SON DAKİKA
cuma mesajları, cuma smsleri, anlamlı cuma mesajları, kısa cuma mesajları, resimli cuma mesajları süper loto, Süper Loto sonuçları, milli piyango, çekiliş, MPİ Milli Piyango,süper loto çekilişi,Süper Loto sonuçları,Süper Loto 8 Ekim,Süper Loto ikramiye cuma mesajları,cuma smsleri,Anlamlı cuma mesajları,resimli cuma mesajları,kısa cuma mesajları,Cuma duası Digiturk, TMSF, Digiturk'ün sahibi kim?,Digiturk kimin, Digiturk TMSF'de mi? Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Pusu 266. bölümü izle, Kurtlar Vadisi son bölümü izle, Kurtlar Vadisi Pusu'da neler oldu TRT 1,Engin Altan Düzyatan,Diriliş Ertuğrul 28.bölüm,Diriliş Ertuğrul fragman,Diriliş Ertuğrul 29.bölüm Kredi Yurtlar Kurumu,KYK,Kredi ve Burs başvuru,2015 KYK,Kredi ve burs başvuru tarihleri eba,eba kurs,eba e kurs,e kurs başvuru öğrenci , e-kurs.eba.gov.tr, EBA kurs başvuru ve kayıt işlemleri Seçim anketleri, 1 Kasım 2015 seçimi, partilerin son oy oranı, Gezici, Konda Uludağ Üniversitesi,1 Kasım,seçim,tatil 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Cumhuriyet Bayramı şiirleri, Cumhuriyet Bayramı yazıları, Cumhuriyet Bayramı sözleri, Atatürk Şiirleri Sözleri Vecizeleri 30 Ekimtatil mi?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tatil, 28 Ekim ve 30 Ekim tatil mi Saatler ne zaman geri alınacak?, yaz saati uygulaması, saat tokat,deprem,erbaa,son depremler,kandilli tokat deprem,amasya deprem, deprem, son dakika, Erbaa, son depremler bülent keneş, Today's Zaman, tutuklama, savcı şike, şike davası, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım, şike kararı

Ücretsiz müzik indiren yandı

25.07.2012 07:00  

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan “Telif hakkı” kanun taslağına BUGÜN ulaştı.

Ücretsiz müzik indiren yandı
İncelenmek üzere Avrupa Birliği’ne gönderilen 51 maddelik yasa taslağı, internetten indirilecek her bir müzik, film ve dosya için ayrı ayrı para cezası öngörüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı tamamlandı. Telif Yasası olarak adlandırılan 90 maddelik yasanın 51 maddesi değişiyor.

Avrupa Birliği (AB) telif hukukuna uyumluluğunun incelenmesi için Avrupa’ya gönderilen tasarı yeni yasama yılında Meclis’e sunulacak. Fransa’da tartışma konusu olan HADOPI yasasını örnek alarak hazırlanan yasa taslağı, cezalardan yeni haklara kadar çok önemli değişiklikler içeriyor.

Özellikle internetteki telif ihlalleri için önemli düzenlemeler geliyor. Hak sahipleri meslek birlikleri üzerinden ihlal yapan bireyle dolaylı yollarla muhatap olabilecek. Yasa taslağındaki 73/B maddesi bireysel kullanıcıları kapsıyor.

Burada ilgili eserin nereden indirildiği değil hangi İnternet Protokolü (IP) tarafından indirildiği dikkate alınıyor. Buna göre önce hak sahibinden izin almaksızın herhangi bir eseri indiren bireysel kullanıcıların İP adresleri, telif birliklerince, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından akredite edilmiş bir yazılım tarafından tespit edilecek.

Telif birliği daha sonra, tespit edilen IP’nin kime ait olduğunu belirlemek için Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla TİB’e başvuracak. TİB tarafından tespit edilen kimlik ve iletişim bilgileri de ihtarda bulunmak üzere Bakanlığa bildirilecek.

KULLANICI İTİRAZI BAKANLIĞA

Bakanlık ihtarın gönderilmesinden itibaren 6 ay içerisinde ihlal yapan kişilere önce kişilere e-posta yoluyla, sonra da iadeli taahhütlü mektupla ikinci bir ihtar gönderilecek. İkinci ihtardan sonra geçecek 6 ay içerisinde ihlal yapan bireysel kullanıcının itirazını ve ilgili yazışmaları Bakanlık tekrar Cumhuriyet Savcılığı’na gönderecek. İhlal gerçekleştirdiği belirlenen bireysel internet kullanıcıları hakkında Cumhuriyet Savcısı tarafından idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu idari para cezasının ne kadar olacağı kısmı ise taslakta boş bırakıldı. Miktarı Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Servis sağlayıcısına da yaptırım var

Taslaktaki 73/A maddesi internet sitesi aracılığıyla gerçekleşen ihlallerde koruma tedbirleri ve cezalar başlığını taşıyor. İnternet üzerinden bir hak ihlali yapıldığında ‘uyar kaldır’ yöntemi gereğince önce internet servis sağlayıcısına uyarı yapılacak. İnternet sağlayıcısı söz konusu ihlalleri en fazla 2 gün gibi kısa sürede gidermediği takdirde ciddi cezalara maruz kalacak. Yani işin bu kısmında muhatap bireysel kullanıcılar değil Türk Telekom, Superonline gibi servis sağlayıcılar olacak. Gerekli önlemi almadıkları takdirde servis sağlayıcıları her bir ihlal için 1000 ile 5000 TL arasında idari para cezalarıyla karşı karşıya kalabilecek.

Binlerce ihlalin yapıldığı düşünüldüğünde cezanın astronomik rakamlara ulaşacağı belirtiliyor. Yasayla birlikte meslek birlikleri telif birlikleri haline gelecek. Her bir sektörün ortak lisanslama birliği kurulacak. Tarifeyi bu birlik belirleyecek. Telif kavgaları için Telif Hakem Kurulu gelecek.

BU HALİYLE UYGULANAMAZ

Yasayı değerlendiren Telif Hakları Uzmanı Avukat Dr. Cahit Suluk, yasayı bu haliyle uygulamanın mümkün olmadığını kaydetti. Hak ihlali tespitinin bilişim teknolojileri firmaları tarafından casus yazılımlar aracılığıyla yapılacağını hatırlatan Suluk, “Bu firmalar, kimin ihlal yaptığını belirlemekle sınırlı kaldığı sürece sorun yok. Ancak bunun dışına çıkılması sorun yaratır. Çünkü firmalar bilgisayara gönderdiği yazılımla sadece IP adresini tespit etmiyor o kişinin banka dahil her türlü işlemini görebiliyor. Anayasal ihlal olan bu durumu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Suluk, yasanın uygulamaya geçmesiyle birlikte özellikle iş yerleri ve kamuya açık alanlar için önemli bir problemle karşı karşıya kalınabileceğine işaret etti. Suluk, “Örneğin misafir kullanıcı hiçbir zaman mazeret olarak kabul edilmeyecek. O nedenle firmalar bu noktada çok ciddi önlem almak zorunda. Aksi halde ciddi cezalar alabilir. Anayasal hakkın ihlal edildiği gerekçesiyle özellikle Anonymous Grubu’nun düzenlemeye şiddetle karşı çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.

ABONELİKLER İPTAL EDİLİYOR

Fransa’da Sarkozy yasası olarak bilinen ‘HADOPI’ yasa tasarısı Fransa Senatosu tarafından kabul edilmiş ancak 10 Haziran 2009’da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Yapılan bazı değişikliklerle HADOPI 2 adını alan yasa tasarısı 15 Eylül 2009’da Fransız Meclisi’nin olağanüstü oturumunda tekrar oylandı ve 225’e karşı 285 oyla kabul edildi. Uygulamaya geçen yasaya göre internetten müzik ve film indiren kullanıcılar tespit edildikten sonra iki kez elektronik posta yoluyla uyarılıyor.

Eğer kullanıcı bu uyarıları ciddiye almazsa internet abonelikleri mahkeme kararıyla iki aydan 1 yıla kadar iptal ediliyor. Benzer uygulamalar, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de görmek mümkün. Örneğin Almanya’da indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriliyor. İtalya’da 2004’te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu’na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 euro idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede, ceza 2 bin 65 euroya kadar çıkıyor.

Mevcut yasa suç saymıyor

Dünyada korsan indirmelerin en çok olduğu ülkelerden birisi Türkiye. Örneğin Almanya’da toplanan yıllık telif miktarı 1,2 milyar euro. Türkiye’de ise 30 milyon euro. Mevcut yasaya göre Türkiye’de internetten herhangi bir veri indirmek suç değil. Yeni yasada tüm bunların bir sisteme oturtulması amaçlanıyor.

HABER: NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ
Haber hakkında okuyucu görüşleri:

KANKA: bunu avrupa da denedı baktı olmıyor sade kendın kullan dıye kaldı usa deneıyor yıne sonuc yok bakalım tr ne yapacak ıyı de maden ıs yok sahte rakı sıgara para sılah yanı bır suru sey var onlara nıye el atmıyor bunlar ıse en kolay amma uygulama da zor olanı denıyor buyrun yapın beklıyoruz / 25 Temmuz 2012 22:34, Çarşamba


TEMEL: yasak olmayan ne var bos verin istersenin devlet daielerine bakin ofis virus programlari yada vekillerin evine bakin zaten ønce kendilerin de baslamari gerek bu da bir ømur alir yani zor is sade laf olsun diye bir teklif yani tr yemez kurar yok kanun yok hic bir sey yok buna sira gelene kadar / 25 Temmuz 2012 17:10, Çarşamba


JKL: ıyı de ındırmeye ne gerek var dırek var yada fıl olarak baska yerden gelır herkesın dostu tanıdık var avrupa da demek kı devlet bos bos otuyor son gunler sehır gelır kanun yok pkk ıcın dtp pkk kacakcılık yapar devlet onları gördu mu kacar sımdı demek bos vakıtlerı var buna vakıt ayırmıslar / 25 Temmuz 2012 15:41, Çarşamba


AAA: yetmez ama evet. / 25 Temmuz 2012 10:52, Çarşamba


Siz de görüşünüzü eklemek istiyorsanız tıklayın

Haberin Yorumları (4)

Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.

kanka:22:34, 25 Temmuz 2012 Çarşamba

bunu avrupa da denedı baktı olmıyor sade kendın kullan dıye kaldı usa deneıyor yıne sonuc yok bakalım tr ne yapacak ıyı de maden ıs yok sahte rakı sıgara para sılah yanı bır suru sey var onlara nıye el atmıyor bunlar ıse en kolay amma uygulama da zor olanı denıyor buyrun yapın beklıyoruz

temel:17:10, 25 Temmuz 2012 Çarşamba

yasak olmayan ne var bos verin istersenin devlet daielerine bakin ofis virus programlari yada vekillerin evine bakin zaten ønce kendilerin de baslamari gerek bu da bir ømur alir yani zor is sade laf olsun diye bir teklif yani tr yemez kurar yok kanun yok hic bir sey yok buna sira gelene kadar

jkl:15:41, 25 Temmuz 2012 Çarşamba

ıyı de ındırmeye ne gerek var dırek var yada fıl olarak baska yerden gelır herkesın dostu tanıdık var avrupa da demek kı devlet bos bos otuyor son gunler sehır gelır kanun yok pkk ıcın dtp pkk kacakcılık yapar devlet onları gördu mu kacar sımdı demek bos vakıtlerı var buna vakıt ayırmıslar

aaa:10:52, 25 Temmuz 2012 Çarşamba

yetmez ama evet.

« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
SON DAKİKA HABERLERi