SON DAKİKA

Türk Telekom Arena kapılarını açıyor

14.01.2011 11:04  

Türk Telekom Arena'nın resmi açılışı yarın yapılacak...

Türk Telekom Arena kapılarını açıyor
Galatasaray'ın, bu sezonun ikinci yarısından itibaren maçlarını oynayacağı Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın resmi açılışı yarın yapılacak.

Stat açılışında Galatasaray ile Hollanda'nın Ajax takımları saat 20.45'te başlayacak özel maçta karşı karşıya gelecek.

Toplam 52 bin 647 seyirci seyirci kapasitesi, 190 metre eni, 228 metre boyu ile dünyanın sayılı statları arasında yer alan Türk Telekom Arena, aynı zamanda Türkiye'nin en teknolojik ve özgün spor komplekslerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kulüp başkanı Adnan Polat'ın, ''FIFA ve UEFA'nın 2016 kriterlerine sahip stat'' diye nitelendirdiği Türk Telekom Arena'nın toplam 4 bin 500 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor.

Türk Telekom Arena'da ayrıca özel VIP girişleri, yeme içme hizmetlerinin dahil olduğu VIP salonları, loca-VIP koltuklara özel olarak ayrılmış stat içi otopark alanları, özel giriş yolları, stat girişi öncesi araç bırakma alanları gibi birçok özel hizmet sunuluyor.

Yeni statta 3. ve 4. katlarda satışa sunulan 6, 8, 10, 12, 15 ve 18 kişilik olmak üzere toplam 157 loca ve 4 bin 845 adet VIP koltuk bulunuyor. Türk Telekom Arena'nın mimari kalitesi, kullanılan üstün teknik formu, karakteri ve estetik özellikleriyle dünya mimarisinde ulaşılan en üst seviyeyi temsil ediyor.

TEPE ÜZERİNE YAPILAN STAT

Dünyadaki çoğu örneğin tersine düz arazi yerine Seyrantepe'nin engebeli arazisi üzerine tepede konumlanması, stadın estetik görünümünü daha da güçlendiriyor.

Engebeli arazinin yol açtığı güçlüklerin en ileri teknik uygulamalarla aşıldığı mimari yapı, bu özelliğiyle de dünyanın özel projeleri arasında yer alıyor. Türk Telekom Arena'nın loca ve koltuklarının konumları eşsiz bir görüş açısıyla her maç deneyiminin bir görsel şölene dönüşmesini sağlıyor.

Dünyaca ünlü mimar Mete Arat'ın proje mimarlığını yaptığı Türk Telekom Arena, tasarımından işletmesine, ulaşımından ve teknolojik altyapısına kadar daha önce Türkiye'de görülmemiş olan bir anlayışla inşa edildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN DA KATILACAK

Galatasaray'ın yeni stadı Türk Telekom Arena'nın görkemli açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Kulüp yönetimi tarafından, stadın yapımı ve tamamlanması aşamalarında büyük desteği bulunduğu defalarca vurgulanan Başbakan Erdoğan, açılış gecesinde de sarı-kırmızılı camiayı yalnız bırakmayacak.

GÖSTERİLERDE ASLAN KONSEPTİ

Toplam 560 kişinin çalıştığı Türk Telekom Arena açılışında düzenlenecek gösteriler saat 18.00'de başlayacak.

Gösteriler, Galatasaray'ın bu güne kadar Ali Sami Yen Stadı'ndaki başarılarını simgeleyen ögelerle süslenecek. Galatasaray'ın sembolü olan ''aslan'' konsepti üzerinden yola çıkılarak hazırlanan multimedya efektleri sahaya yansıtılacak.

Türk Telekom Arena üzerine hegzagon ekran kurularak, gösterilerin tamamı hem yeşil çim üzerine yapılacak ekrana yansıtılacak hem de bu ekranda gösterilecek. Gösteriler için hazırlanan yaklaşık 2 metre çapındaki davullar şovun önemli bir parçası olarak saha ortasında multimedya efektlerin desteğiyle kullanılacak.

Gösteriler Galatasaray'ın maçlarından görüntülerle bütünleştirilirken, gösterinin sonunda takım topluca sahaya çıkacak ve Ali Sami Yen Stadı ruhunun artık tamamen Arena'ya taşındığını simgeleyecek son multimedya gösterisiyle etkinlik tamamlanacak.

Toplam 90 dansçının yer alacağı açılış töreninde Kenan Doğulu da konser verecek.

Açılış gösterilerini hazırlayan Kanadalı Sanat ve Multimedya Yönetmeni Erick Villeneuve, açılışta Galatasaray taraftarlarını beklenmedik bir sürprizle karşılamak istediklerini, ancak gösterinin sporla çok ilgisinin olmayacağını ifade ederek, gösteriler için gerekli olan malzemenin 4 kamyonla İstanbul'a getirildiğini açıkladı.

Villeneuve, yapacakları gösteriye ilişkin şu bilgileri verdi:

''Sahanın ortasında televizyon ekranı gibi beyaz bir ekran olacak ve onun üzerinde yaklaşık 90 dansçımız gösteri yapacak. Onların performansıyla birlikte multimedya olarak ekranda da gösteriler izlenecek. Yukarıdan seyrettiklerinde oldukça güzel bir görüntü ortaya çıkacak. Başka sürprizler var ama onları gelen seyirciler o gün izleyecekler.''

PROGRAM

Stadın açılış töreni saat 18.00'de şarkıcı Kenan Doğulu'nun konseriyle başlayacak.

Açılışta saat 18.30'da hazırlanan gösterilerin 1. bölümü yapıldıktan sonra, saat 20.45'te Galatasaray-Ajax karşılaşması oynanacak.

Açılış töreni, saat 22.30'da gösterilerin 2. bölümünün sunumu ile sona erecek.

STAT KAPILARI 14.00'DE AÇILACAK

İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu, Galatasaray'ın yeni stadı Türk Telekom Arena'nın yarın yapılacak açılış töreni için bir dizi önlem aldı.

Galatasaray Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu'nun aldığı karar uyarınca, stat kapıları saat 14.00'te açılacak.

Kararda, stat girişinde yoğunluğun azalması için seyircilerden erken saatte gelmeleri istenirken, stat ve çevresinde alkollü içeceklerin tüketilmesi, bulundurulması ve satılmasının yasak olduğu, stat içindeki hiçbir alanda sigara içilmesine izin verilmeyeceği kaydedildi.

Stada girilebilmesi için önceden temin edilmiş, geçerli sezonluk kart veya maç biletine sahip olunmasının zorunlu olduğu, açılış günü bilet satışı yapılmayacağı belirtildi.

OTOPARK ALANLARI

Stat otopark alanları, sadece otopark giriş kartı bulunan VIP koltuk ve loca sahipleri için saat 13.00'te açılacak. Otopark girişinde belirtilen kart ile araç plakasının aynı olmaması halinde otopark alanına giriş izni verilmeyecek. Araçlarda arama yapılacak. Saat 17.00'den sonra stat otopark alanlarına girilemeyecek. LPG'li araçlar otoparktan yararlanamayacak.

Ticari araçların açılış günü stada girişlerine, TEM otoyolunda yolcu indirip bindirmeye ve yaya geçişine izin verilmeyecek.

ULAŞIM NASIL OLACAK?

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'ya ulaşım, bir kaç yoldan yapılabilecek.

Kulüp daha önce yaptığı açıklamada, taraftarları metroyu tercih etmeleri konusunda uyarırken, stada en kolay ulaşımın metroyla sağlanacağı belirtildi.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, metro ulaşımıyla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

''Hacıosman-İTÜ Ayazağa hattı ve Taksim–Sanayi hattındaki metro istasyonlarından binecek olan biletli seyirciler, Sanayi durağında inerek Sanayi-Seyrantepe mekik seferini yapan metro trenlere aktarma yapacak ve Sanayi'den 2 dakikalık yolculukla Seyrantepe metro istasyonuna ulaşacak. Seyrantepe Metro İstasyonu saat 12.00 itibarı ile açılacak olup, Seyrantepe Metro İstasyonu'na ulaşan izleyiciler tünellerden geçerek stada ulaşacaklar. Seyrantepe İstasyonu'ndan stada geçilen tünel saat 12.00'de açılacak. Bileti veya davetiyesi olmayanların bu tünellerden geçmesine izin verilmeyecek. Metro ile gelen izleyiciler biletlerine göre Doğu, Batı, Pegasus ve Güney tribünlerindeki turnikelere giderek stada giriş yapacaklar.''

OTOBÜSLE ULAŞIM

Açıklamada, İETT otobüslerini kullanmak isteyen taraftarlar için özel seferlerin düzenlendiği, 2'si Avrupa, 1'i Asya yakasında olmak üzere 3 buluşma noktası belirlendiği kaydedilirken, buluşma noktaları ve güzergahlar şöyle açıklandı:

''Birinci Buluşma Noktası: Avrupa yakasında Beylikdüzü-Avcılar-Başakşehir-Küçükçekmece-Büyükçekmece-Bakırköy ve Esenler duraklarından Esenkent-Bahçeşehir İETT hareket amirliği noktasında ulaşan taraftarlar saat 11.45 ile 16.00 arasında yapılacak, İETT otobüs seferleriyle stada götürülecek ve Cendere yolu girişinde indirilecek.

İkinci Buluşma Noktası: Avrupa yakasından bir diğer hareket noktası da Mecidiyeköy Ali Sami Yen Stadı'nın arkasında bulunan otobüs durakları olacak. Burada toplanan taraftarlar saat 11.45 ile 16.00 arasında yapılacak İETT otobüs seferleriyle stada taşınacak.

Üçüncü Buluşma Noktası: Anadolu yakasından gelecek taraftarlar içinse toplanma noktası Ümraniye–Tepeüstü olacak. Buradaki taraftarlar da saat 11.45 ile 16.00 arasında yapılacak İETT seferleri ile stada götürülecek.

Divan Kurulu üyeleri için Galatasaray Spor Kulübü özel sefer düzenleyecek. Ali Sami Yen Stadı'nın önünden saat 15.00-16.00 arasında kalkacak özel otobüsler, Divan Kurulu Üyeleri'ni taşıyacak.''

DÖNÜŞ

Ajax maçı sonrası metroyu kullanacak olan taraftarlar saat 02.00'ye kadar tünellerden geçerek aktarmasız, direkt seferlerle yolculuk edebilecek.

İETT otobüsleri ile stattan ayrılacak seyirciler, Başakşehir–Esenkent istikameti için stadın batı tarafındaki Cendere yoluna iniş yaparak, Mecidiyeköy İETT durağı ve Ümraniye-Tepeüstü durakları istikametine gidecekler ise TEM üstünde bulunan Seyrantepe Köprüsü üzerinden stattan ayrılabilecek. (AA)

Haberin Yorumları (0)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi
 • 09:23 MHP’nin Kadın Adayları Sırt Sırta Verdi Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) İzmir milletvekili adayları Senem Kılıç ve Neslihan Çelik, bir araya gelerek kadın dayanışmasına örnek oldular. Çelik ile sırt sırta vererek seçimlere hazırlandıkl
 • 09:26 TEM’de Zincirleme Trafik Kazası: 1 Ölü Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, TEM Otoyolu’nun Korutepe tüneli içerisinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti.TEM Otoyolu’nun Kocaeli İzmit ilçesi geçişinde bulunan K
 • 09:20 Datça Kıyısına Mülteci Cesetleri Vurmaya Devam Ediyor Muğla’nın Datça ilçesinde 3 gün önce 2 mültecinin cesedinin kıyıya vurmasının ardından bugün de kadın bir mültecinin cesedi sahile vurdu. Jandarma başka ceset olma ihtimaline karşı kıyıda arama çalışm
 • 09:21 Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Serbest piyasada dolar 2,8990, euro 3,27 liradan güne başladı.İstanbul Kapalıçarşı’da 2,8950 liradan alınan dolar 2,8990 liradan, 3,2640 liradan alınan euro ise 3,27 liradan satılıyor. Önceki kap
 • 09:14 AK Partili Turan: “Parçalı Bulutlu Siyasi Tablo Bu Memleketin İşine Gelmiyor” AK Parti 1. Bölge milletvekili adayı Hasan Turan, Küçükçekmece’de hemşehrileriyle bir araya geldi. AK Partili Turan, “Parçalı bulutlu siyasi tablo bu memleketin işine gelmiyor" dedi.AK Parti 1. B
 • 09:16 Lastik Kesme Olayının Altından Aşk Acısı Çıktı Konya’da son 2 gün içinde park halindeki yaklaşık 150 aracın lastiğini kesen kişi yakalandı. Şahsın, sevdiği kızın kendisine verilmemesi nedeniyle bunalıma girerek lastikleri kestiği iddia edildi. Las
 • 09:09 Aykırı Senatörün Gezi Üzerinden Türkiye Brezilya Benzetmesi: Brezilya’nın aykırı siyasetçisi olarak tanınan Senatör Critstovam Buarque İstanbul’da katıldığı bir panelde Gezi Parkı olayları üzerinden Türkiye ve Brezilya kıyaslaması yaptı. Senatör, “ Gezi Brezily
 • 09:02 Dolar güne 2,8973 TL, Euro 3,2703 TL’den başladı Serbest piyasada bu sabah itibarıyla 2,8967 TL’den alınan dolar 2,8973 TL’den satılırken, 3,2682 TL’den alınan Euro’nun satış fiyatı ise 3,2703 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar pa
 • 09:02 Çin’den yola çıkan 'Dostluk Kervanı' yolculuğunu tamamladı Kazak Hanlığı’nın kuruluşunun 550’nci yılı münasebeti ile geçen sene Çin’den yola çıkan 'Dostluk Kervanı', son durağı olan Taraz şehrine ulaştı.Geçen sene 19 Eylül’de Çin’in
 • 09:01 Yurtta Hava Durumu Yapılan son değerlendirmelere göre, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sivas, Elazığ ve Kırklareli çevrelerinin yağışlı
 • 08:32 Sinema oyuncusu Sırrı Elitaş hayatını kaybetti Türk sinemasının emektar isimlerinden Sırrı Elitaş (71), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.Edinilen bilgiye göre bir süre önce beyin kanaması geçiren Elitaş, Üsküd
 • 08:18 Petrol ve gaz sektörü Almatı’daki fuarda buluştu Hazar havzasındaki enerji kaynaklarının üretimi, işletmesi ve nakliyesi ile ilgili hizmetlerde gelişmiş teknolojileri uygulamak amacıyla düzenlenen 'KIOGE Kazakistan Uluslararası Petro
 • 07:57 ABD: TV kanallarına getirilen yasaklar endişe verici ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de seçim öncesi bazı basın kuruluşlarına ve TV kanallarına getirilen yasakların endişe verici olduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı
 • 00:19 Topkapı Ucuzluk Çarşısı'nda yangın Topkapı'daki yeraltı geçidinde bulunan Ucuzluk Çarşısı'nda çıkan yangında işyerleri kullanılamaz hale geldi. Alevlere teslim olan çarşıda büyük çapta maddi hasar oluştu. Ya
 • 23:52 Demirtaş'tan Digitürk yorumu: Yalanlarını saklamaya çalışıyorlar Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Digitürk'ün yedi muhalif kanalı yayından kaldırmasına ilişkin “Bugün 7 kanalın bir yayın portalı tarafından hukuksu
 • 23:42 Topkapı Yeraltı Çarşısında Korkutan Yangın Topkapı’da yeraltı geçidindeki Ucuzluk Çarşısı’nda yangın çıktı.Topkapı’da yeraltı geçidindeki Ucuzluk Çarşısı’nda akşam saat 22.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevr
 • 23:14 Seçim çalışmasından dönen AK Partililer kaza yaptı: 6 yaralı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da içerisinde bulunduğu aracın kaza yapması sonucu 6 kişi yaralandı.Birecik ilçesinde seçim çalışmalarını yürüten
 • 23:10 Başakşehir’de Asma Köprünün Altında 4,5 Kiloluk Bomba Bulundu Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’nde asma köprünün altında düdüklü tencere içerisinde 4,5 kiloluk bomba ele geçirildi. Polis ekipleri, bombayı hazırlayan ve koyan kişilerin yakalanması için çalışma b
 • 23:01 Milletvekili Fakıbaba Trafik Kazası Geçirdi AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın içerisinde bulunduğu otomobil kaza yaptı. Kazada Milletvekili Fakıbaba’nın da aralarında bulunduğu 6 kişi yaralandı.Edinilen bilgiye g
 • 22:59 Amasyalı ülkücüler MHP için güç birliği yaptı Milliyetçi Hareket Partisi Amasya İl Teşkilatı bünyesinde ülkücü davaya geçmişten günümüze emek ve gönül vermiş ülkücüler bir araya gelerek 1 Kasım seçimleri öncesi güç birliği yapma k