek Türkiye'ye geldiği bilgileri iletildiği anlatılan iddianamede bu kapsamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

"ÖRGÜT İÇİNDE İLYAS AYDIN HOCA KONUMUNDA"
Şüpheliler arasında dikey ve sert bir hiyerarşi görülmediği ifade edilen iddianamede, "Daha çok aynı örgüt adına ikna ve rızaya dayalı faaliyetler tespit edilmiştir. Şüpheli İlyas Aydın'ın örgüt içerisinde 'hoca' konumunda ayrıcalıklı bir yerinin olduğu anlaşılmıştır" denildi.


"-EBU UBEYDE- ADIYLA IŞİD'E KATILIMLARI ORGANİZE EDİYORDU"
Şüpheli İlyas Aydın'ın "Ebu Ubeyde" takma adıyla örgütte "Hoca" konumunda olduğu ve diğer şüphelileri yönlendirdiği belirtildi.
İlyas Aydın'ın, IŞİD Terör örgütü yanlısı internet ve video paylaşım sitelerinde, sözde cihad adı altında Irak ve Suriye sınırları içerisinde yaşanan çatışmalara katılmaya çağırdığı, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olmayan sözde mescitlerde veya şahıslara ait evlerde şüpheli İlyas Aydın tarafından dini sohbetler verildiği, sözde mescitlerde sohbetlere katılan şahıslara ilk zamanlarda İslam dini hakkında bilgiler verilse de, devamında, Türkiye Cumhuriyeti Devletini "Tağut" (Allah'ın koyduğu ölçüler ve hükümler dışında hükümler koyan) devlet olarak gördükleri, kendileri gibi düşünmeyenleri "tekfir" (kafir) ilan ettikleri anlaşılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin okullarına çocukların gönderilmemesi yönünde propaganda yaptıkları, sohbetlere katılan şahısların çocuklarını okullara göndermedikleri, hatta ailelerin parçalandıklarının görüldüğü, sohbetlere katılan şahısların sözde cihat amacıyla çatışma bölgelerine gönderildiği anlaşılmıştır. Çatışma bölgelerine giden şahısların, ailelerini dahi tekfir ettikleri, çatışma bölgelerinde IŞİD Terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdikleri anlaşılmıştır. Şüpheli İlyas Aydın'ın, IŞİD Terör örgütüne katıldıkları ya da katılacağı değerlendiren şahısların geliş ve gidişlerini organize ettiği anlaşılmıştır" denildi.

HALİS BAYUNCUK ÖRGÜTSEL İÇERİKLİ SOHBETLER YAPTI"
İddianame, "Şüpheli Halis Bayancuk, şüphelinin örgütsel içerikli sohbetler yaparak diğer üyelerin örgüt adına faaliyette bulunmalarını sağladığı yönünde kamu davası açmaya yeter şüpheler oluşmuştur" ifadelerine yer verildi.

"IŞİD'E KATILMAK ÜZERE GELEN ŞAHISLARIN KARŞILANMASI, YER TEMİNİ VE YARALILARIN TEDAVİ İŞLERİNİ ORGANİZE ETTİĞİ ANLAŞILMIŞTIR"
İddianamede, "'Ebu Suheyf' kod adını kullanan şüpheli Asaad Khelifalkhadr (tutuklu şüpheli )isimli şahsın, özellikle ülkemiz dışından çatışma bölgelerine, IŞİD Terör örgütüne katılmak üzere gelen şahısların karşılanması, kalacak yer temini vs…işlerini organize ettiği anlaşılmıştır. Khelifalkhadr, çatışma bölgelerinden yaralı olarak gelen şahısların tedavilerini yaptırdığı, IŞİD Terör örgütüne dürbün, pusula vs… malzeme gönderdiği, kaynağı belirsiz bir harcama yaptığı, muhtemelen IŞİD terör örgütünden gelen parayı, örgüte eleman kazandırma, yaralıları tedavi ettirme, yol parası, kalacak yer parası vs.. olarak kullandığı ve bölgesinde örgütün mali işlerini takip ettiği bu şekilde örgüt üyesi olduğu anlaşılmıştır" denildi.

"ÖRGÜTE ELEMAN TEMİN ETTİ"
Tutuklu şüpheli Cemil Aslan'ın ise örgüt adına faaliyet gösterip örgüt içerisindeki diğer şüpheliler ile irtibatlı olarak örgüte eleman temin ettiği iddia edildi. Aslan'ın çatışma bölgelerine gönderileceklere mali destek olmak ve yer temin etmek bazen de bizzat götürmek şeklinde eylemlere katıldığı belirtilen iddianamede, bu şekilde şüphelinin örgüt üyesi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

67 ŞÜPHELİDEN 27'SİNİN İFADESİ ALINABİLDİ, DİĞERLERİ SURİYE'DE
Şüpheli Halis Bayancuk'un da aralarında bulunduğu 27 kişinin ifadesi alındığı belirtilen iddianamede, diğer şüphelilerin ise ise Suriye'de olmaları nedeniyle ifadelerinin alınamadığı kaydedildi.

SURİYE'DEKİ 23 KİŞİ İÇİN KAYIP BAŞVURUSU VAR
İfadesi alınamayan 23 şüpheli hakkında aileleri tarafından emniyete kayıp ihbarı yapıldığı da iddianamede belirtilirken, örgüt lideri İlyas Aydın'ın da halen çatışma bölgesinde olduğu belirtildi.

"IŞİD ULUSLARARASI FAALİYET GÖSTEREN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"
İddianamenin sonuç bölümünde şöyle denildi: "IŞİD uluslararası faaliyet gösteren bir terör örgütüdür. Dosyamız kapsamında sadece yargı alanımızda örgüt adına faaliyet gösteren şüpheliler ele alınmıştır. İddianamemiz kapsamındaki şüpheliler arasında katı bir hiyerarşinin olmadığı, sadece 'Hoca' konumuna gelmesi nedeni ile şüpheli İlyas Aydın'a ayrıca bir saygı gösterildiği, hiyerarşik zorlama olmasa dahi sohbet ortamlarında ve sonrasında oluşan manevi baskı veya etkilenme ortamı ile şüphelilerden bir kısmının Suriye Ülkesine örgüt adına çatışma bölgelerine gittikleri anlaşılmıştr. Bu haliyle yapılan faaliyetlerin IŞİD terör örgütü adına olduğu, yine birkısım şüphelilerin örgüt adına basın yayın işleri ile uğraştığı, birkısmının maddi imkanlar temin için hırsızlık dahil bazı suçları işledikleri anlaşılmıştır. Birkısmının ise çatışma bölgelerine giden veya gelen şüphelilerin sağlık durumu, barınma, iaşe ve ulaşım gibi ihtiyaçları ile ilgilendikleri bu şekilde hep birlikte bir organizasyın içinde hareket ettikleri anlaşılmıştır. Şüpheli İlyas Aydın'ın konumu itibarı ile yönetici, diğer şüphelilerin örgüt üyesi oldukları kanaatine varılmıştır" denildi.

29 KİŞİ HAKKINDA DA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ
Öte yandan soruşturma kapsamında 29 kişi hakkında da "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan takipsizlik kararı verildiği iddianamede belirtildi.

 

 

 

Haberin Konuları: türkiye, ışid, iddianamesi, ndeki, 67, sanıktan, 40, suriye, haberler, son dakika

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
  • 16:12 Cenevre'deki Suriye görüşmeleri Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esed rejimi heyetiyle gerçekleştirdiği ilk görüşmenin faydalı olduğunu söyledi. De Mistura, Cenevre'deki
  • 16:13 Şarkıcı Hakan Altun, down sendromlularla mandala boyadı EXPO 2016 Antalya Ajansı, Down Sendromu Derneği ve Di&Sign Events'in ortaklaşa yürüttüğü, "Geleceği Renklendiriyoruz" organizasyonuna davet edilen sanatçı Hakan Altun çocuklarla ma
  • 16:13 TCMB döviz kurları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İdare Merkezi tarafından saat 15.30'da belirlenen gösterge niteliğindeki döviz kurları şöyle: Birim
  • 16:14 Ankara'daki terör saldırısına sanatçılardan tepkiler Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı, Ankara'da meydana gelen terör saldırısı dolayısıyla yaşadığı üzüntüyü paylaşarak, "Kürt kardeşlerimiz destek vermedi bunlara. Bu kardeşlik duygul
  • 16:14 TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) alım satıma konu olmayan dövizlere ilişkin bilgi amaçlı kur tablosu şöyle: Döviz Kodu Döviz Cinsi
  • 16:11 Ankara'daki terör saldırısı Kızılay'daki terör saldırısında yaşamını yitiren taksi şoförü Turgay Bulut, Haymana'da defnedildi.28 yaşındaki Bulut'un cenazesi, Adli Tıp Kurumundaki işlemlerinin ardından ail
  • 16:11 Zonguldak'ta şiddetli rüzgar Karadeniz'de hızı saatte 20 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle yüksekliği 4 metreyi bulan dalgalar, Zonguldak Limanı'ndaki mendireği aştı. Kentte bir süredir etkili olan rü
  • 16:10 IKBY'de Duhok-Amerikan Üniversitesi açıldı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Duhok kentinde "Duhok-Amerikan Üniversitesi", IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin katıldığı resmi bir törenle açıldı. Söz konusu ünive
  • 16:09 Ankara'daki terör saldırısına tepkiler İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği, Birleşik Krallığın, terör karşısında Türkiye'nin yanında duracağını belirtti.Büyükelçilikten yapılan açıklamada, "Türkiye'nin yakın dostu
  • 16:07 Ankara'daki terör saldırısına tepkiler Afrika'da ülkeleri Ankara'daki terör saldırısını kınadı.Kamerun Hükümet Sözcüsü Issa Tchiroma Bakari, AA muhabirine açıklamasında, "menfur" olarak nitelediği saldırıyı kınayarak
Şuan bu sayfadasınız: "Türkiye'nin IŞİD'i iddianamesi"ndeki 67 sanıktan 40'ı Suriye'deymiş - "türkiye'nin ışid'i iddianamesi"ndeki 67 sanıktan 40'ı suriye'deymiş