SON DAKİKA
haberL haberR
Ana Sayfa » Spor » Giray'a 6 ay takip
11.01.2013 12:36

Giray'a 6 ay takip

Giray'a 6 ay takip
Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu, "Giray Kaçar'da, kalbi besleyen koroner damarın etrafında bir kas halkası, yani kassal köprüleşme dediğimiz durum söz konusu" dedi.

ANKARA - Mehtap Yılmaz 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği ve Spor Kardiyolojisi bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu,Trabzonsporlu futbolcu Giray Kaçar'ın sağlık durumuna ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı. Kaşıkçıoğlu, futbolcunun, Antalya kampında yaşadığı sağlık problemi nedeniyle orada iki hastanede muayene olduğunu ancak hastalığının tespit edilememesi sebebiyle kendisine başvurduğunu söyledi.

Kaşıkçıoğlu, yaptığı değerlendirmenin ardından Kaçar'a, koroner damarlarda kassal köprüleşme (Myocardial Bridging) teşhisi konulduğunu belirterek, "Giray Kaçar'da, kalbi besleyen koroner damarın etrafında bir kas halkası, yani kassal köprüleşme dediğimiz durum söz konusu. Bu çok yoğun spor yaptığınız zaman bir boğum şeklinde kalbi besleyen damarları sıkıp, tıpkı bir su hortumu üzerine topukla basmak gibi bir durum. Dolayısıyla kalp beslenemeyince bir takım ritim problemleri ortaya çıkabiliyor" diye konuştu.

-"Giray ara verdi'-

Kaşıkçıoğlu, Giray'ın yaşadığı sağlık probleminin takip edilmesi gereken bir durum olduğunu vurgulayarak, "
Giray'ın futbola devem edip etmeyeceği, takiple ortaya çıkacak bir takım bulgularda meydana gelecek değişikliğe bağlı. Takip sürecinden sonra, elimizdeki verilere göre tekrardan yorum yapma şansımız olacak. Şu anda Giray'ın tamamen futbolu bırakması ya da devam etmesi yönünde bir şey söylememiz mümkün değil. Mutlaka bu sürecin takip edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Giray'ın 6 ay boyunca takip edileceğinin altını çizen Kaşıkçıoğlu, Kaçar'ın kariyerine devam etmesi ya da futbolu bırakması yönünde bir kararın şu anda sağlıklı bir şekilde alamayacağına dair şunları kaydetti: "
Giray'ı takip edeceğiz, 6 aylık süreç bizim için önemli bir takım veriler sağlayacak. Daha sonrasındaki gelişen süreçle ve elimizdeki verileri değerlendirdiğimiz zaman bir takip programı belirleyeceğiz. Giray şu anda futbola ara verdi, tamamen futbolu bırakması ya da devam etmesi yönündeki kararı, bu değerlendirme süreci sonunda vereceğiz."
Etiketler:
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,6775 17:13
EUR 2,9965 17:13
BIST 82250 17:55
ALTIN 100,803 17:16