haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

Gündem

09 Kasım 2013 Cumartesi, 16:11
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

BESAŞ, Keles’e süt ve süt ürünleri tesisi kurdu

Ana Sayfa » Gündem » BESAŞ, Keles’e süt ve süt ürünleri tesisi kurdu haberi
09 Kasım 2013 Cumartesi, 16:11
Cihan Haber Ajansı
09 Kasım 2013 Cumartesi, 16:11
BESAŞ, Keles’e süt ve süt ürünleri tesisi kurdu
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te kurduğu BESAŞ Süt ve Süt Ürünleri Tesisi törenle hizmete açıldı.

Kent merkezine en fazla göç veren dağ ilçelerinin ekonomik olarak güçlenmesi ve bölgede yeni istihdam alanlarının oluşturulmasının yanında hayvancılığın yeniden gelişmesi açısından hayati önem taşıyan tesisin açılışında KÖYDER halk oyunları ekibi özel bir gösteri yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, güzel bir projenin daha Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, “Üretim konusunda sıkıntı yaşayıp göç veren bölgede, uzun yıllar söylenen bir yatırımı gerçekleştiriyoruz. Bu tesisi 6 ay gibi bir sürede titizlikle çalışan BESAŞ çalışanlarına, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına ve çalışmalara destek veren dağ yöresi halkına teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönemde ezber bozuyoruz. Her alanda kentimizi, halkımızı ilgilendiren her şeyle ilgileniyoruz.” diyen Başkan Altepe, kentin her köşesinde kalkınmayı sağlamak için, güçlü, kalite kenti ve göç vermeyen Bursa’yı hedeflediklerini söyledi. Bursa’yı daha modern bir noktaya taşıma noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan Altepe, “Bursa’nın güzellikleriyle, tarihiyle, tarımıyla, kültürel mirasıyla her alanda kalkınan öncü lider kent oluşturmak hedefimizdir. Başbakanımızın desteğiyle yerel yönetimler güçleniyor. En iyi yönetim yerinden yönetimdir.” diye konuştu.

Bursa’da özveriyle çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, şöyle konuştu: “Bizler örnek bir belediyecilik sergiliyoruz. Her alanda yerelin gücünü gösterelim istiyoruz. Modern bir kent olarak Avrupa şehirleriyle yarışıyoruz. Osmangazi’de, Nilüfer’de ne varsa Orhangazi’de ve Keles’te de o olacak, amacımız eksikliklerin giderilmesidir. Bu da güçlü yerel yönetimlerle olur. Büyükşehir Belediyesi olarak sadece 7 ilçede değil, tüm ilçelerde hizmet binalarından, üretimin her alanda desteklenmesine, yol ve kaldırım çalışmalarından spor alanlarına kadar her konuda çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Göreve geldikleri günden bu yana hizmetlerde hiçbir zaman sınır ayrımı yapmadıklarını ve özellikle de dağ bölgesinin sosyal açıdan gelişmesine yönelik adımları bir bir attıklarını dile getiren Başkan Altepe, süt tesisinin kırsal kalkınma açısından atılan en somut adım olduğunu kaydetti.

Tesis sayesinde bölgede tarım ve hayvancılığın yeniden ivme kazanacağını ifade eden Altepe, “Üreticimiz kazanacak ve bölgede refah seviyesi yükseldikçe göç sorunu ortadan kalkacak. Üretimin kalitesinin artması, ambalajlanması ve fuarlara katılması dahil olmak üzere üretici her konuda Büyükşehir Belediyesi’nden destek alacak ve Bursa bu konuda da örnek olacak.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin de desteğiyle kente hizmette performansın arttığını ifade eden Başkan Altepe, BURULAŞ ve BESAŞ’ın çok yönlü çalışmalarla kente değer kattığını ifade etti. Keles BESAŞ süt ve süt ürünleri tesisinin dünyanın konularında en önde gelen firmalarının süt işletme makineleri kullanılarak tam donanımlı olarak kurulduğunu belirten Altepe, şunları kaydetti: “Tam donanımlı laboratuarında üretilen ürünler gerekli testlerden geçirilerek özel araçlarla Bursa’ya ulaştırılacak. Tesis yaklaşık 9 bin metrekarelik alan içinde 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Daha önce Tekel binası olarak kullanılan tesis binası Keles Belediyesi ile BESAŞ arasında yapılan protokolle Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Büyükşehir Belediyesi, bölgenin menfaatine çalışmalar yapılması için binayı BESAŞ’a devretti.”

Başkan Altepe, dağ yöresinin kalkınmasına destek olacak tesisle Bursa’nın yine örnek olacağını dile getirirken, konuşmasını şöyle tamamladı: “En gelişmiş makine ve teçhizatla çalışacak olan tesis, tek vardiyada 30 ton süt işleme kapasitesine sahiptir. Günde 3 vardiyada 60-70 ton günlük süt işlemeyi hedefliyoruz. Bu sayede, Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık yöresindeki hayvancılık kalkınacak ve bölgeye iş imkanı sağlanacak. Fabrikada kaşar peyniri, ayran, günlük pastörize süt, kaymaklı-kaymaksız yoğurt, kahvaltılık lor peyniri, krema üretiliyor ve ilerleyen dönemlerde de ek yatırımlarla tereyağ, kaymak, çeçil peyniri ve dil peyniri üretimi gerçekleştirilecek.”

BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, 30-40 yıl önce başlayan göçün bölgede ciddi anlamda yaşandığını ifade ederek, “Sosyal bir olgu olan göçe karşı tedbirimizi almalıyız. Mesleki ve siyasi idari hizmetlerim süresince kalkınmaya destek olmaya çalıştık. Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz bu proje, hem dağ insanına hem de Bursa’ya hizmet edecek. Bir yanıyla istihdama katkı sağlarken bir yandan da ilçemize katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak, daha önce Tekel Genel Müdürlüğü’ne ait atıl bir mekan olan alanın Keles’e kazandırıldığını hatırlatarak, mekanın düşük bir bedelle Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandığını söyledi. Kaynak, süt üretim tesisinin bölgenin ekonomik gelişimine, istihdama ve göçün önlenmesine katkı sağlayacağı için tüm halkı sevindirdiğini ifade etti.

Keles Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gökalp de ilçenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğundan bu tesisinin süt üreticisine katkı sağlayacağına inandığını belirterek, bölgedeki göçün de bu sayede önüne geçileceğini söyledi. BESAŞ gibi bir şirketin bölgede böyle bir tesis kurmasının önemli olduğunu ifade eden Gökalp, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe’ye bölgeye katkılarından dolayı teşekkür plaketi ve çiçek verildi. Başkan Altepe, protokol ile birlikte açılış kurdelesini kestiği tesiste incelemelerde bulundu. Kurulan stantta ilk alışverişi de Başkan Altepe yaptı.

Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan’da kırsal kalkınmanın sağlanması konusunda öncü bir rol üstlenen BESAŞ tarafından kurulan tesiste, bölgede hayvancılığın gelişmesi amacıyla köylerden toplanacak sütler, günlük pastörize süt, kaşar peyniri, ayran, kaymaklı- kaymaksız yoğurt, krema, kahvaltılık lor ve peynir olarak işlenecek. İşlenen ürünler, BESAŞ’ın tüm satış noktalarında birinci elden tüketiciyle buluşacak. İstihdam açısında da bölgeye hareket getirecek olan tesis, tam kapasiteye ulaştığında 30 kişi istihdam edilecek ve personel alımlarında bölge halkına öncelik verilecek.

Etiketler : BURSA
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Hakkari Yüksekova'dan acı haber
3 ASKER ŞEHİT OLDU

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Cübbeli Ahmet Hoca'dan sert tepki
 • Cübbeli Ahmet Hoca'dan sert tepki
 • Akın İpek, İpek Üniversitesi'nde konuştu
 • Yeni Zelanda Havayolları'nın reklam filmi
 • Yaban kazının inanılmaz düşüş anı


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTAcı itiraflar ve acı ilacı içmek!
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKDevletlûnun öfkesi
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞMillet olarak ne hale geldik, ‘kral çıplak’ bile diyemiyoruz!
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZSevan Nişanyan neyin cezasını çekiyor?
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRMideniz yandaş dalağınız candaş diye alınsa...
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIHangi yaşam formundasınız?
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARSanki toplum mühendisi
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇPiyasalar açısından kritik hafta
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN‘Çuf çuf’lu kıyma makinesi!
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANStajyerler borçlanma yapabilir
Erhan BAŞYURTAcı itiraflar ve acı ilacı içmek!

FOTO GALERİ

 • Yüksekova'da askere silahlı saldırı
 • Afyonkarahisar'da feci kaza: 6 ölü
 • Bursa'da dev köpek balığı yakalandı
 • Toyota Corolla 450 km yolu 6 lira yakıtla gidiyor
 • En son seçim anketi
 • Kıyamet günü nefret edilen 8 grup
 • Cezaevi isyanında ilginç kareler
 • İşte Türkiye'de boşanmaların sebebi
 • Ölümle ilgili çok ilginç ve çok gizemli bilgiler
Yüksekova'da askere silahlı saldırı