SON DAKİKA
cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri Seçim anketleri, 1 Kasım 2015 seçimi, partilerin son oy oranı, Gezici, Konda Uludağ Üniversitesi,1 Kasım,seçim,tatil 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Cumhuriyet Bayramı şiirleri, Cumhuriyet Bayramı yazıları, Cumhuriyet Bayramı sözleri, Atatürk Şiirleri Sözleri Vecizeleri 30 Ekimtatil mi?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tatil, 28 Ekim ve 30 Ekim tatil mi Saatler ne zaman geri alınacak?, yaz saati uygulaması, saat tokat,deprem,erbaa,son depremler,kandilli tokat deprem,amasya deprem, deprem, son dakika, Erbaa, son depremler bülent keneş, Today's Zaman, tutuklama, savcı şike, şike davası, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım, şike kararı ANKARA, patlama,barış mitingi,tren garı,bomba Ehliyet Sınavı, 10 Ekim Ehliyet Sınav soru ve cevapları, motor soruları ve cevapları ANKARA,bomba,patlama,tren garı,Barış Mitingi,Son Dakika Ankara,patlama,RTÜK,Twitter,Facebook,yayın yasağı

Taksim Gezi Parkı olaylarında son durum

01.06.2013 14:18  

Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini protesto etmek için eylem yapan gruplara polis Sıraselviler Caddesi’nde müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı olaylarında son durum
Gaz bombası ve tazyikli su kullanan polis, birçok eylemciyi gözaltına aldı. Taksim İlkyardım Hastanesi’nin bulunduğu cadde, savaş alanına döndü.

Bölgedeki gerginlik devam ediyor.

Taksim Meydanı'nda toplanan binlerce eylemci, polisin biber gazıyla birlikte sağa sola kaçışmaya başladı. Eylemciler bariyerleri yıkıyor.

MHP EYLEMLERE DESTEK VERDİ

Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylar sebebiyle Taksim’e gelen MHP'liler, eylemcilere destek verdi. Parkın yıkılmasını istemeyen eylemciler dün gündüz saatlerinden beri polisle çatışıyor. MHP'li yaklaşık 500 kişilik grup, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na gelerek eylemcilere destek verdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ve MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan da Taksim Meydanı'na geldi. Basın açıklaması yapan MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan, “AKP İktidarının halka dayatmak istediği doğa katliamı ve rant hırsını protesto etmek amacıyla burada toplandık. MHP olarak Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto ediyoruz. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararı biraz geç ama olumlu buluyoruz. Gelecek nesillere iyi bir doğa bırakmak istiyoruz. İstanbul’u ranta teslim etmeyeceğiz.” dedi. Grup açıklamanın ardından Gümüşsuyu’na doğru yürüyüşe geçti. ‘Öl de ölelim, vur de vuralım’ şeklinde slogan atan grup olaysız dağıldı.Gezi Parkı olayları Alman basınında

Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı başlayan gösteri dün gece şiddetlenerek devam etti. Polisin göstericilere müdahalesi ve devamında meydana gelen olaylar Alman basınında da geniş yer buldu. Olaylarla ilgili en dikkat çekici yorum ise Frankfurter Allgemeine Zeitung'dan (FAZ) geldi. FAZ, İstanbul’daki olayları Alman çevrecilerin Stuttgart’ta ana tren garının yıkılmasına ve ağaçların kesilmesine karşı yaptıkları protestolara benzetti. Ülkenin en çok satan bulvar gazetesi Bild, internette manşetten verdiği haberinde ‘Türklerin öfke gecesi’ başlığını kullandı. Dün gece yaşanan olayları özetleyen gazete, protestoların nedenini; ‘Gezi Parkı’na yapılacağı söylenen alışveriş merkezi ve bu yüzden 600 kadar ağacın kesilmesi’ olarak aktardı. “Protestolar ayrıca Başbakan Erdoğan’ın İslamcı muhafazakar yönetimini hedef alıyor” diyen Bild, polisin göstericilere çok sert davrandığını yazdı. Twitter’da Taksim’le ilgili yazılanlara da yer veren gazete, “Bazı göstericiler, şimdiden Taksim’i diktatör Mübarek’in devrildiği Mısır’ın Tahrir Meydanı’yla kıyaslıyor.” ifadelerini kullandı.

SPIGEL ONLINE: BİNLERCE TÜRK POLİSE KARŞI DURUYOR

Spiegel Online ise, internet sitesinde bu sabah manşetten yer verdiği haberi okuyucularına; ‘Binlerce Türk polise karşı duruyor’ başlığıyla duyurdu. Son yaşanan protestolar için “Erdoğan hükümeti döneminde görülen en büyük protestolardan biri” tabirini kullanan Spiegel, olaylarla ilgili ayrıntıları aktardı. Muhalefetin de Erdoğan hükümetine yönelik eleştirilerine yer verdi.

FAZ: STUTTGART 21'İ HATIRLATIYOR

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, Taksim olayları için ‘Gezi Parkı’nın öfkeli halkı’ başlığını kullandı. Polis ve çevreci göstericiler arasında yaşanan gerginliğin, Almanya’nın Stuttgart şehrindekine benzer bir seyir izlediğine dikkat çeken FAZ, burada Stuttgartlı çevrecilerin merkezi tren garının yıkılmasına ve ağaçların kesilmesine karşı çıktıklarını anlattı. Taksim’deki olayların, polisin göstericilere ait çadırları ateşe vermesiyle başladığına dikkat çeken FAZ, muhalefet partilerinin Erdoğan’a çağrıda bulunduğunu ve Taksim’le ilgili projenin iptalini istediklerini belirtti. Stuttgart 21 projesi Almanya’da çok büyük tartışmalar neden olmuştu.CHP'Lİ HÜSEYİN AYGÜN VE SÜLEYMAN ÇELEBİ TAKSİM'DE

CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Süleyman Çelebi'nin Taksim'e gelmesi üzerine İstiklal Caddesi'nden meydana yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Milletvekilleri Aygün ve Çelebi, göstericilere destek vermek amacıyla Taksim Meydanı'na geldi. Bunun üzerine Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, Taksim Meydanı'na yürümek istedi.

Sloganlar eşliğinde polise taş atan gruba, güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin, ara sokaklara dağılan, İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı çevresinde toplanan gruplara müdahalesi sürüyor.

Atılan biber gazlarından vatandaşlar, Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan kendilerini "Cumartesi Anneleri" olarak tanıtan kayıp yakınları, turistler, gazeteciler ve esnaf da etkilendi.

Bazı eylemcilerin yıkarak barikat yaptıkları cadde üzerindeki ağaçlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı iş makineleriyle kaldırılıyor.

İstiklal Caddesi'ndeki dükkanların tamamına yakını kapalı, açık olanların ise kepenkleri yarıya indirilmiş durumda.

Bazı kafe ve restoranların göstericilere ücretsiz içecek ve yiyecek ikram ettikleri görüldü.

BAKAN EROĞLU YAYALAŞTIRMA PROJESİ DEVAM EDİYOR

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili, "Taksim'de yayalaştırma projesi devam ediyor. Taksim'e AVM yapılacak diye bir şey yok. O gündeme gelmedi" dedi.

Eroğlu, Mavi Tünel İçmesuyu İsale Hattı Temel Atma Töreni'ne katılmak içiin geldiği Konya'da, tören öncesi Devlet Su İşleri (DSİ) Konya Bölge Müdürlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili yöneltilen soru üzerine, bu konuda kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Taksim'de bir yayalaştırma projesi olduğunu ifade eden Eroğlu, "Taksim'de yayalaştırma projesi devam ediyor. Taksim'e AVM yapılacak diye bir şey yok. O gündeme gelmedi. Zaten dün de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız açıkladı. Taksim'de hakikaten trafik olduğu için bu trafiğin yer altına alınması ve yeni bir düzenleme yapılması söz konusuydu. Zaten bu konuda dün akşam sayın Valimiz, sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve emniyet müdürümüz de gerekli açıklamaları yaptı" diye konuştu.KOCAELİ’NDE 6  GÖZALTI VAR

Kocaeli'de, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara tepki göstermek amacıyla düzenlenen gösterilerde 6 kişinin gözaltına alındığı bidirildi.

İzmit Cumhuriyet Parkı'nda akşam saatlerinde toplanarak AK Parti Kocaeli İl Başkanlığına yürümek isteyen gruptakilere müdahale eden polis ekiplerinin, 2'si kadın, 6 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğüne götürülen göstericilerin, buradaki işlemleri sürüyor.

Isparta'da, Taksim'de yaşanan olayları protesto eden gruba polis müdahale etti.

Isparta Valiliği önünde saat 03.00 sıralarında toplanan grup, sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı ve çevresinde yaşanan olaylara tepki gösterdi. Isparta Emniyet Müdürü Mehmet Or, grubun yanına gelerek, eylemcileri dağılmaları yönünde uyardı.

Uyarı üzerine eylemi sonlandırmak isteyen grup üyeleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından CHP ve TGB üyeleri, gruptan ayrılarak eylemlerini sonlandırdı. Diğer eylemcilerin İstasyon Caddesi'nde bulunan Valilik Konağı'na yürümek istemesi üzerine polis, biber gazı ile gruba müdahele ettti.

Gruptakiler, ara sokaklara kaçarak dağıldı. Polis, 15'in üzerinde eylemciyi gözaltına alındı..

İZMİR’DE OLAYLI GÖSTERİ

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto amacıyla sabah saatlerinde Basmane'de toplanarak taş atan gruba polis müdahale etti. Gündoğdu Meydanı'nda ateş yakarak gece boyunca eylemlerini sürdüren göstericiler, sabah saatlerinde Basmane'deki Dokuz Eylül Meydanı'na slogan atarak yürüdü. Meydana gelen göstericiler, burada polise taş ve şişe attı. Olayda 2 polis yaralandı. Meydandaki AK Parti binası önünde oturma eylemi yapan göstericiler, daha sonra Gazi Bulvarı'nda geçerek yine polise taş ve şişe attı. Çevik Kuvvet ekipleri, göstericilere müdahale etti. Göstericilerden bazıları gözaltına alınarak polis araçlarına bindirildi. Diğer gruplar ise dağıldı.

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan gece boyunca devam eden gösterilerde, toplam 90 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gece geç saatlerde Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup, sloganlar atarak, yaklaşık üç saat aynı noktada eylem yaptı. Yaklaşık 700 kişilik grup sabaha karşı meydandan, AK Parti İl Başkanlığı binasının da bulunduğu Sakarya Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

AK Parti İl Başkanlığı önünde, polise taş ve molotof kokteyli atan grup, yol kenarındaki çöp konteynerleri ve kaldırım taşlarıyla yolu trafiğe kapatmaya çalıştı.

Uyarılara rağmen dağılmayan eylemcilere polis, gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Halkevleri'ne üye oldukları belirtilen bir grup, Mithatpaşa Caddesi üzerinden polise taş atarak, şehir merkezi doğru kaçtı. Bazı eylemciler de tramvay yoluna taş yığdı. Eylemciler kendilerine engel olmak isteyen bir güvenlik memurunu darp etti. Olaylarda 10'dan fazla kişinin göz altına alındığı bildirildi.ANKARA’DA EYLEM SONA ERDİ

Başkentte gece boyunca süren olaylarda, göstericiler Atatürk Bulvarı'nda barikat kurarak, çöp konteynerlerini, bankları ve bir güvenlik kulübesini ateşe verdi. Caddeyi trafiğe kapan eylemciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bahçesine de taşlarla saldırdı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Sabaha karşı eylemin sona ermesinin ardından, bankların, otobüs durakları ve reklam panoları ile çevredeki iş yerlerinin camlarının kırıldığı, bankalara ve ve ATM'lere zarar verildiği, kaldırım taşları ve korkulukların söküldüğü gözlendi.

Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay eylemlerin sona ermesinin ardından olay yerlerinde incelemelerde bulundu. Atatürk Bulvarı ve diğer eylem noktalarında Ankara Büyükşehir Belediye ekiplerinin temizlik çalışmalarının ardından trafik normale döndü.
Eskişehir’de sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla toplanan grup, AK Parti İl Başkanlığına yürümek isteyince polis engeliyle karşılaştı. Üniversite Caddesinde yeniden bir araya gelen eylemciler, taş ve sopalarla polise saldırdı. Güvenlik güçlerinin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği eylemciler, ara sokaklara kaçarak, çöp bidonlarını devirip ateşe verdi. Atılan taş ve şişeler nedeniyle bazı işyerleri ile araçlar zarar gördü. Gece boyunca süren olayların ardından grup üyeleri sabah saatlerinde bu kez Adalar Mevkisi'nde toplanarak, Yunus Emre Caddesindeki AK Parti İl Başkanlığı binasına yürümek istedi. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle grup bir kez daha dağıtıldı.

Olaylarda, bazı polis memuru ile eylemcinin yaralandığı çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

MUĞLA’DA 40 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Sınırsızlık Meydanı'nda saat 01.00'te toplanan grup, Taksim Gezi Parkı'nda eylem yapanlara destek içerikli sloganlar attı. Meydanda bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra Sınırsızlık Meydanı'ndan AK Parti binasına doğru yürüyüşe geçti. Uyarılara rağmen dağılmayan eylemcilere, polis müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, daha sonra Kötekli Mahallesi'nden gelen öğrenci gruplarıyla birleşerek Muğla-Marmaris yolunu trafiğe kapattı. Araç geçişini engelleyen göstericiler, yolda çöp bidonlarını yaktı, çevredeki iş yerlerine zarar verdi.

Muğla Emniyet Müdürü Ahmet Akbal olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Muğla-Marmaris yolunu 4 saat trafiğe kapatan grup, sloganlar atarak ve çevreye zarar vererek Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Güzergahta bekleyen çevik kuvvet ve jandarma ekiplerine taş atan gruba güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Olayda Muğla Jandarma Komutanlığında görevli bir yarbay başından yaralandı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Güvenlik güçleri sabah saatlerine kadar süren olaylarda, ormanlık alana ve tarlalara kaçan göstericileri gözaltına aldı. Polisten kaçarak çevre yolundan geçen araçlara binen göstericiler de polislerce yakalandı. Muğla Emniyet Müdürü Akbal olaylarda 40 kişinin gözaltına alındığını ve atılan taşlardan 3 polis memurunun yaralandığını söyledi.

AFYONKARAHİSAR’DA 21 KİŞİ GÖZALTINDA

Afyonkarahisar'da sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla toplanan grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti. Geç saatlerde bir araya gelip yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, 21 kişi gözaltına alındı.

Anıtpark Meydanı'nda saat 03.00'te toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı ve çevresinde yaşanan olaylara tepki gösterdi.
Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra Anıtpark'tan Yeşilyol Caddesi'ne doğru yürüdü. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, polis müdahale etti. Olayların ardından 21 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(AA)

Haber hakkında okuyucu görüşleri:

MİSAFİR: / 02 Haziran 2013 12:20, Pazar


MİSAFİR: Allah Allah işinize gelmeyen her ses marjinal.gerçek teröristleri kuzu kuzu salıp normal vatandaşa zulüm insanmısınız be.hiçbir partinin yandaşı değilim al birini vur ötekine.ama aklım ve vicdanım çok şey yanlış diyor / 02 Haziran 2013 12:19, Pazar


MİSAFİR: bunlarin protestosu yikma, kirma kaos yaratmak gezi parki degil. buyuk cogunlugu bolucu herzaman yakan yikan turk devletine zarar vermek. chp tarihi yanlis yapiyor toplumu kin dusmanlik besliyor. mhp de siyasi protesto ve bdp/pkk herzaman oyunun gizli aktorleri vur kac kaos yarat. / 02 Haziran 2013 03:02, Pazar


MİSAFİR: Orada marjinal ideolojileri belli olan gruplar var mesela vatandaş olarak ben onların olduğu yerde destek vermezdim. / 01 Haziran 2013 23:51, Cumartesi


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (4)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

Misafir:12:20, 02 Haziran 2013 Pazar

Misafir:12:19, 02 Haziran 2013 Pazar

Allah Allah işinize gelmeyen her ses marjinal.gerçek teröristleri kuzu kuzu salıp normal vatandaşa zulüm insanmısınız be.hiçbir partinin yandaşı değilim al birini vur ötekine.ama aklım ve vicdanım çok şey yanlış diyor

Misafir:03:02, 02 Haziran 2013 Pazar

bunlarin protestosu yikma, kirma kaos yaratmak gezi parki degil. buyuk cogunlugu bolucu herzaman yakan yikan turk devletine zarar vermek. chp tarihi yanlis yapiyor toplumu kin dusmanlik besliyor. mhp de siyasi protesto ve bdp/pkk herzaman oyunun gizli aktorleri vur kac kaos yarat.

Misafir:23:51, 01 Haziran 2013 Cumartesi

Orada marjinal ideolojileri belli olan gruplar var mesela vatandaş olarak ben onların olduğu yerde destek vermezdim.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi