SON DAKİKA
haberL haberR
Doğu ERGİL
04 Temmuz 2013 Perşembe
Y Kuşağı
Yazıya başlamadan içeriğine uygun bir özdeyiş arıyordum, Frank McKinney imdadıma yetişti: "Hayata her şeyden yeterince var olduğuna inanarak yaklaş. Paylaşmayı ve cömert olmayı becerebilirsen istediklerini fazlasıyla elde edersin." İşte Y Kuşağı'nın sloganı.

Ayşe Arman 9 Haziran tarihli Hürriyet'te, kuşak araştırmaları yapan Evrim Kuran'la söyleşisinde Gezi Parkı gösterilerini başlatan yeni bir kuşağı (Y Kuşağı) mercek altına almıştı. Özetle Y Kuşağı'nın özellikleri şöyle: Onlar için akran ve anne babaları önemli. Aileleriyle pek kuşak çatışması yaşamıyorlar çünkü onlar da modern dünyayla uyumlu. Hatta çoğu birlikte oturuyorlar ve dayanışma halindeler.

Özgüvenleri var ve bunu bir ölçüde ailelerinin desteğinden devşiriyorlar. İleri eğitimleri ve modern dünyada geçerli olan meslekleri de katkı sağlıyor. Kafalarına uymayana dayanamıyorlar. Adalet duyguları güçlü.

Kimseyi ötekileştirmiyorlar. Çoğulculuktan ve farklılıklara saygıdan yanalar. Kendi farklılıklarına ve kararlarına saygı gösterilmesini, karışılmamasını istiyorlar. Bu nedenle de onları dar kalıplara hapsedecek ve tek tipleştirecek gruplaşmalara ve örgütlenmelere karşılar.

Kesinlikle a-politik ve sorumsuz değiller. Onlar herkes, hatta tüm kâinat için sorumluluk duyuyorlar, sadece kendileri ve yakın çevreleri için değil... Önceki kuşaklar dünyayı kendi "üstün" değerleri ve sorgulanmasını istemedikleri ideolojilerinin merceğinden gördükleri için bu insancıl ve geniş açılı tutumu 'siyasetsizlik' olarak görüyorlar. Oysa geleceğin siyaseti daha az parti merkezli olacak ve daha geniş mutabakatlar gerektirecek.

Evrim Kuran'a göre Türkiye'deki kuşaklar şöyle sıralanıyor:

Sessiz Kuşak: 1927-1945 arası doğanlar. Özellikleri: Uyumlu. Ülke nüfusunun %7'si.

Kentlileşen kuşak: 1946-64 arası doğanlar. Özellikleri: Kuralcı. Nüfusun %19'u (Başbakan dahil Meclis'i dolduran kuşak).

X Kuşağı: 1965-1979 arasında doğanlar. Özellikleri: Rekabetçi. Nüfusun %22'si (Gezi Parkı gençlerinin anne babaları).

Y Kuşağı: 1980-1999 arasında doğanlar. Yaşları 15-32 arasında değişen 27 milyon genç. Gezi Parkı'nda gösteri yapan, Taksim'de 'duran adam/kadın' rolünde gördüğümüz insanlar. Özellikleri: Yaratıcı. Nüfusun %35'i.

Z Kuşağı: 2000'den sonra doğanlar. Kristal çocuklar. Y Kuşağı yeni Türkiye'yi onlara hazırlıyor. Bunu yaparken, iktidardaki X Kuşağı ile çatışmaması olanaksız. Özellikleri: Derin duygusallık. Nüfusun %17'si.

Her şeyi sorguluyorlar

Y Kuşağı'nın en önemli özellikleri, her şeyi sorgulamaları ve sadece akıllarına yatanı kabul etmeleri. Bu nedenle baskıcı ve buyrukçu otoritelere, "devlet sırlarına" hiç tahammülleri yok. Facebook ve Twitter'ı onlar yarattı ve kullanıyor. Ortak amaçlar etrafında çabuk bir araya gelebiliyorlar. İletişim araç ve tarzları buna el veriyor. Özel değil, genel ve paylaşılan bilgiyi önemsiyorlar. Bilgi ve güç tekellerine karşılar.

Farklılıkların çatışma nedeni olmasını istemiyorlar. Bağdaştırılması ve bir arada yaşatılmasını önemsiyorlar.

Parti, lider, kurum gibi sabitelerle değil süreçle; spor diliyle ifade edilirse, sonuçtan çok oyunun kendisiyle ilgileniyorlar. Takım oyununu seviyorlar. Sahte şeyler, geçici hevesler ve makamlar onları heyecanlandırmıyor. Gerçek olanı seviyorlar. Yapmacık ve kavgadan hazzetmiyorlar.

Pazara Y Kuşağı hakkında araştırma verilerini sunacağım.
Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (3 Yorum)
Y kuşağından biri olarak cevaplayalım o zaman.Anarşiden yana değilim kendi adıma konuşacak olursam.Ki meclis işlevini yerine yetiremiyor olsa da bizler bunu kabul etmek zorundayız bir nevi tabi.Sadece demek istediğim her kuşak birbirini doğuruyor biyolojik olarak söylemiyorum bunu.
Misafir - 18:48, 26 Temmuz 2013 Cuma
Bu çok cici ve süper kuşak gelsin bizi yönetsinler o zaman. Seçimler olmasın. Meclis boşuna çalışıyor. Y kuşağı var ya yeter! Bu müthiş ve mikemmmellll çocuklar gidiyor çapulculuk yapıyor her ne hikmetse... (Simavna kadısıoğlu)
Misafir - 13:54, 04 Temmuz 2013 Perşembe
Ha, ha ha
Misafir - 12:24, 04 Temmuz 2013 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Son Yazıları

Tüm Yazıları
24.5.2015
Ölüme saygı
Bu yazı şimdi neden icap etti diye sorulabilir. “Kefeni giyip siyaset meydanına çıktık” sözüyle bir yarış olan siyasetin savaşa, yani ölüm-kalım meselesine dönüştürüldüğü bu sevimsiz ortamda ölümü daha insani bir bakış açısından incelemek gerekir. Anadolu’yu dolaşırken beni en çok etkileyen olgul...
21.5.2015
Kamp Armen: Bir haksızlığı tamir fırsatı
Birkaç haftadır İstanbul Tuzla’da bulunan ve 6 Mayıs günü şimdiki sahibinin yıkıma başladığı Kamp Armen diye bilinen Ermeni yetimhanesini konu alan büyük bir tartışma sürüyor. Sürdükçe de utanılacak eski uygulamalarla yüzleşiyoruz. Sözü edilen kamp, 1963 yılında Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilises...
19.5.2015
HDP’nin başarısına bağlı olasılıklar
İlginç olduğu kadar hukuk ve siyaset açısından öngörülebilirliği sınırlı bir döneme girdik. “Legal görünümlü illegal yapılar” gibi çelişkili tanımlarla İç Güvenlik Yasası sayesinde silahla ilgisi olmadığı bilinen gruplara karşı adli ve güvenlik kurumlarının “hükümeti devirmeye yönelik” silahlı ör...
17.5.2015
Kadınlar şiddet ile eşitlik arasında
KAMER (Kadın Merkezi Vakfı) 25 ilde 24 bin 723 evi ziyaret edip kadınların maruz kaldıkları şiddetin boyutlarını ve niteliğini anlamaya çalıştı. “Kadınlar şiddet yaşıyor mu” sorusuna evet diyen kadınların oranı yüzde 90. Ancak kadınların en acil ihtiyaçları arasında şiddetten kurtulmak gelmiyor. ...
14.5.2015
Dürüstlük ölçüsü olarak Kenan Evren
Kenan Evren 12 Eylül 1980 darbesini yapan askeri komuta kademesinin başındaki isimdi. O dönemde Genelkurmay Başkanı olan kişi toplumun olsun diye beklediği askeri müdahalenin komutanı olacaktı. Piyango Evren’e isabet etti. Bugün “demokrat” edalarıyla kınadığımız askeri darbe, 5000 kişinin sokak o...
12.5.2015
Seçimler ve endişeler
Seçim yaklaştıkça iki konu öne çıkıyor. 7 Haziran seçimi, AKP’nin üç dönemlik iktidarının yeni bir zaferle sürüp süremeyeceğini belirleyecek. O nedenle tüm partiler olanca güçleriyle sürece asılacaklar. İkincisi, sırf bu nedenle, seçimlere hile karıştırılabileceği endişesi zirve yapıyor. Özellikl...
10.5.2015
Zirveler
Bugün size ilki gerçek ve iç karartıcı, diğerleri eğlendirici birkaç zirveden söz edeceğim. Hukuksuzluğun zirvesi 22 Temmuz 2014'ten beri sürdürülen "casusluk, yasa dışı dinleme, kumpas ve emniyetteki paralel yapı'' soruşturmaları kapsamında bir dizi devlet memuru (çoğu polis) ve Samanyolu Yay...
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5944 18:17
EUR 2,8606 18:17
BIST 85804 17:55
ALTIN 100,65 13:13