SON DAKİKA
haberL haberR
Ana Sayfa » Gündem » Dha Gaziantep Bürosu Bölge Haberleri
18.04.2013 13:40

Dha Gaziantep Bürosu Bölge Haberleri

Dha Gaziantep Bürosu Bölge Haberleri

 

ANDIRIN 'TİRŞİK ŞENLİĞİ'NDE BULUŞTU

 

KAHRAMANMARAŞ'ın Andırın İlçesi'nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen 'Tırşik Şenliği' büyük ilgi gördü.

Andırın Kaymakamlığı ve Andırın Belediyesi tarafından organize edilen, Andırın Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği ve diğer Sivil Toplum Örgütlerinin destek verdiği Tirşik Şenliği, renkli görüntüler oluşturdu. Kışla Bahçesi'nde düzenlenen şenliklere; Andırın Kaymakamı Alper Çifci, AK Parti Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Kadir Satalı ve vatandaşlar katıldı.

Şenliklerin açılışında konuşan Kaymakamı Alper Çifci, yöreye özgü yenilebilen kış bitkisi tirşikin toplumdaki kaynaşmayı sağladığını belirtti. Çiftci, “Andırın çoğu arazisi dağlık ve engebeli olan geçimi tarım ve hayvancılığa dayalı eşsiz kültür ve kıymeti ölçülemeyecek insanlarıyla yeri ayrı olan bir değerler bütünüdür. Modernlik dünya yenilikler getirdi. Fakat bireyler arasında kapatılamayacak uçurumlar oluştu. Ailevi değerlerde aşınmalar oldu. Bu tür etkinlikler insanımızı birbirine yaklaştırıyor. Değerlerimizi genç kuşaklara aktarmamızı sağlıyor. Örf ve adetlerimizi gençlerimize aktarmalıyız. Bilimin ve aklın öncülüğünde çocuklarımıza kültürümüzü ve değer ölçülerimizi sevdirerek aşılamalıyız" dedi.

Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan ise, bu tür şenliklerin devam edeceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu şenlikler ve festivaller bizleri bir araya getiren birbirimize bağlayan, birbirimize kavuşturan manevi bir vasıtadır. Şenlikler kültürümüzün hep birleştirici gücü olmuştur, uzakları ve uzaktakileri yakın etmiştir. Bizler, insanlara değer vermeyi onları bir araya getirmeyi, kaynaştırmayı, görev sayan bir toplumun üyeleriyiz."


Halk Eğitim Müdürlüğü folklor ekibinin gösterisinin ardından çeşitli etkinliklerle devam eden şenliklerde, tirşik konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Sonrasında ise, tirşik yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

İZ (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

HKÜ İLE İTÜ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

GAZİANTEP Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve inovasyon alanlarında işbirliği protokolü imzalandı.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ile İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, iki üniversite arasında İmzalanan eğitim - öğretim işbirliğiyle her iki üniversitenin de öğretim üyeleri ders vermek üzere görevlendirilebilecek. Ayrıca işbirliği ortak araştırma-geliştirme ve inovasyon projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını da amaçlıyor. Bu protokol ile ortak çalışmaların ve araştırma projelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve protokolün ortaya çıkmasına neden olan karşılıklı bilimsel iyi niyete uygun sonuçlar üretilmesi hedefleniyor.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Özdemir, imzalanan protokolün asıl amacının Türkiye'ye katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Bu protokolle eğitim-öğretim deneyimlerini paylaşmak, araştırma-geliştirme ve inovasyon kapsamında ortak çalışmalar yapmak ve sonuçlarını ortak kullanıma açmak, karşılıklı yönetsel bilgi, beceri ve deneyim paylaşımında bulunmak üzere idari personel, akademik personel ve öğrenciler arasındaki ilişkileri teşvik etmeyi amaçlıyoruz. 240 yıllık bir geçmişe sahip deneyimlerinden faydalanacağımız İTÜ ile birlikte başarılı çalışmalar ortaya koyacağımıza inanıyorumö dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca ise, işbirliğinin hayırlı olmasını dilerken, her iki üniversiteyi yeni ufuklara taşıyacağına inandığını kaydetti.

MY (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

AFŞİNLİ KADIN GİRİŞİMCİYE PLAKET

KAHRAMANMARAŞ'ın Afşin İlçesi'nde, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı (ATSO) tarafından Mikro kredi ile kendi işini kuran kadın girişimci Kezban Taşyürek'e plaket verildi.

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı Mikro Girişimci Ödülleri kapsamında dereceye giren Afşinli kadın girişimci Kezban Taşyürek'i plaketle ödüllendirdi.

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Can, "Sizleri mikrodan makroya geçip Ticaret Odası üyesi olarak görmek istiyoruz. Gayretlerinizden dolayı kutluyorum. Başarılması gereken bir işi başardınız. Tüm kadınlara örnek olmanızı temenni ediyorum. İş kadını ve bir anne olarak sizi kutluyorum. Türkiye'de bu krediyi dereceyle alarak Afşin'in adını duyurmuş olmanız Ticaret Odası olarak bizleri memnun etti" dedi.

Kadın girişimci Kezban Taşyürek ise, ATSO Başkanı Can'a teşekkür ederek, başarısının diğer kadınlara örnek olması temennisinde bulundu.

Sıtkı GÖNEN/AFŞİN (Kahramanmaraş), (DHA)

SG (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

İSLAHİYE'DE KUTLU DOĞUM KONFERANSI

GAZİANTEP'in İslahiye İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum haftası etkinlikleri kapsamında 'Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru' konulu konferans düzenlendi.

Beytahtı plazada düzenlenen konferansa; İslahiye Kaymakamı Osman Beyazyıldız, İlçe Müftüsü Osman Şekerçi, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömüral Beşikçi, İlçe Emniyet Müdürü Enver Soylu, Belediye Başkanı Malike Uludağ, daire amirleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı ve Kuran okunmasıyla başlayan konferansta, katılımcılara gül hediye edildi.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Hz. Muhammed'in hayatı ve yaşam biçimi ile ilgili bilgiler verildi.

Kadir ÇELİK/İSLAHİYE (Gaziantep), (DHA)

KÇ (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

/////

NURDAĞI'NDA LİSELİLER YARIŞTI

GAZİANTEP'in Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Liselerarası Bilgi Yarışması düzenlendi.

4 liseden başarılı öğrencilerin katıldığı yarışmada öğrenciler birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. 20 sorunun sorulduğu yarışmada 14 soruyu doğru bilen Nurdağı Anadolu Lisesi 70 puan ile birinci, Sakçagözü Lisesi 65 puanla ikinci ve Nurdağı Çok Programlı Lisesi üçüncü oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Ergün, dereceye giren öğrencileri kutlayarak bir süre sohbet etti.

Yarışmada birinci olan Nurdağı Anadolu Lisesi, Gaziantep'te düzenlenecek yarışmada Nurdağı'nı temsil edeceği bildirildi.

Ramazan TUNCER/NURDAĞI (Gaziantep), (DHA)

RT (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

GIDA ENDÜSTRİSİ VE GIDA MEVZUATI TOPLANTISI YAPILDI

GAZİANTEP Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nün koordinatör olduğu “Gıda Endüstrisi-Gıda Mevzuatı, Sektöre Etki Analizi, Eğitim, İşbirliği ve Avrupa Ağı - Uzaktan Eğitim" konulu AB projesinin ikinci toplantısı Almanya'da yapıldı.

Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen, açılış toplantısı 20 Kasım 2012'de Gaziantep'te yapılan 'Gıda Endüstrisi-Gıda Mevzuatı, Sektöre Etki Analizi, Eğitim, İşbirliği ve Avrupa Ağı-Uzaktan Eğitim - Food Industry, Food Legislation, Impact Analysis, Training and Cooperation Network in Europe-E-Learning' konulu AB Hayat Boyu Öğrenme projesinin ikinci toplantısı Almanya'nın Monchengladbach kentinde, Niederrhein Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Gaziantep Üniversitesinden Prof. Ali Rıza Tekin, Y. Doç. Dr. Bülent Belibağlı, ve Y. Doç. Dr. Coşkun Dalgıç, MKV Danışmalık şirketinden Dilek Volkan, Almanya Niederrhein Üniversitesinden Prof. Dr. George Wittich, Dekan Prof. Dr.-Ing. Günter Wentzlaff İle ERASMUS koordinatörü Prof. Dr. Peter Kronsbein, TUGIS'ten Selçuk Maruflu ve Öznur Buzbaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Dr. Muhammet Demirtaş ve Ahmet Budaklıer, Romanya Oradea Üniversitesinden Prof. Adrian Timar ile Litvanya Vilnius Üniversitesinden Prof. Dr. Valdas Laurinavicius katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan GAÜN Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Tekin, 2-5 Nisan 2013'te yapılan toplantıda projenin eğitim modüllerine ilişkin ortakların katkılarının değerlendirildiğini ve bundan sonraki yol haritasının belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Tekin, “Türkiye'nin 8 şehrinde ortaklardan Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası'nın organize edeceği seminerlerin tarihleri saptanmıştır. Daha sonra ortakların bir kısmı, konuya ilişkin uygulamaları görmek üzere yöredeki bir çikolata fabrikasını ziyaret etmişlerdir"
şeklinde konuştu.

EB (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GÖRME ENGELLİLERE ZİYARET

GAZİANTEP İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin GAP Görme Engeliler Okulunu ziyaret etti. Okulda incelemelerde bulunan Serin görme engelli öğrencilerle sohbet etti.

GAP Görme Engeliler Okulunun da denetim ve incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin okulun daha iyi eğitim vermesi için yapılması gerekenler konusunda idarecilerle görüştü.

GAP Görme Engeliler Okulunu yeni atanan Cengiz Temiz'e görevinde başarılar dileyen Serin, engelli olmanın insanların tercihi olmadığını ama okulda ki öğrencilerin azim ve kararlılıkla başarmayı tercih ettiklerini belirti. İdareci ve öğretmenlere seslenen Serin, "Öğrencilerin toplumsal hayatta katılmaları için öz veri ile çalışmaları gerekmektedir" dedi.

Okulun ihtiyaçlarını yerinde gören Ekrem Serin ve Şube Müdürü Hamdi Atayeter görme engelli öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra okuldan ayrıldı.

EB (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

ÇELİKHAN'DA ÖĞRENCİLER GÜL DAĞITILDI

ADIYAMAN'ın Çelikhan ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılan öğrenciler katılımcılara gül dağıttı.

Şeyho Şişman Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda yapılan etkinliğe Çelikhan Müftüsü Orhan Turan, Kaymakam Ömer Dağdeviren, İlçe Emniyet Amiri Saffet Gülep ile çok sayıda öğrenci ve veliler katıldı.

Ulu Camii imamı tarafından Kur-an ziyafeti ile başlayan programda konuşan ilçe müftüsü Orhan Turan “Kutlu doğumun insanlık tarihi açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Son Peygamber Hz. Muhammed yalnız Müslümanların değil bütün insanlığın ve hatta bütün alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Bütün yaratılmışların ondan alacağı çok şey vardır. Efendisinin kendisine ağır yük yüklemesinden dolayı şikayetini Hz. Peygambere yapan bir deve nasıl ki onda kendini buluyorsa insanlığın elbette O'nda alacağı şeyler daha büyüktür. Hepimizin Hz. Peygamberi en iyi şekilde anlamaya ve örnek almaya mecburuz. Çünkü insanlık tarihinde Hz. Muhammed eşsiz bir örnektir" dedi.

Hz. Muhammed'i anlatan slayt gösterilerinin ardından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren üç öğrenciye birer bilgisayar hediye edildi. Minik Anaokulu öğrencilerinin ezbere okudukları Hadisleri salondakiler dakikalarca alkışladı. Etkinliğin sonunda ise minik öğrenciler katılan herkese gül verdi.

Selim SONKAYA/ÇELİKHAN (Adıyaman), (DHA)

SS (HK/ ) (FOTOĞRAFLI)

////

KOLEJLU MİNİKLER GEZEGENEVİ'Ni GEZDİ

GAZİANTEP Kolej Vakfı Özel Anaokulu, öğrencileri Gezegenevi'ni gezdi.


(DHA - DHA)
Etiketler:
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
YAZARLAR
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6895 13:00
EUR 2,9845 13:00
BIST 81217 17:55
ALTIN 100,985 13:05