SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
04 Temmuz 2013 Perşembe
Y Kuşağı
Yazıya başlamadan içeriğine uygun bir özdeyiş arıyordum, Frank McKinney imdadıma yetişti: "Hayata her şeyden yeterince var olduğuna inanarak yaklaş. Paylaşmayı ve cömert olmayı becerebilirsen istediklerini fazlasıyla elde edersin." İşte Y Kuşağı'nın sloganı.

Ayşe Arman 9 Haziran tarihli Hürriyet'te, kuşak araştırmaları yapan Evrim Kuran'la söyleşisinde Gezi Parkı gösterilerini başlatan yeni bir kuşağı (Y Kuşağı) mercek altına almıştı. Özetle Y Kuşağı'nın özellikleri şöyle: Onlar için akran ve anne babaları önemli. Aileleriyle pek kuşak çatışması yaşamıyorlar çünkü onlar da modern dünyayla uyumlu. Hatta çoğu birlikte oturuyorlar ve dayanışma halindeler.

Özgüvenleri var ve bunu bir ölçüde ailelerinin desteğinden devşiriyorlar. İleri eğitimleri ve modern dünyada geçerli olan meslekleri de katkı sağlıyor. Kafalarına uymayana dayanamıyorlar. Adalet duyguları güçlü.

Kimseyi ötekileştirmiyorlar. Çoğulculuktan ve farklılıklara saygıdan yanalar. Kendi farklılıklarına ve kararlarına saygı gösterilmesini, karışılmamasını istiyorlar. Bu nedenle de onları dar kalıplara hapsedecek ve tek tipleştirecek gruplaşmalara ve örgütlenmelere karşılar.

Kesinlikle a-politik ve sorumsuz değiller. Onlar herkes, hatta tüm kâinat için sorumluluk duyuyorlar, sadece kendileri ve yakın çevreleri için değil... Önceki kuşaklar dünyayı kendi "üstün" değerleri ve sorgulanmasını istemedikleri ideolojilerinin merceğinden gördükleri için bu insancıl ve geniş açılı tutumu 'siyasetsizlik' olarak görüyorlar. Oysa geleceğin siyaseti daha az parti merkezli olacak ve daha geniş mutabakatlar gerektirecek.

Evrim Kuran'a göre Türkiye'deki kuşaklar şöyle sıralanıyor:

Sessiz Kuşak: 1927-1945 arası doğanlar. Özellikleri: Uyumlu. Ülke nüfusunun %7'si.

Kentlileşen kuşak: 1946-64 arası doğanlar. Özellikleri: Kuralcı. Nüfusun %19'u (Başbakan dahil Meclis'i dolduran kuşak).

X Kuşağı: 1965-1979 arasında doğanlar. Özellikleri: Rekabetçi. Nüfusun %22'si (Gezi Parkı gençlerinin anne babaları).

Y Kuşağı: 1980-1999 arasında doğanlar. Yaşları 15-32 arasında değişen 27 milyon genç. Gezi Parkı'nda gösteri yapan, Taksim'de 'duran adam/kadın' rolünde gördüğümüz insanlar. Özellikleri: Yaratıcı. Nüfusun %35'i.

Z Kuşağı: 2000'den sonra doğanlar. Kristal çocuklar. Y Kuşağı yeni Türkiye'yi onlara hazırlıyor. Bunu yaparken, iktidardaki X Kuşağı ile çatışmaması olanaksız. Özellikleri: Derin duygusallık. Nüfusun %17'si.

Her şeyi sorguluyorlar

Y Kuşağı'nın en önemli özellikleri, her şeyi sorgulamaları ve sadece akıllarına yatanı kabul etmeleri. Bu nedenle baskıcı ve buyrukçu otoritelere, "devlet sırlarına" hiç tahammülleri yok. Facebook ve Twitter'ı onlar yarattı ve kullanıyor. Ortak amaçlar etrafında çabuk bir araya gelebiliyorlar. İletişim araç ve tarzları buna el veriyor. Özel değil, genel ve paylaşılan bilgiyi önemsiyorlar. Bilgi ve güç tekellerine karşılar.

Farklılıkların çatışma nedeni olmasını istemiyorlar. Bağdaştırılması ve bir arada yaşatılmasını önemsiyorlar.

Parti, lider, kurum gibi sabitelerle değil süreçle; spor diliyle ifade edilirse, sonuçtan çok oyunun kendisiyle ilgileniyorlar. Takım oyununu seviyorlar. Sahte şeyler, geçici hevesler ve makamlar onları heyecanlandırmıyor. Gerçek olanı seviyorlar. Yapmacık ve kavgadan hazzetmiyorlar.

Pazara Y Kuşağı hakkında araştırma verilerini sunacağım.
Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (3 Yorum)
Y kuşağından biri olarak cevaplayalım o zaman.Anarşiden yana değilim kendi adıma konuşacak olursam.Ki meclis işlevini yerine yetiremiyor olsa da bizler bunu kabul etmek zorundayız bir nevi tabi.Sadece demek istediğim her kuşak birbirini doğuruyor biyolojik olarak söylemiyorum bunu.
Misafir - 18:48, 26 Temmuz 2013 Cuma
Bu çok cici ve süper kuşak gelsin bizi yönetsinler o zaman. Seçimler olmasın. Meclis boşuna çalışıyor. Y kuşağı var ya yeter! Bu müthiş ve mikemmmellll çocuklar gidiyor çapulculuk yapıyor her ne hikmetse... (Simavna kadısıoğlu)
Misafir - 13:54, 04 Temmuz 2013 Perşembe
Ha, ha ha
Misafir - 12:24, 04 Temmuz 2013 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Son Yazıları

Tüm Yazıları
26.4.2015
Cumhuriyet ve demokrasi
Felsefe eğitim sistemimizde gerilere düşerken birçok kavramın anlamı silikleşiyor ve klişeleşiyor. Yani irdelemeden, ezber olarak benimseniyor. Bu kavramlardan biri cumhuriyet diğeri de demokrasi. Bir bölümümüz cumhuriyetin erdem olduğuna inanıyor ve onu bütün benliğimizle savunuyoruz. Ama demokrasi...
23.4.2015
24 Nisan heyecanı
Nefesimizi tutmuş ABD Başkanı, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ermenileri’nin başına gelenleri soykırım olarak adlandıracak mı diye heyecanla bekliyoruz. Oysa 28 ülkenin temsil edildiği Avrupa Parlamentosu, 47 ülkenin temsil edildiği Avrupa Konseyi yanında içinde Rusya, Kanada ve İsviçre’nin bulund...
21.4.2015
Neden bilim ve teknoloji üretemiyoruz?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, hükümetin Ar-Ge’ye (araştırma-geliştirme) ayırdığı kaynağın 2002’de 1 milyar dolar iken, bugün 8 milyar dolara çıkarıldığını ama yeni ekonominin dinamosu olacak teknolojilerin ortaya çıkmadığına hayıflanıyor. Bakan bey de şöyle demiş: “Bugün yaşamın tüm ...
19.4.2015
Pazar çerezi
Yeter yahu; bu kadar karamsarlık, çekişmeler, nefretler… Bunları yaşamak zorunda mıyız? Neticede seçime gidiyoruz ve olması gereken bir şölen atmosferi. Ama iktidarda kalmak bir varlık savaşı olunca, iktidarı sonlandırmak da can alıcı bir nitelik kazanıyor. Rekabet, savaş benzeri bir kıyıcılığa dönü...
16.4.2015
Göstergeler sorular
Son kamuoyu yoklamaları AKP oylarında bir miktar düşüş olduğunu gösteriyor. Bu, AKP’ye önceki seçimde başka partilerden kayan oyların geri dönmesine bağlanıyor. Örneğin AKP’den MHP’ye yüzde 4, HDP’ye yüzde 2,5 puanlık bir kayma saptanıyor. İlginçtir bu hareketlilikte CHP, AKP’den uzaklaşan seçmenin ...
14.4.2015
Savuşturması giderek zorlaşan bir sorun
Papa Francis’in 1915 olaylarında ölen Ermeniler’i anmak için Vatikan’da düzenlediği pazar ayininde onların başlarına gelenlerin 20’inci yüzyılın üç kitlesel ve benzersiz trajedilerinden biri olduğunu söylemesi Türk hükümetini harekete geçirdi. Papa’nın, 1915 Ermeni (resmi deyimle) teh...
12.4.2015
Kültürel zekâ
Sorun çözümü yeteneği olarak pratik zekâ (IQ-zekâ katsayısı) ve duygusal zekâ (EQ) yanında son zamanlarda kültürel zekâ (CQ) kavramı ortaya çıktı. Neden? Pratik zekânın, fazlaca bireyin kendisine dönük olmasından ötürü, başkalarını anlamamaya neden olduğu anlaşıldı; EQ kavramı geliştirildi. Son z...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,7192 18:39
EUR 2,955 18:39
BIST 85551 17:55
ALTIN 102,862 13:37